رفتن به مطلب

مناسبت های ایران باستان

ارسال های توصیه شده

وقتی که به تقویم ایران باستان نگاه می کنم، می بینم در هر ماه چندین جشن برقرار بوده، با نامهای مختلف، ولی الان حتی اسم اونها رو نمی دونیم.

این بخش رو ایجاد کردیم تا برگردیم به ایران باستان و در هر ماه، مناسبتهای خاص اون ماه رو قرار بدیم و در موردشون صحبت کنیم.

از کلیه دوستانی که علاقمند به اینکار هستن و تقویمی که در اون مناسبتهای ایران باستان رو نوشته دارن، دعوت می کنم در این بخش از انجمن با ما همکاری کنن.

چون الان در ماه اسفند و در شرف نوروز هستیم از مناسبتهای همین ماه شروع می کنیم و به ترتیب می ریم جلو. :rose:

اگر در این زمینه ایده و یا پیشنهادی دارید حتما همین جا مطرح کنید تا با هم در موردش تصمیم بگیریم.

لینک به دیدگاه

سلام

این تاپیک رو اتفاقی دیدم . خیلی خوبه

من یه چیزهای کمی می دونم . حالا چند نفر فعالیت کنن. من هم مطلب اگه داشتم می نویسم .

مناسبت اصلي مقاله رستاخيز جسم و رستاخيز جان، عيد نوروز است و از اينجا بحث به اين آيين باستاني ايراني مي‌رسد: «نوروز عيدي ايراني است نه زرتشتي. جشن‌هاي مذهبي زرتشتيان گاهنبار نام دارد و عيد نوروز جمشيدي درست پس از ششمين و آخرين گاهنبار قرار گرفته است. در عيد نوروز زرتشتيان نيز سفره مي‌اندازند، اما رسم هفت‌سين فقط مختص به ايرانيان است و منشا آن نامعلوم. سفره عيد زرتشتيان آيينه و گلاب پاش دارد، نقل سفيد و ظرفي آب كه در آن چند سكه انداخته‌اند و برگ آويشن و ميوه‌اي چون انار يا نارنج يا سيب، يك مجمر آتش و كتاب اوستا، گلداني پرگل، شمع‌هايي روشن چيده در اطراف سفره و ظرف‌هايي از نان، سبزي، آجيل... و خوراك‌هاي پخته. آنان روز اول عيد پيش از طلوع آفتاب بر پشت بام‌ها آتش مي‌افروزند و عود و صندل مي‌سوزانند. خانه تكاني و سبز كردن حبوبات نيز از رسومي است كه اختصاص به زرتشتيان ندارد.

منبع : شهيد سيدمرتضي آويني در كتاب «رستاخيز جان» توسط انتشارات ساقي

لینک به دیدگاه

این هم عیدی .( تمام روز های باستانی و رویراد های ایرانی )

گاهنامه ایرانی سال 88

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

منیع رو مسدود کردن . اگه لینک بدم شاید انجمن دچار مشکل بشه . ولی توی فایل .منبعش هست

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
این هم عیدی .( تمام روز های باستانی و رویراد های ایرانی )

گاهنامه ایرانی سال 88

منیع رو مسدود کردن . اگه لینک بدم شاید انجمن دچار مشکل بشه . ولی توی فایل .منبعش هست

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

گاهنامه سال 91

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
گاهنامه سال 91

عالی بود

ممنون

منم الان این تقویم رو دانلود کردم ...

از امروز مناسبت ها رو به ترتیب همینجا به صورت مختصر هم شده بزاریم تا یه سری به اطلاعاتمون اضافه بشه ... باشد که نادان از این دیار نریم ...

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...
  • 1 ماه بعد...

• :icon_gol:

گاهنامه سال 92

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

گاهنامه سال 93

./. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...
گاهنامه سال 93

./. :icon_gol:

عالی بود ممنون داونلود کردم مرسی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...