رفتن به مطلب

در خواست ها و سوالات مربوط به صنايع غذايي

ارسال های توصیه شده

• 2 ماه بعد...
سلام ! نسبت گلیادین به گلوتنین در غلات مختلف چگونه است و نسبت این ها به چه چیزی بستگی دره ؟:a030:

آندوسپرم بزرگترین بخش دانه غلات می باشد ( 80 درصد وزن میوه) . سلولهای آندوسپرم دارای دیواره ای نازک از موا نشاسته ای و پروتئینی می باشد .

مواد پروتئینی آندوسپرم بیشتر از گلیادین و گلوتنین می باشد که در صورت ترکیب با آب تبدیل به گلوتن می گردند.

و

میزان این مواد پروتئینی به عوامل ژنتیکی ( رقم ) و محیطی موثر در رشد و نمو مانند : دما، میزان ازت خاک، طول روز، مدت زمان رسیدن دانه بستگی دارد.

میزان پروتئین در غلات مختلف به شرح ذیل می باشد

گندم 8- 20 درصد، برنج 6- 15 درصد، ذرت 8- 15 درصد، جو 9- 27 درصد، یولاف 11- 26 درصد، چاودار 8- 13 درصد، ذرت خوشه ای 7- 12 درصد، ارزن 8- 20 درصد

همچین آرد مرغوب برای نانوایی پروتئین بیشتری دارد و ظرفیت جذب آب نیز بیشتر است ، این نوع آرد به هنگام تهیه خمیر نیاز کمی به هم زدن دارد و در حداقل زمان ور می آید و علت ان پروتئین زیاد می باشد و حجم نان بدست امده نیز از آن بیشتر خواهد بود همچنین آرد نانوایی باید خوشرنگ، کهربایی، یا طلایی تند بوده و مقدار گلوتن آن نیز بین 11.5 تا 13 درصد باشد.

منابع :

کاظمی اربط ،حمداله ،زراعت خصوصی غلات،1378، مرکز نشر دانشگاهی تهران

نور محمدی،قربان و همکاران، غلات؛1380،انتشارات دانشگاه شهید چمران.

هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
  • 1 سال بعد...

درود بر شما

خب بریم سر موضوع اصلی

در مورد صنایع قند یه سوال دارم؟؟؟؟؟؟

آیا با استفاده از علم میکروبیولوژی صنعتی میشه رافینوز موجود در چغندر رو به ساکارز تجزیه( فقط فروکتور و اینا که تشکیل دهنده ی ساکارزه رو با تجزیش بدست آورد و به ساکارز تبدیلش کرد یا اینکه یه سره از تجزیش ساکارز بدست آورد؟) کرد؟؟:ws38:

لینک به دیدگاه
درود بر شما

خب بریم سر موضوع اصلی

در مورد صنایع قند یه سوال دارم؟؟؟؟؟؟

آیا با استفاده از علم میکروبیولوژی صنعتی میشه رافینوز موجود در چغندر رو به ساکارز تجزیه( فقط فروکتور و اینا که تشکیل دهنده ی ساکارزه رو با تجزیش بدست آورد و به ساکارز تبدیلش کرد یا اینکه یه سره از تجزیش ساکارز بدست آورد؟) کرد؟؟:ws38:

درباره اش سرچ کردم چون اطلاعات کمی دارم - رافینوز یه اولیگوساکاریده که در گیاهانی مثل مارچوبه بروکلی کلم و . . . وجود داره و از اتصال سه مونوساکارید گلوکز فروکتوز و گالاکتوز بوجود میاد. این اولیگوساکارید توسط میکرو ارگانیسم ها به قندهای سازنده اش تجزیه می شه. متاسفانه مقاله ای در رابطه با این مطلب سرچ کردم برام باز نشد. اما می دونم که در میکروب صنعتی بطور گسترده ای از میکروبها برای تجزیه کربوهیدراتها حتی در بازه صنعتی استفاده می شه. مثل فرایند شیرین سازی نشاسته (ساکاری فایینگ: تبدیل نشاسته به فروکتوز). البته اخیرا به جای استفاده از میکروبها از آنزیم هاشون برای این کار استفاده می شه. تا الان در متون درسی ام ندیدم که میکروبی فروکتوز و گلوکز رو به ساکارز تبدیل کنه. چون به دردشون نمی خوره.

لینک به دیدگاه
درباره اش سرچ کردم چون اطلاعات کمی دارم - رافینوز یه اولیگوساکاریده که در گیاهانی مثل مارچوبه بروکلی کلم و . . . وجود داره و از اتصال سه مونوساکارید گلوکز فروکتوز و گالاکتوز بوجود میاد. این اولیگوساکارید توسط میکرو ارگانیسم ها به قندهای سازنده اش تجزیه می شه. متاسفانه مقاله ای در رابطه با این مطلب سرچ کردم برام باز نشد. اما می دونم که در میکروب صنعتی بطور گسترده ای از میکروبها برای تجزیه کربوهیدراتها حتی در بازه صنعتی استفاده می شه. مثل فرایند شیرین سازی نشاسته (ساکاری فایینگ: تبدیل نشاسته به فروکتوز). البته اخیرا به جای استفاده از میکروبها از آنزیم هاشون برای این کار استفاده می شه. تا الان در متون درسی ام ندیدم که میکروبی فروکتوز و گلوکز رو به ساکارز تبدیل کنه. چون به دردشون نمی خوره.

چغندر هم یه مقدار رافینوز داره دیگه

مگه رافینوز گلوکز و فروکتوز و گالاکتوز نیست؟

ساکارزم که فروکتوز و گلوکز ه

نمیشه از رافینوز گاتلاکتوز کند بشه ساکارز؟

بعدشم در مورد جمله ی آخری که بیان کردید ینی کاربرد فروکتوز و گلوکز بیشتر از ساکارزه که تبدیلش نمیکنن؟

لینک به دیدگاه
چغندر هم یه مقدار رافینوز داره دیگه

مگه رافینوز گلوکز و فروکتوز و گالاکتوز نیست؟

ساکارزم که فروکتوز و گلوکز ه

نمیشه از رافینوز گاتلاکتوز کند بشه ساکارز؟

بعدشم در مورد جمله ی آخری که بیان کردید ینی کاربرد فروکتوز و گلوکز بیشتر از ساکارزه که تبدیلش نمیکنن؟

نه مهندس به این سادگی هم که شما می گید نیست. می دونی چرا؟ چون نوع پیوند خیلی مهمه یعنی اینکه مثلا اگر چند تا مونوساکارید مثل گلوکز با پیوند بتا یک چهار بهم متصل بشن سلولز می سازن اما همین گلوکزها با پیوند آلفا یک چهار یه قند دیگه دیگه می سازن. درسته که رافینوز گلوکز و فروکتوز داره اما نوع پیوندی که این دو تا مونوساکارید رو بهم وصل کرده هم مهمه. در رابطه با سوال دومتون هم باید بگم که فروکتوز شیرین ترین قنده به خاطر همین خیلی بیشتر از هر کربوهیدرات دیگه ای در صنایع شیرینی پزی کاربرد داره. اصلا تمام هم و غم صنایع تبدیل سایر کربوهیدراتها به فروکتوزه. در ضمن در رابطه با کاربرد میکروب ها در فرایندهای صنعتی باید دید آیا این کاربرد مقرون به صرفه هست یا نه. مسلما تولید ساکارز از نیشکر و چغندر خیلی به صرفه تر و ارزون تر از تولید اون با کمک میکروب هاست پس چرا خرج اضافه کنیم!!!

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام دوستان من می خوام روی قسمت تکنولوژی کنسرو کار کنم ودوست دارم موضوع پروژم هم توی همین موضوع باشه ؟؟؟؟"""اگه می تونین چند موضوع خوب بهم پیشنهاد بدید ممنونم

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
با سلام متاسفانه رمز ساینس دایرکت قابل استفاده نیس ممکنه رمز جدید بفرستین؟با تشکر

سلام

توی این تاپیک میتونین درخواست بدین، براتون دانلود بشه:

[h=2]درخواست و دانلود مقالات علمی رایگان از پایگاه Sciencedirect [/h]

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
  • 6 ماه بعد...
من یه مقاله احتیاج دارم در مورد:اهمیت بهداشت و سلامت غذا در جامعه و اثر آن بر شادابی و فعالیت جامعه .اگه میتونید لطفا فوری!ممنون

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

با سلام و وقت بخیر اکه امکانش باشه جند مقاله درباره اهمیت شیر و جایکاه ان در تغزیه یاشیر خام و اهمیت ان یا غنی سازی شیر یا کنترل کیفیت و سلامت شیر برای بنده بفرستید با تشکر

لینک به دیدگاه
تفاوت چای ایرانی وخارجی درچیست؟:ws52:

آیااینگفته که چای خارجی تمام رنگ است درست؟(یه جای خوندم مردم رنگ می خرندبه جای چای):ws38:

:w02:

سلام دوست عزیز در این تاپیک هم توسط شما ایجاد شد قبلا موضوع مشابه بحث شد

تفاوت چای اصل وتقلبی مثل دوغزال

اما در مورد این سوالتون این مطالب امیدوارم به دردتون بخوره :

لینک به دیدگاه
با سلام و وقت بخیر اکه امکانش باشه جند مقاله درباره اهمیت شیر و جایکاه ان در تغزیه یاشیر خام و اهمیت ان یا غنی سازی شیر یا کنترل کیفیت و سلامت شیر برای بنده بفرستید با تشکر

سلام دوست عزیز , ممنون:icon_gol:

من تعدادی مقاله در مورد شیر به صورت فایل ZIP در لینک زیر قرار دادم. دانلود کنید , امیدوارم مفید باشه :a030:

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز در این تاپیک هم توسط شما ایجاد شد قبلا موضوع مشابه بحث شد

تفاوت چای اصل وتقلبی مثل دوغزال

اما در مورد این سوالتون این مطالب امیدوارم به دردتون بخوره :

باسپاس ازشماکه برای من وقت گداشتید

من بازهم جواب سولات خودرانگرفتم وسوالات دیگری برای پیش امدمثل:

(اکنون چايي که از خارج مي‌آيد، عموما به صورت قاچاق وارد بازار مي‌شود. در نتيجه شما مارک مي‌بينيد اما مهر استاندارد را بر روي پاکت چاي نمي‌بينيد. آن چيزي که کيفيت محصول را تضمين مي‌کند، برند نيست، )

چای مثل دوغزال ازکمپانی اکبر

محموداصل

یااحمداصل

آیااینهابیکیفیت یاغیربهداشتیند؟!

(اما تاکيد من بر اين است که کيفيت چاي داخل بهتر است. زيرا چاي ما طبيعي است و از روي بوته بدون واسطه به بازار مي‌آوريم.)

بدون واسطه شایددرست باشدولی این طبیعی یاغیرطبیعی رامن نفهمیدم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...