رفتن به مطلب

الگوهای باغهای ایرانی

* v e n o o s * مهمان

ارسال های توصیه شده

* v e n o o s * مهمان

الگوی ۱ : کوشک ( باغ فین کاشان )

- ساختمان کوشک دارای الگوی فضای میانی می باشد.

- ورودی باغ بر روی محور اصلی مقابل کوشک قرار می گیرد

04tzuq0gbp1hik5kv1g7.jpg

74ozhf8yc0wghbneeu8.jpg

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

الگوی ۲ : کوشک باغ ( باغ شاهزاده کرمان )

- کوشک در یک سوم میانی قرار می گیرد ، به این صورت که اگر طول مستطیل را به سه قسمت تقسیم کنیم ، کوشک در تقاطع یکی از یک سوم قرار می گیرد

vfpxs9ntzcqdxzlnwny.jpg

0yt9jvdr3ebsq1viie00.jpg

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

ویژگی باغها :

- در باغها ۴ عنصر مرتبط با آب داریم : ۱- جوی ها ۲- آب نماها ( در مقاطع جوی ها ) ۳- آبفشان یا فواره ۴ - آبشار یا آبشره

- همه کوشک های دو طبقه هستند

- باغ ایرانی ، باغ پرسپکتیو یک نقطه ای است

- باغ ماهان کرمان شاهکار بازی با آب است ، شیب آن از باغ فین و دولت آباد بیشتر است

- آب و حرکت عناصر اصلی باغسازی هستند

- تَریشه : گذرگاه های باغها

- کهن ترین باغ ایرانی باغ پاسارگاد ( باغ کوروش ) می باشد

ویژگیهای کلی باغ:

۱- دیوار محصور دورشان دارند => درونگرا بودن

۲- هندسی بودن ساماندهی فضایی آن => باغها همه هندسی هستند – باغ ایرانی هندسی است ، حتی درختهای آن ، برخلاف باغهای ژاپنی و چینی که الگوی باغ را از خود باغ گرفته اند.

۳- وجود سر در بصورت ساختمان => المانهای ورودی : پیش خان – پیش طاق – آستانه یا پای در – پِلَنگ ( درگاه میان یک دیوار ستبر ، از آستانه تا پایان پهنای دیوار ) –دالان درون باغ – در اغلب باغها ساختمانهای ورودی ۲ طبقه هستند

۴- دارای برج

۵- شبکه خیابان بندی راست

۶- شبکه آب نماها و آبیاری راست

۷- ساختمان کانونی ( کاخ ، کوشک ، کلاه فرنگی و … )

۸- باغچه های چهارپهلو پر از درختان و گلها

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

نقشه های باغهای ایرانی :

۱- باغهای تخت و کم شیب => باغ فین کاشان ، باغ دولت آباد یزد

۲- باغهای شیبدار و سکوبندی شده =>باغ تخت شیراز

۳- باغهای ساخته شده بر روی زمینهای دارای پستی و بلندی و کمتر دست خورده => باغ عباس آباد بهشهر

تقسیم بندی باغها در جهان:

۱- باغ هندسی : آمیختگی اندامها ، بخش بندی و آراستگی کالبد آن ، چهار چوبی هندسی دارد و برگرفته از سازمان هندسی می باشد => خطوط راست ، گوشه های راست ، اندازه های پیراسته ، راسته راهنما ، دیدهای ویژه ، شبکه بسامان آب و آبیاری => باغهای ایرانی و هندی

۲- باغ دورنمایی ( ضد هندسی ) : آمیخته ای از اندامهای چشم نواز با کالبدی آزاد => نرمش خطوط ، راه های اریب ، گوناگونی رویه ها ( گوناگونی سطوح ) ، پرهیز از راسته سازی => باغهای ژاپنی و چینی

۳- باغ هندسی – دورنمایی : آمیخته ای از نوع اول و دوم =>باغهای فرانسه و انگلیس

منبع

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
* v e n o o s * مهمان
سلااام

ممنون از مطلبی که گذاشتید ، فقط یه سوال دارم ، اطلاعی از منبع دقیق مطلب دارید (منظورم نویسنده و عنوان پایان نامه و ... )؟

سلااااام

منبع رو تو پست آخرم گذاشتم؛ بعضی عکسا رو هم خودم با توجه به متن بهش اضافه کردم:w16:

لینک به دیدگاه

دوباره سلام

سلااااام

منبع رو تو پست آخرم گذاشتم؛ بعضی عکسا رو هم خودم با توجه به متن بهش اضافه کردم:w16:

آره اون منبع رو دیدم ، اونم ناقص بود ، خواستم بدونم شما دقیقا عنوان پایان نامه و نویسنده ش رو اطلاع دارید یا نه

به هر حال مرســـی :icon_redface:

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...
  • 2 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...