رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 114
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

icon_gol.gifعکس شماره پنجicon_gol.gif

401.jpg

يكي از آثار مهم دوره صفوي در وسط باغ بزرگي قرار دارد و تنها كوشك باقي مانده از مجموعه كاخ هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب است. بنا ساختماني هشت گوش به مساحت تقريبي 500 متر مربع است كه براساس نقشه يك معمار ترك در دو طبقه ساخته شده و داراي تالارها و اتاق هاي كوچكي در هر طبقه است. داراي شهرت جهاني است. تالار بزرگ طبقه دوم با ارسي هاي پنج چشمه اي در چهار جهت اصلي به محوطه غلام گردش بالا مي پيوندد كه داراي سقف بلندي از خنچه پوش بوده است. گفته اند بناي هشت بهشت اصفهان با گرته برداري از اين اثر ساخته شده است.

لینک به دیدگاه

401.jpg

يكي از آثار مهم دوره صفوي در وسط باغ بزرگي قرار دارد و تنها كوشك باقي مانده از مجموعه كاخ هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب است. بنا ساختماني هشت گوش به مساحت تقريبي 500 متر مربع است كه براساس نقشه يك معمار ترك در دو طبقه ساخته شده و داراي تالارها و اتاق هاي كوچكي در هر طبقه است. داراي شهرت جهاني است. تالار بزرگ طبقه دوم با ارسي هاي پنج چشمه اي در چهار جهت اصلي به محوطه غلام گردش بالا مي پيوندد كه داراي سقف بلندي از خنچه پوش بوده است. گفته اند بناي هشت بهشت اصفهان با گرته برداري از اين اثر ساخته شده است.

چهل ستون قزوین...:ws37:

لینک به دیدگاه

بچه ها واسه عکس هاتون شماره بزارین مثل من تویس پست دوم

توضیحشم بعدش زیر عکسش اضافه کنید که جنبه اطلاع رسانی هم داشته باشه و مخاطبش گیج نشه

به نظر من اینجوری بهتره حالا باز هر طور خودتون میدونید ولی شماره رو حتما بزارید که من می خوام اسامی رو به پست اول اظافه کنم بتونم:icon_gol:

شادی کم کم سختش می کنیم فعلا می خوایم مسابقه راه بیوفته:a030:

لینک به دیدگاه

کاروانسرای رباط شرف

طبق مدارک و متون تاریخی بانی بنای فعلی شرف الدین ابوطاهربن سعدالدین عل القمی است که مدتی حکومت مرو را و سرانجام صدارت سلطان سنجررابرعهده داشت.

شکل این رباط از دور به یک قلعه بزرگ شبیه است اما از داخل به مانند یک کاخ جلوه می‌کند.

کاروانسرای رباط شرف دو صحن دارد و هرصحن دارای 4 ایوان به شکل چلیپا (صلیب) و شبستان می‌باشد و همچنین آجر چینی و کتیبه‌های آن جلوه خاصی دارد.

این کاروانسرا یکی از بناهای کلیدی معماری اسلامی به شمار می‌رود و در معماری ایران نیز جایگاه ویژه‌‌ای دارد.

رعایت دقیق و همه جانبه تناسبات و اصول معماری ایرانی در طراحی و ساخت و به کارگیری طرح‌های آجرچینی متنوع و بدیع در نمای ایوان‌ها و طاق‌ها و طاقچه‌ها و گنبدها عناصری هستند که این کاروانسرای شاهی را شبیه به یک عمارت قصرگونه قلمداد می‌کنند.

نام دیگر این کاروانسرا، ‌آبگینه یا رباط آبگینه بود که در سال 508 قمری توسط شرف‌الدین ملقب به وجیه‌الملک، وزیر سلطان سنجر سلجوقی بنا شد.

گچبری‌های رباط شرف از جالب‌ترین نمونه‌های این هنر در سده ششم هجری است تا جایی که کتیبه‌های حاشیه محراب‌های دو نمازخانه کاروانسرا، با بهترین کتیبه‌های محراب‌های مساجد ایران، از لحاظ زیبایی و طرح برابری می‌کنند.

نقشه ساختمانی رباط شرف با دیگر کاروانسراها تفاوت دارد. وجود کتیبه‌های گچی و طرح‌های آجرچینی در بقیه کاروانسراها مرسوم نبود.

اما در کاروانسرای رباط شرف، تقریباً تمام آجرچینی‌‌هایی که در نمای دیوارها، گنبدها و طاق‌های آن ایجاد شده طرح‌دار می‌باشند.

لینک به دیدگاه
كليساي وانك / اصفهان

کلیسا وانک اصفهان...

:w16:

درسته. گویا 2 نفر همزمان با هم جواب رو دادن.

هادی خان که استارتره بیاد حالا این معضلو برطرف کنه.

یایکی از دوستان عکس رو زحمتش رو بکشه.

بچه ها موافقید مسابقه رو سختترش کنیم؟؟؟

لینک به دیدگاه
:w16:

درسته. گویا 2 نفر همزمان با هم جواب رو دادن.

هادی خان که استارتره بیاد حالا این معضلو برطرف کنه.

یایکی از دوستان عکس رو زحمتش رو بکشه.

بچه ها موافقید مسابقه رو سختترش کنیم؟؟؟

آره بچه ها با هم پست دادن گویا:icon_gol:

بعدیشم خودت بزار مهسا :w16:

منم برنده رو هر دو نفر معرفی می کنم

سخت ترش کن مهسا اینا همش آسونه :a030:

لینک به دیدگاه
آره بچه ها با هم پست دادن گویا:icon_gol:

بعدیشم خودت بزار مهسا :w16:

منم برنده رو هر دو نفر معرفی می کنم

سخت ترش کن مهسا اینا همش آسونه :a030:

اوکی سعی میکنم.

لینک به دیدگاه

خانه سردار اسعد بختياري - تهران

خانه سردار اسعد، یا باشگاه بانک ملی، درسال ۱۲۹۲ ق ساخته شده است‌. ساختمان منزل مسکونی جعفرقلی خان سردار اسعد و معمارش استاد محمد معمار باشی‌، مشهور به بابا، بوده است‌. معمار باشی‌، معمار ساختمان موزه گنجینه نیز بوده است‌. این ساختمان مدتی باشگاه بانک ملی بوده‌ اما هم اکنون فعالیتی در آن انجام نمی‌شود و قرار است که به موزه بانک ملی تبدیل شود. اشیای موزه را هدایایی تشکیل می‌دهد که از سوی بانک‌های ایرانی و خارجی به مناسبت پنجاهمین سال تأسیس بانک ملی (۱۳۵۷) اهدا شده است‌.خانه سردار اسعد در خيابان فردوسي واقع است .

لینک به دیدگاه

مهسا جان،بچه ها عکس میزارین دقت کنین

تا میتونین عکس ها رو روی سایت آپ کنین که لینکشم معلوم نباشه:icon_gol:

مهسا خانه سردار اسعد رو اگر عکست رو سیو کنی روی کامپیوترت اسمش زیرش نوشتهicon_pf%20(34).gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...