رفتن به مطلب

کارگاه ماکت سازی

* v e n o o s * مهمان

ارسال های توصیه شده

* v e n o o s * مهمان

-همون طور که می دونین ماکارونی استفاده زیادی درماکت سازی داره به غیر از ساخت سازه های ماکارونی از نوع معمولی اون میتونین در قسمت هایی که به المان های عمودی احتیاج دارین استفاده کنین به راحتی هم با اسپری قابل رنگ هستن وجالب هم میشن.از ماکارونی های شکل دار وصدفی و… هم میتونین خیلی استفاده کنین مثلا برای حصار باغچه ها وآلاچیق ها و… البته مثل چوب بالسا که با بخار آب داغ(که میتونین توسط کتری وسماور ودستگاه بخور تهیه کنین)شکل منحنی میگیره،ماکارونی را هم میشه در آب داغ بریزید وبگذارید کمی نرم شده وآب به جوش بیاید سپس آن را در آورید در ظرف گذاشته وبه شکل دلخواه حالت دهید وبگذارید حسابی خشک شود البته این متریال ممکنه خیلی راحت بشکنه باید حسابی مواظبش بود.

-برای ساخت نماهای کاهگلی یا گلی میتونین از فوم برای زیر سازی دیوارها استفاده کنید سپس چسب چوب رو مقدار کمی رقیق کنین وروی سطح رو با اون بپوشانید سپس خاک الک شده را روی سطح بپاشید وبعد مقداری چسب چوب را که خیلی رقیق شده وتقریبا سفید خیلی کم رنگ است روی کار با سرنگ بریزید وبگذارید خشک شود .

-از مداد ۶ گوش برای ساخت ستون های گوشه دار و۶ گوش واز مداد گرد هم برای ساخت ستون های گرد میتوان استفاده کرد البته بریدنش سخته اگه مقیاس کارتون بخوره از سیگار هم می تونید برای ساخت ستون استفاده کنین

05989393401874257780.jpg

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 49
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

* v e n o o s * مهمان

کاتر معمولی : جهت برش و کار هایی که به بریدن وبه صورت صاف نیاز دارند.

کاتر گرد بر(دایره): جهت بریدن دایره کما ن و یا قوس می باشد .

کاتر فارسی بر: برای بریدن ۴۵ در جه می باشد که بیشترین استفاده آن در کنج هایی که باهم زاویه ۹۰ درجه درست میکنند می باشد.

خط کش فلزی : برای اینکه هنگام برش اجسام سخت خط کش همراه با ماکت بریده نشود از خط کش فلزی استفاده می گردد.

شابلون: برای رسم و پیاده کردن ابعاد دقیق ماکت.

پیستوله (معمولی و فلزی) : جهت رسم خطوط منحنی خاص و برش آنها.

انواع سوهان : برای ساییدن قسمت های پرت ماکت.

انواع چسب: چسب ها اعم از چسب چوب،چسب مایع،چسب ماتیکی،چسب فوم و غیره از جمله موادی است که در ماکت سازی کاربرد بسیاری داری.

و در پایان میتوان به این نکته اشاره کرد که در ماکت سازی هیچ گونه محدودیت مصالح و ابزاری وجود ندارد و تنها با کمی خلاقیت می توان از کمترین امکانات بیشترین بازدهی را کسب نمود.:ws37:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

آموزش ساخت فوم برد:

-فوم برد یکی از متریال های مورد استفاده در ماکت سازی می باشد و کاربرد زیادی در ماکت سازی دارد.کار با فوم برد تقریبا راحت است و به مهارت خاصی نیاز ندارد و کار خوب از آب در می آید.اما به دلیل اینکه تنوع رنگی در آن کم است کمتر مورد توجه قرار می گیرد.فوم برد ها معمولا در دو رنگ سفید و مشکی در بازار وجود دارد.همچنین استفاده از فوم در ماکت کیفیت کار را به طور محسوسی پایین می آورد هر چند دارای رنگ های مختلفی است،اما کار با آن مشکل و محل های برش معمولا به صورت جمع شده یا دندانه دندانه در می آید و از زیبایی و تمیزی کار می کاهد.به همین خاطر در اتود ماکت ها از فوم استفاده می شود.اما در فوم برد این گونه مشکلات کمتر به چشم می خورد و برش ها تمیز تر و دقیق تر می باشد.به همین دلیل توصیه می شود از فوم برد برای ساخت ماکت استفاده شود.همانطور که گفتیم تنوع رنگی در آن کم است.اما این مشکل حل شدنی است. خودتان می توانید فوم برد در رنگ های متنوع و با زخامت های مختلف حتی با کیفیت تر از فوم برد های بازار بسازید.پس دست به کار شوید.

-همانطور که می دانید فوم برد از سه لایه تشکیل شده است.لایه میانی از فوم تشکیل شده است و لایه های رویی و پشتی از برچسب یا مقوا تشکیل شده است.پس ساختن آن کار سختی نیست اما به کمی حوصله و دقت نیاز دارد.

وسایل مورد نیاز:

۱)فوم (بهتر است ۳ یا ۵ میلی متر باشد.)

۲)مقوا فابریانو کبریتی رنگ دلخواه

۳)چسب ماکت (آهو)

۴)قلم مو

۵)لیسه یا خط کش فلزی

-ابتدا فوم را بردارید و روی آن را با دستمال نم دار به آرامی طوری مه به فوم آسیب نرسد بکشید تا آلودگی های آن پاک شود و بگذارید به طور کامل خشک شود.این کار باعث می شود مقوا بهتر به فوم بچسبد.حال قلمو را آغشته به چسب کنید و روی فوم بکشید.به طوری که چسب به طور یکنواخت روی فوم پخش شود.توجه داشته باشید از به کار بردن چسب به طور زیاد خوداری کنید.زیرا در هنگام خشک شدن در مقوا موج ایجاد می شود.هنگامی که به طور کامل سطح فوم از چسب پوشیده شد مقوا را از طرفی که صاف است و طرح ندارد روی فوم بچسبانید.سپس روی آن را با لیسه یا خط کش فلزی بکشید تا مقوا کاملا به فوم بچسبد.سپس فوم برد ساخته دست خودتان را بین ۲ شیشه قرار دهید و روی شیشه وزنه یا کتاب بگذارید تا فوم برد تحت فشار خشک شود.بعد از یک ساعت و نیم می توانید از آن استفاده کنید.توجه داشته باشید از یه کاتر نو و تیز جهت برش استفاده کنید.

601.jpg

منبع تمام پست ها : سایت معماری مارپیچ

لینک به دیدگاه

ممنونم ونوس جونم:icon_gol: مطالب خیلی خوبی بود خصوصا برای من که معمولا با ساخت ماکت مشکل دارم:ws37:

یه سوال داشتم حالت دادن چوب بالسا بوسیله بخار آب داغ بستگی به ضخامتش هم داره یا نه؟؟؟؟

چون من برای ساخت ماکت این ترمم میخوام از چوب بالسا استفاده کنم ولی پلانم خطوط منحنی زیادی داره!

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان
ممنونم ونوس جونم:icon_gol: مطالب خیلی خوبی بود خصوصا برای من که معمولا با ساخت ماکت مشکل دارم:ws37:

یه سوال داشتم حالت دادن چوب بالسا بوسیله بخار آب داغ بستگی به ضخامتش هم داره یا نه؟؟؟؟

چون من برای ساخت ماکت این ترمم میخوام از چوب بالسا استفاده کنم ولی پلانم خطوط منحنی زیادی داره!

خب هر چی ضخامت کمتر باشه ،زودتر حالت میگیره؛ اما خیلی تاثیر نمیزاره؛

ما قبلا استوانه که میخواستیم بسازیم بعد اینکه بخار آب میدادیم دور یه حجم استوانه ای میپیچوندیمش و میبستیم ؛بعد که خشک میشد حالت میگیرفت :w16:

لینک به دیدگاه
خب هر چی ضخامت کمتر باشه ،زودتر حالت میگیره؛ اما خیلی تاثیر نمیزاره؛

ما قبلا استوانه که میخواستیم بسازیم بعد اینکه بخار آب میدادیم دور یه حجم استوانه ای میپیچوندیمش و میبستیم ؛بعد که خشک میشد حالت میگیرفت :w16:

ممنون از راهنماییت عزیزم:hapydancsmil: تو فکر بودم که نتونم با ضخامت پایینش کار کنم چون سریع میشکنه ،

آخه بهم گفته بودن نمیشه با ضخامت بالاش کار کرد ، حالا خیالم راحت شد:ws37:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان
نظرتون چیه اسم اینجا بشه کارگاه ماکت سازی؟ :ws38:

نمیدونم؛ اینجا که توضیحاته مربوط به ماکت سازی گفته میشه؛

اگه منظورت اینه که ماکت بسازیم و مثل مسابقات طراحی و ... فکر کنم یه تاپیک جدا براش بهتره،:icon_gol:

ولی اگه اینکه هرکی راه و روش ماکت سازیشو بگه و آموزش باشه ؛خوبه که تو این تاپیک گفته شه (2343).gif

من کلی حال کردم ونوس جون :w16:

مرسی دوست عزیز :ha5t4lmd53df3cpu2lq

خواهش میکنم؛ خوشحالم که خوشت اومده(625).gif

لینک به دیدگاه
نمیدونم؛ اینجا که توضیحاته مربوط به ماکت سازی گفته میشه؛

اگه منظورت اینه که ماکت بسازیم و مثل مسابقات طراحی و ... فکر کنم یه تاپیک جدا براش بهتره،:icon_gol:

ولی اگه اینکه هرکی راه و روش ماکت سازیشو بگه و آموزش باشه ؛خوبه که تو این تاپیک گفته شه (2343).gif

خواهش میکنم؛ خوشحالم که خوشت اومده(625).gif

نه همون روش های ماکت سازی منظورمه

من خودمم یه سری مطلب دارم

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان
بچه ها یه سوال ....حجم هایی که استوانه ای رو با بسازیم راحت تر و تمیز تر در میاد ؟
استوانه رو اگه با فوم بخوای بسازی باید پشتشو با کاتر خط بندازی تا بتونی فوم رو خم کنی، هم سخته هم تمیز در نمیاد؛ اما ترم پیش یکی از بچه های کلاس کارش منحنی داشت از فوم استفاده کرد؛ خوب شده بود؛ تو این تاپیک میتونی ببینیش: نمونه کارای ماکت دانشگامونبا بالسا اگه بخوای بسازی باید بخار آب بدی و... بستگی داره حجم کارت چقدر باشه، اگه زیاد باشه سخته ؛اما اگه کم باشه راحته؛تمیز هم میشه(2343).gifمن اکثرا دیدم از چوب پنبه استفاده میکنن برا قسمتایی که استوانه داره؛ هم راحته هم قشنگ؛ اما اگه مقیاس کارت بزرگ باشه خوب نمیشه؛(201).gifمقوا ماکت رو هم که اصلا نمیشه استوانش کرد؛(2329).gifمقوا 400 گرم هم گزینه خوبیه؛ من خودم مقوا 400 گرم رو بهت پیشنهاد میدم(2343).gif تازگیا عکس 30 تا از کارای ماکت ترم بالاییامونو گرفتم ؛خیلی کاراشون عالیه؛ وقت کردم میذارم ببینید:a030:
نه همون روش های ماکت سازی منظورمهمن خودمم یه سری مطلب دارم
خیلیییی خوبه ؛ پس پیشاپیش ممنون واسه مطالب(2326).gif اگه هم به نظرت اسم تاپیک بهتره بشه کارگاه ماکت سازی عوضش کن (2235).gif
لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
روش های مختلف برای اتصال:

nsledcppsthmnn4h6ihl.jpg

درب كليساي نور اثر اندو يه جورايي مثل اين هستش

از اساتيد و دوستان كسي هست كمكم كنه كه اين ماكت اين اثر رو چجوري رو درست كنم ؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان
درب كليساي نور اثر اندو يه جورايي مثل اين هستش

از اساتيد و دوستان كسي هست كمكم كنه كه اين ماكت اين اثر رو چجوري رو درست كنم ؟؟؟؟؟؟

خب؛ سوالتون چیه ؟:icon_gol:

باید نماها و پلانای کلیسای نور رو پرینت بگیرید؛( از هر کدوم چند تا ) ؛

بعد باید متریالی که میخواید رو انتخاب کنید؛ :w16:

مثلا چوب بالسا؛

بعد از اون پرینتا , مثلا یه نمای جنوب رو بذار رو چوب بالسا و با کاتر جداره ها رو برش بده؛

بعد تو اون شکل که دیدین چطور دیوارا و گوشه ها رو وصل کنین

کم کم مثل پازل میمونه؛ جداره ها و نما ها رو جدا کن و بعد به وصل کن:a030:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان
با عرض سلامبه ما گفتن كه با فوم و يا با اسفنج ، مكعب بسازيم. مي شه دوستان راهنماييم كنن كه چطور مي شه با اين 2 متريال مكعب ساخت ؟؟؟

سلاااام,c9956132272703f489b964435b527661.gif

خب؛ مثلا با فوم؛287.gif

6 تا تیکه باید بشه فومت ؛ و گوشه هاش رو باید فارسی بر کنی و به هم وصل کنی؛ خیلی راحته

تو شکل رو نگاه کن, گوشه هایی که با فلش نشون دادم باید بهم بچسبونی؛ اون گوشه ها رو 45 درجه باید فارسی بر کنی:w16:

pkawfmjsgvn5n8gm19ep.jpg

اسفنج رو هم که خودش مکعب مستطیله؛ کاری نداره تبدیل به مکعب کردنش

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...