رفتن به مطلب

آموزش گام به گام نرم‌افزار ادينا/ adina

O-N

ارسال های توصیه شده

درود دوستان عزيزم

توي اين تاپيك قصد داريم آموزش نرم‌افزار ادينا رو به صورت گام به گام داشته باشيم. اين نرم افزار تا جايي كه من در جريانم، آموزش يا راهنماي فارسي نداره و از طرفي يكي از نرم‌افزار‌هاي قوي تحليل هست كه توي جنبه‌هاي مختلف، كاستي‌هاي نرم‌افزاراي ديگه رو نداره.

اول يه معرفي كلي از اين نرم‌افزار كه توي تاپيك نرم افزار هاي بيومكانيك هم آورده شده رو ميذارم كه با ماهيت كلي اين نرم‌افزار آشنا بشيم :icon_gol:

خود اسم ادينا رو بخوايم در نظر بگيريم خيلي مسائل رو در موردش متوجه ميشيم.

adinalogo.gif

همونطور كه توي لوگوي ادينا ميبينيم، اين نرم افزار المان محدود قابليت تحليل هاي مختلفي رو داره. از جمله تحليل Structure, CFD, Electromagnetics, FSI و مهم ترينشون Multyphysics

اون Structure كه تحليل هاي جامداتي رو شامل ميشه. CFD تحليل ديناميكي سيال رو تبيين ميكنه. يه بخش تحليل هاي الكترومغناطيس هم وجود داره. و تحليل FSI هم به تحليل تعامل ميان سيال و جامد مربوط ميشه.

اينكه تحليل هاي multyphysics در ادينا انجام ميشه مهم ترين عامل تمايزش نسبت به ساير نرم افزار هاي تحليل هست.

مثلا همين تعامل ميان سيال و جامد رو در نرم افزار هاي قوي مثل انسيس نميتونيم ببينيم.

به همين خاطر ادينا توي كاراي بيومكانيكي (خصوصا سيالاتي) كه اكثرشون چند جانبه و غير خطي هستن بهترين گزينه‌ي ممكن هست.

لينك سايتش رو ميذارم كه اطلاعات بيشتري اگه خواستين بتونيد پيدا كنين.

همونطوري كه خواهيد ديد، خيلي از كارهايي كه به عنوان نمونه تصويرشون تو صفحه ي اول سايت قرار داده شده بيومكانيكي هستن. ازجمله دستگاه كمك بطن، تصادف، كلاه دوچرخه سواري و ...

َ

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

در ادامه‌ اگه سوالي بود من در خدمت هستم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

خب اول سعي ميكنيم با فضاي ادينا آشنا بشيم و بعد هم با يه سري مثال جلو ميريم كه بتونيم مسائل مختلف توي ادينا رو حل كنيم. :w16:

اگه ادينا رو باز كنيد با صفحه‌اي مثل زير روبرو ميشيد كه با توجه به اينكه كدوم ماژول رو انتخاب كنيد، امكانات و ابزارش هم متفاوت هست.

توي اين تصوير ماژول CFD بازه كه براي تحليل سيالاتي استفاده ميشه.

sv7qr2qj05pduvmstdw.png

در كل 6 تولبار توي ادينا ديده ميشه كه اين نوار‌هاي ابزار رو ميشه از منوي view تغيير داد :

General

Display

Modeling

ADINA-M

Results

Macro

لینک به دیدگاه

يه سري آيكن‌ها توي تصوير ديده ميشن كه در ادامه هم باهاشون كار خواهيم كرد.

هر كدوم از اينا به تفكيك كاري كه باهاشون انجام ميديم توي جداولي دسته‌بندي ميشن كه در ادامه ميذارم و ميشه از اين طريق جاشون رو پيدا كرد كه توي مراجعات بعدي بتونيم راحت تر پيداشون كنيم. :w16:

hwisyzd0kp24rekpb7.png

egitpoxdldaq3rrdxh.png

lg5aarlbd5p0eaetrv64.png

rcg1i6ceyae0rjdrkw8i.png

0gpwgqcun79qavs3rmlc.png

لینک به دیدگاه

rfbvv1hkyx4ovnjzmgz.png

cvuvx5k2parwgcxrbvio.png

ajpqsjilsuf48hkuuolt.png

cr90hgorebmji08ja5bp.png

فك ميكنم تمام آيكن‌هايي كه در آينده نزديك لازم داريم رو گذاشتيم.

در ادامه ميتونيم با هم يه مسئله ساده‌ رو حل كنيم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
سلام.میبخشین می تونم کمی بیشتر در مورد نرم افزار ازتون راهنمایی بخوام؟در صورت امکان شماره تماستون رو بذارین برام.متشکرم.

درود دوست عزيز

اگه سوالي در مورد اين نرم افزار دارين توي تاپيك پرسش ها و درخواست ها مطرح كنيد. اونجا بهتون پاسخ داده ميشه. :w16:

اگه ميخوايد با هم ياد بگيريم هم اين تاپيك رو ميتونيم ادامه بديم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

پس اگه لطف کنین و این تایپیک رو ادامه بدین متشکر میشم ولی اگه شماره تماسی از خودتون میذاشتین یا به ایمیلم میفرستادین راحتتر میتونستم کمک و راهنمائی بخوام.پیشاپیش متشکرم

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
سلام...

چرا ادامه ندادین؟

درود

به زودي ادامه‌ي آموزش رو شروع مي‌كنيم.

شما ماژول خاصي از نرم‌افزار مد نظرتون هست؟

نرم افزار adina رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

حجم فايل سورسش يه مقدار زياده. من براتون آخرين ورژنش رو آپلود كردم:

[h=3]دانلود نرم‌افزار ادينا (ADINA Source Files)[/h]

موفق باشيم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

اولين نكته‌اي كه در مدل‌سازي با نرم‌افزار ادينا بايد مورد توجه قرار بگيره، اينه كه از كدوم بخش تحليل نرم افزار مي‌خوايم استفاده كنيم. (سيال، جامد، حرارتي، برهم‌كنش سيال و جامد، الكترو مغناطيسي و ....)

با توجه به اين انتخاب و مسئله‌اي كه قراره حل كنيم، امكانات منو‌ها و ابزار‌هاي مختلف محيط نرم‌افزار هم تغيير مي‌كنه.

براي شروع از مثال‌هاي خود نرم‌افزار ادينا مسائلي رو كه موارد مختلف و مهم رو در بر مي‌گيرن، مورد بررسي قرار مي‌ديم.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

براي شروع، چون اين تحليل در فضاي جامد صورت مي‌گيره، رابط كاربري ادينا رو باز كنيد و ماژول ADINA Structure رو انتخاب كنيد.

75fmvgpporbhcdhym05.jpg

مدلي كه قصد داريم مورد تحليل قرار بديم به صورت شكل زير هست.

nj3kypi7tet3f3x8nv.jpg

توي ادينا اگه مدل سه بعدي نخوايم بسازيم، بايد از بيس شروع كنيم و نقطه‌ها رو بديم، بعد خط‌ها و صفحه‌ها. براي اين‌كه احتمال اشتباه كم باشه بهتره كه اول يه دياگرام ازمدلمون بكشيم و توش مختصات نقاط رو مشخص كنيم.

بعد، از قسمت تعريف نقطه8rcivdtzmt1x104xx3c.jpg، نقاط رو همونطوري كه توي جدول آورده شده، تعيين مي‌كنيم.

e0aq2okhyw3sr6mcmaz.jpg

هر جايي كه شما مقداري رو قرار ندين، ادينا خودش صفر رو براش در نظر مي‌گيره. يعني اينجا، نقطه‌ي 1 داراي مختصات (0،0،0) هست.

حالا اين پنجره رو كه ok كنين، صفحه‌ي گرافيكي مثل اين تصوير به نظر مي‌رسه:

vbcvsxqzvahrhr86s0nx.jpg

حالا كه نقاط رو داريم، مي‌تونيم خطوط رو رسم كنيم. براي اين كار روي آيكن تعريف خط kilykfp0t4bp6m36d3go.jpg كليك كنيد.

توي قسمت تعريف خط 1، نقطه‌ي اول رو 1 و نقطه‌ي دوم رو 2 بذارين و بعد ok رو بزنين. صفحه‌ي گرافيكي اينطوري خواهد بود:

mpyckltc076e5ikj2ot.jpg

بدين ترتيب هندسه‌ي مدل ساخته شده و آماده‌ي اعمال شرايط مرزي و بار هست كه توي پست‌هاي بعدي به توضيحشون مي‌پردازيم.

لینک به دیدگاه

حالا كه مدل هندسي ساخته شد بايد شرايط مرزي و بار‌هاي اعمالي رو تعيين كنيم. براي تعيين شرايط مرزي، بايد مسئله رو در نظر بگيريم و قيد‌ها رو طوري تعيين كنيم كه مسئله قابل حل باشه و ناپايداري ايجاد نشه.

توي اين مسئله، نقطه ي 1 رو مقيد مي‌كنيم كه ثابت باشه و درجه‌هاي آزاديشو مي‌بنديم كه حركت نداشته باشه. براي حل مسئله همين قيد كافيه.

براي اين كار روي آيكن اعمال قيد nz0ssxirbv1rj9jnnfo.jpg كليك كنيد. توي رديف اول، زير قسمتي كه نوشته نقطه، 1 رو وارد كنيد و ok كنيد.

بدين ترتيب همه‌ي درجات آزادي اين نقطه بسته مي‌شه. چون اين قيدي كه اعمال شده، قيدي هست كه اينطوري تعريف شده كه همه درجات آزادي فيكس باشن.

براي ديدن اينكه قيد به چه شكلي اعمال شده، آيكن نمايش قيد‌ها 01aqcp127u3hyrt61vzp.jpg رو بزنيد. تصوير به اين شكل خواهد بود:

md24zypz0udpe5cs79ig.jpg

حالا بايد بار رو تعريف كنيم و اعمالش كنيم. روي آيكن اعمال بار 7mzu07q2vzbog85nt8.jpg كليك كنيد.

نوع بار رو Force انتخاب كنيد و Define رو انتخاب كنيد كه بتونيم باري كه مي‌خوايم رو تعريف كنيم. توي پنجره‌ي تعريف بار، بار شماره‌ي 1 رو اضافه (add) كنيد. اندازه رو 300 قرار بديد و جهت نيرو در راستاي Y رو -1 كنيد. بعد هم ok كنيد. اينطوري باري معادل 300 نيوتون در راستاي منفي Y تعريف مي‌شه.

براي اعمالش، توي پنجره‌ي اعمال بار، زير ستون نقطه، عدد 2 رو وارد كنيد و ok كنيد.

حالا براي ديدن نحوه ي اعمال بار، روي آيكن نمايش بار 7k9b7kbg23jqatm7w9uv.jpg كليك كنيد. تصوير به اين صورت خواهد بود:

967724k4o5r0p7ltmzut.jpg

بدين ترتيب شرايط مرزي و بار مدل تعيين مي‌شن. :w16:

لینک به دیدگاه

هندسه‌اي كه براي حل مدل در نظر گرفتيم يه تير هست كه البته مدل اوليه يه خط بود. به همين خاطر ميايم براش يه سطح مقطع تعريف ميكنيم تا محاسبات رو بر اساس اندازه‌هاي درست انجام بده. استفاده از اين روش بهتر از ايجاد مدل سه بعدي هست و هزينه‌هاي حل رو كمتر مي‌كنه. توجه به اين نكات ساده، خيلي به حل درست و كم هزينه‌ي مدلتون كمك مي‌كنه. :w16:

روي آيكن سطح مقطع olzaimfcmen3zb44pcd.jpg كليك كنيد. مقطع شماره ي 1 رو اضافه (add) كنيد و پهنا(width) رو 0.02 بذاريد. بعدم هم مقطع مربعي (Square Section) رو انتخاب كنيد.

براي تعيين مواد، روي آيكن تعريف ماده 1ur9gh0venpb4sha17hz.jpg ، كليك كنيد. گزينه‌ي ايزوتروپيك الاستيك رو انتخاب كنيد. توي پنجره‌ي باز شده، ماده‌ي 1 رو اضافه كنيد و مدول يانگ رو 2.07E11 وارد كنيد. اين پنجره رو ok كنيد و پنجره‌ي تعريف ماده رو هم close كنيد.

حالا ماده‌ي مدل تعريف شده و براي حل المان محدود مي‌بايست گرو‌هاي الماني (Element Groups) تعريف كنيم. اين مسئله يه گروه المان نياز داره، براي تعريفش، روي آيكن تعريف گروه المان dcq74ztphu26qnfw1r7d.jpg كليك كنيد. گروه 1 رو اضافه(add) كنيد و نوعش رو تير(beam) انتخاب كنيد و اوكي كنيد. بدين ترتيب نرم افزار براي حل، خواص تير رو در نظر مي‌گيره.

توي اين مسئله، براي اينكه معادلات حل بشه، از معادلات المان محدود استفاده مي‌كنيم. براي اينكه بتونيم اين المان‌ها رو تعيين كنيم هم از شبكه‌بندي استفاده مي‌كنيم. پس بايد شبكه‌اي رو بهش معرفي كنيم كه معادلات براي گره‌هاي هر المان حل شه و در نهايت، با استفاده از روش‌هاي المان محدود، حل نهايي ارائه بشه.

براي تعيين شبكه بندي، روي آيكن شبكه‌بندي خط (mesh line) 5zuz4sqgbeqlyguzpx5k.jpg كليك كنيد. اجزاي محور جهت (Orientation Vector) رو به صورت (0 ,1 ,0) وارد كنيد. توي جدول و توي قسمت شماره‌ي خط، عدد 1 رو وارد كنيد و اوكي كنيد. صفحه‌ي نمايش بايد به اين شكل در بياد:

it2q77631vukz5v9mv9.jpg

بدين ترتيب مدل كامل ميشه و مي‌تونيم وارد مرحله‌ي حل بشيم. :w16:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

اما من نتونستم باهاش کار کنم ممکنه یکم اموزش هم بذارید.واقعا نیاز دارم.چطور باید کار کنم؟

من میخوام یک مکعب مربع 2 لایه رو مدل کنم که 6 وجه ان در دمای ثابتی قرار دارد.دمای بین لایه ها رو میخوام.انتقال حرارت 3بعدی است

attachment.php?attachmentid=147461&d=1366569607

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام دوستان به خصوص مدیر تالار مهندسی پزشکی. من اینجا تازه عضو شدم.

یه سوال داشتم. کسی میدونه چطور میشه در manual e fortran ADINA با سیستم 64 بیتی dll ساخت؟

من میخوام یه سری مدل که در نرم افزار تعریف نشده رو در کد مربوط به اون براش تعریف کنم و بعد از ADINA اجرا بگیرم. برنامه نوشتنشو بلدم. اما dll ساختن که در واقع کد فرترن و نرم افزارو به هم مربوط میکنه، درسیستم 64 بیتی بلد نیستم. اگه کسی احیانا خوند این مطلبو و بلد بود به من بگه خواهش میکنم

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

سلام

وقت بخیر

میخواستم بدونم در محیط جامداتی این نرم افزار میشه متریال غیرایزوترپیک رو در سیستم مختصات استوانه ای وارد کرد (در جهت شعاع و محیط و z) و نمودار تنش کرنش رو در جهت شعاعی و تحلیل و تنش رو در جهت محیطی دید و یا نمودار تنش محیطی _ شعاع رو در اون بدست اورد؟

درود دوستان عزيزم

توي اين تاپيك قصد داريم آموزش نرم‌افزار ادينا رو به صورت گام به گام داشته باشيم. اين نرم افزار تا جايي كه من در جريانم، آموزش يا راهنماي فارسي نداره و از طرفي يكي از نرم‌افزار‌هاي قوي تحليل هست كه توي جنبه‌هاي مختلف، كاستي‌هاي نرم‌افزاراي ديگه رو نداره.

اول يه معرفي كلي از اين نرم‌افزار كه توي تاپيك نرم افزار هاي بيومكانيك هم آورده شده رو ميذارم كه با ماهيت كلي اين نرم‌افزار آشنا بشيم :icon_gol:

خود اسم ادينا رو بخوايم در نظر بگيريم خيلي مسائل رو در موردش متوجه ميشيم.

adinalogo.gif

همونطور كه توي لوگوي ادينا ميبينيم، اين نرم افزار المان محدود قابليت تحليل هاي مختلفي رو داره. از جمله تحليل Structure, CFD, Electromagnetics, FSI و مهم ترينشون Multyphysics

اون Structure كه تحليل هاي جامداتي رو شامل ميشه. CFD تحليل ديناميكي سيال رو تبيين ميكنه. يه بخش تحليل هاي الكترومغناطيس هم وجود داره. و تحليل FSI هم به تحليل تعامل ميان سيال و جامد مربوط ميشه.

اينكه تحليل هاي multyphysics در ادينا انجام ميشه مهم ترين عامل تمايزش نسبت به ساير نرم افزار هاي تحليل هست.

مثلا همين تعامل ميان سيال و جامد رو در نرم افزار هاي قوي مثل انسيس نميتونيم ببينيم.

به همين خاطر ادينا توي كاراي بيومكانيكي (خصوصا سيالاتي) كه اكثرشون چند جانبه و غير خطي هستن بهترين گزينه‌ي ممكن هست.

لينك سايتش رو ميذارم كه اطلاعات بيشتري اگه خواستين بتونيد پيدا كنين.

همونطوري كه خواهيد ديد، خيلي از كارهايي كه به عنوان نمونه تصويرشون تو صفحه ي اول سايت قرار داده شده بيومكانيكي هستن. ازجمله دستگاه كمك بطن، تصادف، كلاه دوچرخه سواري و ...

َ

در ادامه‌ اگه سوالي بود من در خدمت هستم :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...
  • 1 سال بعد...
  • 4 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...