رفتن به مطلب

اسم زنشونو جلو جمع میگفتن علیرضا (اسم بزرگترین بچه ) ...

Alireza Hashemi

به نظر شما در یک جمع نام یک خانم برده شود ؟  

102 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. به نظر شما در یک جمع نام یک خانم برده شود ؟

• 23
    • 79

ارسال های توصیه شده

من چی میگم ؟

من خیلی دوست دارم همسرم رو در بین فامیل اسم خودش + یک خانم در انتهای اسمش صدا بزنم:icon_redface:

پدربزرگ اینجانب عیال می گفت به مادربزرکم:w16:

البته یکم که سنمون بالا رفت حاج خانوم صداش میزنم تو جمع( البته وقتی که تعدادمون بیشتر شد! و تعدادشون بیشتر شد!!!:whistle:)

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 366
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ببخشید یه سوال یکم بی ربط البته:whistle:

نورآباد ممسنی کی تاحالا رفته شمال ایران؟:w58:

سرزمین اجدادی من نورآباد ممسنی هست،هممون اهل استان فارسیم کاکو.

اما این درس مارو از فارس انداخته به علی آباد کتول. :sigh:

لینک به دیدگاه
سرزمین اجدادی من نورآباد ممسنی هست،هممون اهل استان فارسیم کاکو.

اما این درس مارو از فارس انداخته به علی آباد کتول. :sigh:

عیب نداره فقط یکم رطوبت میگیری ....

خطه شمال رو با جاهای دیگه قابل قیاس نیست

لینک به دیدگاه
:w58: اگه چند درصد هم احتمال اصلاح این مردم رو میدادم،اونم به باد رفت.

خیلی دوست دارم بدونم اوناییکه به گزینه اولی رای دادن،اصلا فلسفه به وجود آمدن نام برای یک آدم رو میدونن یا نه،صرفنظر از اینکه مرد باشه یا زن.

ساناز خانم اصلا دوست نداشتم این بحث رو دوباره ادامه بدم ولی صرفا احتمال دادم(وشاید هم طبق معمول من اشتباه میکنم!) مخاطب این پستتون من نوعی هم باشه

اولش بگم که اگه برگردین به پست اولم تو همین تاپیک من شدیدا با وجود چنین حرکتی مخالفم وخودمم دوستانی که از نزدیک باهم بودیم دیدن همسرم رو چجوری صدا میزنم

یا اسم کوچکشون یا درجمع رسمی لفظ خانوم همین!

اما این دلیل نمیشه من وجود چنین چیزی رو منکر بشم ومثل انسانهای عقب افتاده هرحرکت اشتباه از منظر فکریم یا روال جامعه رو احمقانه خطاب کنم که این اوج دگماتیسم هست!

به هرحال من خودم شاهد این مسئله بودم وهمونطوری که گفتم یه کار اشتباهی بوده واگر امروز هست باید ذهن انجام دهنده رو نسبت به این کار روشن کرد وگرنه رفتار سلبی واکنش سلبی درپی داره(دیگه توضیح دراین مورد پیش روانشناس ها مطمئنا اشتباهه)

کل حرف ما همین بود ولی دوستان یا به شوخی یا به جدی وارد فازهای دیگه ای میشن که علاقمندیم رو به ادامه بحث از دست میدم

شعور نه دادنیه نه گرفتنی بلکه پرورش دادنیه ویک مسئله ذاتیه

فک کنم شما کتاب شیخ صنعان سعیدی سیرجانی رو خونده باشین واگه خونده باشین لفظ هایی که برای مورد خطاب دادن بانوان به کارمیرفته رو دریک محیط یک قرن پیش میتونید به عینه حس کنید وتفاوتهای امروز رو!

تاپیک نسل من که ایجاد شده درادامه همچین بحثی درجمع دوستان اصفهانی به ذهنم رسید تا نشون بدم من ویک جوان که ده سال حداقل با هم تفاوت سن داریم چقدر درمورد موضوعات مختلف ومسایل تفاوت تحلیلی داریم

بعضی مسایل باید حتما تجربه بشن تا بشه درموردشون صحبت کرد

اگر از دوستانی که اون شب باهاشون بودیم بپرسین اونجا هم گفتم من خودم درمورد تاپیک خودکشی که بهار یا فروغ زده بود اشتباه کرده بودم وداشتم یکطرفه قضاوت میکردم

اعتراف به اشتباه کردن منو نمیکشه ولی ابرام بر یک فکر هرچند درست میتونه برای همیشه قدرت خلاقیت وتفکر منو به فنا بده

موفق باشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
به نظرت ضعیفه قشنگتر نیست؟ ضعیفه چایی بیار! ضعیفه ظرفا رو بشور! شیکمم داشته باشه قد یه گونی نخود! پیرهن گل منگولیم بپوشه یه لنگم دستش باشه؟ ها؟:دی

نه دیگههههه ضعیفه خیلی کلیشه شده ...دوس ندارم

همون منزل خوبه

لینک به دیدگاه

یه کتاب زبان خواهرم بهم داد تا بخونم منم اوردمش خوابگاه بعد هم اتاقیم که پسر عمه ام هست گیر داد گفت اسمش رو از کتابه خط بزن نامحرم می بینه زشته

منم با لحن عصبانی بهش گفتم اصلا چه اهمیتی داره اسمش رو مردم بلد باشن یا نباشن

گفت خوب نیست

دیدم چرت و پرت میگه

رک بهش گفتم به تو هیچ ربطی نداره کتاب مال اونه اسمش روش می مونه

خودش خواست پاکش کنه نذاشتمش

پدرم هم همیشه مامانم رو به اسمش صدا می کنه البته یکی دو بار خواست به قول خودش مثلا مهربون باشه خانومی صداش کرد

که به علت خنده های پر امتداد ما دیگه جرات نکرد

لینک به دیدگاه

اکثر قدیمی های 80-70 ساله تعصب و غیرتی داشتند که یعضی خوب بوده و بعضی بد

مثلا همین صدا نکردن همسر درجلوی جمع و یا گذاشتن اسم اولین بچه روی همسر و یا اجازه تحصیل به دختر ندادن از تعصبات غلط جامعه اون روز بوده که البته بیشتر در شهرهای کوچک و روستاها انجام میشده و در شهرهای بزرگ کمتر و مهمتر از همه اینکه این تعصبات به پای اسلام و دین نوشته می شده

ولی خیلی هام بودن که همسرشون به اسم اصلی و یاخانم صدا میزنند

دوتا از دایی های من با وجود سن بالای 75 براحتی اسم همسرشونو درجمع صدا میزنند ولی در بیرون از منزل و مکان عمومی به اسم خانم می نامند

شوهرخاله ام هم سن بالای 80 داشت ولی همه جا به اسم خانم همسرشو صدا میزد

ولی یکی ازنزدیکان اسم اولین بچه که دختر بود روی همسرش گذاشته بود

کمتر تو فامیلامون چنین غیرتی های بی جایی دیدم

گذشته از این سطح تحصیلات و نوع فرهنگ هم در این مسئله خیلی موثره

لینک به دیدگاه
یه کتاب زبان خواهرم بهم داد تا بخونم منم اوردمش خوابگاه بعد هم اتاقیم که پسر عمه ام هست گیر داد گفت اسمش رو از کتابه خط بزن نامحرم می بینه زشته

گفت خوب نیست

دیدم چرت و پرت میگه

پدرم هم همیشه مامانم رو به اسمش صدا می کنه البته یکی دو بار خواست به قول خودش مثلا مهربون باشه خانومی صداش کرد

پدرتون دوست داشته بااین کلمه احساسات قلبیشو به مادرتون ابراز کنه

بعد شماهاذبجای تشویق کردن کاری گردین پشیمون بشه

پس دیگه نبایداعتراض کرد چرا نسل گذشته چنین وچنان

لینک به دیدگاه

من که از نسل جدیدم و در حد خودم از سطح سواد و فرهنگ در حد قابل قبوای خودم را میدونم به نظرم این صدا کردن ها درست بوده

و خودم زبونم لال یه روز اگه بخوام زن بگیرم هیچگاه در کوچه و خیابون به اسم صداش نمیزنم:a030:

ممنون از نظرات دوستان:a030:

لینک به دیدگاه

گفت خوب نیست

دیدم چرت و پرت میگه

عمو افشین میشه اسمشون رو اینجا هم بزاری اگه موردی نداره:ws38:

لینک به دیدگاه
خوشبختانه این یکی فرهنگ تو شمال ایران وجود نداره.یعنی من با خوندن این تاپیک فکر کردم مطلب طنز هست

حالا که متوجه شدی مطلب طنز نبوده نظرت رو عنوان میکردی خیلی جالب تر به نظر میرسید دوست عزیز من هم با خوندن پستت فکر کردم که پر ادعایی آدم ها رو سبک میکنه همیشه ...

بعد میتونم منظور امضات رو بدونم ؟؟

اون علامت سوال ها نشان از اعتقادت به این جملس یا مسخره کردن اون؟؟؟

لینک به دیدگاه

من میتونم اینو درک کنم که توی بعضی جمعا تاکید میکنم بعضی جمعا اقایون خوششون نیاد اسم خانومشون خواهرشون و ... بگن

یه مثال میزنم من با بعضی پسرای کلاسمون اونقدر راحت هستم که به اسم صدام بزنن ولی همونا اگه توجمع همه بچه های کلاس بگن سارا(که نمیگن) بلایی به سرشون میارم که.....

واسه خاطر اینکه تو جمع همه بچه های کلاس که از قضا با بیشعوری چندتاشون هم اشنا هستم خودم یه حالی میشم اسممو صدا بزنن

حرفم اینه که وقتی من خودم تو جمعی که میدونم چندتا ادم ناجور هست از بی حجابی خوشم نمیاد یا از صدا زدن اسمم خوشم نمیاد خب اقایون که خیلی زودتر این ادمای ناجور رو شناسایی میکنن حق دارن خوششون نیاد

لینک به دیدگاه

نقل قول نگرفتم اما راجع به پستایی که میگفتین مرد حق داره به زنش چیزی بگه یا نه نظرم اینه:

با یه اقایی صحبت میکردم که خیلی اصطلاحا غیرتی و تعصبی بود درک و تحمل ارتباطات من با سایر عناصر ذکور براشون سخت و گاها غیرممکن بود :ws3:

تو محل کارش مدیر یه بخشی بود اما اگه میخواست بره تو بخش دیگه ای کار کنه درجه اش به شدت تنزل پیدا میکرد از قضا تو بخش خودشون هم چند تا خانم کار میکردن یه بار که داشت صحبت میکرد بهش گفتم حق نداری دیگه اونجا کارکنی خوشم نمیاد جایی کار کنی که خانم هست( هر چند ذره ای هم برام مهم نبود)

گفت همشون متاهلن ها گفتم به هر حال دوست ندارم

گفت همشون مسنن ها گفتم دوست ندارم

قبول کرد که بره تو یه قسمت دیگه کار کنه با این که هیچ دلیلی هم برای حرفم نداشتم

یا چندبار به لباسش که واقعا برام مهم نبود گیر دادم و دیگه نپوشید یا به طرز موذیانه ای به روابطش با دخترای فامیلشون گیر دادم :whistles:

واما نظرم در مقابل شوهری که حاضرباشه محدودیت هایی که براش ایجاد میکنی رو بپذیره به نظرم زن هم باید محدودیت های اونو بپذیره (البته تا جایی که عقلانی باشه)

لینک به دیدگاه

برام جالب بود، که عده ایی هرباور سنتی رو غلط میدونن، در حالی که از نظر من بعضی از باورهای سنتی زندگی رو برای ما ساده تر میکنه،

امروزه حتی داشتن معشوقه برای آقایون متاهل یا معشوق برای خانمهای متاهل نوعی روشنفکری محسوب میشه، نمونه اش رو چندبار دیدم، میشه گفت داریم به سمتی حرکت میکنیم که زمانی حتی تعهد و پایبندی به همسر تحجر شناخته خواهد شد.

صرف اینکه با گذشت زمان روابط آزادتر شده و بعضی مسائل اهمیتشون رو از دست دادن، نمیشه گفت اعتقادات قدیمی تر نادرست بودن.

انسانها علاوه بر اسم نام فامیل دارن، به این معنی که اسم برای نام بردن در مکانهای خصوصی و نام فامیل برای مکانهای رسمی و عمومی؛

اما شاید پدر بزرگ های ما دوست داشتند همسر خود را حتی در مکانهای عمومی با تمام احساسات خود خطاب کنند، و میدانیم برای نسل های گذشته فرزند پسر اهمیت زیادی داشته، بنابراین خطاب کردن یک زن با نام پسر بزرگ به معنای احترام زیاد به همسر بوده. و با این خطاب، زن در بین دیگران احساس خوشایندی داشته.

من در رابطه با این مطلب که گذشتگان علاقه زیادی به فرزند پسر داشته اند بحث نمیکنم.

ضمنا مطالب بند اخر رو از صحبت های مادرم اقتباس کردم.

لینک به دیدگاه

سلام به همه. یه خاطره بگم:یه روز تو خط واحد نشسته بودم دیدم یه خانومه میانسال بود که جلوی در واحد وایستاده بود وقتی میخواست پیاده بشه برگشت صدا زد:مرتضی بیا..منم که فک کردم یه بچه ی کوچیک باشه برگشتم انتهای خط واحدو نگا کردم دیدم اصلا پسر بچه ای نیستش.دیدم یه دختر جوونی رفت جلوی در با هم پیاده شدن!!!!؟؟؟؟؟؟منو میگی:w58:.هرچقد به این موضوع فکر کردم به نتیجه ی معقولی نرسیدم.به نظرم این رفتار جالب نیست....شایدم درکش برای من سخته!!!

لینک به دیدگاه
من که از نسل جدیدم و در حد خودم از سطح سواد و فرهنگ در حد قابل قبوای خودم را میدونم به نظرم این صدا کردن ها درست بوده

و خودم زبونم لال یه روز اگه بخوام زن بگیرم هیچگاه در کوچه و خیابون به اسم صداش نمیزنم:a030:

ممنون از نظرات دوستان:a030:

منم زیاد قدیمی نیستم ولی تو کوچه و بازار اصلا دوست ندارم اسم زنمو بیارم چون اگه حتی یک درصد هم ادم ناتو تو جامعد در نظر بگیرم باز هم نباید این کار رو انجام داد ولی تو جمع دوستانه یا همکارهایی که چن ساله باهاشون رفت ادمد دارم هیچ مشکلی برای به کار بردن اسم خانومم ندارم

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...

به نظر من اگه طرف مثلا بگه خانم و از این جور کلمه ها خیلی بهتره

اون خانم قبل از این که مادر بچه شما باشه یه فرد مستقل هست که اسم خودش رو داره.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

اسم برادر بزرگ من محمده پدرم گاهی میگه مامان محمد و گاهی هم به اسم صدا میکنه ، نسب به سنی که داره بابام از این لحاظ روشن فکر محسوب میشه

عبارات پیشنهادی:

منزل

خونه

آپارتمان

ویلا

اونی که زنم شده

اونی که من شوهرشم

مامان بچه ها

عروس مامانم

خواهر خواهر زنم

دختر پدر زنم

برادر زاده عمه زنم

اوهوی

آهای

هوی

اوه

یارو

یره

او

وی

.

.

.

:w02:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...