رفتن به مطلب

آیا علم داشتن، شعور را افزایش می دهد؟

Neutron

ارسال های توصیه شده

قطعا نه !

طرف دکترا داره به اندازه یه بی سواد نه معرفت داره نه درک نه شعور !

البته بی تاثیر نیست اما برای کسی که خودش شعور داشته باشه !

کسی که کلا از هفت دولت آزاده پرفسور هم بشه باز هیچی حالیش نمیشه ! :a030:

لینک به دیدگاه

نه واقعا...

شاید تحصیلات طرز حرف زدن افراد رو عوض کنه اما درک و شعور رو خیر...

گاهی افرادی رو میبینیم که درکی از انسانیت و شعور ندارن...

تازه اینجور افراد با افزایش سطح تحصیلات خودبین تر هم میشن.

نمیدونم این شعور از کجا میاد.مربوط میشه به تربیت خانوادگی و دوران کودکی؟ یا برخورد افراد در اجتماع؟ امادیدم که بعضی تحصیل کرده های ما متاسفانه چه لحن و کلام بدی دارن...چه ذهن خرابی دارن...و...

لینک به دیدگاه

کافیه یه نگاه به دنیا بندازین.

این همه ظلم و ستم توی دنیاس از طرف کشاورز و یا کارگر و زحمتکشها است ؟

مطمئنا آدمهای باسواد با استفاده ای که از علمشون میکنن باعث به بیگاری کشیدن قشر مستضعف میشن.

این ماده مخدر، این بمب، این سم الکلی رو کی درست میکنه؟

از طرف دیگه میشناسم آدمهایی که یه نخود هم سواد ندارن ولی به اندازه هزاران باسواد مدرسه رفته انسانیت سرشون میشه.

لینک به دیدگاه

این بحث IQ و EQ هست.

کسانی که آیکیو بالایی دارند لزوما از ایکیوی بالا برخوردار نیستن.

برای یه زندگی خوب بیشتر از آیکو به ایکیو نیاز داریم. :a030:

لینک به دیدگاه
این بحث iq و eq هست.

کسانی که آیکیو بالایی دارند لزوما از ایکیوی بالا برخوردار نیستن.

برای یه زندگی خوب بیشتر از آیکو به ایکیو نیاز داریم. :a030:

بازم بستگی به این داره که طرف از eq(هوش هیجانی) خودش چطور استفاده کنه/ طرف هوش هیجانی اش بالا یعنی روابط اجتماعی بالا/ فن بیان خوب/کلا زبر و زرنگ.. ولی ممکنه در جهت منفی استفاده کنه. مثلا برای من که خیلی پیش اومد که بخوام لباس بخرم..صاحب مغازه هم زبر و زرنگ و با استفاده هوش هیجانی بالاش می خواد منو سرکیسه کنه.. خب به این طور آدم ها میگم گرگ صفت/ مشتری ها هم اینجا یا شیرن یا گوسفند(مثلا چون کت و شلوار فلان مارک رو داره،هر قیمتی که باشه می خرنش..البته بعضی ها پول زیادی دارن و.. کار ندارم)

لینک به دیدگاه

به نظر من نمیتونه بی تاثیر باشه

درسته فهم و شعور و انسانیت یه چیز ذاتیه و ربطی به سواد و مدرک بالا نداره چه بسا یه بچه 7 ساله فهم و شعورش از یه دکتر بیشتر باشه

ولی تحصیل و کسب علم باعث میشه آدما صبورتر بشن..حتی به خاطر عنوانی که دارن راحت دست به هر کاری نزنن و مراقب کلام و عملشون باشن

.

شاید بشه این تفاوت رو بین دو خواهر یا برادری که از یه خونه و بزرگ شده یه فرهنگ هستند ولی یکی تحصیل کرده و دیگری نکرده ست بهتر متوجه شد

ضمنا با گفته دوستمون راجع به هوش هیجانی و... کاملا و صد در صد موافقم.

لینک به دیدگاه
به نظر من نمیتونه بی تاثیر باشه

درسته فهم و شعور و انسانیت یه چیز ذاتیه و ربطی به سواد و مدرک بالا نداره چه بسا یه بچه 7 ساله فهم و شعورش از یه دکتر بیشتر باشه

ولی تحصیل و کسب علم باعث میشه آدما صبورتر بشن..حتی به خاطر عنوانی که دارن راحت دست به هر کاری نزنن و مراقب کلام و عملشون باشن

.

شاید بشه این تفاوت رو بین دو خواهر یا برادری که از یه خونه و بزرگ شده یه فرهنگ هستند ولی یکی تحصیل کرده و دیگری نکرده ست بهتر متوجه شد

ضمنا با گفته دوستمون راجع به هوش هیجانی و... کاملا و صد در صد موافقم.

البته که اینگونه نیست

من 4 فاکتور رو دخیل می دونم-ترتیب مهم نیست ترکیب مهمه-:

استاد(درسی/غیر درسی/ می تونه نویسنده یه کتاب باشه و..)

محیط(امریکا؟تهران؟ایران؟فیسبوک؟و...)

دوست و معاشر

نطفه

لینک به دیدگاه
البته که اینگونه نیست

من 4 فاکتور رو دخیل می دونم-ترتیب مهم نیست ترکیب مهمه-:

استاد(درسی/غیر درسی/ می تونه نویسنده یه کتاب باشه و..)

محیط(امریکا؟تهران؟ایران؟فیسبوک؟و...)

دوست و معاشر

نطفه

چیزایی که گفتید همگی دخیله ولی قضیه ذات یه چیز دیگه ست

خاله من سالها پیش تو یه منطقه دورافتاده معلم اول دبستان بود

شاگردی داشت که از یه روستای دورافتاده بدون امکانات هر روز صبح میومد مدرسه دختری که پدر و مادرشم از دست داده بود و تو خونه برادرش و زیر سلطه و زورگویی زن برادرشم که گویا خیلی هم آزارش میداد زندگی میکرد

الانم همیشه از فهم بالا و کمال اون بچه مثال میزنه

که چطور همه سختی ها و مشکلات رو به جونم میخرید و دم نمیزد

اینکه چندین ماه بی خوابی کشیده بود تا هدیه ای با هنر دستش برای روز معلم درست کنه تا پیش بچه های دیگه شرمنده نباشه

اینا فهم و شعور و درک اون بچه 7 ساله رو میرسوند که نه استاد راهنما داشت نه تو امریکا زندگی میکرد نه دوست و معاشر داشت

بازم فکز میکنم اصل شعور یه چیز ذاتیه مثل هوش............ ولی با تمرین و داشتم اون چند تا فاکتور هم میشه بهش دست یافت

لینک به دیدگاه
چیزایی که گفتید همگی دخیله ولی قضیه ذات یه چیز دیگه ستخاله من سالها پیش تو یه منطقه دورافتاده معلم اول دبستان بود شاگردی داشت که از یه روستای دورافتاده بدون امکانات هر روز صبح میومد مدرسه دختری که پدر و مادرشم از دست داده بود و تو خونه برادرش و زیر سلطه و زورگویی زن برادرشم که گویا خیلی هم آزارش میداد زندگی میکردالانم همیشه از فهم بالا و کمال اون بچه مثال میزنهکه چطور همه سختی ها و مشکلات رو به جونم میخرید و دم نمیزد اینکه چندین ماه بی خوابی کشیده بود تا هدیه ای با هنر دستش برای روز معلم درست کنه تا پیش بچه های دیگه شرمنده نباشهاینا فهم و شعور و درک اون بچه 7 ساله رو میرسوند که نه استاد راهنما داشت نه تو امریکا زندگی میکرد نه دوست و معاشر داشت بازم فکز میکنم اصل شعور یه چیز ذاتیه مثل هوش............ ولی با تمرین و داشتم اون چند تا فاکتور هم میشه بهش دست یافت

مثال زیبایی بود منو به وجد آورد:icon_gol:

خب من یه سوال میپرسم:فرضا من ذاتا فرد بدون درکی هستم(بهتره بجای بی شعور بگیم بدون درک/بجای احمق و نادون بگیم ناآگاه- چون تنش زا هستن) پس فاتحه ام خونده هست دیگه؟ درسته؟

به هر حال من همچنان معتقدم به تاثیر اون 4 موردی که ذکر کردم حالا یا در جهت افزایش شعور یا کاهش درک و شعور از جمله نطفه(ذات) ولی نمیتونم بگم کدوم از همه مهمتره یا کدوم قویتر عمل میکنه

پس هم ذاتیه هم اکتسابی دقیقا مثل هوش..

لینک به دیدگاه

فک نکنم خیلی ربط داشته باشه

درک و فهم وشعور چیزیه که باید تو خانواده یادداده شده باشه

ادمای تحصیلکرده زیادی دیدم که تو بی شعوری و کم فهمی زبانزد هستن

تازه فک میکنم تو بعضی آدما برعکسم هست ...یعنی تا 4 تا کتاب میخونن و احساس میکنن که تو بعضی چیزا اطلاعات و علمشون از دیگران بالاتره غرورشون به پایین اومدن شعورشون کمک هم میکنه...

ولی انتظار آدم از یه فرد تحصیلکرده تو درک بیشتر و فهم و شعور بالاتر ،بیشتر از یه آدم بی سواد

لینک به دیدگاه

به حرف باشه می گم آره،ربط داره!

به تجربه باشه می گم نه،ربطی نداره!

تلفیقشون کنم می گم هر دوتا شون به یک مقدار درستن.بالاخره تاثیر گذار هست.ولی من برخورد استاد دانشگاه با یک بی سواد رو در یک اتفاق یکی دیدم.و حتی بی سواد عاقلانه تر رفتار کرد.

مثلا تو یک تصادف استاد دانشگاه با قفل فرمون پیاده شد رفت سمت طرف.بی سواد با مشت و لگد:ws3:(داستان کاملا واقعی است ولی مثال خوبی نیست)

در مجموع یک پارامتر علم هست،پارامتر های اخلاق ، فرهنگ ، و محیط هم تاثیر گذار هست.:ws37:

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
آیا صرفا داشتن "علم" و "در پی علم بودن" شعور را افزایش می دهد؟

خیرتقریباً.

اما نمی شه 100% گفت خیر....چون آدم توی محیط شعورش پرورش پیدا می کنه. این محیز هم شامل خونه و محل کارو دانشگاه می شه....به طور کل می شه گفت تو جامعه.

از برخورد پدرو مادر بگیرید تا برخورد استاد و همکار....

اما به طور مثال حتماً افرادی با تحصیلات سطح بالا و بسیار بی شعور و همینطور افراد با سطح تحصیلات پایین و بسیار با شعور رو دیدیم!

مثالش رو دوستان زدن.

معرفت و شعور (بخصوص در سطح اجتماعی اش) در گرو چه مواردی است؟

اول ذات دوم خانواده ی آدم....

اولین محلی که توش ادم رشد فکری پیدا می کنه خانوادست و به هیچ وجه نمی شه این موصوع رو منکر شد. دیدید یه سری می گن: ما بچمون دروغ نمی گفت با فلانی گشت اینجووری شد! بعد همون روز می بینی مامانه یه دروغ می گه شاخ دار! :w58: بهش می گی این دروغ بود نه؟ می گه هه هه مصلحتی که اشکال نداره خیلی هم خوبه. آخه بی شعور بچه هم از تو یاد گرفته دیگه :w000:

لینک به دیدگاه

یکی از شاخص هایی که می تونه شعورو بالا ببره علمه . هر ادمی که شعورش بالا باشه الزاما علم بالایی نداره و هر ادمی که علم بالایی داره الزاما شعور بالایی نداره .

لینک به دیدگاه
سوال واضح است.

آیا صرفا داشتن "علم" و "در پی علم بودن" شعور را افزایش می دهد؟

معرفت و شعور (بخصوص در سطح اجتماعی اش) در گرو چه مواردی است؟

(تعریف شعور و علم و معرفت هم باخودتان!)

ممنون! :icon_gol:

شعور یه واقعیت ژنتیکی است که یا هست و یا نیست. اگه باشه معرفت هم باهاشه ولی اگه نباشه نمیشه اونو کسب کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر کتاب بیشعور ها اثر دکتر خاویر کرمنت رو دانلود کن و بخون. با تشکر

لینک به دیدگاه
  • 5 سال بعد...

يه اقايى ميشناسم ١٥ سال تحصيلات داشت ولى يادم نمياد خيلى درك و شعور ازش ديده باشم

يه خانمى ميشناسم ١٢ سال تحصيلات دينى داره ازش در مورد خشونت عليه زن ميپرسم اعتراف ميكنه كتك حرام هست ولى ميگه ما خانمها زبان درازيم وقتى هم زياد نق بزنيم معلومه يك جك مياد. يكى ديگه ميشناسم از طرف ايران فرستاده ميشد براى تبليغ مذهب شيعه در سعودى و ادعاى دفاع از حقوق زن ميكنه و حتى پايان نامش با همين موضوع هست ولى يك بار ازش نظرش رو در مورد حرف اون زن قبلى پرسيدم اعتراف كرد كتك گناه هست ولى با جديت و نفرت گفت برخى خانم ها آنقدر بى شعورند كتك ميخورند از شوهر. تو دلم بهش گفتم بى شعور تويى كه فقط بلدى انشا بنويسى. مدتى پيش هم يك خانمى به اسم كارشناس در صدا و سيماى ايران به خانم ها توصيه كرد پاى شوهر دست بزن رو با شير مالش بدند و ببوسند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...