رفتن به مطلب

آیا علم داشتن، شعور را افزایش می دهد؟

Neutron

ارسال های توصیه شده

سوال واضح است.

آیا صرفا داشتن "علم" و "در پی علم بودن" شعور را افزایش می دهد؟

معرفت و شعور (بخصوص در سطح اجتماعی اش) در گرو چه مواردی است؟

(تعریف شعور و علم و معرفت هم باخودتان!)

ممنون! :icon_gol:

لینک به دیدگاه

اغلب اینطوریه. اما به نظر من خانواده و محیطی که توش رشد میکنیم، همینطور جو دوستان تاثیر پررنگ تری داره.

کم نیستد انسانهایی که در درجات بالای علمی هستند ولی شعور و انسانیتشون از یه روستایی بی سواد هم کمتره.

لینک به دیدگاه

افزایش علم شاید کمک کنه ولی نه هر علمی مثلا ریاضی فیزیک چه دخلی به شعور داره

در ضمن علمی که نتونی با عمل همراهش کنی بی فایدس پس تو ایران که همه علوم حتی از نوع اجتماعیش تیوری محض هست هیچ کمکی به افزایش شعور نمیکنه

لینک به دیدگاه
اغلب اینطوریه. اما به نظر من خانواده و محیطی که توش رشد میکنیم، همینطور جو دوستان تاثیر پررنگ تری داره.

کم نیستد انسانهایی که در درجات بالای علمی هستند ولی شعور و انسانیتشون از یه روستایی بی سواد هم کمتره.

افزایش علم شاید کمک کنه ولی نه هر علمی مثلا ریاضی فیزیک چه دخلی به شعور داره

در ضمن علمی که نتونی با عمل همراهش کنی بی فایدس پس تو ایران که همه علوم حتی از نوع اجتماعیش تیوری محض هست هیچ کمکی به افزایش شعور نمیکنه

پس صرفا انسان با تحصیلات بالاتر الزاما برابر نیست با انسان با شعور تر!

لینک به دیدگاه

واقعا نه...تجربه به من یکی که ثابت کرده علم و تحصیلات اکادمیک هرچقدر تو بینش و طرز فکر و پرستیژ اجتماعی ممکنه موثر باشه هیچ تاثیری بر شعور/معرفت/تربیت خانوادگی/ درک و فهم انسانی نداره!

لینک به دیدگاه

آدم باید آدم باشد. پیمان (ره)

نمی شه انکار کرد که عقل و درک آدما تو دوران دانشگاه رشد می کنه،

عقلی که تا قبل از دانشگاه تو یه عالمه دیگه اس، شاید بچگی یا هر چی می خوای اسمشو بذار

اگه دو واحد اخلاق اسلامی تو دانشگاه تبدیل می شد به دو واحد اخلاق زندگی،

اون موقع مفهوم شعور یه زندگی اجتماعی که طی اون متعهد باشیم به حقوق همنوع خودمون بهتر و بهتر می تونست تو ذهنمون شکل می گرفت

در مجموع تحصیل عامل اصلی نیست، ولی می تونه کمک کنه

لینک به دیدگاه

آدم بودن و داشتن شعور به علم و دانش ارتباطی نداره....

شعور و معرفت انسانیت معقوله هایی جدا هستن که به ذات و تربیت ادم بر میگرده...

چه بسا ادمهایی با تحصیلات عالیه داشتیم که شعورشون به هیچی قد نمیداد

و ادمهایی داشتیم که از دانشو علم بی بهره هستن...اما به اندازه 10 تا ادم با سواد و تحصیلکرده میتونن صحبت کنن

لینک به دیدگاه

نه متأسفانه شعور نمیاره برای کسایی که بویی نبردند کلا از انسانیت

دیگه جو خانوادگی هم میتونه تأثیر بسزایی در دریافت و درک شعور بوسیله علم داشته باشه...

لینک به دیدگاه

به نظرم من علم و آگاهی قاعدتا باید روی شعور و معرفت تاثیر بزاره ولی این به این معنی نیست که هرکی باسواده باشعورتره چون افراده زیادی هستند و همه ماهم دیدیم که توی علم استادن ولی تو شعور صفرن...

وحید راست گفت نوع علم هم خیلی تاثیر داره و به نظر من یه جورایی شعور و معرفت ذاتیه و به نوع تربیت خیلی مربوط میشه :icon_gol:

لینک به دیدگاه

کاش میشد بعضی ها رو دوباره پس داد به مادرشون و گفت:

بیا اینو بگیر دوباره بزرگ کن ...

این خوب از آب در نیومده ...

یه جورایی جنسش خرابه !!!

الان این متن و دیدم فکر کنم بی ربط به سوالت نباشه

شاید تاثیر داشته باشه اما شعور کلا برمیگرده به تربیت درست زیاد دیدیم آدمهایی که در سطح علمی بالا تحصیل کردند اما وقتی پای صحبتشون میشینیم احساس انزجار بهمون دست میده چون لحنشون خوشایند نیست

لینک به دیدگاه

تعریف شعور و برداشت ما از انسان با شعور تعریفی کاملا نسبی هست ...

و نمیشه اون رو با تحصیلات و یا هر چیز دیگه ای اندازه گرفت ...

مثلا آیا مدیر یک تالار به صرف مدیر بودنش انسانیست باشعور ؟

آیا داشتن دوستان زیاد در زندگی روزمره یا حتی پروفایل های مجازی نشان از شعور بالای شخص دارد ؟

دوستی فرمود " چه بسا افردا تحصیل کرده ای که شعورشون در حد یه روستایی بی سواده "

باید به این دوست عزیز بگم " واقعا خسته نباشی مهندس "

شما بهره گیری از چه منابعی یک روستایی زحمتکش را انسانی بی شعور دانسته اید که شعور یک تحصیلکرده را از او پایینتر در نظر گرفتید ؟

بحث مدیر محترم سبز رنگ فکر کنم کمی دارای انحراف است ...

آیا تحصیلات شعور را افزایش میدهد یا اینکه آیا آموزش در ارتقایس سطح شعور موثر است ؟

تعریف ما از شعور اجتماعی چیست ؟

تاثیر متقابل شعور فردی و شعور اجتماعی بر هم به چه صورتست ؟

می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب

چون نیک بنگری همه تزویر میکنند

لینک به دیدگاه

دوستی فرمود " چه بسا افردا تحصیل کرده ای که شعورشون در حد یه روستایی بی سواده "

باید به این دوست عزیز بگم " واقعا خسته نباشی مهندس "

اول اینکه اگر حرف خاصی با کسی دارید بهتره از گزینه نقل قول استفاده کنید که دچار سوء تفاهمات نشیم.

دوم اینکه لطفا با دقت بیشتری مطالب رو بخونید تا دچار سوء تفاهم نشید. چون من نگفتم در حد یه روستایی بیسواد. عرض کردم از یه روستایی بی سواد هم پائین تره. پس اگر دقت بیشتری به خرج میدادید متوجه میشدید که به صورت نسبی موضوع رو بررسی کردم و سطح خاصی از شعور را برای یک روستایی بیسواد در نظر نگرفتم. بلکه شعور دو انسان رو نسبت به هم مثال زدم و گفتم یه آدم تحصیلکرده با درجه علمی بالا میتونه سطح شعور پائین تری از یک روستایی بیسواد داشته باشه. پس برای هیچکدوم سطح خاصی رو تعیین نکردم. در نتیجه سوالات و تحلیل هاتون که در پی این برداشت ناقص و غلط شما ایجاد شده نیازی به پاسخگویی نداره.

اما مطلب آخر اینکه خود شما قطعا یادتون هست که در تاپیک دیگری بین میزان درآمد افراد با گوسفندوار زندگی کردنشون ارتباط زیبایی ایجاد کردید که اجمع کاربران حاضر در تاپیک خرده های ریز و درشتی به شما گرفتند. اما هدفم از یادآوری این موضوع صرفا به این دلیل بود که بگم شاید برداشت های شما از گفته های من منوط به تفکر و ذهنیت خودتونه که فکر میکنید همه کسانی که درآمد پائین تری از شما دارند به واقع گوسفند وار زندگی میکنند. و این برداشت شما هم از همان نقطه نظرتون ناشی شده.

شاد و پیروز باشید.

لینک به دیدگاه

بله افزایش میده........و روند افزایش دادنش بیشتر از بی تاثیر بودنشه !

این افزایش دادنش هم یکی بستگی به خود فرد داره که بخواد (اون شعور ذاتی و پایه رو داشته باشه و مسیر علم براش مثل نردبون باشه!!)

یکی هم به اون علم (علوم انسانی این کار رو راحت تر می کنن..........حتی علومی مثل فیزیک هم اگه درست درک شن تو اغلب مثالاشون ارتباطی بین اون ها و زندگی اجتماعی می تونه وجود داشته باشه................اگه از صرف فرمول دربیان! )

لینک به دیدگاه

به نظر من افزایش میده.

بدیهیه که افراد بی سواده خیلی با شعوریی وجود داره و افراد مثلاً دکتره بی شعور که نمونشم همه میشناسیم!

رفتار و شعور من بعد از دانشگاه به میزان زیادی بهبود یافت. خب من این رو حاصل جمع و دوستای خوب، برخورد با استادان با شعور (دکتر از نوع باشعورش)، انسان های مختلف، زندگی جمعی و ... میدونم.

به نظر من استاد فیزیکم که درس بده رو شعور انسان تاثیر داره. اما انسانی که اومده باشه دانش+گاه و به معنای واقعیه کلمه دانش+جو باشه.

به طور کامل بستگی به خود فرد داره، کم ندیدیم دکتر و مهندسه بی شعور و دزد و کم ندیدیم امثال اون رفتگره بی سواد و انسان.

پاورقی: یه شخص دیپلمه ای رو میشناختم که قسم میخورم باشعور ترین موجودی بود که من تو زندگیم دیده بودم! چیزایی رو تو زندگیش رعایت میکرد که من به مخیله ام هم نمیرسید همچین چیزایی وجود داشته باشه!

لینک به دیدگاه
به نظر من افزایش میده.

بدیهیه که افراد بی سواده خیلی با شعوریی وجود داره و افراد مثلاً دکتره بی شعور که نمونشم همه میشناسیم!

رفتار و شعور من بعد از دانشگاه به میزان زیادی بهبود یافت. خب من این رو حاصل جمع و دوستای خوب، برخورد با استادان با شعور (دکتر از نوع باشعورش)، انسان های مختلف، زندگی جمعی و ... میدونم.

به نظر من استاد فیزیکم که درس بده رو شعور انسان تاثیر داره. اما انسانی که اومده باشه دانش+گاه و به معنای واقعیه کلمه دانش+جو باشه.

به طور کامل بستگی به خود فرد داره، کم ندیدیم دکتر و مهندسه بی شعور و دزد و کم ندیدیم امثال اون رفتگره بی سواد و انسان.

پاورقی: یه شخص دیپلمه ای رو میشناختم که قسم میخورم باشعور ترین موجودی بود که من تو زندگیم دیده بودم! چیزایی رو تو زندگیش رعایت میکرد که من به مخیله ام هم نمیرسید همچین چیزایی وجود داشته باشه!

تمام سخنان شما نشون میده که این محیط اجتماعی با فرهنگ هست که باعث افزایش شعور میشه نه اون درسی که میخونی بلکه جایی که افرادش باشعورن و این به خود فرد بستگی داره که چه جمعی رو برای برقراری تعامل انتخاب کنه

اینم برمیگرده به اینکه تو دورانی که شخصیت فرد شکل گرفته چگونه تربیت شده باشه که اون هم بر میگرده به دوران بچگی که تربیت اصلی دست پدر و مادر هست:a030:

لینک به دیدگاه
تمام سخنان شما نشون میده که این محیط اجتماعی با فرهنگ هست که باعث افزایش شعور میشه نه اون درسی که میخونی بلکه جایی که افرادش باشعورن و این به خود فرد بستگی داره که چه جمعی رو برای برقراری تعامل انتخاب کنه

اینم برمیگرده به اینکه تو دورانی که شخصیت فرد شکل گرفته چگونه تربیت شده باشه که اون هم بر میگرده به دوران بچگی که تربیت اصلی دست پدر و مادر هست:a030:

بله با حرف شما کاملاً موافقم.

خب برای من این محیط اجتماعی و فرهنگی دانشگاه بود و مسائل پیرامون اون بود.

حتی رفتار استاد با یه دانشجویی که دیر میاد سرکلاس و ... برای من یک سری دروس آموزنده بود.

ولی نمیتونم منکر این قضیه بشم که حتی مثلاً پی بردن به رفتار بتن، یه جوری منو تکمیل میکنه، یجورایی این قضیه که همه چی رو حساب کتابه یا هیچ چیزی الکی نیست و ... درک و شعور منو بالا برد تو اون زمان. نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه.

لینک به دیدگاه

آیا صرفا داشتن "علم" و "در پی علم بودن" شعور را افزایش می دهد؟

تا حدودی ...

تصور کنید یه ادم رو از همون کودکی که علم اموزی رو یاد میگیره ... از مدرسه و دانشگاه دورش کنیم و تو یه فضای دور از مدرسه و ... تحصیل و علم اموزی رو یاد بگیره ... به فرض علم مورد علاقه و انتخابش ریاضیات باشه .. خب چیزی که یاد میگیره مرتبط با اعداد و ارقام صرفا ...

حالا یه ادم عادی که از مهد و مدرسه شروع میکنه تا دانشگاه و فارغ اتحصیل شدن به طور مثال تو همین رشته ریاضیات ...

خب این دو تا فرق هایی با هم دارن ... اولی صرفا علم ریاضیات رو اموخته ... ولی دومی حضور و فعالیتش تو جامعه مرحله به مرحله بیشتر شده ... دومی همراه با تحصیل اخلاق رو هم یاد گرفته ... طریقه ی رفتار با افراد مختلف تو جامعه ...

خب شعور هم جزئی از اخلاق ...

و باید اینو هم در نظر داشته باشیم که اخلاق بیشتر درونیه ... ینی بیشتر به ذات افراد بستگی داره ... و عوامل محیطی هم تاثیر بسزایی درش دارن...

عوامل محیطی تو جامعه و محیط اطراف فرد تاثیر خودش رو میزاره ...

معرفت و شعور (بخصوص در سطح اجتماعی اش) در گرو چه مواردی است؟

اول ذات فرد ...

دوم محیط و فرهنگ خانواده...

سوم محیط تحصیل...

لینک به دیدگاه

1)عمرااااان در بعضی شراط شعور پس رفت هم میکنه!کلا ربطی به هم ندارند دو متغیر کاملا بی ربط به هم هستند

2)محیط+ ذات درون من درون هرشخص!بعضی ها خر دورن رو جایگزینش کردن (کاملا اختیاری) حالشم میبرن! یعنی من دورنشون میخواد که خر باشه:JC_thinking:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...