رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام .

نبینم تالار عمران خوابیده باشه :167:

دوستان هر کدوممون تو دوران تحصیلمون یه چیزایی از دانشگاه تو رشتمون یاد گرفتیم . کم یا زیاد ، که به تلاش خودمون بستگی داشته و داره .

حالا بهترین شیوه برای انتقال این اطلاعات در این جزیره مجازی و همچنین برای کمتر شدن مطالب کپی پیست، فکر میکنم این باشه که هرکدوم از ما اطلاعاتی که خودمون داریم ( تاکید میکنم، اطلاعات و دانسته های خودمون ) بپرسیم ، و بقیه جواب بدن .

هرکی که جواب درست داد، سوال خودشو میپرسه و بقیه میان و جواب میدن .

طرحهای اینچنینی قبلا اجرا شده، مثل مشاعره با وسایل عمرانی، یا حدس عکس عمرانی و .... ولی خب اون شیوه ها محدود بودن، و مجبور بودیم مثلا با آخر حرف یه وسیله ، یه وسیله دیگه رو بگیم ...

تو این مورد هیچ محدودیتی نیست و از هر دری که میخواید سوال بپرسید . رشته های مرتبط هم میتونن بیان و همکاری کنن، معماری ، شهرسازی و ....

- در پایان هفته هم میشه به کسی که بیشترین و صحیح ترین پاسخ ها رو ارائه داده، از طرف ممل ادمینیان امتیاز داد :w02:

پس بیاین هم استاد بشیم و هم دانشجو، هم بپرسیم و هم جواب بدیم :gnugghender:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 157
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سوال اول هم خودم میپرسم :gnugghender:

بگو ببینم : بادبند همگرا برای ساختمون بهتره و بهتر عمل میکنه یا واگرا ؟ چرا ؟

از هر کدوم از بادبندها هم سه تا نوعشو بگو :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
هیشکی بلد نیست ؟ شماها چجور دانشجوهایی هستین :w000: زود جواب بدین دیگه :w000:

مهندس با عرض تشكر

مطلبو قبلاديدم فرصت نشد جواب بدم حالااومدم جواب ميدم ، ميخوام اگه توفايلهام عكس پيدا كردم بزارم

مخلص :سهيل

لینک به دیدگاه
مهندس با عرض تشكر

مطلبو قبلاديدم فرصت نشد جواب بدم حالااومدم جواب ميدم ، ميخوام اگه توفايلهام عكس پيدا كردم بزارم

ایول مهندس، منتظریم :ws3:

مخلصات فراوان :icon_gol:

لینک به دیدگاه

باعرض پوزش فايلهام بقدري قاطي پاتي هستش كه نتونستم عكس بذارم

بادبند همگرا يا بعبارتي قاب با مهاربندي بدون خروج ازمركز CBF ( CONCENENTRICALLY BRACED FRAMES)

بادبند واگرا يا بعبارتي قاب با مهاربندي خارج از مركز EBF ( ECCENTRICALLY BRACED FRAMES)

قاب با بادبند واگرا بعلت شكل پذيري زياد در برابر بارهاي تناوبي (زلزله) مناسبتر مي باشد

دراین مهاربندها شکل پذیری نسبت به بادبندهای همگرا افزایش پیدا می‌کند و عمل دفع انرژی ناشی از نیروی زلزله بهتر انجام می‌شود .

با توجه به سختی زیاد در بادبندهاي همگرا شکل‌پذیری آنها کم می‌شود و در نتیجه قابلیت جذب و دفع نیروی زلزله در آنها کاهش پیدا می‌کند و ارتعاش در سازه بالا می‌رود

بابندهاي 7 و8 و ضربدري (X) وقطري) Z) از نوع بادبندهاي همگرا وبادبند 7 و8 شكل با خروج از مركز (e) از انواع بادبند واگرا هستن

در ضمن مبحث 10 مقررات ملي ساختمان توضيحات كامل وجامع داره

لینک به دیدگاه
باعرض پوزش فايلهام بقدري قاطي پاتي هستش كه نتونستم عكس بذارم

بادبند همگرا يا بعبارتي قاب با مهاربندي بدون خروج ازمركز CBF ( CONCENENTRICALLY BRACED FRAMES)

بادبند واگرا يا بعبارتي قاب با مهاربندي خارج از مركز EBF ( ECCENTRICALLY BRACED FRAMES)

قاب با بادبند واگرا بعلت شكل پذيري زياد در برابر بارهاي تناوبي (زلزله) مناسبتر مي باشد

دراین مهاربندها شکل پذیری نسبت به بادبندهای همگرا افزایش پیدا می‌کند و عمل دفع انرژی ناشی از نیروی زلزله بهتر انجام می‌شود .

با توجه به سختی زیاد در بادبندهاي همگرا شکل‌پذیری آنها کم می‌شود و در نتیجه قابلیت جذب و دفع نیروی زلزله در آنها کاهش پیدا می‌کند و ارتعاش در سازه بالا می‌رود

بابندهاي 7 و8 و ضربدري (X) وقطري) Z) از نوع بادبندهاي همگرا وبادبند 7 و8 شكل با خروج از مركز (e) از انواع بادبند واگرا هستن

در ضمن مبحث 10 مقررات ملي ساختمان توضيحات كامل وجامع داره

بسیار عالی ، مچکرم مهندس:icon_gol:

حالا شما یه سوال توپ بپرس که ما درس پس بدیم :w16:

لینک به دیدگاه

دوستان سلام وعرض ارادت

مهندس جان

تاپيك عالي زدين دستت دردنكنه دمت گرم

اميدوارم كه پربار باشه ، خيلي جالب بود كه براي موضوع قبل تجديد خاطره كرده وسري به كتابا زدم باني خير شدين

متشكرم

ولي سوال:

در خصوص سازه پاچلاقي نياز به راهنمائي داشتم ونحوه تحليل ومحاسبه فونداسيون اين سازه ها

منظور از سازه پاچلاقي سازه هايي كه فونداسيون در دوتراز مختلف دارن

مانند ساختماني كه مقداري از سطح زيرين طبقه همكف بعنوان زير زمين طراحي شده باشه.

لینک به دیدگاه
دوستان سلام وعرض ارادت

مهندس جان

اميدوارم كه پربار باشه ، خيلي جالب بود كه براي موضوع قبل تجديد خاطره كرده وسري به كتابا زدم باني خير شدين

متشكرم

ولي سوال:

در خصوص سازه پاچلاقي نياز به راهنمائي داشتم ونحوه تحليل ومحاسبه فونداسيون اين سازه ها

سلام مهندس!!

چه سخته!! :4564:

من اطلاعاتی راجبش ندارم!!

لینک به دیدگاه
دوستان سلام وعرض ارادت

مهندس جان

متشكرم

ولي سوال:

خواهش میکنم مهندس، خوشحالم که مفید واقع شده این تاپیک .

درباره این سازه ها، نمیشه در یک تراز فنداسیون رو درست کرد ؟ مثلا یک فنداسیون همسطح برای تحتانی ترین قسمت ( قسمت زیر زمین) و اون قسمتی که ترازش بالاتره ، با ستون میاد بالا .

و کلا از ایجاد فنداسیون در دو تراز متفاوت جلوگیری کرد . :ws52:

یه سرچی هم تو اینترنت کردم که اینارو دیدم :

اول اینکه اگه پلان اجازه بده میشه از درز انقطاع استفاده کرد و کلا دو سازه رو جدا کرد و جداگانه آنالیز و طراحی کرد . روش دیگر استفاده از دیوار برشی هست که میشه توسط اون دو پی رو به هم دوخت و از طرفی دیوار برشی نقش دیوار حائل رو هم ایفا میکنه .

سلام خدمت مهندسین عزیز....

اومدم ی خسته نباشید استاد بگم و برم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

ممنووووووووون :girlhi: :ws3:

لینک به دیدگاه
خواهش میکنم مهندس، خوشحالم که مفید واقع شده این تاپیک .

درباره این سازه ها، نمیشه در یک تراز فنداسیون رو درست کرد ؟ مثلا یک فنداسیون همسطح برای تحتانی ترین قسمت ( قسمت زیر زمین) و اون قسمتی که ترازش بالاتره ، با ستون میاد بالا .

و کلا از ایجاد فنداسیون در دو تراز متفاوت جلوگیری کرد . :ws52:

یه سرچی هم تو اینترنت کردم که اینارو دیدم :

اول اینکه اگه پلان اجازه بده میشه از درز انقطاع استفاده کرد و کلا دو سازه رو جدا کرد و جداگانه آنالیز و طراحی کرد . روش دیگر استفاده از دیوار برشی هست که میشه توسط اون دو پی رو به هم دوخت و از طرفی دیوار برشی نقش دیوار حائل رو هم ایفا میکنه .

ممنووووووووون :girlhi: :ws3:

عالي بود مهندس

دقيقا همينطوره

من خودم تو يه پروژه صنعتي خاص ،فونداسيون رو در دوتراز مختلف طراحي واجرا كردم وبوسيله ديوار برشي كه نقش ديوار حايلو ايفا ميكرد ، پي نواري دو تراز رو بهم دوختم

يه مقدار مشكله واصولا از نظر محاسباتي صحيح نبود خصوصا در safe

ولي بعلت محدوديتهاي اجرائي اينكارو كردم وهمچنين دلايل زير

- سطح زير زمين خيلي كمتر نسبت به تراز ديگه بود.

- عمق زير زمين جهت نصب تجهيزات خاص زياد بود

- در تراز غير زير زمين ( همكف ) بار ديناميكي داشتم كه خاكبرداري وخاكريزي وتحكيم علاوه بر تحميل هزينه گزاف موجب مشكلات ديگه اي ميشد.

- رعايت هزينه

و...

ارادتمند

سهيل

لینک به دیدگاه
عالي بود مهندس

دقيقا همينطوره

من خودم تو يه پروژه صنعتي خاص ،فونداسيون رو در دوتراز مختلف طراحي واجرا كردم وبوسيله ديوار برشي كه نقش ديوار حايلو ايفا ميكرد ، پي نواري دو تراز رو بهم دوختم

يه مقدار مشكله واصولا از نظر محاسباتي صحيح نبود خصوصا در safe

ولي بعلت محدوديتهاي اجرائي اينكارو كردم وهمچنين دلايل زير

- سطح زير زمين خيلي كمتر نسبت به تراز ديگه بود.

- عمق زير زمين جهت نصب تجهيزات خاص زياد بود

- در تراز غير زير زمين ( همكف ) بار ديناميكي داشتم كه خاكبرداري وخاكريزي وتحكيم علاوه بر تحميل هزينه گزاف موجب مشكلات ديگه اي ميشد.

- رعايت هزينه

و...

ارادتمند

سهيل

دقیقا به هدفم از این تاپیک دارم میرسم، چیزای خوبی یاد میگیرم :icon_gol:

--------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما سوال من :

آیا در یک ساختمان بتنی میشه از بادبند های فلزی استفاده کرد ؟ اگه نه ، دلیلش چیه؟ و اگه آره : اتصال بادبند به سازه چجوری صورت میگیره ؟

لینک به دیدگاه

--------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما سوال من :

آیا در یک ساختمان بتنی میشه از بادبند های فلزی استفاده کرد ؟ اگه نه ، دلیلش چیه؟ و اگه آره : اتصال بادبند به سازه چجوری صورت میگیره ؟

مهندس جان

باسلام وعرض تشكر :icon_gol:

مثه اينكه قرار ما دوتامون باهم ديگه تبادل اطلاعات كنيم:w16:

مهندسين عزيزمون كجان

بابا بياين تا ازدانش و اطلاعتتون ما رو هم بهره مند كنين

مخلص : سهيل

لینک به دیدگاه
مهندس جان

باسلام وعرض تشكر :icon_gol:

مثه اينكه قرار ما دوتامون باهم ديگه تبادل اطلاعات كنيم:w16:

مهندسين عزيزمون كجان

بابا بياين تا ازدانش و اطلاعتتون ما رو هم بهره مند كنين

مخلص : سهيل

سلام مهندس عزیز flowerysmile.gif

آره دوستان پیداشون نیست ، نمیخوان زکات علمشون رو بپردازن :ws3:

بابا بیاین دیگه w000.gif

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

و اما سوال من :

فکر کنم بشه؛ تو سازه بتنی یه چیزی مثل تسمه میزارن بعد ناودونی رو به اون جوش میدن:ws52:

زود جواب سوالو بدین ؛ میخوام بدونم خوhapydancsmil.gif

لینک به دیدگاه
فکر کنم بشه؛ تو سازه بتنی یه چیزی مثل تسمه میزارن بعد ناودونی رو به اون جوش میدن:ws52:

زود جواب سوالو بدین ؛ میخوام بدونم خو:hapydancsmil:

آره درسته، آفرین ونوسی hapydancsmil.gif

به انتهای بابند یه قلاب فلزی جوش میدن که این قلاب میچسبه به دور ستون بتنی و بعد محکمش میکنن. حالا این روش کل نیرو رو به ستون منتقل میکنه . حتما راه های دیگه ای هم هست .

حالا خودت یه سوال بپرس hapydancsmil.gif

لینک به دیدگاه
وااایی؛ من چه سوااالی میتونم بپرسم icon_pf%20(34).gif

برای محاسبه ابعاد فنداسیون باید چیکار کرد؟( به طور خلاصه لطفااا):w02:

سعی و خطا :ws3:

بنام خدا ، ابتدا به مقاومت خاک منطقه نگاه میکنیم . بعد به ابعاد و تعداد طبقات خود ساختمان و میزان باری که قرار است به زمین منتقل شود .

اگر سازه خیلی غول پیکر بود و خاک منطقه ضعیف بید، شمع میکوبیم . اگر تعداد طبقات متوسط بود و حاک منطقه هم خوب بود از فنداسیون گسترده استفاده مینموییم .

اگر تعدا طبقات و در نتیجه بار وارده کم بود از پی نواری استفاده مینموییم. ابعاد این پی را بر اساس تجربه بنده در نظر میگرم و برای حدس اولیه عرض نوارها را 1.20 در نظر میگیرم . ( تا دو طبقه روی پیلوت) . به ازای هر طبقه افزایش 20 سانتیمتر به عرض نوارها اضافه مینمویم .

راه حل های فرمولی هم موجود می باشه اگه لازم باشه اینجا خواهیم آورد .

درست بود؟ :ws37:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

سعی و خطا :ws3:

بنام خدا ، ابتدا به مقاومت خاک منطقه نگاه میکنیم . بعد به ابعاد و تعداد طبقات خود ساختمان و میزان باری که قرار است به زمین منتقل شود .

اگر سازه خیلی غول پیکر بود و خاک منطقه ضعیف بید، شمع میکوبیم . اگر تعداد طبقات متوسط بود و حاک منطقه هم خوب بود از فنداسیون گسترده استفاده مینموییم .

اگر تعدا طبقات و در نتیجه بار وارده کم بود از پی نواری استفاده مینموییم. ابعاد این پی را بر اساس تجربه بنده در نظر میگرم و برای حدس اولیه عرض نوارها را 1.20 در نظر میگیرم . ( تا دو طبقه روی پیلوت) . به ازای هر طبقه افزایش 20 سانتیمتر به عرض نوارها اضافه مینمویم .

راه حل های فرمولی هم موجود می باشه اگه لازم باشه اینجا خواهیم آورد .

درست بود؟ :ws37:

آره خب؛ این راه حل بی محاسباتیش بود دیگه؛129fs370785.gif

به شما در این حد یاد دادن؟؟:whistle:

به ما اینجور یاد دادن که, ابتدا بار ساختمون رو حساب میکنیم ( به ازای هر متر مربع : بار مرده :500+ بار زنده 300 ) ؛ بعد هر طبقه که بار سقفاشو اینجوری حساب میکنیم,

؛ بار دور هر ستون برا هر طبقه حساب میشه و بعد جمع میشه؛ میشه باری که به فنداسیون همون ستون میره

بعد حالا که باید ابعاد این فنداسیون رو مشخص کنیم،اینکار رو میکنیم:

ابعاد فنداسیون : بار تقسیم بر مقاومت بار خاک

( در حالت عادی زمینی که مقاومتش 0.7 باشه خوبه )

بعد از این روش مساحتش به دست میاد که ازش جذر میگیریم میشه ابعادش؛ گاهی وقتا این عدد رو رند میکنند تا فنداسیونا اکثرا تو به ابعاد باشن129fs370785.gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...