رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام

مهندسين عزيز

اين سوال پيش گرمايش در جوشكاري رو كسي نمي خواد جواب بده؟

خودم جواب ميدم آ .

سپاس

سهيل:icon_gol:

بی زحمت خودتون جواب بدین که مام یه چیزی یاد بگیریم...:icon_gol:

من مباحثه مربوط به جوش رو توی کارگاه 2 گذروندم واسه همین خیلی آشنایی زیادی باهاش ندارم

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 157
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من کلا تو سازه هایه فلزی اطاعات زیادی ندارم تو جوش هم که خیلی وضعم بدتره وگرنه اگه سوالی رو بتونم جواب میدم که البته وظیفه است.:icon_gol:

در کل ممنون از تاپیک خوبتون. نفهمیدم چجوری این صفحاتو خوندم بس که جالب بود.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام و عرض ادب

در خصوص جوش موارد وموضوعاتي بسيار هستش كه بعضي ها آين نامه ودستورالعمل هستن كه بندرت تو ياد ميمونه ولي برخي شيوه كار واجرائين

در زمان دوره بازرسي جوش نكاتي اجرائي وبسيار مفيد يادداشت كرده بودم كه اگه پيداشون كردم حتما جهت استفاده تو اينجا مطرح ميكنم

اما مطرح كردن برخي سوالات بخاطر اين نيست كه سوالاتي مشكل مطرح كنيم بلكه نظرمون اينه كه نكاتي مفيد وبدرد بخور از توشون برداشت بشه يا با برخي اصطلاحاتو مرور كنيم.

پيش گرمايش همواره لازم نيست ودر عمل بدلايل زير ممكنه مورد استفاده قرار بگيره.

لازم بتوضيح است كه پيش گرمايش در كارگاههاي ساختماني در اجراي اسكلت فلزي در سركار بنا بشرايط مورد استفاده قرار نميگيره مگر در شرايط خاص.

واما بندها:

1-براي كاهش تنش هاي انقباضي در جوش وفلز پايه خصوصا در درزها با گيرداري زياد

2- براي كاهش سرعت انجماد به منظور جلوگيري از ترد شدن وافزايش شكل پذيري نوار جوش وناحيه تفيده در فلز پايه

3- براي كاهش سرعت سرد شدن براي اجازه دادن به خروج هرگونه هيردوژن جذب شده به مصالح جوش وناحيه تفيده در فلز پايه

وجود هيدروژن موجب ترك در جوش ميشه

4- در جوشكاري ثابت ، درجه حرارت زياد پيش گرمايش ، سرعت حداكثر ايمن سرد شدن را افزايش وسرعت واقعي سرد شدن را سرد ميكند.

5- كاهش درجه حرارت انتقال در جوش وفلز پايه

6- هرچند كه پيش گرمايش فوايد زياد دارد ولي بعلت افزايش هزينه و شرايط محيط ، استفاده از آن در تمامي موارد امكانپذير نيست.

7- در جوشكاري قطعات صنعتي وحساس پيش گرمايش تاثير بسزا در كيفيت ومقاومت جوش دارد.

8- وقتي كه درجه حرارت فلز پايه از درجه حرارت توصيه شده (با توجه به ضخامت ورق فرق ميكند ) كم باشد براي هر دوحالت خال جوش واصلي پيش گرمايش نياز است.

9-وقتي درجه حرارت فلز پايه كمتر از صفر است با پيش گرمايش درجه حرارت بايد به 20 درجه سانتي گراد برسد.

10-پيش گرمايش در پاسهاي مياني جوشها

حيفم اومد اينو نگم:

روشهاي اجرايي مناسب براي كنترل اعوجاج در عضو درجوشكاري

1- بستن عضو به شاسي كار ونگهداري آن در حين جوشكاري

2- تنظيم لبه ها وورقها بصورت غير همراستا ، بطوريكه بعد از جوش بصورت مستقيم درآيند

3- پيش انحنا يا پيش خيز عضو

4- بستن دو عضو بصورت پشت به پشت با مقداري پيش انحنا

5- استفاده از گيره وقالب

6- پيش بيني فاصله براي خنثي كردن انقباض در هنگام مونتاژ قطعات

7- امكان آزادي حركت براي قطعات در هنگام جوشكاري

8- تقسيم قطعات اصلي به قطعات كوچكتر وسپس سرهم كردن قطعات

9- ابتدا قطعات انعطاف پذير جوش داده شوند بطوريكه كه راست كردن آنها ساده باشد

10- افزايش سرعت جوشكاري مي تواند حجم فلز پايه پايه تحت تاثير حرارت را كاهش داده ودر نتيجه انقباض واعوجاج هاي ناشي از آن را كاهش دهد.

ارادتمند

سهيل :icon_gol:

لینک به دیدگاه

در پاره اي از موارد، احجام ترافیکی ADT مستقیماً در اختیار طراحان راه قرار میگیرد. در موارد دیگر کارشناسان مطالعات کاربردي حمل و نقل ADT را به احجام ترافیک جهتی، براي ساعت طرح تبدیل کرده اند. در عمل این روش، ممکن است مطلوب تر باشد، زیرا کارشناسان مطالعات حمل و نقل اغلب، صلاحیت بیشتري براي ارزیابی اثرات فرضیه هاي اصلی فرآیند برنامه ریزي بر احجام طراحی حاصل از آن، دارند.

احجام رفت و برگشت ساعتی طرح در راه هاي دو خطه ممکن است با اعمال درصد معینی به ADT تعیین شو ند. در بسیاري از حالات این درصد، بر اساس دادههاي حاصل از برنامه شمارش ترافیکی، به سراسر سیستم تعمیم مییابد. در حالت هاي

دیگر، ضرایب را میتوان براي انواع مختلف راه یا براي مناطق مختلف منطقه شهري و یا براي هر دو به کار برد. حداقل یک سازمان مرتبط با راه، معادلات روندگرایی که نشان دهنده ي ارتباط بین جریان اوج ترافیک و ADT هستند را ارائه کرده است. با توجه به تعداد خطوط عبور و محدوده احجام ترافیک متوسط روزانه معادلات مختلفی استفاده شده است.

توزیع جهتی

در راه هاي برون شهري دو خطه DHV عبارت از مجموع ترافیک هر دو جهت حرکت (رفت و برگشت ) است. در طراحی راه هاي با بیش از دو خط عبور و جاده هاي دو خطه اي که تقاطع هاي مهمی در مسیر آنها وجود دارد و یا در حالتی که افزایش خطوط عبور براي آینده پیشبینی شده است، آگاهی از حجم ترافیک ساعتی براي هر یک از دو جهت حرکت ضروري است.

راه چند خطهاي که درصد ترافیک یک جهت آن، در ساعات اوج زیاد است ممکن است نسبت به راهی که داراي همان ADT اما درصد کمتري از ترافیک جهت دار است، به خطوط عبور بیشتري نیاز داشته باشد.طی ADT داراي همانساعات اوج، در بیشتر راه هاي برون شهري، 55 تا 70 درصد و گاهی تا 80 درصد ترافیک ، در مسیر شلوغ جریان دارد. وضعیت دو راه چند خطه که داراي ترافیک مساوي ولی توزیع جهتی متفاوت اند (که اختلاف توزیع، تا 60 درصد هم میرسد)، به کلی متفاوت است. براي مثال یک راه برون شهري را در نظر بگیرید که براي حجم ترافیک 4000 وسیله نقلیه در ساعت، براي هر دو جهت حرکت، طراحی شده است. اگر در ساعت طرح، توزیع جهتی، یکسان و برابر با 2000 وسیله نقلیه در دو جهت باشد، احتمالاً دو خط عبور براي هر جهت کافی است. اگر 80 درصد از DHV در یک جهت باشد، حداقل سه خط عبور در هر جهت ( براي 3200 وسیله نقلیه) مورد نیاز است و اگر معیار 1000 وسیله نقلیه در هر خط اعمال گردد، چهار خط عبور براي هر جهت لازم خواهد شد.

توزیع ترافیک ساعت اوج در مسیر رفت و برگشت، بطور کلی از یک روز به روز دیگر و از سالی به سال دیگر در هر راه برون شهري یکنواخت است، مگر در برخی از راه ها که به مناطق تفریحی دسترسی دارد . بجز در راه هاي شهري، توزیع جهتی ترافیک شرایط کنونی عموماً به DHV سال طرح، اعمال میگردد.

حجم توزیع جهتی ترافیک در راه هاي چند خطه در ساعت طرح (DDHV) اید به کمک مطالعات میدانی، روي راه مورد نظر یا راه هاي موازي و مشابه، معین گردد. در حالت دوم، راه هاي موازي باید ترجیحاً آن هایی باشند که بخش عمده ترافیک آن ها به راه جدید، منتقل خواهد شد.DDHV مورد استفاده در راه هاي چند خطه را میتوان از ضرب کردن ADT در درصد 30hv نسبت به ADT و سپس ضرب کردن آن در درصد ترافیک جهت شلوغ در ساعت اوج طرح محاسبه کرد.

وجود دارد و یا در حالتی که افزایش خطوط عبور براي آینده پیشبینی شده است، آگاهی از حجم ترافیک ساعتی براي هر یک از دو جهت حرکت ضروري است.

راه چند خطهاي که درصد ترافیک یک جهت آن، در ساعات اوج

لینک به دیدگاه

من میخوام یک استخر به ارتفاع متوسط 3 متر رو روی یک ساختمان به ارتفاع 42 متر طراحی کنم.همون طور که میدونیم پریود جرم مواج جدا از پریود کل سازه بدست میاد.اثر پریود مواج رو چجوری باید توی سازه تاثیر بدم؟ابعاد ساختمان مورد نظر 45x20 می باشد و 70% مساحت طبقه آخر به استخر اختصاص داده شده.

لینک به دیدگاه
من میخوام یک استخر به ارتفاع متوسط 3 متر رو روی یک ساختمان به ارتفاع 42 متر طراحی کنم.همون طور که میدونیم پریود جرم مواج جدا از پریود کل سازه بدست میاد.اثر پریود مواج رو چجوری باید توی سازه تاثیر بدم؟ابعاد ساختمان مورد نظر 45x20 می باشد و 70% مساحت طبقه آخر به استخر اختصاص داده شده.

با اون سوال پرسیدنش!! :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
خداییش من اگر فکرم بکنم نمی تونم جواب این سوالتو بدم!:ws52:

یه ذره سطحش رو بیارید پایین تر یا سوالات رو عمومی تر کنید که جنبه همگانی تر پیدا کنه.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سوال پرسیدما:banel_smiley_4:

رضا جان شما لطف کن خودت جواب بده که هم ما یه چیزی یاد بگیریم و هم روند تاپیک ادامه پیدا کنه اگرم بلد نیستی یه سوال دیگه که نرم تر باشه مطرح کن :a030:

لینک به دیدگاه
بزار یکی دو روز دیگه بمونه شاید یکی اومد یه جواب خوب داد:hanghead:

سلام وعرض ادب

مهندس واقعا ميخواي نحوه اعمال تاثير آب استخرو بدونين

يا امتحان ميگيرين ؟

مخلص :icon_gol:

سهيل

لینک به دیدگاه
سلام وعرض ادب

مهندس واقعا ميخواي نحوه اعمال تاثير آب استخرو بدونين

يا امتحان ميگيرين ؟

مخلص :icon_gol:

سهيل

نحوه وارد شدن آب استخر که مشخصه و همه میدونن چجوری اعمال میشه.مساله این است که پریود جرم مواج و سازه با هم تفاوت داره.من جواب خودم رو با یکم مطالعه گرفتم.نیازی به پاسخ گویی نیست.

لینک به دیدگاه
با اجازه رضا من یه سوال مطرح میکنم تا روند تاپیک ادامه پیدا کنه!!:a030:

وال پست چیست؟

وال پست نگهدارنده دیوار است، این المان که معمولاً بصورت یک تیر-ستون طراحی می گردد در انتهای سالنهای صنعتی و بطور کل فریمهای دهانه بالا که انتهای آن با دبوار پوشش می گردد قرار می گیرد. و وظیفه آن انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم می باشد که موجب عدم تخریب دیوار می گردد، بطور عمومی اتصال آن در انتهای متصل به فریم بطورت لوبیایی جهت مراحل نصب و برروی فونداسیون بصورت مفصل می باشد.

سوال:

مراحل طراحی یک پیش گرمکن از چه قرار میباشد؟

بارهای وارده و نکات حائز اهمیت در طراحی یک پیش گرمکن را توضیح دهید.

لینک به دیدگاه
با اون سوال پرسیدنش!!! :icon_razz:

تاپیک از دهن افتاد:icon_razz:

لطفا کسی که سوال پرسیده بیاد جواب بده:icon_razz:

سعی کنید مثل امضای سیندی پله پله جلو بریم

صعودی ! :banel_smiley_4:

آسون به سخت نه سخت به آسون!:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...