رفتن به مطلب

آشنایی با آی سی رگولاتور يا تثبيت كننده ولتاژ

ارسال های توصیه شده

به منظور تثبیت (ثابت نگه داشتن) ولتاژ مورد نظر در نقاط مختلف مدار از آي سي هاي رگولاتور استفاده مي كنيم. تثبیت به اين منظور انجام مي شود كه ما در مداري نياز به يك لتاژ ثابت، مثلا 5 ولت dc دايم ولي نوساناتي در ولتاژ ورودي به مدار ما وجود دارد كه بر عملكرد مدار تاثير مي گذارد از اين رو از آي سي رگولاتور به منظور تثبيت كننده ولتاژ استفاده مي كنيم.

آي سي هاي رگولاتور دو نوع مثبت و منفي هستند و با پيش شمارهاي 78 براي نوع مثبت و 79 براي نوع منفي شناخته مي شوند دو رقم بعد از اين عدد ها نشان دهنده ولتاژ آي سي مي باشد.

مثلا: 7805 يعني آي سي رگولاتور 5 ولت مثبت

مثلا: 7805 يعني آي سي رگولاتور 5 ولت مثبت و يا: 7905 يعني آي سي رگولاتور 5 ولت منفي

آي سي رگولاتور داراي سه پايه است . پايه وسط آن مشترك است و به زمين مدار يا منفي متصل است . پايه اول ورودي جريان و پايه سوم خروجي تثبيت شده جريان است.

نكته بسيار مهم اين موضوع است كه جريان ورودي به آي سي رگولاتور بايد بين 3 تا 8 ولت بيشتر از جريان تثبیت خروجي باشد به عنوان مثال به آي سي 7805 بايد بين 8 تا 13 ولت جريان بدهيم تا 5 ولت تثبیت شده در خروجي به ما بدهد. جريان دهي آي سي هاي رگولاتور 1 آمپر است.

برخي از رنج هاي متداول آي سي هاي رگولاتور:

تيپ مثبت:7805 – 7806 – 7808 – 7809 – 7810 – 7812 – 7815 – 7818 – 7824 -…

تيپ منفي: 7905 – 7906 – 7908 – 7912 – 7915 – 7924 - …

لینک به دیدگاه
  • 3 سال بعد...
  • 3 سال بعد...

سلام رگلاتور 79 برای تثبیت منفی هستش یعنی ورودی ای سی به منی باطری و خروجی به مدار وصل میشه خل پایه سوم هم به منفی مدار وصل بشه یا باطری؟ یا کلا سوال من اشتباهه ممنون میشم توضیح بدید

من میخوام به یه فانکشن ژنراتور ولتاژ18 ولت تثبیت شده بدم از بارطی 27 ولتی با رگلاتور 7818 و 7918 ...هم منفی و هم مثبت رو میخوام تثبیت کنم میشه کمکم کنید تشکر[/]

لینک به دیدگاه
سلام رگلاتور 79 برای تثبیت منفی هستش یعنی ورودی ای سی به منی باطری و خروجی به مدار وصل میشه خل پایه سوم هم به منفی مدار وصل بشه یا باطری؟ یا کلا سوال من اشتباهه ممنون میشم توضیح بدید

من میخوام به یه فانکشن ژنراتور ولتاژ18 ولت تثبیت شده بدم از بارطی 27 ولتی با رگلاتور 7818 و 7918 ...هم منفی و هم مثبت رو میخوام تثبیت کنم میشه کمکم کنید تشکر[/]

بهترین راه برای پی بردن به نحوه عمل انواع آی سی ها رجوع به دیتاشیت اونها هست. رگولاتور 79 طبق عکس زیر دارای یک پایه ورودی یا پایه خروجی و یک پایه جهت زمین کردن یا همون منفی هست که میتونید براین اساس رگولاتورتون رو ببندین.

a4vzvbobhlnnjv62bj_thumb.jpg

مطالعه دیتاشیت این رگولاتور هم خالی از لطف نیست:a030:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
سلام، میخواستم بگم برای افزایش آمپر خروجی این آی سی ها (۷۸xx) میشه دوتا از اونارو پل کرد؟

سلام چرا از آی سی بافر برای افزایش جریان استفاده نمیکنید؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...