رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود دوستان عزيزم :icon_gol:

من قبلا هم در مورد كنفرانس‌هاي تد نوشته بودم.

يكي از كنفرانس‌هايي كه موقع انتشارش خيلي سر و صدا كرد، كنفرانس يه دانشجوي ام آي تي بود كه با استفاده از يه سري ابزار نسبتا ساده، دستگاهايي ساخته بود كه فقط ميشد گفت جلل‌الخالق و المخلوق :ws3:

اينم از آقاي ميستري:

76651_254x191.jpg

لينك ويدئو:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

فايل تقسيم شده به 4 قسمت:

حجم هر كدوم حدود 16 مگ هست. بعد از دانلود، همه رو با هم انتخاب كنيد و extract كنيد، حله w16.gif

مرز بين دنياي واقعي و دنياي مجازي (داده‌ها) با استفاده از اين اختراع شكسته شده و ميشه اميد داشت كه به زودي با دنياي جديدي آشنا ميشيم كه ما خودمون هم كاربر هستيم و هم ابزار!

اين ويدئو رو اينجا گذاشتم كه شما هم ببينيد و نظرتون رو راجع به اين تكنولوژي و همچنين كارايي كه با استفاده از اين تكنولوژي در زمينه‌ي پزشكي ميشه انجام داد بگيد.

به نظرتون چرا اسم اين تكنولوژي حس ششم هست؟ :ws37:

نكته اي كه بيشتر از همه مد نظر من هست، استفاده از چنين سيستم‌هايي براي جراحي هست. آيا روزي ميرسه كه پزشكا با استفاده از تله مديسن (پزشكي از راه دور) و به كارگيري اين تكنولوژي بيماران رو از كيلومتر‌ها دور‌تر جراحي كنن؟ bye.gif

منتظر نظرات و ايده‌هاي خوبتون هستيم yesssmileyf.gif

لینک به دیدگاه

holy crap!! w58.gif

---------------------

چیزی که من متوجه شدم همون شکوندن مرز بین دنیای فیزیکی و دنیای دیجیتال بود.

در واقع با این روش میشد ، دنیای دیجیتال رو وارد دنیای فیزیکی کرد و عکسش.

ولی خب همه ی کارها ، مربوط به کامپیوتر میشد. درواقع کارهای دیجیتالی رو به شکل خیلی ساده تر انجام میداد.

مثلا بخشی در بخشی از فیلم گفت میتونیم اطلاعاتی که از یک کتاب استخراج کردیم رو وارد کامپیوتر کنیم و اونارو مودیفای کنیم.

این کار رو میشه با اسکن کردن اون بخش از کتاب و یه سری عملیات نرم افزاری وقت گیر انجام داد اما این شیوه ، این کار رو ساده کرده. کارهایی که با کامپیوتر میشه انجام داد.

در رابطه با پزشکی هم به نظرم همین مورد صادقه. کارهایی که در پزشکی به کمک کامپیوتر و دنیای دیجیتالیش میشه انجام داد رو امکان داره ساده تر کنه.

مثلا برای همون عمل جراحی از راه دور یکی از کارهای سخت و وقت گیر اینه که از طریق ماهواره ، پزشکی از اون سر دنیا ، یک ربات رو کنترل کنه و با استفاده از ارسال و دریافت ماهواره ای ، کار عمل جراحی رو انجام بده!!! پیشنهاده دیگه.

ولی خب این تکنولوژی ، یه تکنولوژی پیچیده محسوب میشه . شاید تکنولوژی این دانشجو ، این کار رو به لحاظ تکنولوژی ساده تر کنه.

نظره دیگه. :دی

---------------

اون حس ششم هم بخاطر این میتونه باشه که دنیای غیر قابل لمس دیجیتال رو در دنیای فیزیکی لمس کردیم!

لینک به دیدگاه
holy crap!! w58.gif

---------------------

چیزی که من متوجه شدم همون شکوندن مرز بین دنیای فیزیکی و دنیای دیجیتال بود.

در واقع با این روش میشد ، دنیای دیجیتال رو وارد دنیای فیزیکی کرد و عکسش.

ولی خب همه ی کارها ، مربوط به کامپیوتر میشد. درواقع کارهای دیجیتالی رو به شکل خیلی ساده تر انجام میداد.

مثلا بخشی در بخشی از فیلم گفت میتونیم اطلاعاتی که از یک کتاب استخراج کردیم رو وارد کامپیوتر کنیم و اونارو مودیفای کنیم.

این کار رو میشه با اسکن کردن اون بخش از کتاب و یه سری عملیات نرم افزاری وقت گیر انجام داد اما این شیوه ، این کار رو ساده کرده. کارهایی که با کامپیوتر میشه انجام داد.

در رابطه با پزشکی هم به نظرم همین مورد صادقه. کارهایی که در پزشکی به کمک کامپیوتر و دنیای دیجیتالیش میشه انجام داد رو امکان داره ساده تر کنه.

مثلا برای همون عمل جراحی از راه دور یکی از کارهای سخت و وقت گیر اینه که از طریق ماهواره ، پزشکی از اون سر دنیا ، یک ربات رو کنترل کنه و با استفاده از ارسال و دریافت ماهواره ای ، کار عمل جراحی رو انجام بده!!! پیشنهاده دیگه.

ولی خب این تکنولوژی ، یه تکنولوژی پیچیده محسوب میشه . شاید تکنولوژی این دانشجو ، این کار رو به لحاظ تکنولوژی ساده تر کنه.

نظره دیگه. :دی

---------------

اون حس ششم هم بخاطر این میتونه باشه که دنیای غیر قابل لمس دیجیتال رو در دنیای فیزیکی لمس کردیم!

حال كردي؟ :ws3:

من اون موقعي كه اينو ديده بودم تا چند هفته دچار كف كردگي شده بودم! w58.gif بعدشم افسردگي گرفته بودم كه ملت چه كارا ميكنن ما در چه حاليم! innocentsmily.gif

ديدي مشقاشو چطوري نوشت؟ TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

البته من يه چيزي بگم اين كنفرانس مال سال 2009 هست و ممكنه ايشون الآن ديگه دانشجو نباشن. البته توي

نوشته دانشجوي phd هست ولي نميدونم اين نوشته آپديت شده يا نه

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به هر حال اين به نظرم گام خيلي بزرگي براي پروژه هاي وسيع تر هست و واقعا ميتونه راهگشاي خيلي رويا ها باشه. :w16:

الآن تله مديسن مشكلات زيادي داره و تو اكثر موارد در حد مشاوره و جابجايي تصاوير پزشكي مورد استفاده هست.

ولي اگه بشه از چنين تكنولوژي براي عيني كردن داده‌ها استفاده بشه خيلي ميتونه به فرآيند‌هاي درمان سرعت ببخشه و نيازي نيست وقت بيمار رو براي يه عمل جراحي يا معاينه توسط يه پزشك خاص، با مسافرت‌هاي طولاني و ... تلف كرد

از طرفي ميشه از اين سيستم براي تصوير برداري حين جراحي هم استفاده كرد.

يكي از مشكلات اينه كه توي جراحي‌ها تصاوير با تاخير به دست پزشك ميرسن و توي بعضي جراحي هاي غير تهاجمي يا با كمترين تهاجم هم، به خاطر موقعيت جراحي، تصوير برداري غير ممكن ميشه و پزشك از روش‌هاي تصويربرداري مثل ايكس ري يا فلوروسكوپي بايد استفاده كنه كه مشكلات خيلي بيشتري داره.

تصور كنيد شما جراح هستين و حين جراحي يه تومور، با دستاتون! يه تصوير از اون بگيريد و به راحتي روي صفحه‌ي نمايشگر ويرايشش كنيد و ببينيد كه برش هر قسمتش چه تاثيري ميتونه توي اعضاي كناري و عروق خوني داشته باشه. و بعد تصميم بگيرين كه چه كاري درست تره. acigar.gif

لینک به دیدگاه
حال كردي؟ :ws3:

من اون موقعي كه اينو ديده بودم تا چند هفته دچار كف كردگي شده بودم! w58.gif بعدشم افسردگي گرفته بودم كه ملت چه كارا ميكنن ما در چه حاليم! innocentsmily.gif

ديدي مشقاشو چطوري نوشت؟ TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

البته من يه چيزي بگم اين كنفرانس مال سال 2009 هست و ممكنه ايشون الآن ديگه دانشجو نباشن. البته توي

نوشته دانشجوي phd هست ولي نميدونم اين نوشته آپديت شده يا نه

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به هر حال اين به نظرم گام خيلي بزرگي براي پروژه هاي وسيع تر هست و واقعا ميتونه راهگشاي خيلي رويا ها باشه. :w16:

الآن تله مديسن مشكلات زيادي داره و تو اكثر موارد در حد مشاوره و جابجايي تصاوير پزشكي مورد استفاده هست.

ولي اگه بشه از چنين تكنولوژي براي عيني كردن داده‌ها استفاده بشه خيلي ميتونه به فرآيند‌هاي درمان سرعت ببخشه و نيازي نيست وقت بيمار رو براي يه عمل جراحي يا معاينه توسط يه پزشك خاص، با مسافرت‌هاي طولاني و ... تلف كرد

از طرفي ميشه از اين سيستم براي تصوير برداري حين جراحي هم استفاده كرد.

يكي از مشكلات اينه كه توي جراحي‌ها تصاوير با تاخير به دست پزشك ميرسن و توي بعضي جراحي هاي غير تهاجمي يا با كمترين تهاجم هم، به خاطر موقعيت جراحي، تصوير برداري غير ممكن ميشه و پزشك از روش‌هاي تصويربرداري مثل ايكس ري يا فلوروسكوپي بايد استفاده كنه كه مشكلات خيلي بيشتري داره.

تصور كنيد شما جراح هستين و حين جراحي يه تومور، با دستاتون! يه تصوير از اون بگيريد و به راحتي روي صفحه‌ي نمايشگر ويرايشش كنيد و ببينيد كه برش هر قسمتش چه تاثيري ميتونه توي اعضاي كناري و عروق خوني داشته باشه. و بعد تصميم بگيرين كه چه كاري درست تره. acigar.gif

یعنی میگی به کمک این تکنولوژی ، میشه قسمت ها و مراحل مختلف یه جراحی رو پیشبینی کرد؟ :ws38:

در حال حاضر ، یه همچین چیزی وجوود داره؟ مثلا به کمک روش های خیلی خیلی سخت تر و زمانبر تر که بشه با کامپیوتر جراحی رو شبیه سازی کرد و بصورت دینامیکی ، پیش بینی کرد که فلان کار چه اثری روی سایر قسمت های کناری میذاره؟

اگه هست چجوری؟

لینک به دیدگاه
یعنی میگی به کمک این تکنولوژی ، میشه قسمت ها و مراحل مختلف یه جراحی رو پیشبینی کرد؟ :ws38:

در حال حاضر ، یه همچین چیزی وجوود داره؟ مثلا به کمک روش های خیلی خیلی سخت تر و زمانبر تر که بشه با کامپیوتر جراحی رو شبیه سازی کرد و بصورت دینامیکی ، پیش بینی کرد که فلان کار چه اثری روی سایر قسمت های کناری میذاره؟

اگه هست چجوری؟

آره دقيقا همين :w16:

خب به طور ساده شده‌ش وجود داره. مثلا يه عضو از بدن با نرم‌افزار مدل ميشه. بعد با تعيين شرايط مرزي و معادلات حاكم برش (براي كاربرداي پزشكي نياز به برنامه نويسي هست) فرآيند‌هايي كه توي اون عضو داره صورت ميگيره، مدل ميشه. بعد يه تغيير توي اون مدل داده ميشه و ميذارن كه با داده‌هاي قبلي حل بشه. با استفاده از اون فرمول ها و شرايط مرزي، مدل مياد يه شكل جديد ميسازه (با توجه به تغييرات). حالا يا اينكه كلا از بين ميره، يا اينكه درست ميشه. :ws3:

مثلا من پروژه‌م در زمينه‌ي دريچه‌ي مصنوعي قلب هست. من يه شُك بهش وارد ميكنم كه ببينم توي تپش‌هاي بالاي قلب اين پروتز چطور كار ميكنه. يكي از جوابا اينه كه دريچه كنده ميشه و وارد گردش خون ميشه و بيمار ميميره.

من بايد با استفاده از اين هندسه‌ي دريچه و ميزان تعداد دوخت‌هاي بخيه‌ي دريچه رو تعيين ميكنم تا با تغيير شرايط و ... يه بهينه سازي صورت بدم كه كمترين خطر ايجاد شه :w16:

چون شرايط هر بيماري فرق داره و نميشه يه پروتكل ثابتو در نظر گرفت، براي يه نمونه‌ي خاص اين مسئله رو حل ميكنيم. مثلا يه شخص.

البته با امكاناتي كه ما داريم هر بار اجراي برنامه‌ي من تو ساده ترين شرايط حدود 150 ساعت طول ميكشه sigh.gif

فك كن اينو بشه real time انجام داد. و براي هر فردي پروتكل مخصوص خودشو به دست آورد. hapydancsmil.gif

يا يكي از دوستاي من روي تاثيرات بافت‌هاي اطراف يه غده ي سرطاني روي رشد اون تومور كار ميكنه. اونم كارش به خاطر كمبود امكانات گير كرده...

به هر حال اگه بشه ازش اينجوري استفاده كرد خيلي ميتونه كمك كنه yesssmileyf.gif

لینک به دیدگاه

خیلی خیلی جالب بود

من اون قسمتی که عکس میگرفت و اون تیکه که رفت کتاب بخره رو وافعا باور نمیکردم..........همون طور اون جایی که یه صفحه از کتابو عین باقلوا برداشت گذاشت یه صفحه جدید درست کرد:sad0:

واقعیتش از چگونگی این تکنولوژی سر در نیاوردم:icon_redface:

ولی کوچیک که بودم همیشه خودمو یه معلمی تصور می کردم که به جای این که دائم پای تخته بنویسه، میره میشینه پشت میزش یا ته کلاس از اون جا روی تخته مینویسه! :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

من با عرض شرمندگي خدمت دوستاني كه نتونستن به خاطر حجم زياد، فيلم رو ببينن :icon_gol: ؛ يه بار ديگه فايل رو چند قسمتش كردم و آپ كردم.

حجم هر كدوم حدود 16 مگ هست. بعد از دانلود، همه رو با هم انتخاب كنيد و extract كنيد، حله :w16:

اميدوارم لذت ببريد :icon_gol:

لینک به دیدگاه

آره دقيقا همين :w16:

خب به طور ساده شده‌ش وجود داره. مثلا يه عضو از بدن با نرم‌افزار مدل ميشه. بعد با تعيين شرايط مرزي و معادلات حاكم برش (براي كاربرداي پزشكي نياز به برنامه نويسي هست) فرآيند‌هايي كه توي اون عضو داره صورت ميگيره، مدل ميشه. بعد يه تغيير توي اون مدل داده ميشه و ميذارن كه با داده‌هاي قبلي حل بشه. با استفاده از اون فرمول ها و شرايط مرزي، مدل مياد يه شكل جديد ميسازه (با توجه به تغييرات). حالا يا اينكه كلا از بين ميره، يا اينكه درست ميشه. :ws3:

مثلا من پروژه‌م در زمينه‌ي دريچه‌ي مصنوعي قلب هست. من يه شُك بهش وارد ميكنم كه ببينم توي تپش‌هاي بالاي قلب اين پروتز چطور كار ميكنه. يكي از جوابا اينه كه دريچه كنده ميشه و وارد گردش خون ميشه و بيمار ميميره.

من بايد با استفاده از اين هندسه‌ي دريچه و ميزان تعداد دوخت‌هاي بخيه‌ي دريچه رو تعيين ميكنم تا با تغيير شرايط و ... يه بهينه سازي صورت بدم كه كمترين خطر ايجاد شه :w16:

چون شرايط هر بيماري فرق داره و نميشه يه پروتكل ثابتو در نظر گرفت، براي يه نمونه‌ي خاص اين مسئله رو حل ميكنيم. مثلا يه شخص.

البته با امكاناتي كه ما داريم هر بار اجراي برنامه‌ي من تو ساده ترين شرايط حدود 150 ساعت طول ميكشه sigh.gif

فك كن اينو بشه real time انجام داد. و براي هر فردي پروتكل مخصوص خودشو به دست آورد. hapydancsmil.gif

يا يكي از دوستاي من روي تاثيرات بافت‌هاي اطراف يه غده ي سرطاني روي رشد اون تومور كار ميكنه. اونم كارش به خاطر كمبود امكانات گير كرده...

به هر حال اگه بشه ازش اينجوري استفاده كرد خيلي ميتونه كمك كنه yesssmileyf.gif

اینجوری یه فکریم باید به حال جمعیت کره ی زمین کرد.

اینارم در نظر بگیر اوریون بانو :whistle:

لینک به دیدگاه
اینجوری یه فکریم باید به حال جمعیت کره ی زمین کرد.

اینارم در نظر بگیر اوریون بانو :whistle:

خب در واقع در آينده اگه قرار باشه همينطوري پيش بره‌، آدم‌هايي رو خواهيم داشت كه از نظر فيزيولوژيكي تغييرات زيادي داشتن. توي كارتونا هم اينو نشون ميدن. مثلا وال ايي يادته؟

تغيير ظاهري اون آدما توي كارتون دقيقا مطابق با الگو‌هاي مهندسي بافت و remodeling بود. به همين دليل شايد واقعا اين تكنولوژي نياز باشه!

از طرفي توي خيلي كشور‌هاي توسعه يافته جمعيت پير دارن بيشتر ميشن. ما هم بعد از گذار از اين دهه‌ي 60 اگه دوباره جنگي نداشته باشيم يا حداقل راهكار بچه هر چي بيشتر بهتر :banel_smiley_4: دوباره ارائه نشه، جمعيتمون داره كم ميشه.

قسمت خوبش اينه كه روزي ميرسه كه آدم‌هايي رو با اين وضعيت نجات بدن كه ارزششون براي اين دنيا بيشتره. و قسمت بدش هم اينه كه علم در انحصار سياست قرار بگيره و ...

به هر حال به نظرم مثل جريان انرژي اتميه. درسته كه بمب اتم هست ولي شايد اين گوشه موشه ها يه استفاده‌ي مفيديم بشه... hanghead.gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...