رفتن به مطلب

فرمول ملکولی آب چیست ؟

azarafrooz

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 65
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

از این به بعد خوشکل طرح میکنم آخه از دید شیمی سوالم درسته :ws3: برای بچه های غیر شیمی عجیبه :ws3:

:banel_smiley_4: ول نمیکنه ها

از دید شیمی و فیزیک و فلسفه هم جواب اون سوال h2o هست :banel_smiley_4:

میگی نه برو منبع معتبر بیار :ws3:

لینک به دیدگاه
پاسخ :

مولکول آّ ب به دلیل تشکیل پیوند هیدروژنی به صورت آزاد H2O نمیباشد بلکه به صورت یون آب پوشیده h3O مثبت موجود هست که خود اون هم آب پوشیده میشه و در نهایت پس از چند مرحله آبپوشی آب به صورت H9O4 هست :a030:مرسی از همراهیتون :a030:

تو کتابای کنکورم نوشته :banel_smiley_4:

عزیز، من رفتم الان از تو کتاب درسی شیمی پیش دانشگاهی 2 و مبتکران نگا کردم

این بحث H3O که شما میگی، مربوط به مبحث اسید و باز این کتابه، مثلا وقتی یه اسید رو مثه HCl میندازیم تو آب تفیکی یونی میشه، یعنی شکسته میشه به H+ و Cl- بعد چون +H فقط یه پروتون هستش، چگالی بار الکتریکی و واکنش پذیریش زیاده پیوند داتیو برقرار میکنه با یه مولوکول آب یعنیH2O میشه H3O+ ! که بعد اونم آب پوشی میشه با یه مولکول آب میشه H5O2+ بعد H7O3+ و در نهایت H9O4+

یکی دیگه هم خود یونش آبه : 2H2O H3O+ OH

که باعث میشه این یونه به وجود بیاد که اونم باعث نمیشه آب H3O خالص بشه ... میبینی که خود یونش آب یه واکنش دو طرفه هست و تو کتاب هم تاکید کرده که خودیونش آب به صورت جزئی اتفاق میفته

و سوال اساسی تری که پیش میاد و در واقع ایرادی که به جواب شما یا همون جواب استادتون هستش.. PH یا همون معیاری که ما باهاش میزان اسیدی یا بازی بودن یه چیزو اندازه گیری می کنیم در واقع همون غلظت یون H3O هستش که رفته زیر لوگ، هرچی +H3O بیشتر باشه تو یه محلول PH هم میره پایین تر و در نتیجه، اسیدی تر میشه ... اگه طبق چیزی که شما میگی آب H3O خالص باشه، دیگه ما آب نمیخوریم ...در واقع داریم اسید خالص میخوریم :ws3:

pH آب خالص هم که 7 هستش و خنثی است نه اسیدی نه بازی ...

:flowerysmile:

ببین میلاد جان مثلا خوب ما در شیمی یک فرمولی داریم مثل h2o که فرمول مولکولی و تجربی ساده شده آب هست امادر عمل آب که به این شکل نیست با تک تک مولکولهای آب تشکیل پیوند هیدروژنی میده دو تا از سر هیدروژن و یکی از سر اکسیژن میشه آب پوشیده آب در آب حل میشه و آبی که شما مخوری همون پیوند هیدروژنیه هست همونی که آبپوشیده شده ممکنه در آزمایشگاه در شرایط آزمایشگاهی شما آب رو از اکسیژن و هیدروژن با انفجار زیاد تولید کنی اما به محض این که وارد آب بشه و به بقیه مولکولها برسه دیگه حالت آزاد نیست در پیوند هست :a030:

پیوند هیدروژنی چه ربطی داره به آب پوشی یون H3O :w58:

یه چیز دیگه برا من مبهمه

یون هیدرونیم در حالت آزاد تا جاییکه یادمه وجود نداشت،خودش از ترکیب h2oوhمثبت حاصل میشد!درسته آیا؟

ایشون که اسمشو بردیدیون هیدرونیم هستند اگر اشتباه نکنم:w16:،شما فرآیند آبپوشی آب رو گفتید در حالیکه پاسخ نهایی همان هست که همه گفتند.

بله جفتش درسته ...:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

بله درسته در مبحث اسید و باز هست :a030: آّب در آب حل میشه و به حالت آبپوشی هست اگر یادتون باشه آب هم اسید هست هم باز :a030: از چندین جانب آب پوشی میشه ما آب آزاد در آب نداریم گلم :a030:

لینک به دیدگاه
بله درسته در مبحث اسید و باز هست :a030: آّب در آب حل میشه و به حالت آبپوشی هست اگر یادتون باشه آب هم اسید هست هم باز :a030: از چندین جانب آب پوشی میشه ما آب آزاد در آب نداریم گلم :a030:

آب در آب حل میشه، آب آزاد نداریم ! من که اصلا متوجه منظورت نمیشم :w58:

اگه منظورت خود یونش آبه، که راجع به اونم تو همون پست بالایی نوشتم ...

دوست عزیزم، آب پوشی اصلا ربطی تغییر مولکول آب نداره.

در ضمن شما اصلا جواب شبهات مطرح شده تو اون پست رو هم ندادید :ws37:

لینک به دیدگاه

کی میگه مولکول تغییر میکنه :w58: من کی گفتم دختر خوب مولکول آّ کی تغییر کرده بابا جان آبپوشی میشه :w58: اتم های دیگه میاد اطرافش میره در پیوندبا مولوکولهای دیگه :w58: عجب ها ادامه دادن این بحث بیشتر داره شبهه ایجاد میکنه :w58: کمی راجع به پیوندها ساختار آب نوع یونها آبپوشی مطالعه کنید پیشنهاد میکنم شیمی تجزیه اسگوک وست رو بخونید :a030:

لینک به دیدگاه
کی میگه مولکول تغییر میکنه :w58: من کی گفتم دختر خوب مولکول آّ کی تغییر کرده بابا جان آبپوشی میشه :w58: اتم های دیگه میاد اطرافش میره در پیوندبا مولوکولهای دیگه :w58: عجب ها ادامه دادن این بحث بیشتر داره شبهه ایجاد میکنه :w58: کمی راجع به پیوندها ساختار آب نوع یونها آبپوشی مطالعه کنید پیشنهاد میکنم شیمی تجزیه اسگوک وست رو بخونید :a030:

اَی بابل:ws3:میگی تو دبیرستان هست بعد میگی بریم اون کتاب قدَر رو بخونیم؟:w000:

یون هیدرونیم که وجود آزاد نداره که بخواد آب پوشی شه،خودش وقتی H2O کنار Hمثبت قرار میگیره تشکیل میشه.توو اسید و باز و لاوازیه و برنستد و این داستانا نرید که من آلرژی دارم اصن:ws3:

اصن مگه آبپوشی رو برای بقیه نمیگن که وقتی یونی در آب قرار میگیره،توسط آب احاطه میشن و باقی داستان ها؟ اون پس اون ماده به گمانم باید پیوند یونی داشته باشه که وقتی توی آب قرار میگیره به یونهای مثبت و منفی خودش توسط آبپوشی آب تجزیه شه و الا چجوری آب خودش رو بیاد آبپوشی کنه که بعد دوباره خودش تشکیل شه؟:ws52:زاویه های مولکولی بین هیدروژن های آب تغییر میکنه نه مولکولش:ws52:

سواد من که همین قدر قد میداد:ws3:

لینک به دیدگاه

آخ دبیرستان خونده اصولا یه برداشتی کرده در حد لالیگا با حال :w58: میگما بی خیال شیم بهتره :ws3: من خستم شد انقدر بدیهی هست قضیه که من دیگه خسته شدم بی خییال آقا جان :ws3:

لینک به دیدگاه
آخ دبیرستان خونده اصولا یه برداشتی کرده در حد لالیگا با حال :w58: میگما بی خیال شیم بهتره :ws3: من خستم شد انقدر بدیهی هست قضیه که من دیگه خسته شدم بی خییال آقا جان :ws3:

اسم کتابی که گفتی رو به لاتین بنویس من خودم برم شبهاتم رو برطرف کنم:sigh:

لینک به دیدگاه

شیمی تجزیه 1 و 2 نوشته اسگوگ وست هالر همه بخشاشو بخونا حتی بخشایی که مربوط به مبحث ما نیست شییمی علم پیوسته هست .... البته شبهات شما شاید با شیمی عمومی 1 و 2 تالیف چارلز مورتیمر هم برطرف بشه :a030: البته برای پیوندها اگر میخواید باید کتابهای شیمی معدنی رو مطالعه کنید ... که پیوندها و درجه پیوند و... برای شیمی معدنی هست کتاب شیمی معدنی هم تالیفات جهاد دانشگاهی خوبه ... مبانی شیمی معدنی تالیف اف آلبرت کاتن هم خوبه دیگه همین هارو بخون :ws3:

لینک به دیدگاه
شیمی تجزیه 1 و 2 نوشته اسگوگ وست هالر همه بخشاشو بخونا حتی بخشایی که مربوط به مبحث ما نیست شییمی علم پیوسته هست .... البته شبهات شما شاید با شیمی عمومی 1 و 2 تالیف چارلز مورتیمر هم برطرف بشه :a030: البته برای پیوندها اگر میخواید باید کتابهای شیمی معدنی رو مطالعه کنید ... که پیوندها و درجه پیوند و... برای شیمی معدنی هست کتاب شیمی معدنی هم تالیفات جهاد دانشگاهی خوبه ... مبانی شیمی معدنی تالیف اف آلبرت کاتن هم خوبه دیگه همین هارو بخون :ws3:

ما مورتیمر رو در دوران طفولیت پاس کردیم خواهر:hanghead:همینا هم که یادم بود از اون موقع هاست...

ما که نمیخوایم انرژی پیوند و این داستانا رو بررسی کنیم،میخوایم بریم سراغ آب...اینا که گفتی رو به لاتین بنویس:ws3:میخوام تو اینترنت سرچ کنم پی دی اف رو گیربیارم:ws3:

لینک به دیدگاه

structure of h2o یا hydrogenic ligands متاسفانه من ***** شکن ندارم که براتون پیدا کنم باز نمیشه برای من زحمتش میشه با شما اما بگم ممکنه باز هم چیزی نباشه شیمی پیوسته هست از معدنی و پیوندها باید بدونید تا این حالتی که میگم براتون توجیه پذیر باشه :a030: خوشحالم که انقدر پیگیر هستید :a030:

لینک به دیدگاه
میلاد عجب مکافاتی داریم ها :ws3: بابا برو شیمی دبیرستانتو بخون :ws3: شیمی تجزیه بخون :ws3:

میلاد مطالعه کن بیشتر تر تو کتابای کنکورم نوشته :banel_smiley_4:

سال اول دانشگاه اولین سوال استادمون بود..... تمام کتابهای شیمی کنکور دارند این موضوع رو ! میتونید مراجعه کنید ! مربوط به دوران دبیرستان هست :ws38:

آخ دبیرستان خونده اصولا یه برداشتی کرده در حد لالیگا با حال w58.gif میگما بی خیال شیم بهتره :ws3: من خستم شد انقدر بدیهی هست قضیه که من دیگه خسته شدم بی خییال آقا جان :ws3:

شما خودت گفتی تو کتابای کنکور و دبیرستان نوشته :ws37:

هیچ کتاب کنکوری هم معتبرتر و معروف تر از مبتکران مهندس بازرگانی نیست، من هیچ جای این کتابا این مبحثی که شما میگی رو ندیدم...

جواب سوالاتمو هم اصلا ندادید.

موفق باشید دوست عزیز hxh5v6h2nsqgyuf5c8yf.gif

لینک به دیدگاه

خب آذر خانوم(امیدوارم اسمتون رو درست گفته باشم:ws3:) من یه مقداری در یک هندبوکی که در کامپیوترم داشتم سرچ کردم(water structure)

اینا که مینویسم عینا از اونجا دارم میگم.البته رشته من شیمی نبوده و محض کنجکاوی رفتم سراغ موضوع...

لازم هست اشاره کنم که فرمولها در دونوع تجربی و عمومی تقسیم بندی میشن.

فرمول H2O که میگیم فرمول تجربی هست که ساده ترین نوع فرمول هست

در ضمن H2O در دماهای بالا وجد دارد اونم به صورت آزاد پس نمیشه که گفت اصلا به صورت آزاد وجود نداره.

با بررسی هایی که کردم فرمول تجربی ساده شده فرمول عمومی هست

اگر فرمول واقعیش رو بخوای میشه:H8O4

مثالی که در اونجا آورده شده بود رو من به شما میگم

مثلا در نظر بگیر نمک طعام.فرمول تجربیش میشه NaCl ولی عمومیش میشه چی؟Na6Cl6

پس در نهایت ما فرمول تجربی برامون مهم هست.راستی این رو هم بگم که همیشه نسبت هیدروژن واکسیژن 2به 1 میمونه و تغییر میکنه،حتی اگر آب یخ بزنهاین نسبت برقرار هست ولی اعداد فرق خواهد کرد و ماهیت تغییری نخواهد کرد.

امیدوارم منظور رو رسونده باشم.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...