رفتن به مطلب

آموزش نرم افزار msp

ارسال های توصیه شده

به نام خدا

در این تاپیک قرار که آموزش نرم افزار msp2007 داده بشه.

توجه داشته بایشد که تمام مثال هایی که خواهم زد از کتاب کنترل پروژه دکتر مجید سبزه پرور خواهد بود.

سعی میکنم به طور هفتگی مطالب را قرار بدم و در اینجا سعی من آشنا شدن خودمون با محیط نرم افزار است.

در تالار صنایع چندتا تاپیک مربوط به آموزش msp بود که در زیر هم میتونید مشاهده کنید.

آموزش تصویری نرم افزار MS project

و

شمسی کردن تاریخ فعالیتها در msp

جلسه اول

امروز تقویم و نمودار گانت را توضیح میدهم.

آیکون اول تقویم است ، که همونطور که در شکل مشخص شده به صورت ماهانه یا هفتگی نشان داده می شود. البته با کلیک بر آیکون custom همانطور که مشخصی شده میتوان تعداد هفته ای که مورد نظرمون هست را مشخص کنیم و یا می شود تاریخی مشخص را وارد کرد.

msp1.png

دومین آیکون مربوط به نمودار گانت است که بیشترین کار کنترل پروژه با این بخش است.

تعریف فعالیت در msp

پس از اجرای برنامه اولین صفحه ای که نمایش داده خواهد شد Gant chart است. این صفحه از تعدادی ستون در سمت چپ و میله هایی که نشان دهنده زمان و ارتباط فعالیت ها در سمت راست است تشکیل شده. تعریف فعالیت ها در نمای نمودار گانت و در ستون task name صورت می گیرد. درست شبیه excel میتوان نوشته و اعداد را در task name وارد کرد.

msp2.png

حدف و اضافه کردن سطر جدید

1. روی سطر مورد نظر کلیک راست می کنیم.
  2. گزینه new task را انتخاب میکنیم.

برای حدف سطر گزینه delete task را انتخاب می کنیم.

msp3.png

msp4.png

لینک به دیدگاه

مخفی و اضافه کردن یک ستون

برای مخفی کردن یک ستون مراحل زیر را انجام میدهیم:

1. روی ستون مورد نظر کلیک راست میکنیم
  2. گزینه hide را انتخاب میکنیم.

msp5.png

msp6.pngبرای اضافه کردن یک ستون جدید بجای گزینه hide گزینه insert column را انتخاب میکنیم. و در قسمت field name ستون جدید را انتخاب میکنیم و سپس ok می کنیم.

دسته بندی فعالیت ها

برای این منظور

1. نام فعالیت های سرگروه را در ستون task name وارد می کنیم.
  2. فعالیت های زیرگروه را انتخاب میکنیم.
  3. یا از طریق منوی project گزینه outline و سپس indent را انتخاب میکنیم و یا طبق شکل عمل میکنیم.

در صورتی که اشتباه فعالیتی را زیر گروه فعالیت دیگر کردیم می توانیم فعالیت هایی را که نادرست انتخاب کردیم را انتخاب کنیم و از منوی project گزینه outdent را برگزینیم.

msp7.png

انواع فعالیت ها در msp

1. فعالیت های task :فعالیت هایی که در سطح اجرا یا به عبارتی در پایین ترین سطح هستند.
  2. فعالیت های summary task: همان فعالیت های سرگروه که ترکیبی از فعالیت های task هستند.
  3. فعالیت های milestone : دارای زمان صفر هستند (برای مثال ،برای ساخت یک ساختمان تحویل برخی از اقلام همچون سونا و جکوزی اصلا جزو پروژه نبوده بنابراین جزو محدوده پروژه و wbs نباید طاهر شود.اما اقلامی چون نقشه ها وضعیت متفاوتی دارند یعنی نمی شود ساختمانی فاقد نقشه باشد، اما انجام اینکار وظیفه تیم پروژه نبوده و قرار است توسط گروه دیگری به مجری کار داده شود.بطوریکه هزینه و زمان آن از نظر ما صفر است اما تا وقتی که تهیه نقشه ها تحقق نیابد سایر باکسها نمی توانند انجام شوند. چنین باکسهایی را مایل استون محدوده می نامند.این باکسها باید جزو wbs آورده شوند اما با رنگ یا شکلی دیگر مشخص می شوند.

ایجاد یک مایل استون

1. در ستون task name نام فعالیت مایل استون را وارد می کنیم.
  2. زمان اجرا در ستون duration را صفر می کنیم.

msp8.png

لینک به دیدگاه

انواع ارتباطات در msp

در msp چهار نوع ارتباط می توان بین فعالیت های پروژه برقرار کرد:

• FS(finish-to-start : شروع فعالیت به پایان فعالیت پیش نیاز وابسته است.
  • SS (Start-to-Finish : شروع فعالیت به شروع فعالیت پیش نیاز وابسته است.
  • FF (Finish-toFinish : پایان فعالیت به پایان فعالیت پیش نیاز وابسته است.
  • SF (Start-to-Finish :شروع فعالیت پیش نیاز پایان فعالیت را تعیین می کند.

تعریف ارتباطات در msp

در msp به طرق مختلف می توان ارتباط بین فعالیت ها را برقرار کرد که تفاوت این روش ها در سهولت بکارگیری هر کدام می باشد.

روش اول

در صورتیکه نوع ارتباط بین فعالیت ها از نوع FS باشدمی توانید به عنوان سریع ترین راه رویه زیر را پیگیری نمایید:

1. فعالیت های مورد نظر را به وسیله موس انتخاب کنید
  2. از منوی edit
  3. گزینه link task را انتخاب کنید.

در صورتیکه بخواهید ارتباط ایجاد شده را از بین ببرید می توانید به صورت زیر عمل کنید:

• فعالیتهایی که بین آنها ارتباط برقرار کرده اید را انتخاب کنید
  • منوی edit گزینه Unlink task را انتخاب کنید.

msp10.png

msp11.png

روش دوم

می توانید از روش زیر نیز جهت تعریف ارتباطات و وابستگی بین فعالیتها استفاده کنید:

• منوی view گزینه gant chart را انتخاب می کنیم
  • منوی windows گزینه split را انتخاب می کنیم

msp12.png

در این حالت صفحه نمایش به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم میشود.

• در صفحه پایینی کلیک راست می کنیم.
  • گزینه Predecessors & Succeccots را انتخاب می کنیم.
  • فعالیتی را که می خواهیم برای آن وابستگی تعریف کنیم در صفخه بالایی و در نمای gant chart انتخاب می کنیم.
  • در صفحه پایینی پیش نیاز یا پس نیاز را انتخاب می کنیم.
  • قسمت type نوع ارتباط را تعریف می کنیم.
  • قسمت lag تاخیر یا تقدم زمانی را وارد می کنیم.
  • ok می کنیم یا از دکمه next برای انتقال به فعالیت بعدی استفاده می کنیم.

msp13.png

msp14.png

اما ساده ترین روش به صورت زیر است.

در ستون predecessors کلیک می کنیم ، شماره ی پیش نیازی را که می خواهیم وارد می کنیم. (به همین سادگی)

msp15.png

لینک به دیدگاه
سیلااااااااام ایول داری رفیق

کارت درسته

فقط الان جلسه چندم اموزشیم و چدر دیگه کار داره؟:whistle:

سلام.خواهش، دارم درس پس میدم

جلسه چندم که نیدون:ws38: . من بر اساس یه جزوه و درسی که استادمون میده آموزشا رو میزارم،بیشتر سعی می کنم کاربردی باشه تا عنوان کردن یکسری مطالب مثلا نخواستم بگم در تب edit فلان چیز را میبینیم و این کار را انجام میده و تمام.

و اینو شماها باید بهم بگیدکه چقدر موفق بودم تو بیان مطالب و کاربردی بودنشون

لینک به دیدگاه

مراحل تعریف تقویم

• تعریف کلیات تقویم tools ---> option ---> calender
  • تعریف جزییات تقویم tools --> change working time

نکته ی مهم : در نرم افزار msp

یک هفته = 5روز (روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است،که با رنگ خاکستری مشخص شده است در نمودار گانت)

یک روز = هشت ساعت

تعریف کلیات تقویم

1. روزی را که هفته با آن روز شروع می شود را مشخص می کند.( به صورت پیش فرض روز یکشنبه است)
  2. سال کاری را نشان می دهد. می توان آن را تغییر داد.---- همین طور می توان با نصب نرم افزار هایی که تقویم msp را شمسی می کنند از تقویم شمسی استفاده کنید و یا به روشی که در پست اول لینک آن داده شده است عمل کنید تا تقویم نرم افزار شمسی شود.
  3. آغاز و پایان روز کاری را نشان می دهد. که از ساعت 8صبح شروع و تا 5 بعد از ظهر ادامه دارد.
  4. همانطور که گفته شد ساعت کاری در msp هشت ساعت است. با تغییر این گزینه می توانید ساعت کاری را کاهش یا افزایش دهید.

msp16.png

msp17.png

نعریف جزییات تقویم

با طی کردن مرحله ای که در بالا گفته شد صفحه ی زیر را مشاهده می کنید.

msp19.png

در بالای صفحه نوع تقویم که بصورت پیش فرض استاندارد است مشاهده می کنید.با زدن دکمه create new calender تقویمی جدید ساخته و می توان تقویم را شخصی سازی کرد .

در سمت چپ کادر ، راهنمایی مربوط به تقویمی که در سمت راست آن است را می بینیم.

در یایین نیز دو عنوان work weeks و exceptions وجود دارد.

با کلیک کردن بر روی گزینه work weeks ( هفته های کاری) و زدن details کادر زیر ایجاد می شود.

msp20.png

که با کلیک روی یکی از گزینه های باکس سمت چپ (روزهای هفته) و انتخاب یکی از گزینه های باکس سمت راست ( گزینه 1 به صورت پیش فرض msp است و گزینه ی دوم انتخاب آن روز به عنوان روز غیر کاری (تعطیل ) و یا گزینه ی سوم ،انتخاب آن روز به عنوان روز کاری است) که با انتخاب گزینه ی سوم کادر سوم عمل می کند. در این باکس ساعت کاری آن روز را می توان تغییر و یا معین کرد.

با کلیک بر گزینه ی exceptions (استثنائات) و و نوشتن متن مورد نظر در name میتوان بعضی از روزهایی که مثلا تعطیل می باشد یا در آن روز کاری انجام نمی شود را مشخص کرد.

msp21.png

در مثال بالا تاسوعا و عاشورا به عنوان روزهای تعطیل و در نظر گرفته نشده در تقویم عادی است که یک استثناست. تاسوعا و عاشورا را در قسمت name نوشته و در قسمت start و finish روز آغاز و پایانی این تعطیلات رو نشون میده. در آخر ok کنید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
انواع ارتباطات در msp

در msp چهار نوع ارتباط می توان بین فعالیت های پروژه برقرار کرد:

• FS(finish-to-start : شروع فعالیت به پایان فعالیت پیش نیاز وابسته است.
  • SS (Start-to-Finish : شروع فعالیت به شروع فعالیت پیش نیاز وابسته است.
  • FF (Finish-toFinish : پایان فعالیت به پایان فعالیت پیش نیاز وابسته است.
  • SF (Start-to-Finish :شروع فعالیت پیش نیاز پایان فعالیت را تعیین می کند.

همانطور که گفته شد در msp چهار نوع ارتباط می توان بین فعالیت های پروژه برقرار کرد. برای این کار می توان روی سطر مورد نظر دو بار کلیک کرد در صفحه ای که باز می شود در قسمت predecessors و در تب type نوع ارتباط و در قسمت lag میزان وقفه یا تاخیر در شروع اون فعالیت را میشود تنظیم کرد. همانطور که می دانید lag میتواند عددی مثبت یا منفی باشد.

msp22.png

مسیر بحرانی در نمودار گانت

برای مشخص کردن مسیر بحرانی پروژه در msp و در نمودار گانت مراحل زیر را انجام میدهیم:

• از منوی format گزینه Gant chart wizard را انتخاب می کنیم.
  • الگوی نمایش Critical path (مسیر بحرانی) را انتخاب می کنیم.
  • و در پایان روی گزینه finish کلیک می کنیم.
  • بعد از لحظاتی مسیر بحرانی به رنگ قرمز مشخص می شود.

msp23.png

همینطور در network diagram نیز این مسیر با باکس هایی قرمز رنگ مشخص می شوند.

برای نشان دادن مسیر بحرانی در network diagram ابتدا از منوی format روی گزینه box style کلیک کرده و در پنجره ی جدید باز شده critical path را انتخاب می کنیم.

msp24.png

در پنجره ی باز شده همچنین می توانید رنگ و یا شکل نشان دادن باکس های مسیر بحرانی را نیز تغییر دهید.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

بعد از آشنایی با (حذف و اضافه سطر جدید و اختصاصی کردن تقویم و پیش نیازها) ، تخصیص منابع مطلب بعدی است.

تخصیص منابع به روش زیر انجام می پذیرد.

در resource sheet منابع کاری خود را وارد می کنیم. در این مثال کارگر ،مسئول خرید و... منابع ما هستند. بعد از وارد کردن نام منابع باید نوع منبع را (از بین سه گزینه work-material-cost )انتخاب کنیم.

در ستون material label برای منابع material نام واحد منبع را وارد می کنیم.

در ستون initials حرف اختصاری برای هر منبع می نویسیم.

در ستون group نام گروه منبع را وارد می کنیم.

در ستون max.unit حداکثر مقدارد در دسترس منبع را وارد میکنیم.

در ستون std.rate نرخ استاندارد

در ستون ovt.rate نرخ اضافه کاری را وارد می کنیم.

در ستون cost/use نرخ هزینه بر واحد منبع را وارد می کنیم.

در ستون accrue at نحوه پرداخت هزینه را انتخاب می کنیم. prorated در طول بازه زمانی منبع و بصورت خطی در نظر می گیرد.

در ستون base calendar تقویم منبع را انتخاب می کنیم.

10.png

بعد از اتمام منابع کاری در نمای gantt chart فعالیت مورد نظر را انتخاب می کنیم و طبق شکل گزینه assign resources را انتخاب کرده و روی منبع مورد کلیک کرده و مقدار واحدی را برای فعالیت مورد نظر قرار میدهیم و بعد تخصیص منابع به هر فعالیت گزینه close را می زنیم.

11.png

لینک به دیدگاه

روش تسطیح منابع

هدف از تسطیح منابع به حداقل رسانیدن هزینه های ناشی از نوسانات طوح منابع مختلف است.

به 2-3روش تسطیح منابع انجام میشه.

روش اول: که یکی از ساده ترین روش ها است. در resource sheet و قسمت max unit مقدار منبع را تا زمانیکه رنگ منبع از قرمز به مشکی تبدیل گردد افزایش میدهیم.

20.png

روش دوم:تسطیح منبع به روش تاخیر در تاریخ شروع فعالیتها

1) مطابق شکل، گزینه resource management را انتخاب می کنیم.

2) در نوار ابزار ایجاد شده روی resource allocation view کلیک می کنیم.

3) بعد از انجام 2مرحله فوق صفحه به دو قسمت تقسیم می شود.

در leveling delay می توان زمان تاخیر انجام هر فعالیت را تعیین کرد.

21.png

22.png

که در شکل فوق میله های سبز رنگ وضعیت فعلی و میله های آبی رنگ وضعیتی را نشان میدهد که تغییرات انجام شده است. شکل زیر منبع را قبل از تسطیح و بعد از تسطیح نشان میدهد.

30.png

روش سوم: تسطیح منابع به روش اتوماتیک

در این روش کافیست مطابق شکل زیر عمل کنیم.

25.png

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
  • 2 هفته بعد...

سلام مجدد

بنا به دلایلی مجبور شدم msp2010 ، رو کامپیوترم نصب کنم و بنابراین ادامه ی آموزش رو با ورژن 2010 میدهم. ورژن جدید تر این نرم افزار هم اومده یعنی msp 2013 که من تستش نکردم و فکر میکنم هنوز نسخه بتا باشه

هر چی در پست های قبلی گفتم رو در فایل زیر برای msp2010 قرار دادم میتونید دانلود کنید، بقیه آموزش رو هم انشاالله در هفته های آتی قرار میدهم.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اگر غلط املایی هم داشت بگید تا تصحیح کنم (خودم که چیزی پیدا نکردم)

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

در پست قبلی با :

چگونگی نامگداری پروژه، تنظیمات مربوط به تقویم، Summary task & sub tasks، ارتباطات در پروژه، نحوه ی مشخص کردن مسیر بحرانی، تخصیص منابع و چگونگی تخصیص منابع به فعالیتها

آشنا شدیم

در این پست و اموزش ادامه ی نحوه ی رفع کمبود منابع، بدست اوردن هزینه کل پروژه، وزن دهی به فعالیت های پروژه ها آشنا میشیم.

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

معذرت بابت وقفه‎ای نسبتا طولانی

در این فایل آموزشی چگونگی baseline گرفتن و بهنگام سازی پروژه را یاد خواهیم گرفت

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

واقعا آموزشا عالین قابل فهم متن عالی و به روز

فقط اگه آموزش رو سریع تر بذارید واقعا عالی میشه و اگه در مورد resource sheet بیشتر وبا مثال توضیح بدید و قسمت ها و تسک ها رو معرفی کنین ممنون میشم

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

کارهایی که در این تاپیک یاد گرفتیم با نرم افزار MSP انجام بدیم:

-انتخاب اسم پروژه

-تعریف تقویم پروژه

-وارد کردن فعالیت­ها

-روابط پیش نیازی

-تخصیص منابع

-تسطیح منابع

-وزن دهی به فعالیت­ها

-تنظیم baseline

همراه با نکاتی برای هر کدام از قسمت های فوق که شاید در کمتر کلاس و کتابی گفته شود.

............

تقریبا برای انجام کار با نرم افزار مواردی که باید یاد می­گرفتیم را در این تاپیک یاد گرفتیم و بقیه موارد و نکات باید با تمرین و حضور در یک پروژه واقعی فراگرفته شود، البته باز هم یادآور میشم که این تاپیک تمام قسمت­های نرم افزار رو پوشش نداده و قطعا موارد و گزینه های زیادی بود که ازشون رد شدم، یکی از دلایلش هم اینه که اگر قبل از برخورد با مشکل و مسئله در کار یا حین یادگیری نرم افزار نکاتی گفته بشوند ارزش خودشون را از دست میدهند و یادگیری انجام نمیگیره و به فراموشی سپرده میشه ...

در مورد قسمت های زیر در روزهای آینده بیشتر توضیح میدم:

تب­های project و resource و مخصوصا صفحه Resource Usage

لینک به دیدگاه

فایل چهارم از سری اموزش های MS Project مربوط به تب project میشه

در این فایل سعی کردم تقریبا تمام قسمتهای این تب رو توضیح بدم، اگر سوالی هم داشتید همینجا پرسید :a030:

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

سلام قسمت resourc و تب هاش چی شد پس:5c6ipag2mnshmsf5ju3

یه سوال دارم واسه قسمت تقویم

من الان همه روزا جز جمعه رو روز کاری کردم اما میخوام پنجشنبه ساعت کاریش تا 12 باشه ...هر کاری میکنم ارور میده nonworking رو فقط تو قسمت excption قبول میکنه

یه سوال دیگه واسه تسطیح منابع به روش دستی ، یه سری نوشته های قرمز میاد حالا اونو چجوری میتونم مشکی کنم؟ مثلا خودت دو تا 40 داشتی تو ص 19 پی دی اف اول بعدش کردی دو تا 20 ساعت ..من هر چقدر رو خونه ها کلیک میکنم نمیشه روشنو چیزی نوشت

لینک به دیدگاه
سلام قسمت resourc و تب هاش چی شد پس:5c6ipag2mnshmsf5ju3

یه سوال دارم واسه قسمت تقویم

من الان همه روزا جز جمعه رو روز کاری کردم اما میخوام پنجشنبه ساعت کاریش تا 12 باشه ...هر کاری میکنم ارور میده nonworking رو فقط تو قسمت excption قبول میکنه

یه سوال دیگه واسه تسطیح منابع به روش دستی ، یه سری نوشته های قرمز میاد حالا اونو چجوری میتونم مشکی کنم؟ مثلا خودت دو تا 40 داشتی تو ص 19 پی دی اف اول بعدش کردی دو تا 20 ساعت ..من هر چقدر رو خونه ها کلیک میکنم نمیشه روشنو چیزی نوشت

سلام

شرمنده بابت تاخیر پیش امده :5c6ipag2mnshmsf5ju3

چه خطایی؟

از قسمت change working time>> work weeks > details کادری که ظاهر میشه فقط جمعه رو تعطیل کنید و به بقیه روزای هفته ساعت کاری رو اختصاص بدید (با این فرض که پنجشنبه تا 12 هست)

اما در مورد تسطیح منابع، اول pdf دوم توضیح دادم چطوری شده

توی اون مثال من 3 منبع در نظر گرفتم با فرض 8 ساعت کار در روز که میشه 3*8=24 ینی ما حداکثر 24 ساعت در هر شیفت نیرو/منبع کاری در اختیار داریم به همین دلیل 40ساعت (یا هر عددی بزرگتر از 24) به عنوان کمبود منبع اعلام میشه (و رنگش قرمز میشه)

برای ننوشتن توی resource usage موردی به ذهنم نمیرسه فقط یادت باشه توی ستون details مواردی مثل work یا actual work باشه تا بتونی بهش مقدار بدی

لینک به دیدگاه
سلام

شرمنده بابت تاخیر پیش امده :5c6ipag2mnshmsf5ju3

چه خطایی؟

از قسمت change working time>> work weeks > details کادری که ظاهر میشه فقط جمعه رو تعطیل کنید و به بقیه روزای هفته ساعت کاری رو اختصاص بدید (با این فرض که پنجشنبه تا 12 هست)

اما در مورد تسطیح منابع، اول pdf دوم توضیح دادم چطوری شده

توی اون مثال من 3 منبع در نظر گرفتم با فرض 8 ساعت کار در روز که میشه 3*8=24 ینی ما حداکثر 24 ساعت در هر شیفت نیرو/منبع کاری در اختیار داریم به همین دلیل 40ساعت (یا هر عددی بزرگتر از 24) به عنوان کمبود منبع اعلام میشه (و رنگش قرمز میشه)

برای ننوشتن توی resource usage موردی به ذهنم نمیرسه فقط یادت باشه توی ستون details مواردی مثل work یا actual work باشه تا بتونی بهش مقدار بدی

نه اون ساعتها رو فهمیدم من باید رو خودت فعالیتا کلیکمیکردم

اون فرض 5 شنبه تا 12 نمیشه دیگه مهندس...ببین وقتی تو detils میری ساعت روزای قبل که بین 8 تا 12 و 1 تا 5 هست خودش خودکار اونجا هم هست پاکم کنی ارور میده:whistle:

راستی یه چیز دیگه.... اون شمسی کردن تاریخا واسه 2010 هست؟:hanghead:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...