رفتن به مطلب

ارشد (چه گرایشی و چرا)

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 46
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خوب عنوانش مشخصه

به نظر شما کدوم گرایش برای ارشد بهتره و اینکه شما خودتون کدوم گرایش رو انتخاب می کنین؟ چرا؟

مخابرات چون واقعا تنوع زیادی داره و روز به روز هم در حال پیشرفته. کنترل هم گرایش خوبیه. متاسفانه الکترونیک تو این کشور بخاطر اینکه پیش زمینه هاش رو نداریم جواب نمیده

لینک به دیدگاه
خوب عنوانش مشخصه

به نظر شما کدوم گرایش برای ارشد بهتره و اینکه شما خودتون کدوم گرایش رو انتخاب می کنین؟ چرا؟

من خودم به شدت به مخابرات علاقه دارم و توی گرایش های مخابرات به میدان از همه بیشتر علاقه دارم. البته مخابرات میدان سخت ترین گرایشی هست که میتونی انتخاب کنی ولی من خیلی بهش علاقه دارم.........

از طرفی میتونم اینطور بگم که مخابرات تنها گرایشیه که تازه از مقطع ارشد شروع میشه . یعنی توی مقطع کارشناسی مقدمه مخابرات رو میخونیم و توی ارشد تازه شروع میکنیم به خوندن مخابرات......

البته بین بچه های مخابرات مخابرات سیستم از اقبال عمومی بیشتری برخورداره ......

در مورد گرایش های دیگه نمیتونم نظر بدم.......

ولی اگه کارشناسی قدرت خوندی بخوای ارشد مخابرات بخونی خیلی اذیت میشی این هم در نظر بگیر....

در مورد بازار کار هم همونططور که همه میدونیم در حال حاضر برای هیچ رشته و گرایشی بازار کار وجود نداره و شما بنا را بر بیکاری بزار و یک رشته یا گرایش رو انتخاب کن . چیزی که بهش علاقه داری رو بخون که پس فردا که کار گیرت نیومد حداقل خیالت راحت باشه وقتت رو هدر ندادی و چیزی رو که دوست داشتی انتخاب کردی.....

در حال حاضر مخابرات بهترین بازار کار رو در دنیا و بدترین بازار کار رو در ایران داره..........

اگه بخوای بری خارج کشور ادامه تحصیل بدی قطعا میگم مخابرات اما اگه تو ایران میخوای بایستی بهت میگم دور و بر مخابرات تاب نخور........

از یکی از مسئولین محترم سوال کردن که چرا ظرفیت ارشد و دکترا رو بالا بردید گفت چون کار نیست خواستیم جوونا مشغول باشن.........

پس بهترین گرایش گرایشیه که بیشتر بهش علاقه داری..........

لینک به دیدگاه

سلام .

با نظر آریو موافقم .

من خودم باور کن هنوز نتونستم بفهمم علاقه من دقیقا چیه ؟

با توجه به مسائلی که آریو عزیز گفت .بهترین انتخاب براساس علاقه صورت میگیره .

ولی الان با توجه به اینکه گرایش کنترل تا به حال کمتر مورد توجه قرار گرفته . به تازگی من خیلی شنیدم که اکثرابرای بازار کار بهتر میرن به سمت این گرایش

لینک به دیدگاه

درود به مهندسین برق عزیز...:icon_redface::icon_gol:

دوستانی که از نظر ذهنی انسان های بس قوی هستند...:w16:

امیدوارم همه دوستان در گرایش هایی که علاقه مند هستند به موفقیت برسند...:w16:

یک خواهش داشتم یک لیست دعوت مخصوص کاربران برق هم تهیه بشه تا بنده که رشته ی معماری هستم به تاپیک تخصصی دوستان خوبم دعوت نشم...:icon_redface:

آرامش پیشکش لحظه هاتون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

من رشته م گرایش کنترل محسوب میشه .. به نظر میاد که وضعیت خوبی نسبت به گرایش های دیگه داره .. چون کاربرد عام تری داره و به قول دوستان کمتر بهش پرداخته شده

ولی واقعا برای اینکه کار پیدا کنید به سمت ارشد نرید .... در بدترین حالت میشه به سمت کارهای کم درآمد تر و یا حتی به عنوان کار آموزی مرتبط با رشته رفت و بعد به سمت ارشد نگاه داشت .. چون دید خیلی تغییر میکنه

لینک به دیدگاه
خوب عنوانش مشخصه

نظر من که به درد رشته ی خودم میخوره:ws3: مرسی از دعوتت:icon_gol::icon_gol:

خدا رو شکر , دفاع کردم تموم شد:w16:

ولی الان مخابرات بیشتر طرفدار داره. خونواده ی ما که هم قدرت و هم مخابرات خوندن و راضی بودن چون علاقه و انتخاب خودشون بود

اینم شاید بدرد بخوره شایدم در حد سوتی باشه:whistle:

موفق باشید همه ی دوستان گلم:ws37:

علاوه بر علاقه که عامل مهمی در موفقیت به حساب می آید،با توجه به تنوع دروس مجموعه مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو در هر گرایش احتیاج به توانایی های خاصی دارد. در زیر شاخه ماشین گرایش قدرت با وجود این که ریاضیات قوی مورد نیاز نیست، شخص علاوه بر فهم مفاهیم پایه الکترومغناطیس احتیاج به قدرت تجسم ذهنی بالا برای درک اصول کار ماشین‌های دوار و شار پیوندی دارد. در زیر شاخه سیستم نیز نیاز به درک مسایل اقتصادی وجود دارد. زیرشاخه مخابرات سیستم احتیاج به فهم ریاضیات قوی دارد که بیشتر در ارتباط با آمار واحتمال و تجزیه و تحلیل سیستم (درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها) است. در بعضی از مباحث لایه فیزیکی مربوط به شبکه­ها، تسلط بر فیزیک الکتریسیته برای دانشجو اهمیت دارد. زیر شاخه مدار(circuit) گرایش الکترونیک دید مداری قوی می طلبد. در زیرشاخه ابزار (device ) تسلط بر مفاهیم فیزیک کوانتوم اهمیت دارد و در دیجیتال برنامه نویسی قوی مورد نیاز است. گرایش کنترل با توجه به کاربرد زیاد ریاضیات،تسلط بر ریاضیات و آمادگی ذهنی دانشجو را برای درگیر شدن با مباحث محض ریاضی می طلبد. گرایش مهندسی پزشکی که بین رشته­ای محسوب می شود علاوه بر دید مداری قوی احتیاج به آشنایی با علم مواد و حرکت اجسام دارد. با توجه به آن‌چه تا کنون گفته شد، کمبود توانایی‌های مذکور می تواند عاملی بازدارنده در ادامه تحصیل در هر گرایش شود. برای این منظور می توان میزان تسلط شخص روی دروس پایه هر گرایش که در دوره کارشناسی گذرانده می شود را مورد ارزیابی قرار داد. عدم فهم کامل دروس ماشین‌های الکتریکی۳ و بررسی سیستم‌های قدرت ۱و۲ در مورد گرایش قدرت سیستم و عدم تسلط بر دروس الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی ۱و۲ در مورد زیرگرایش های الکترونیک قدرت و ماشین مشکل ساز خواهد شد. دانشجویانی که از ریاضی قوی برخوردار نبوده و در دروس سیگنال سیستم، آمار واحتمال مشکل دارند بهتر است وارد گرایش مخابرات نشوند.در مورد گرایش های الکترونیک و مهندسی پزشکی عدم تسلط بر مطالب دروس الکترونیک ۱و۲و۳ مانع موفقیت دانشجو خواهد شد. ضعف در دروس سیستم‌های کنترل خطی،آمار و احتمال و معادلات دیفرانسیل نیز مانع پیشرفت دانشجو در گرایش کنترل است

لینک به دیدگاه

سلام

این دوره زمونه که همه دارن ارشد میگیرین

فذقی نمیکنه از کدوم دانشگاه و کدوم شهر

فرق ارشد باشه

مردم ارشدو واسه دو کار میخان: 1 - یا پارتی دارن و میخان بمحض گرفتن ارشدشون با هر رشته ای برن سر کار

2- یا مثل من میخان مدرکشو بذارن سر طاقچه خاک بخوره

من هم گرایش مکاترونیک و قدرت را دوس دارم

البته اول قدرت

لینک به دیدگاه
salam.

man be shakhse mohandesie hasteii doOost daram electronicam mipasandam.

ama....:icon_redface:

دوست عزیز با تشکر از حضورتون در این تاپیک لطفا طبق قوانین انجمن با حروف فارسی تایپ بفرمایید .

سپاس از توجهتون.....

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیزم

یه سوال از خدمت دوستان عزیز دارم .

به نظرتون به این حجم اطلاعاتی که توی دوره های مختلف تحصیلی مثل هنرستان ، کاردانی ، کارشناسی کسب کردیم چقدر می تونیم پاسخگوئی نیازهایی علمی و فنی جامعه صنعتی مون باشیم؟؟؟؟؟

این نظر بنده کاملا شخصیه

به نظر بنده خیلی از دوستان بهتره قبل از فکر به تحصیلات تکمیلی ( به هر دلیلی ) کمی دنبال جنبه های دیگه موضوع باشن

اینکه چه گرایشی با چه معدلی و توی کدوم دانشگاه مهم نیست.

همین الان توی صنعت نفراتی رو می شناسم که تحصیلات آکادمیک ندارن ولی بهتر از خیلی ها هم از نظر علمی و هم فنی می تونن پاسخ گو باشن.

نوشته های بنده ممکنه خاطر عزیز بعضی ها رو آزار بده ............ ولی واقعیته

پس به جای پرسیدن سوالات تکراری بهتره یه نوع متفاوتی فکر بکنیم.

به نظر من توی رشته های فنی دوستانی میتونن موفق باشن که نسبت به تحصیلات علمی شون تجربه های عملی مناسبی داشته باشن.

اینطوری درصد پیشرفت دوستان توی دانشگاه به طرز قابل محسوسی بیشتر میشه و راحت تر میتونن نسبت به علایق و نیازهای محیط کاری مسیر علمی شون رو انتخاب بکنن.

تمای گرایش های برق توی بازار کار نیاز هستند فقط ممکنه بعضی گرایش های نیاز به تخصص کافی داشته باشه

اینکه الکترونیک به درد نمی خوره یا اینکه فلان گرایش چون انتخاب کننده های بیشتری داره اصلا ملاک نیس

اگه یه نفر تخصص داشته باشه مسیر خودشو به راحتی پیدا میکنه.

بهتره یه مهندس قابل باشیم تا یه فوق لیسانس و یا دکتر که نمی دونه با این همه اطلاعات از کجا باید چه کاری رو شروع بکنه ( به هر حال یه زمانی بسته به نیازهای مالی باید هر کسی وارد بازارکار بشه ..... مگه چند نفر می تونن استاد دانشگاه بشن ؟؟؟؟؟ ......... مخصوصا اوضاع این وسط وقتی خراب تر میشه که سن طرف از حد متعارفی بالاترم رفته باشه )

دانشگاههای کشورمون اگه مثل بعضی از کشورها علمی و در حد مورد نیاز کاربردی بودن اونوقت بنده این حرفا رو نمی نوشتم

لینک به دیدگاه

به نظرتون به این حجم اطلاعاتی که توی دوره های مختلف تحصیلی مثل هنرستان ، کاردانی ، کارشناسی کسب کردیم چقدر می تونیم پاسخگوئی نیازهایی علمی و فنی جامعه صنعتی مون باشیم؟؟؟؟؟

این نظر بنده کاملا شخصیه

به نظر بنده خیلی از دوستان بهتره قبل از فکر به تحصیلات تکمیلی ( به هر دلیلی ) کمی دنبال جنبه های دیگه موضوع باشن

همین الان توی صنعت نفراتی رو می شناسم که تحصیلات آکادمیک ندارن ولی بهتر از خیلی ها هم از نظر علمی و هم فنی می تونن پاسخ گو باشن.

به نظر من توی رشته های فنی دوستانی میتونن موفق باشن که نسبت به تحصیلات علمی شون تجربه های عملی مناسبی داشته باشن.

اینطوری درصد پیشرفت دوستان توی دانشگاه به طرز قابل محسوسی بیشتر میشه و راحت تر میتونن نسبت به علایق و نیازهای محیط کاری مسیر علمی شون رو انتخاب بکنن.

تمای گرایش های برق توی بازار کار نیاز هستند فقط ممکنه بعضی گرایش های نیاز به تخصص کافی داشته باشه

اینکه الکترونیک به درد نمی خوره یا اینکه فلان گرایش چون انتخاب کننده های بیشتری داره اصلا ملاک نیس

بهتره یه مهندس قابل باشیم تا یه فوق لیسانس و یا دکتر که نمی دونه با این همه اطلاعات از کجا باید چه کاری رو شروع بکنه ( به هر حال یه زمانی بسته به نیازهای مالی باید هر کسی وارد بازارکار بشه ..... مگه چند نفر می تونن استاد دانشگاه بشن ؟؟؟؟؟ ......... مخصوصا اوضاع این وسط وقتی خراب تر میشه که سن طرف از حد متعارفی بالاترم رفته باشه )

دانشگاههای کشورمون اگه مثل بعضی از کشورها علمی و در حد مورد نیاز کاربردی بودن اونوقت بنده این حرفا رو نمی نوشتم

کاملا موافقم......

دانشگاه و صنعت باید مکمل هم باشن در صورتی که در حال حاضر کاملا از هم مجزا هستند. مباحث عملی و مباحث مورد نیاز صنعت کمتر توی دانشگاه بهش پرداخته میشه.....

به عنوان مثال خود بنده توی دانشگاه تقریبا خیلی روی درس ها وقت میذاشتم و نمره هام هم بد نبود ولی الان که میخوام وارد بازار کار بشم تخصص هایی رو از من میخوام که واقعا توی هیچ دانشگاهی بهش پرداخته نمیشه.

دوستمون حرف بسیار جالبی زد بهتره یک مهندس قابل باشیم تا یک فوق لیسانس و دکتر ی که هیچ تخصص خاصی نداره.......

لینک به دیدگاه

این نظر بنده کاملا شخصیه

منم کاملا موافقم

به نظر من اگه کسی به خاطر بازار کار بعضی رشته ها،اون رشته یا گرایشو انتخاب میکنه باید بگم که اشتباه میکنه(البته در حدی نیستم که بخوام اینجوری اظهار نظر کنم ولی...)

به نظر من باید رشته یا گرایشی که واقعا بهش علاقه داری رو انتخاب کنی و صد در صد هم موفق خواهید بود البته باید یه خورده هم زرنگ باشید توش.

به قول توماس کارلایل که میگه:خوشا به حال آنانکه شغل دلخواه خویش را یافته اند حتی اگر هیچ دلخوشی دیگری نداشته باشند.

منم عاشق قدرت و کنترلم فقط نمیدونم برای ارشد کدومو انتخاب کنم

لینک به دیدگاه

با عرض سلام ... مطالبی که در دوره کارشناسی خونده میشه درحد الفباست .البته خیلیاشم واقعا بی مورد (مثل حرف ژ :w16:) کسی که می خواد وارد بازار کار بشه باید دوره های عملی ببینه که اصلا در دانشگاه چیزی درموردش گفته نشده . در ارشد دیدگاه گسترش پیدا می کنه و عمق هر درس خودشو نشون به هر حال هیچ فایده ای هم نداشته باشه همین که از پوسته به عمق میریم لذت بخشه.

لینک به دیدگاه
خوب عنوانش مشخصه

بهترین گرایش اونیه که بهش علاقه دارید

من بودم رباتیک را انتخاب می کردم

اما چون پارسال سازمان سنجش یادش رفته بود رباتیک را از برق هم بگیرد، من فعلا مکاترونیک می خوانم

اگر مکاترونیک دانشگاه تهران قبول شدید مجبورتون می کنند یکی از شاخه های زیر بروید

ماهواره

mems

اگر به این دو علاقه ندارید نه استاد راهنما خواهید داشت و نه کلاس

من موضوعم پروژهم را رباتیکی انتخاب کردم الان استاد راهنمای من نمایشی است و هیچ کمکی نمی کند

کلاس های مورد نیاز هم که ارائه نمی شود این ترم دو درس بیشتر ندارم گفتند ترم بعد برو از دانشگاه دیگر درس بردار !

بنابراین اگر قدرت دوست دارید سراغ کنترل نرید چون ممکنه استاد و کلاس گیرتون نیاد

در ارشد بر خلاف کارشناسی زمینه ی استاد ها خیلی مهم است

بنابراین حتی اگر یک گرایش خاص مثل کنترل را انتخاب کردید ببینید اون دانشکده استاداش تو کدوم شاخه اش فعالیت می کند

لینک به دیدگاه

مسئله دوست داشتن نیست من کارهای فنی رو بیشتر ترجیح میدم اما در حال حاضر چیزی که به دست اوردم کارهای دفتریه

به عنوان یک دختر نمیتونم داخل پست کار کنم یا پروژه نصب رو بگیرم

برای همین مجبورم خلاف میلم تغییر رشته بدم

قدرت رو خیلی بیشتر از الکترونیک و مخابرات دوست دارم و میدونم اگه تغییر رشته بدم امکان موفقیتم خیلی کمتره

رشته هایی هست با ضرایب قدرت که فقط یک دانشگاه پذیرش دارن

یکی سیستم های انرژی و یکی انرژی های تجدید پذیر اولی فقط دانشگاه شریف و دومی پژوهشگاه مواد و انرژی من میتونم با خوندن واحدهای قدرت شانسمو برای این دو رشته هم امتحان کنم ولی دقیقا در مورد این رشته ها اطلاعات ندارم البته انرژی های تجدید پذیر فکر کنم برخلاف بقیه کشور ها تو ایران جا نیفتاده

بهترین گرایش اونیه که بهش علاقه دارید

من بودم رباتیک را انتخاب می کردم

اما چون پارسال سازمان سنجش یادش رفته بود رباتیک را از برق هم بگیرد، من فعلا مکاترونیک می خوانم

اگر مکاترونیک دانشگاه تهران قبول شدید مجبورتون می کنند یکی از شاخه های زیر بروید

ماهواره

mems

اگر به این دو علاقه ندارید نه استاد راهنما خواهید داشت و نه کلاس

من موضوعم پروژهم را رباتیکی انتخاب کردم الان استاد راهنمای من نمایشی است و هیچ کمکی نمی کند

کلاس های مورد نیاز هم که ارائه نمی شود این ترم دو درس بیشتر ندارم گفتند ترم بعد برو از دانشگاه دیگر درس بردار !

بنابراین اگر قدرت دوست دارید سراغ کنترل نرید چون ممکنه استاد و کلاس گیرتون نیاد

در ارشد بر خلاف کارشناسی زمینه ی استاد ها خیلی مهم است

بنابراین حتی اگر یک گرایش خاص مثل کنترل را انتخاب کردید ببینید اون دانشکده استاداش تو کدوم شاخه اش فعالیت می کند

لینک به دیدگاه
مسئله دوست داشتن نیست من کارهای فنی رو بیشتر ترجیح میدم اما در حال حاضر چیزی که به دست اوردم کارهای دفتریه

به عنوان یک دختر نمیتونم داخل پست کار کنم یا پروژه نصب رو بگیرم

برای همین مجبورم خلاف میلم تغییر رشته بدم

قدرت رو خیلی بیشتر از الکترونیک و مخابرات دوست دارم و میدونم اگه تغییر رشته بدم امکان موفقیتم خیلی کمتره

رشته هایی هست با ضرایب قدرت که فقط یک دانشگاه پذیرش دارن

یکی سیستم های انرژی و یکی انرژی های تجدید پذیر اولی فقط دانشگاه شریف و دومی پژوهشگاه مواد و انرژی من میتونم با خوندن واحدهای قدرت شانسمو برای این دو رشته هم امتحان کنم ولی دقیقا در مورد این رشته ها اطلاعات ندارم البته انرژی های تجدید پذیر فکر کنم برخلاف بقیه کشور ها تو ایران جا نیفتاده

من خودم گرایش ارشدم سیستم های انرژی است،البته در دانشکده ما فقط مخصوص بچه های مکانیک و شیمی است.اما شریف،از برق هم دانشجو می گیره.تا حدودی مباحث به سمت نیروگاه و پتروشیمی و انرژی های نو و پیل های سوختی متمایل است.(ممکن است برنامه ریزی شریف متفاوت باشد).

انرژی های تجدید پذیر هم که بتازگی در دانشکده نوین تهران ارائه می شود.بسیار نوپاست و هنوز هسته آن شکل نظام یافته ای ندارد.و بیشتر اساتید مدعو دارد.و حتی در جریانم یک نفر با رتبه 300 مکانیک که به اعتبار نام دانشگاه تهران را انتخاب نموده بود،انصراف داد.:icon_pf (34):

بنابراین بهتون توصیه میکنم ابتدا علایق خودتون رو بشناسید و همچنین با دانشجویان این رشته ها مشورت داشته باشید.اگر هدفتان پژوهش است،سعی کنید اساتید و زمینه های فعالیت آنها رو هم بخوبی بشناسید.

لینک به دیدگاه
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
می توانید با دانشجویان دانشکده انرژی شریف در ارتباط باشید.
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...