رفتن به مطلب

سوالات علمی زیستیه خود را ازما بپرسید!

ارسال های توصیه شده

سيستم ليمبيك از ساختمانهايى تشكيل شده است كه در نيمكره‏هاى مغزى و ديانسفالون قرار دارند. ساختمانهاى مربوطه در نيمكره‏هاى مغزىعبارتند از:

1- لوب ليمبيك

2- جيروس دنتيت

3- هسته آميگدال

4- منطقه سپتال

نواحى مربوطه از ديانسفالون به قرار زيرند:

1- هسته قدامى تالاموس

2- هيپوتالاموس (به ويژه جسم ماميلارى)

3- اپى تالاموس

4- هسته هابنولار

لوب ليمبيك خود شامل سه قسمت است:

1- جيروس سينگوليت

2- هيپوكامپ

3- جيروس پاراهيپوكامپ

لوب ليمبيك در سال 1878 توسط

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
به نام «لوب بزرگ ليمبيك» ناميده شد. از آنجا كه سيستم ليمبيك ارتباطات نزديكى با هيپوتالاموس دارد، گاه به آن «مغز احشايى» گفته مى‏شود. به حلقه ساختمانهاى ارتباطى مدار Papez گفته مى‏شود.

از نظر عملكرد، سيستم ليمبيك و هيپوتالاموس در بروز پاسخهاى هيجانى و رفتارهاى مؤثر و مفيد با يكديگر همكارى دارند. Moore از جمله متخصصينى است كه بر روى عملكرد اين سيستم كار كرده است. او علاوه بر اينكه بر نقش بسيار مهم اين سيستم و عملكرد آن در تكنيك‏هاى درمانى مورد استفاده در توانبخشى تأكيد كرده است، خاطر نشان مى‏سازد كه اين سيستم علاوه بر اينكه مسئول تنظيم رفتارهاى تغذيه‏اى، تناسلى و حافظه كوتاه‏مدت است به علت موقعيت و ساختارهايى كه دارد وظيفه بسيار مهم يكپارچگى حسى، ثبت اطلاعات قديمى حسى- حركتى، احشايى، همراه با ثبت اطلاعات شناختى جديدتر و عاليتر براى كاركرد سيستم به عهده دارد. در حيوانات پست‏تر اين سيستم با عملكرد بويايى نيز در ارتباط است. بر اساس نظر Moore اين سيستم در انسان از نظر عملكردى همان قسمتى است كه انسان را وادار به بقا مى‏سازد. او براى نشان دادن عملكرد اين سيستم از كلمه MOVE استفاده كرده است. در اين كلمه حرف M معادل Memory يا حافظه است. اگر چه حافظه احتمالاً مربوط به قسمتهاى مختلفى از سيستم عصبى مركزى است، اما قسمتهايى از سيستم ليمبيك مانند هيپوكامپ و اجسام پستانى (ماميلارى) هيپوتالاموس به نظر مى‏رسد كه نقش بسيار مهمى را در حلقه هر دو حافظه كوتاه‏مدت و درازمدت ايفا مى‏نمايد. حرف O معادل Olfaction و در كلمه فوق براى نشان دادن بويايى است. اگر چه انسان بر خلاف حيوانات پست‏تر براى بقا كمتر به اين حس وابسته است اما اين حس هنوز بر حس چشايى و يادآورى خاطرات و تجارب گذشته، اعمال احشايى و پاسخهاى هيجانى در انسان مؤثر است. حرف V معادلVicera و در كلمه فوق براى نشان دادن عملكرد احشايى وابسته به رفتار در ارتباط با پاسخهاى هيجانى، حسى، حركتى و شناختى به كار برده شده است و به اين معنى است كه از طريق پاسخهاى فوق سيستم ليمبيك به حفظ تعادل هموستاتيك كمك مى‏نمايد. هيجانات شديد يا استرسهاى فيزيكى باعث به هم خوردن اين تعادل و هوشيار كردن سيستم سمپاتيك براى پاسخ تهاجم يا گريز مى‏شود. ادامه اين وضعيت ممكن است باعث اختلال كامل در تعادل سيستم عصبى و نهايتا فقدان يكپارچگى در رفتار فرد شود. و در نهايت حرف E براى نشان دادن Emotion يا هيجان فرد است.

هيپوتالاموس و ساير تشكيلات سيستم ليمبيك به ويژه با ماهيت هيجانى احساس‏هاى حسى يعنى با اين موضوع كه احساس‏ها خوشايند يا ناراحت كننده هستند، سر و كار دارند. اين جنبه‏هاى هيجانى يا عاطفى پاداش و تنبيه يا رضايت و تنفر نيز ناميده مى‏شوند. پاداش و تنبيه در اعمال ارادى ما نقش اساسى دارند. تجربيات انجام شده بر روى حيوانات نشان داده‏اند كه يك تجربه حسى كه متضمن پاداش يا تنبيهى نباشد، به خاطر سپرده نمى‏شود. ثبت تغييرات الكتريكى نشان داده است كه محركهاى حسى تازه و بديع هميشه قشر مغز را تحريك مى‏كنند، اما تكرار محرك به دفعات زياد در صورتى كه موجب بروز احساس، پاداش يا تنبيه نشود منجر به خاموشى تقريبا كامل جواب قشر مغز مى‏گردد. به عبارت ديگر، حيوان نسبت به محرك حسى عادت مى‏كند و از آن به بعد اين محرك را ناديده مى‏گيرد. اين پديده را

مى‏نامند. به اين ترتيب، تحريكاتى كه متضمن پاداش يا تنبيه باشند يك خاطره قوى در حافظه بر جاى مى‏نهند در حالى كه محركهاى حسى بى‏تفاوت منجر به پيدايش عادت مى‏شوند. بنابراين آشكار است كه مراكز پاداش و تنبيه سيستم ليمبيك نقش مهمى در انتخاب اطلاعاتى دارند كه ما فرا مى‏گيريم و از آن طريق در يادگيرى، حافظه عادت و يا تقويت نوعى خاص از رفتار ارادى مؤثر مى‏باشند.

از آنجا كه سيستم ليمبيك بسيار پيچيده است و از فيبرهاى ارتباطى زيادى درست شده كه علاوه بر ارتباط داخلى با نواحى مجاور و از جمله سيستم رتيكولار (R.F) نيز مرتبط هستند، هر تحريكى در اين سيستم باعث ايجاد يك اثر طولانى و پايدار مى‏شود. بسيارى از اين راههاى عصبى ماهيتا هم مدارى،و هم، متقابل هستند. بنابراين، هر گونه تحريك به يك منطقه باعث اثر بر روى ساير نواحى است كه خود باعث فيدبك مستقيم يا غيرمستقيم به محل شروع تحريك است. با توجه به اينكه، يكى از عملكردهاى سيستم عصبى ليمبيك، هيجانات فردى است و همچنين گستردگى ارتباطات عصبى كه بين اين سيستم و ساير قسمتهاى عصبى وجود دارد، نمى‏توان نقش يادگيرى هيجانى را كه اثر تقويت‏كننده قوى دارد، در درمان در نظر نگرفت.

اغلب افراد سالم تجربه تكرار يك خاطره يا يك آهنگ را در ذهن داشته‏اند. اين مسأله را در بيماران مبتلا به اختلالات عروقى مغز عليرغم فقدان يا اشكال در عملكردهاى عالى به خصوص در مورد مراكز تكلمى نيز مى‏بينيم كه بيمار توانايى زبان هيجانى خود را حفظ كرده است (آواز خواندن، گريه كردن و خنديدن). بنابراين درمانگران به هنگام درمان از طريق اثرگذارى بر روى سيستم ليمبيك، ساير قسمتهاى سيستم عصبى را نيز تحت تأثير قرار مى‏دهند.

منبع:

منابع:

-نراقى، محمد على؛ حاجى حسينى، داود ترجمه نوروآناتومى W.C. Wongck. انتشارات جعفرى

-جامعى، بهنام (زير نظر دكتر حسن عشايرى) كاربرد نوروفيزيولوژى در توانبخشى. انتشارات دانشگاه علوم پزشكى ايران.

-شادان، فرخ ترجمه فيزيولوژى پزشكى پرفسور آرتورگايتون. جلد دوم، انتشارات شركت سهامى چهر.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • پاسخ 132
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام

دوستای زیست شناس یه سوال و یا بهتر بگم یه مشکلی دارم که امیدوارم بتونین راهنماییم کنین:hanghead:

مدتیه اتاق من شده محل رژه مورچه:w58:

ولی نکته قابل توجهش اینه که این مورچه ها خود بخود نابود میشن...

یعنی فک کنین عصر کل اتاقمو از زیر فرش بگیر تا بالای کمد!! جارو میکشم...ترو تمیز

صب که پا میشم با این تصویر زیر مواجه میشم:

545w7fgjlpqtqtq1gr.jpg

مردن خودبخود این مورچه ها از چی میتونه باشه؟؟ اونم ذسته جمعی؟:ws38:

(بابت کیفیت بد عکس پیشاپیش عدر میخوام!)

لینک به دیدگاه

در پاسخ به الهه یه فرضیه هایی بصورت خصوصی ارسال شد. (سوال پرسیده در حد لالیگا) البته نیاز به بررسی بیشتر داره ...

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
اوا خب به مام بگین بدونیم خو:icon_razz:

اوا

چرا من متوجه اینجا نشده بودم!

یادم رفت که بررسی بیشتر کنم!

یکی از دلایل این ریزش بی دلیل و غیر طبیعی (البته از نظر ما) نابودی ملکه در کلنی حشرات اجتماعیه ...

یادمه فقط این مورد رو به الهه هم گفتم

این نابودی ملکه ها میتونه خیلی دلیل داشته باشه و ... راز و رمزی هست در اعماق خاک!

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
حوصله ام سر رفته یکی بیاد یه بحث ژنتیکی راه بندازه لدفن hanghead.gif

تاپیکی ک خودت دیشب زده بودی ، خوبه که!

در مورد دلایل ژنتیکی میگرن...

به کار منم میاد:4564:

لینک به دیدگاه
تاپیکی ک خودت دیشب زده بودی ، خوبه که!

در مورد دلایل ژنتیکی میگرن...

به کار منم میاد:4564:

هیجان نداره خوووووو دلیلش ژنتیکیه دیگه هیچ کسی هم نمیاد بحث کنه ذهنمونو به چالش بکشونه :4564:

لینک به دیدگاه
هیجان نداره خوووووو دلیلش ژنتیکیه دیگه هیچ کسی هم نمیاد بحث کنه ذهنمونو به چالش بکشونه :4564:

چخده بی ذوقن:icon_razz:

من با اینکه تو مسابقه تالارتون شرکت نکردم ولی خیلی باهاش حال میکردم..(تغییر ژنتیکی):hanghead:

لینک به دیدگاه

من آمده ام وای وای، من آمده ام ...... :whistle:

در سئوالات چالش برانگیز قبلی، کلی چیز یاد گرفتم، مخصوصا در مورد مغز انسان و حیوان و از اینجور داستانا. :ws37:

واکنش بدن کدام موجود به ویروس ها و باکتری ها، بیشترین شباهت رو به واکنش بدن انسان داره؟

موش؟ خوکچه هندی یا شامپانزه؟ یا مواردی دیگه که من بی اطلاعم.

اول جواب اینو مشخص کنین تا بریم سر سئوال اصلیمون. :whistle:

لینک به دیدگاه
من آمده ام وای وای، من آمده ام ...... :whistle:

در سئوالات چالش برانگیز قبلی، کلی چیز یاد گرفتم، مخصوصا در مورد مغز انسان و حیوان و از اینجور داستانا. :ws37:

واکنش بدن کدام موجود به ویروس ها و باکتری ها، بیشترین شباهت رو به واکنش بدن انسان داره؟

موش؟ خوکچه هندی یا شامپانزه؟ یا مواردی دیگه که من بی اطلاعم.

اول جواب اینو مشخص کنین تا بریم سر سئوال اصلیمون. :whistle:

قدم رو چشم ما گذاشتین:ws37:

یه جورایی بستگی به ویروس هم داره .... یه سری بیماری ها تو گونه انسانی مهلک به حساب میان اما تو حیوانات شاید تاثیرشون ناچیز باشه :w16:

اما از لحاظ ژنتیکی شامپانزه بیشترین شباهت ژنتیکی به انسان رو داره تا حدی که جزء دسته هومو به حساب میان شاید بشه همین شباهت رو به سیستم ایمنی بدن هم تعمیم داد و گفت که سیستم ایمنی اونها هم شبیه به هم است:ws3:

همینارو بلد بودم .... بریم سر سوال اصلی:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
یه جورایی بستگی به ویروس هم داره .... یه سری بیماری ها تو گونه انسانی مهلک به حساب میان اما تو حیوانات شاید تاثیرشون ناچیز باشه :w16:

اما از لحاظ ژنتیکی شامپانزه بیشترین شباهت ژنتیکی به انسان رو داره تا حدی که جزء دسته هومو به حساب میان شاید بشه همین شباهت رو به سیستم ایمنی بدن هم تعمیم داد و گفت که سیستم ایمنی اونها هم شبیه به هم است:ws3:

همینارو بلد بودم .... بریم سر سوال اصلی:hapydancsmil:

هنوز واسه رسیدن به سئوال اصلی زوده. :w000:

پس چرا اکثر آزمایشات رو روی موش ها انجام میدن؟

چون تولیدشون راحت تره یا چون شباهت بیشتری به انسان دارن؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

:ws3:

عصبی نشوووووو:ws3:

برای کارهای آزمایشگاهی معمولا از حیواناتی استفاده میشه که تولید مثل سریع و بیشترین تعداد نوزاد رو در هر بارداری داشته باشن و همچنین طول عمر خیلی طولانی نداشته باشن

پس تولید موش راحت تر از شامپانزه هست و نگه داریشم راحت تره:w16:

لینک به دیدگاه

سوال اصلیتو بپرس فاطیمارو اذیت نکن:w02:

لینک به دیدگاه
سوال اصلیتو بپرس فاطیمارو اذیت نکن:w02:

خیلی رو من حساب نکن :whistle:

میخواستم ببینم چرا هیچ موجودی جز انسان نمیتونه بر لبانش لبخند داشته باشه. :icon_pf (34):

حتی شامپانزه که تا این حد شبیه آدم هست، فقط دهانشو باز میکنه و سر و صدا میکنه ولی نمیتونه لبخند بزنه.:w58:

لینک به دیدگاه
میخواستم ببینم چرا هیچ موجودی جز انسان نمیتونه بر لبانش لبخند داشته باشه. :icon_pf (34):

حتی شامپانزه که تا این حد شبیه آدم هست، فقط دهانشو باز میکنه و سر و صدا میکنه ولی نمیتونه لبخند بزنه.:w58:

گمان نکنم این مطلب اثبات شده باشه.

لینک به دیدگاه

images?q=tbn:ANd9GcSKbynrJPLrDYdHbm0oI33ocV8bloXcR8VJQ_wE_UOHnedEDawY

بیا اینم لبخند تازه عاشقانه هم هس:ws28:

لینک به دیدگاه
گمان نکنم این مطلب اثبات شده باشه.

چرا، مستندی توی نشنال جئوگرافیک دیدم، گفت هیچ موجودی جز انسان قادر به خندیدن نیست.

فقط انسان میتونه در لحظات شادی، لب هاشو به نحوی در بیاره و بخنده.

از سایر پستانداران مثل گربه سانان و.. که هیچ، میمون ها هم فقط جیغ و ویغ میکنن، لبخند نمیتونن بزنن. :ws38:

images?q=tbn:ANd9GcSKbynrJPLrDYdHbm0oI33ocV8bloXcR8VJQ_wE_UOHnedEDawY

بیا اینم لبخند تازه عاشقانه هم هس:ws28:

این که لبخند نیست بابا.

میمون رو وقتی کتک هم بزنی یا بچه اش رو بکشی دهنشو واز میکنه این شکلی میشه.

نه اینکه خوشحاله !!!!!!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...