رفتن به مطلب

راهکارهاییی برای گسترش صنعت گردشگری

هادی ناصح

ارسال های توصیه شده

وضعيت صنعت گردش گري ما كه افتضاس متاسفانه بزرگ ترين مشكل همون نبود ازادي هست چون يه توريست خارجي حاظر هست خيلي از شرايط بد جغرافيايي و كمبود امكانات را تحمل كنه و لي تحمل فرهنگ عقب افتاده كه در حال حاظر اينجا حاكم هست را نداره اقاجان نمي خوان در عصر ارتباطات ملت ايران با دنياي خارج ارتباطي داشته باشه اين مسئله به وضوح قابل رويته در مورد گردش گر داخلي هم به نوعي همون بحث مطرح هست مثلا يه ايراني ميگه من كه قرار هزينه كنم چرا جايي نرم كه ترس و استرسم كمتر باشه تا حمايت و تغير نگرش دولت و حكومت نباشه بهبود اوضاع سخته اتفاق مي افته

لینک به دیدگاه
وضعيت صنعن گردش گري ما كه افتضاس متاسفانه بزرگ ترين مشكل همون نبود ازادي هست چون يه توريست خارجي حاظر هست خيلي از شرايط بد جغرافيايي و كمبود امكانات را تحمل كنه و لي تحمل فرهنگ عقب افتاده كه در حال حاظر اينجا حاكم هست را نداره اقاجان نمي خوان در عصر ارتباطات ملت ايران با دنياي خارج ارتباطي داشته باشه اين مسئله به وضوح قابل رويته در مورد گردش گر داخلي هم به نوعي همون بحث مطرح هست مثلا يه ايراني ميگه من كه قرار هزينه كنم چرا جايي نرم كه ترس و استرسم كمتر باشه تا حمايت و تغير نگرش دولت و حكومت نباشه بهبود اوضاع سخته اتفاق مي افته

درسته آرش جان وضعیت کشور خوب نیست اما این موضوع هم عمومیت نداره شاید اقلیت داخلی اینجوری باشن ولی می بینی که باز تو ایام عید شهر ها پر از مسافر میشه واسه همون اکثریت مردم می خوایم کاری کنیم که راحت باشن موردی به ذهنت میرسه رو مطرح کن عزیز.مرسی آرش جان که اومدی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

برای اینکه سیستم خراب رو درست کنیم باید از خودمون شروع کنیم. تو هر شغل و هر رده ای هستید سعی کنید از حقوق کشورتون دفاع کنید.

من یه جا شنیدم که یکی می گفت تو جهنم دو دسته آدم وجود داره. آدم های گناهکار و آدم هایی که در برابر گناه ساکت بودن ( حالا می خواین اعتقادی برداشت کنید با تمثیلی) وقتی هر کدوممون از خودمون شروع کنیم ایشالا سیستم هم درست می شه . والا تقصیر مردم نیست ... مگه مردم 30 سال پیش چه کار می کردن که هر جا اسم ایران می اومد همه کف می کردند.:ws37:

ما یه استادی داریم که اسمشو نمی گم، خیلی با وجدانه! معاون وزیره! می گه از میراث فرهنگی اومده امضا بگیره برای یه زمین 200 متری متروکه... رفته بازدید می بینه یه بنای تاریخی 2000 متریه :icon_pf (34):

پیشنهاد های منم اینه:

یکی همون ط.ر که دوستان اشاره کردن معرفی و تبلیغ. من خودم که ایرانیه 90 درصد آثار تاریخی ایرانو نمی شناسم. چه برسه به اغیار!!!!!!!!!!!!!! :icon_redface:

یه کار دیگه هم حفاظت از آثار تاریخی و طبیعی... شکر خدا مردم بیدار شدن. وقتی می بینم برای پاسارگارد یا دریاچه ارومیه و ... مردم دل می سوزونن و یه حرکتی انجام می دن ذوق می کنم. دم همشون گرم :icon_gol:

تو هر درجه اجتماعی و شغلی هستید وجدان داشته باشید و فراموش نکنید که این ایرانمونو باید بسازیم ! :hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
برای اینکه سیستم خراب رو درست کنیم باید از خودمون شروع کنیم. تو هر شغل و هر رده ای هستید سعی کنید از حقوق کشورتون دفاع کنید.

من یه جا شنیدم که یکی می گفت تو جهنم دو دسته آدم وجود داره. آدم های گناهکار و آدم هایی که در برابر گناه ساکت بودن ( حالا می خواین اعتقادی برداشت کنید با تمثیلی) وقتی هر کدوممون از خودمون شروع کنیم ایشالا سیستم هم درست می شه . والا تقصیر مردم نیست ... مگه مردم 30 سال پیش چه کار می کردن که هر جا اسم ایران می اومد همه کف می کردند.:ws37:

ما یه استادی داریم که اسمشو نمی گم، خیلی با وجدانه! معاون وزیره! می گه از میراث فرهنگی اومده امضا بگیره برای یه زمین 200 متری متروکه... رفته بازدید می بینه یه بنای تاریخی 2000 متریه :icon_pf (34):

پیشنهاد های منم اینه:

یکی همون ط.ر که دوستان اشاره کردن معرفی و تبلیغ. من خودم که ایرانیه 90 درصد آثار تاریخی ایرانو نمی شناسم. چه برسه به اغیار!!!!!!!!!!!!!! :icon_redface:

یه کار دیگه هم حفاظت از آثار تاریخی و طبیعی... شکر خدا مردم بیدار شدن. وقتی می بینم برای پاسارگارد یا دریاچه ارومیه و ... مردم دل می سوزونن و یه حرکتی انجام می دن ذوق می کنم. دم همشون گرم :icon_gol:

تو هر درجه اجتماعی و شغلی هستید وجدان داشته باشید و فراموش نکنید که این ایرانمونو باید بسازیم ! :hapydancsmil:

مرسی ارغوان جان وجدان و خیلی خوب اومدی با حرفات موافقم

حالا من همه رو فهرست کردم تا 10 روز دیگه تقریبا یه جلسه ای داریم اونجا تمام پیشنهادای شما عزیزان رو مطرح می کنم و بعدش هم پیگیرش میشم تا ایشاله به یه نتیجه خوب برسیم و بتونیم همه با هم کشورمون رو بسازیم یواش یواش.....همه باید کمک کنیم هر کسی هم یه آجر بیاره ساخته میشه:icon_gol:

لینک به دیدگاه

حالا من همه رو فهرست کردم تا 10 روز دیگه تقریبا یه جلسه ای داریم اونجا تمام پیشنهادای شما عزیزان رو مطرح می کنم و بعدش هم پیگیرش میشم تا ایشاله به یه نتیجه خوب برسیم و بتونیم همه با هم کشورمون رو بسازیم یواش یواش.....همه باید کمک کنیم هر کسی هم یه آجر بیاره ساخته میشه:icon_gol:

درود

هادی جان این طور که معلومه جدی جدی انگار دستی تو کار داری ؟

پس منم هر چی به ذهنم میاد از کاشان میگم خودت انتخاب کن :

1- از فین تا خرداد ماشین خیلی کم داره علی الخصوص ساعت 7-8 به بعد

2- اگه میشد یه خط تاکسی از باغ فین مستقیم تا خیابان علوی داشت خوب میشد (حالا موقتا)

3- بهتره 2-3 تا مسیر جهت بازدید گردشگران پیش بینی کرد و در اون مسیر ها خط تاکسی در نظر بگیرن

و البته روی اون بروشور به رنگ دیگه متمایز بشه مثلا باغ فین-سیلک-خانه های تاریخی یا مشهد اردهال(مقبره سهراب)-قدمگاه-نیاسر و ...

حالا توی این مسیرها جاهایی برا استراحت در نظر بگیرن که امن باشه رایگان باشه و غذایی بشه اونجا تهیه کرد که قیمتش حتی ارزونتر باشه

مثلا تو همون دوتا مسیر که گفتم پارک کنار باغ فین - یا اون پارک میدان خرمشهر و ...

4- بهتر بود توی این مسیر ها بنرها و تبلیغاتی جهت معرفی مکانهای دیگه بشه مثلا همون کنار درب باغ فین یه بنر خیلی بزرگ بزنن که روش

تپه سیلک - اون دوتا امامزاده- مسجد جامع و خانه های تاریخی معرفی بشن - کنار ورودی سیلک هم همینطور و ...

لینک به دیدگاه
درود

هادی جان این طور که معلومه جدی جدی انگار دستی تو کار داری ؟

پس منم هر چی به ذهنم میاد از کاشان میگم خودت انتخاب کن :

1- از فین تا خرداد ماشین خیلی کم داره علی الخصوص ساعت 7-8 به بعد

2- اگه میشد یه خط تاکسی از باغ فین مستقیم تا خیابان علوی داشت خوب میشد (حالا موقتا)

3- بهتره 2-3 تا مسیر جهت بازدید گردشگران پیش بینی کرد و در اون مسیر ها خط تاکسی در نظر بگیرن

و البته روی اون بروشور به رنگ دیگه متمایز بشه مثلا باغ فین-سیلک-خانه های تاریخی یا مشهد اردهال(مقبره سهراب)-قدمگاه-نیاسر و ...

حالا توی این مسیرها جاهایی برا استراحت در نظر بگیرن که امن باشه رایگان باشه و غذایی بشه اونجا تهیه کرد که قیمتش حتی ارزونتر باشه

مثلا تو همون دوتا مسیر که گفتم پارک کنار باغ فین - یا اون پارک میدان خرمشهر و ...

4- بهتر بود توی این مسیر ها بنرها و تبلیغاتی جهت معرفی مکانهای دیگه بشه مثلا همون کنار درب باغ فین یه بنر خیلی بزرگ بزنن که روش

تپه سیلک - اون دوتا امامزاده- مسجد جامع و خانه های تاریخی معرفی بشن - کنار ورودی سیلک هم همینطور و ...

دست که تو کار نداریم ولی همه زورمونو میزنیم که به نتیجه مطلوب برسیم به امید خدا:icon_gol:

از فین تا خرداد اتوبوس تا ساعت 9 شب هست ولی تاکسی رو قبول دارم که کمه و باید خطی های ویژه باغ فین رو بیشترش بکنن....

مستقیم که نمیشه از باغ فین تا خیابان علوی ولی با یه بار ماشین عوض کردن میشه به اونجا رسید فکر نکنم ضرورتی داشته باشه این کار.....

مورد 3 رو متوجه نشدم بییشتر توضیح بده علی جان

آره هم میشه پرده زد و معرفی کرد مکان ها رو و هم کارای قشنگ تر مثل گذاشتن یه ماکتی یا مجسمه ای از بناها کنار خیابان....

شهر های اطراف زیاد فاصله ای نداره با کاشان که احتیاج به پیش بینی تدارکات اسکان و رستوران داشته باشه ولی خوب برای مسافت های زیاد چرا که نه؟!

پارک جلو باغ فین رو خبر نداری اکثر درختاشو قطع کردن ولی پارک ملت و مدنی مخصوص اسکان مسافرا هست و امکاناتی هم در نظر گرفته شده هر چند کم ولی هست....

علی جان ممنون از نظراتت اینا رو میشه به شهر های دیگه هم بسطش داد:icon_gol:

لینک به دیدگاه

مورد 3 رو متوجه نشدم بییشتر توضیح بده علی جان

منظورم همینی بود که متوجه شدی

بهتره 2-3 تا مسیر جهت بازدید گردشگران پیش بینی کرد و در اون مسیر ها خط تاکسی در نظر بگیرن

و البته روی اون بروشوری که پخش میکنن اون مسیر ها به رنگ دیگه متمایز بشه مثلا باغ فین-سیلک-خانه های تاریخی یا مشهد اردهال(مقبره سهراب)-قدمگاه-نیاسر و ...

لینک به دیدگاه

درود

ممنونم كه دوبار از من دعوت كردي

حقيقت اين هست كه من موافق ترويج گردشگري در شرايط فعلي نيستم

خيلي از مسايل را دوستان اشاره كردن اما حقيقت اين هست كه ما مشكل فرهنگي داريم و تا زماني كه مشكل فرهنگي پا بر جا هست ترويج گردشگري بخصوص از بعد داخلي مساوي است با تخريب كامل جاذبه هاي توريستي

.

عدم رشد و ارتقاي فرهنگ و بهتر بگويم كاهش سطح شناخت و فرهنگ در ايران ما را به جايي رسانده كه اخبار دهشتناك روزانه از تخريب آثار ملي و تاريخي و طبيعي در كمتر كسي واكنشي را بر مي انگيزد

.

در سال هاي اخير شاهد بوديم

:

ترك خوردن سي و سه پل بر اثر حفر تونل مترو

برخورد دستگاه حفاري مترو با پايه هاي پل

تخريب پل خواجو و از بين بردن ارزش هنري پل با مرمت غير اصولي

نفوذ آب به ديوار هاي مسجد شاه و عالي قاپو و نم گرفتگي بالاي ديوار ها/حمله ي موريانه به عالي قاپو بر اثر حماقت مسولين در انتقال 2 ستون از انبار به عمارت

تخريب كاشي كاري هاي مسجد چهارباغ به اسم مرمت

تخريب خانه هاي تاريخي در سراسر كشور يكي پس از ديگري

ويراني بم و عدم بازسازي و سوق دادن آن به سوي نابودي كامل

نابودي چغازنبيل به خاطر عدم توانايي حفاظت در مقابل عوامل فرسايشي

ترك خوردن سنگ هاي تخت جمشيد به خاطر تردد 3 ميليون بازديد كننده در ايام محدود نوروز

ترك خوردن سنگ هاي كاخ كورش بر اثر آبگرفتگي و سرما

ترك خوردن بناي كعبه ي زرتشت بر اثر برداشت بي رويه آب و نشست زمين در منطقه

ساخت هتل در حريم درجه يك آثار باستاني در شوش

پاشيدن رنگ به سنگ نگاره هاي ايذه

منهدم كردم سنگ نگاره هاي لرستان به خاطر انتقال آب به قم

نابود كردن كتيبه ي خليج فارس در كيش

ساخت فرودگاه امام بر تپه هاي باستاني

نابودي تپه هاي باستاني به خاطر انتقال جاده و خطوط برق و

...

وهزاران مورد ديگر

اين عدم توجه و در كنارش نابودي دستي آثار توسط مردم باعث مي شود كه تا 1-2 دهه ي آينده چيزي براي جذب توريست نداشته باشيم

در بخش طبيعت نيز اوضاع به مراتب بد تر است

:

آتش سوزي هاي عمدي هر ساله در جنگل هاي شمال و غرب كشور

زباله داني شدن مناظر طبيعي

خشك شدن تالاب ها و آبگير ها و رود ها

احداث سد هاي غير كارشناسي و تخريب محيط زيست و دگر باش كردن اكوسيستم

ويلا سازي در بكر ترين مناطق طبيعت ايران

جاده سازي از غني ترين اكوسيستم هاي ايران

كارخانه سازي در دل جنگل و كوه و كوير

فاضلاب ها و پساب هاي صنعتي و خانگي رها شده در دل طبيعت و

...

همه ي اين ها باعث مي شود كه من به شخصه مخالف ترويج گردشگري در شرايط فعلي باشم

متاسفانه و به لطف ليزينگ و فروش قسطي هر خانوار ايراني صاحب ماشين است و بدون داشتن فرهنگ سفر در كوچكترين فرصتي دست به سفر مي زند و اين باعث نابودي است

.

ما زباله هايمان را تا قلل كوه ها برده ايم

در قله ي شيركوه به چشم خود كيسه زباله و قوطي كنسرو رها شده ديدم

.

اين زباله ها وارد چرخه ي تغذيه ي جانواران مي شود و عمق فاجعه شروع مي شود

.

اين بحث فرهنگي قضيه است

در بحث محيطي هم ايران مهيا براي اين همه سفر نيست.توسعه ي سفر و توريست نياز به ايجاد زير ساخت ها دارد.وسايل ارتباطي اصلي ترين آنهاست

.

بي معني ترين نوع توريست توريست ايران است كه اكثر مسافرت ها با وسايل شخصي انجام مي شود .و از آن بدتر بازديد هاي فردي كه در بسياري از مواقع فقط جنبه ي چشم نوازي دارد

.

توسعه ي جاده ها و به طبع آن ماشين اي عمومي و نيز توسعه ي خطوط ريلي از واجبات توسعه ي توريست است

.

اين همه جا به جايي با وسايل شخصي در محوطه هاي باستاني و طبيعي مهلك ترين ضربات را به اين محوطه ها مي زند

.

بحث ديگر بازديد هاي گروهي است

.

راه دادن افراد بصورت انفرادي به محوطه هاي باستاني و عدم نظارت بر بازديد كننده اين اجازه را مي دهد كه بازديد كننده هر كاري مي خواهد بكند و اين خطاست

.

از ريختن زباله بگيريد تا يادگاري نوشتن و راه رفتن بر روي ديوار ها و نشستن بر روي مجسمه ها براي عكس گرفتن

.

در بسياري از كشور ها براي ريختن يك پوست تخمه در محوطه ي توريستي جريمه هاي سنگين در نظر گرفته مي شودو دوربين هاي مدار بسته تمام لحظات را ثبت مي كند اما در ايران

...

در بعد توريست خارجي مشكلات فرهنگي تازه رخ مي نمايد و در مقابل تمام چيز هايي كه گفته شد خود نمايي مي كند

:

يك راننده ي تاكسي در ايران زبان در حد رفع رجوع بلد نيست

بد تر از آن يك تحصيل كرده ي ايراني نمي تواند 5 دقيقه به يك زبان غير ايراني روان و درست صحبت كند.توريست خارجي در ايران سر در گم است

.

ما به توريست خارچي به چشم يك كيف پول متحرك نگاه مي كنيم و تنها هدف ما چاپيدن جيب اوست

.

توريست اين را مي فهمد

.

از طرفي وقتي مي بيند كه ما خود به خودمان و فرهنگمان و داشته هايمان احترام نمي گذاريم و براي حفظ آن كوشا نيستيم او نيز بدتر از ما با محيط پيراموني ما رفتار مي كند

.--------------------------------

در كل مي بايست ابتدا بستر هاي فرهنگي را بسط بدهيم و اين نمي شود مگر اينكه از خودمان و كودكانمان شروع كنيم و همت عمومي را مي طلبد و سپس در فكر بسط و گسترش سفر و توريست باشيم

.

با روال فعلي اگر در فكر گسترش بيش از اين باشيم تنها روند نابودي را تسريع كرده ايم

لینک به دیدگاه

امیر جان ممنون که دعوتم رو قبول کردی:icon_gol:

همه اینایی که میگی درست منم میدونم و واقعا حرفی ندارم بزنم.....

ولی برای آموزش کوکان من زمزمه هاشو شنیدم که می خوان اموزش کودکان رو شروع کنن حتی حالا من کاشان رو بیشتر در اطلاعش هستم که به صورت آزمایشی طرحی رو انجام دادن و در اون آموزش در مدرسه ها رو شروع کردن الان هم اطلاع رسانیا و دلسوزیای مسئولین شهر نسبت به چند سال پیش خیلی بهتره شده این خودش جای امیدواری میتونه باشه....

البته میدونم کار خیلی سخت تر از این حرفاست ولی حداقل میتونیم تمام تلاشمونو برای حفظ آثار گذشتگان که هویت ملی و تاریخی ما هست بکنیم .....

امیر جان این خانه های تاریخی خوب درسته داره خراب میشه بالاخره هر چی باشه دیمیه اون زمان این خانه ها رو فقط برای 30 40 سال میساختن تا توش زندگی کنن خیلی از اونا 300 سال قدمتشونه خوب طبیعیه که به مرور خراب بشه ....

یه شهرداری بود که همش گل میکاشت تو شهر و مردم هر روز میرفتن و گل ها رو می چیدن اونم دوباره فرداش میرفت و می کاشت دوباره بهش گفتن چرا دوباره میکاری گفت اینفقدر میکارم تا مردم دیگه نکنن .... ما هم باید فرهنگ سازی بکنیم حالا به هر نهوی شده به زور با تکرار و .....

نمیدونم امیر جان ولی حیفه کشورمون با این همه پتانسیل.....حیفهsigh.gif

لینک به دیدگاه
امیر جان ممنون که دعوتم رو قبول کردی:icon_gol:

همه اینایی که میگی درست منم میدونم و واقعا حرفی ندارم بزنم.....

ولی برای آموزش کوکان من زمزمه هاشو شنیدم که می خوان اموزش کودکان رو شروع کنن حتی حالا من کاشان رو بیشتر در اطلاعش هستم که به صورت آزمایشی طرحی رو انجام دادن و در اون آموزش در مدرسه ها رو شروع کردن الان هم اطلاع رسانیا و دلسوزیای مسئولین شهر نسبت به چند سال پیش خیلی بهتره شده این خودش جای امیدواری میتونه باشه....

البته میدونم کار خیلی سخت تر از این حرفاست ولی حداقل میتونیم تمام تلاشمونو برای حفظ آثار گذشتگان که هویت ملی و تاریخی ما هست بکنیم .....

امیر جان این خانه های تاریخی خوب درسته داره خراب میشه بالاخره هر چی باشه دیمیه اون زمان این خانه ها رو فقط برای 30 40 سال میساختن تا توش زندگی کنن خیلی از اونا 300 سال قدمتشونه خوب طبیعیه که به مرور خراب بشه ....

یه شهرداری بود که همش گل میکاشت تو شهر و مردم هر روز میرفتن و گل ها رو می چیدن اونم دوباره فرداش میرفت و می کاشت دوباره بهش گفتن چرا دوباره میکاری گفت اینفقدر میکارم تا مردم دیگه نکنن .... ما هم باید فرهنگ سازی بکنیم حالا به هر نهوی شده به زور با تکرار و .....

نمیدونم امیر جان ولی حیفه کشورمون با این همه پتانسیل.....حیفه:sigh:

آموزش به كودكان 20 سال ديگر جواب مي دهد .

آموزش مي بايست عمومي باشد ولي متمركز بر كودكان.

در چين براي المپيك پكن راننده هاي تاكسي را مجبور كردند كه در حد دست و پا شكسته زبان انگليسي ياد بگيرند.لباس فرم بپوشند و...

اما كاشان:

در ازاي 4-5 خانه ي تاريخي كه بازسازي كه چه عرض كنم دگرسازي شد و سعي شد تمام هنر هاي ايران در آن رخ بنمايد و غافل از اينكه مثلا اين خانه ي درندشت نياز به سرويس بهداشتي و حمام هم داشته و...چندين برابر خانه هاي قديمي با وضعيت مشابه در بافت تاريخي ويران شد.

يا باغ فين با مديريت فعلي تا چند سال اينده درخت نخواهد داشت .

من مي گويم خانه هاي تاريخي ويران مي شود نه به دست عوامل طبيعي بلكه با بيل و بلدوزر و بدست مردم و با مجوز شهرداري و دادگاه.

بسياري خانه ها در فهرست آثار ملي ثبت شده است اما وارث مي رود شكايت مي كند و خانه را ويران مي كند.

براي اينكه ببينيم ايران حيف است يا نه مي بايست ديد كشور هاي ديگر از كجا به اينجا رسيدند و ما از كجا مي خواهيم به آنها برسيم.

بعد از جنگ جهاني دوم اورپا با خاك يكسان شد و دوباره باز سازي شد و در آن سعي شد با افق ديد بلند مسايل فرهنگي و زير بنايي ديده شود.

در اين بازسازي سعي شد با تكيه بر سنت ها مدرنيست ديده شود

سعي شد بافت هاي باقيمانده سالم بماند

اين ها از افق ديد مديران جامعه بود

اما در ايران كه رييس شوراي شهر اصفهان آن آقاي حاج رسولي ها در مورد 33 پل مي گويد حالا مگه چيه؟1 پل هست ديگه خراب بشه ما 4 تا مي سازيم بجاش

اين كشور نياز به 50 سال فرهنگ سازي دارد

امسال عيد ماسوله بودم

فردي تنقلات مي خورد و مي ريخت و به همسرش مي گفت چقدر اينجا كثيف است

يعني حتي در اين حد شعور و درك نداشت كه امثال خودش مي خورند و مي ريزند و كثيف مي كنند.

ماشينش سانتافه بود

در اين شرايط ترويج گردشگري تنها نابود كردن تمام داشته هاي ما است

لینک به دیدگاه
آموزش به كودكان 20 سال ديگر جواب مي دهد .

آموزش مي بايست عمومي باشد ولي متمركز بر كودكان.

در چين براي المپيك پكن راننده هاي تاكسي را مجبور كردند كه در حد دست و پا شكسته زبان انگليسي ياد بگيرند.لباس فرم بپوشند و...

اما كاشان:

در ازاي 4-5 خانه ي تاريخي كه بازسازي كه چه عرض كنم دگرسازي شد و سعي شد تمام هنر هاي ايران در آن رخ بنمايد و غافل از اينكه مثلا اين خانه ي درندشت نياز به سرويس بهداشتي و حمام هم داشته و...چندين برابر خانه هاي قديمي با وضعيت مشابه در بافت تاريخي ويران شد.

يا باغ فين با مديريت فعلي تا چند سال اينده درخت نخواهد داشت .

من مي گويم خانه هاي تاريخي ويران مي شود نه به دست عوامل طبيعي بلكه با بيل و بلدوزر و بدست مردم و با مجوز شهرداري و دادگاه.

بسياري خانه ها در فهرست آثار ملي ثبت شده است اما وارث مي رود شكايت مي كند و خانه را ويران مي كند.

براي اينكه ببينيم ايران حيف است يا نه مي بايست ديد كشور هاي ديگر از كجا به اينجا رسيدند و ما از كجا مي خواهيم به آنها برسيم.

بعد از جنگ جهاني دوم اورپا با خاك يكسان شد و دوباره باز سازي شد و در آن سعي شد با افق ديد بلند مسايل فرهنگي و زير بنايي ديده شود.

در اين بازسازي سعي شد با تكيه بر سنت ها مدرنيست ديده شود

سعي شد بافت هاي باقيمانده سالم بماند

اين ها از افق ديد مديران جامعه بود

اما در ايران كه رييس شوراي شهر اصفهان آن آقاي حاج رسولي ها در مورد 33 پل مي گويد حالا مگه چيه؟1 پل هست ديگه خراب بشه ما 4 تا مي سازيم بجاش

اين كشور نياز به 50 سال فرهنگ سازي دارد

امسال عيد ماسوله بودم

فردي تنقلات مي خورد و مي ريخت و به همسرش مي گفت چقدر اينجا كثيف است

يعني حتي در اين حد شعور و درك نداشت كه امثال خودش مي خورند و مي ريزند و كثيف مي كنند.

ماشينش سانتافه بود

در اين شرايط ترويج گردشگري تنها نابود كردن تمام داشته هاي ما است

والا چی بگم امیر جان اینا حرفای دل من هم هستsigh.gifفقط باید حرص خورد و هیچی هم نمیتونی بگی و کاری هم از دستت بر نمیاد متاسفانه....

من هم امثال این آدما رو زیاد دیدم جمعه باغ فین بودم با اینکه دور چمن ها حصار گذاشتن ولی یارو میرفت وسط چمن و دراز می کشید تناول که می کرد آشغالاشو میریخت چقدر من خودم لیوان یکبار مصرف جمع کردم .... با دوچرخه می خواست بیاد تو باغ که جلوشو گرفتم و نزاشتم بیاره.....

باغ فین پوشش گیاهیش آفت گرفته!

باغ فین درختای سروش به علت بریدن غیر استاندارد شاخه هاش کچل شده و دیگه پر پا نیست sigh.gif

مرسی امیر جان میدونم چی میگی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...