رفتن به مطلب

سوالات علمی زیستیه خود را ازما بپرسید!

ارسال های توصیه شده

همونطور که میدونی rna رو نمی شه تو آزمایشگاه نگه داشت چیجوری می شه به dna تبدیلش کرد؟

عملی بگی تئوری نمی خوام.

با تشکر

متاسفانه تو فضای مجازی نمیشه کار عملی انجام داد :ws52:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 132
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

همونطور که میدونی rna رو نمی شه تو آزمایشگاه نگه داشت چیجوری می شه به dna تبدیلش کرد؟

عملی بگی تئوری نمی خوام.

با تشکر

RNA رو وقتی از سلول استخراج کنی می تونی در -70 تا یک مدت نگه داری.البته تو دوتا از مراحل می شه نگهش داشت.یکی مرحله ای که ایزوپروپانول می زنی یکی هم وقتی اتانول زدی و خشکش کردی و باید آب بریزی.آب رو که ریختی می تونی تو -20 و بعد -70 نگهش داری.البته بهتر اینه که سریع تر به DNA تبدیل بشه.

برای تبدیلش به DNA هم باید از روش cDNA بسازی که تقریبا شبیه PCR هست کارش.فقط یه reverse transcriptase هم داره که از روی RNA بتونه DNA بسازه.پروتوکل RT PCR رو نگاه کن(کلیات رو می تونی تو یه سرچ پیدا کنی).

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
برای وارد کردن ژن به داخل یه گیاه معمولا دوتا ویروس به عنوان وکتور استفاده میشه

یکیش کاسمیوویروس هست (camv)

یکیم جمینی ویروس که برای آلوده کردن تک لپه ای ها استفاده میشه.

عزیزم استفاده از ناقل ویروسی پر هزینه

کیتش خیلی گرونه

در ضمن کار با ویروس سخته

لینک به دیدگاه
عزیزم استفاده از ناقل ویروسی پر هزینه

کیتش خیلی گرونه

در ضمن کار با ویروس سخته

شما میتونی از نخ سوزن استفاده کنی. جواب میده من امتحان کردم!!:ws28:

خوب عزیز دلم من که تو آزمایشگاه ژن کلون نکردم که. تئوریشو میدونستم گفتم. بعید میدونم راه دیگه ایم داشته باشه

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
  • 7 ماه بعد...

یه زمانی این تاپیک چه پربار بودش. :hanghead:

مدیر بازنشسته شد دیگر نمیتوان سئوال زیستی چالش بر انگیز پرسید.. :sigh:

ولی ما میپرسیم شاید یکی در راه رضای خدا جواب داد.

من سئوالم درباره سلول های خاکستری مغز هست که چرا :

1- چرا به این سلول ها میگن خاکستری؟

2- آیا حرف پوآرو در مورد تولید نبوغ توسط این سلول ها صحت دارد؟

3- نبوغ و تخیل و چگونگی ارتباطش با سلول های خاکستری از نظر زیست شناسی چه جایگاهی دارد؟

لینک به دیدگاه

مخ دوقسمت داره سفيد و خاكستري

اينطوري ميگن چون رنگشون اينطوريه

بخش سفيد اكثرا رشته هاي سلولهاي عصبي هست كه دورش يه غلاف داره كه بهش ميلين ميگن برا همينه كه سفيد رنگه.

ولي بخش خاكستريش پركاريون داره يعني هسته و ارگانل هاي سلولهاي عصبي. يه سري سلول غير عصبي هم داره كه بهشون گليال ميگن.ميلين هم نداره پس رنگش تيره تره.

حالا همه اين بخش خاكستري كلي وظيفه داره كه تو نيمكره راست اطلاعات مربوط به مسائل هنري و خيلي ظريف پردازش ميشه.

نيمكره چپ اطلاعات مربوط به منطق و فلسفه و رياضي و اينارو پردازش ميكنه.(نبوغ)

من سعي كردم كمتر از اصطلاحات استفاده كنم ولي اگه تخصصي ترخواستين باز در خدمتيم.

لینک به دیدگاه
یه زمانی این تاپیک چه پربار بودش. :hanghead:

مدیر بازنشسته شد دیگر نمیتوان سئوال زیستی چالش بر انگیز پرسید.. :sigh:

ولی ما میپرسیم شاید یکی در راه رضای خدا جواب داد.

من سئوالم درباره سلول های خاکستری مغز هست که چرا :

1- چرا به این سلول ها میگن خاکستری؟

2- آیا حرف پوآرو در مورد تولید نبوغ توسط این سلول ها صحت دارد؟

3- نبوغ و تخیل و چگونگی ارتباطش با سلول های خاکستری از نظر زیست شناسی چه جایگاهی دارد؟

جواب سوال اول رو دادن

منم جواب سوال دوم رو میدم:

بله تولید نبوغ توسط سلول های خاکستری مغزه ... در واقع این سلولهای خاکستری مغز هستن که کار اصلی رو انجام میدن (مثلا پردازش اطلاعات و تفکر که نتیجش میشه پیدایش نبوغ!)

قشر سفید (دندریت و آکسون) رابطها هستن یعنی سیگنال یا پیام رو میارن و میبرن ...

حتی اون گلیالهایی هم که دوستم اشاره کرده وظیفه اش تقویت پیام یا سیگناله ...

پس فرمایش جناب پوآرو صحیح میباشد!

در مورد سوال سوم که چگونگی ارتباطش و جایگاهش ... اوهههههه بحث پیچیده ایه بنظرم... البته من چیز خاصی هم نمیدونم.

لینک به دیدگاه

اینم شکل یه سلول عصبی یا همون نورون:girl_yes2:

نيمكره چپ اطلاعات مربوط به منطق و فلسفه و رياضي و اينارو پردازش ميكنه.(نبوغ)

من سعي كردم كمتر از اصطلاحات استفاده كنم ولي اگه تخصصي ترخواستين باز در خدمتيم.

جواب سوال اول رو دادن

منم جواب سوال دوم رو میدم:

بله تولید نبوغ توسط سلول های خاکستری مغزه ... در واقع این سلولهای خاکستری مغز هستن که کار اصلی رو انجام میدن (مثلا پردازش اطلاعات و تفکر که نتیجش میشه پیدایش نبوغ!)

قشر سفید (دندریت و آکسون) رابطها هستن یعنی سیگنال یا پیام رو میارن و میبرن ...

حتی اون گلیالهایی هم که دوستم اشاره کرده وظیفه اش تقویت پیام یا سیگناله ...

پس فرمایش جناب پوآرو صحیح میباشد!

سایر موجودات مثل ماهی ها هم از این سلول های خاکستری دارند؟

اگر آری چرا اونها نمیتونن نبوغ داشته باشند؟ اگر فرض کنیم منشا نبوغ سلول های خاکستری هست.

لینک به دیدگاه
سایر موجودات مثل ماهی ها هم از این سلول های خاکستری دارند؟

اگر آری چرا اونها نمیتونن نبوغ داشته باشند؟ اگر فرض کنیم منشا نبوغ سلول های خاکستری هست.

اسی جان سلول های خاکستری همون سلول های عصبی هستن پس جانوری که دارای سیستم عصبی باشه بنابراین سلولهای خاکستری رو هم داره

ماهی نبوغ نداره؟:w000:

هیچ کدوم از حرکات و رفتارهایی که از ماهیا میبینید بدون ِحساب کتاب نیست 36_33_3.gif

این نبوغی که ازش صحبت میشه برمیگرده به حجم مغز ... هرچه قدر مغز بزرگتر باشه به نسبتش سلولهای عصبی بیشتر وکارایی بالاتر:w02:

لینک به دیدگاه
اسی جان سلول های خاکستری همون سلول های عصبی هستن پس جانوری که دارای سیستم عصبی باشه بنابراین سلولهای خاکستری رو هم داره

ماهی نبوغ نداره؟:w000:

هیچ کدوم از حرکات و رفتارهایی که از ماهیا میبینید بدون ِحساب کتاب نیست 36_33_3.gif

این نبوغی که ازش صحبت میشه برمیگرده به حجم مغز ... هرچه قدر مغز بزرگتر باشه به نسبتش سلولهای عصبی بیشتر وکارایی بالاتر:w02:

ماهی کجاش نبوغ داره؟ :w58:

من در یک مستند دیدم، ماهی قرمز به قدری کند ذهن هست که بارها در یک تنگ کوچک میچرخه و متوجه نمیشه که مکان تکراریه، برای همین دق نمیکنه. :sigh:

یعنی در بین همه موجودات، مغز انسان از همه جانداران بزرگتر هست حتی از مغز فیل؟

لینک به دیدگاه

من در یک مستند دیدم، ماهی قرمز به قدری کند ذهن هست که بارها در یک تنگ کوچک میچرخه و متوجه نمیشه که مکان تکراریه، برای همین دق نمیکنه. :sigh:

یعنی در بین همه موجودات، مغز انسان از همه جانداران بزرگتر هست حتی از مغز فیل؟

من همچین چیزی نشنیدم :ws38: به طور کلی تمام رفتارهای ماهیان که ما مشاهده میکنیم و دلایلی براشون نمیبینم و احساس میکنیم این حرکات خودبهخودی و نا اگاهانه س اشتباهه... الان حتی ما انسانها نتونستیم دلایل خیلی از رفتارها رو تشخیص بدیم و درکشون کنیم

اما همه بیولوژیست ها متفق النظرن که یک سیستمِ پیچیده ی پشت این قضایا هست و هیچ کدومشون نا اگاهانه نیست... مثلا زمانی که یک تور رو درون اب به صورت عرضی قرار میدن .. بعضی از ماهیان تشخیص میدن که نباید در این قسمت شنا کنند وگرنه به دام میافتن به خاطر همین از روش میپرن... این یعنی ماهی متوجه س:w02:

جالبه یک مثال دیگه هم بزنم مثلا در اسکوئید ها یک فیلمی رو نشنئال گذاشت که خیلی جالب بود

وقتی اسکوئید نر با اسکوئید ماده جفت گیری میکنه از ماده محافظت میکنه عموما هم ،نر بزگتر و تیره تر از ماده هس...

حالا یک نر دیگه ای هم میاد با همون ماده جفت گیری میکنه بعد از نرِ اولی، اما برای متوجه نشدنِ نر اولی ، قسمت سطحی شو به رنگ روشن درمیاره(یعنی من ماده هه میباشم خیالت راحت) :whistle: و قسمت شکمی ش هم که تیره س

بنابراین همه چی بی سروصدا میگذره:icon_pf (34):

.........................................

در ارتباط با حجم مغز هم گفته میشه باید با حجم بدن جانور مقایسه بشه

الان برای فیل هم نسبت حجم مغزش به توده بدنش بسیار ناچیزه .. مغز انسان 2درصد وزن بدن رو تشکیل میده اما برای فیل 1دهم درصد:icon_razz:

لینک به دیدگاه

در ارتباط با حجم مغز هم گفته میشه باید با حجم بدن جانور مقایسه بشه

الان برای فیل هم نسبت حجم مغزش به توده بدنش بسیار ناچیزه .. مغز انسان 2درصد وزن بدن رو تشکیل میده اما برای فیل 1دهم درصد:icon_razz:

جدولی تا حالا دیدی که حجم مغز نسبت به حجم بدن رو از بیشترین به کمترین مرتب کرده باشه؟

اگر باشه خیلی جالب هست که مثلا ببینم بعد از انسان کدام جانور هست و در رتبه آخر کدام جانور.

مثلا شامپانزه کجای این رده بندی هست و موریانه کجا.

اطلاعات در مورد ماهی هم ارزشمند بود. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
جدولی تا حالا دیدی که حجم مغز نسبت به حجم بدن رو از بیشترین به کمترین مرتب کرده باشه؟

اگر باشه خیلی جالب هست که مثلا ببینم بعد از انسان کدام جانور هست و در رتبه آخر کدام جانور.

مثلا شامپانزه کجای این رده بندی هست و موریانه کجا.

اطلاعات در مورد ماهی هم ارزشمند بود. :icon_gol:

تا حالا چنین جدولی که از یشترین به کمترین باشه رو ندیدم چون دنبالش نبودم اما خب به احتمال زیاد باید باشه

اما این سایت رو یه نگاه بنداز بعضی از جانوران رو نشون داده حجم مغز شونو و وزن بدنشون..

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
bbbGIF.gif

ایول عالی بود. :icon_gol:

هرچی سمت بالاتری از خط با شیب ثابت باشیم، با موجودی با نبوغ بیشتر روبرو هستیم.

هم باید بالاتر از خط باشه، هم اینکه سمت چپ تر باشه یعنی وزن بدنش کمتر باشه و مغزش بیشتر.

طبق این نمودار، انسان در رده اول نبوغ و دلفین هم در رده دوم هست.

دیپلودوکوس هم اگر همون دایناسوره باشه از همه خنگ تره.

بقیه موجودات هم عقلی متناسب با جثه شون دارند، عجب !!!! :w58:

لینک به دیدگاه

دقیقا اینطوریه چون ماهی قرمز فقط دو ثانیه حافظه داره ولی دلیل نمیشه که نبوغش صفر باشه

یک نوع ماهی نابغه هم داریم که میزان نبوغش هنوز مشخص نشده این ماهی میتونه رفتار ماهی های دیگه رو با رفتار خودش مقایسه کنه و از این طریق از تجربیات اونا استفاده کنه.

لینک به دیدگاه

همه موجودات توان یادگیری دارن اما حافظه ها متفاوته و نسبت حجم مغز به جثه هم همینطور و دلایل دیگه

مثلا

نماتدها موجوداتی کرمی شکل هستن با اندازه های مختلف ...

ما یه گونه اش رو در محیط کشت پرورش دادیم ... داشتیم زیر میکروسکپ حرکت و باکتری خاریش رو مشاهده میکردیم. سر بازی با این نماتد تلنگری به ظرف میزدیم و لرزش ایجاد شده باعث میشد نماتد بی حرکت بمونه و تغذیه هم نکنه ... (احساس خطر کرده بود) ... چند بار این کارو کردیم ئ هر دفعه بی حرکت میشد ...

تا اینکه بعد از چند بار یاد گرفت که این لرزش خطری براش نداره و بدون توجه به حرکت ما به کار خودش ادامه میداد

چند بار هم تو این مرحله این کار رو تکرار کردیم جهت محکم کاری ... رفتیم و حدود نیم ساعت دیگه دوباره لرزش دادیم. باز از حرکت موند! یاد گرفته بود اما فراموش کرده بود!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...