رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

دوستان یکی از دوستانم ازم پرسید چرا میایم از بویلر برای جوشاندن اب استفاده میکنیم و چرا از دیگ های چدنی استفاده نمیکنیم

بهش گفتم دیگ های چدنی تحمل فشار بالا رو ندارند ولی بویلر ها از 5 بار شروع میشند تحت فشار کار میکنند تا حدود 25 بار -

ی سوال کرد گفت قبول داری وقتی فشارو میبریم بالا دما نقطه جوش اب هم میره بالا گفتم اره و برعکس فشار میاد پایین نقطه جوش هم میاد پایین

سوالش این بود مثلا چرا میایم ابو تو بویلر 5 بار میجوشونیم تا به بخار تبدیل بشه اینجوری که به زمان زیادی نیازمندیم مثلا اب تو فشار 3.5 بار دردمای حدود 140 سانتی گراد به جوش میاد ،

منم جوابشو دادم ولی قانع نشد گفت ترمودینامیکی بگو ما هم که چند سال پیش گذرونده بودیم از شما عزیزان کمک میخوام

حالا سوال که جمع بندی میکنم اینه :

فرض اب تو ی ظرف بسته تحت فشار 3.5 بار درست -قبولم داریم نقطه جوش اب بالاتر میره یعنی اگه اب تو فشار اتمسفر در دمای 100 میجوشید اینجا مثلا تو دمای 140 به جوش میاد

خوب از طرفی هم زمان بیشتری نیاز داریم اب به جوش بیاد نسبت به زمانی که اب تو فشار اتمسفر میجوشید این حرفم درسته یا غلط ؟؟؟

زمانی که اب در فشار اتمسفر به جوش میاد وزمانی که ابو میخوایم در فشار 3.5 بار به جوش بیاریم و از بخارش استفاده کنیم ایا تو سرعت خروجی بخار تاثیر داره این تحت فشار بودن ؟؟

لینک به دیدگاه
دوستان یکی از دوستانم ازم پرسید چرا میایم از بویلر برای جوشاندن اب استفاده میکنیم و چرا از دیگ های چدنی استفاده نمیکنیم

بهش گفتم دیگ های چدنی تحمل فشار بالا رو ندارند ولی بویلر ها از 5 بار شروع میشند تحت فشار کار میکنند تا حدود 25 بار -

ی سوال کرد گفت قبول داری وقتی فشارو میبریم بالا دما نقطه جوش اب هم میره بالا گفتم اره و برعکس فشار میاد پایین نقطه جوش هم میاد پایین

سوالش این بود مثلا چرا میایم ابو تو بویلر 5 بار میجوشونیم تا به بخار تبدیل بشه اینجوری که به زمان زیادی نیازمندیم مثلا اب تو فشار 3.5 بار دردمای حدود 140 سانتی گراد به جوش میاد ،

منم جوابشو دادم ولی قانع نشد گفت ترمودینامیکی بگو ما هم که چند سال پیش گذرونده بودیم از شما عزیزان کمک میخوام

فرض اب تو ی ظرف بسته تحت فشار 3.5 بار درست -قبولم داریم نقطه جوش اب بالاتر میره یعنی اگه اب تو فشار اتمسفر در دمای 100 میجوشید اینجا مثلا تو دمای 140 به جوش میاد

خوب از طرفی هم زمان بیشتری نیاز داریم اب به جوش بیاد نسبت به زمانی که اب تو فشار اتمسفر میجوشید این حرفم درسته یا غلط ؟؟؟

زمانی که اب در فشار اتمسفر به جوش میاد وزمانی که ابو میخوایم در فشار 3.5 بار به جوش بیاریم و از بخارش استفاده کنیم ایا تو سرعت خروجی بخار تاثیر داره این تحت فشار بودن ؟؟

بویلر 3.5بار که شما میگی رو اصولا فشار ضعیف میگن و باهاش تولید آب گرم تولید میکنند.برای تولید بخار باید از بویلرهای تولیدبخار استفاده شود.

درمورد دلیل ترمودینامیکی الان حضور ذهن ندارم...

لینک به دیدگاه
بویلر 3.5بار که شما میگی رو اصولا فشار ضعیف میگن و باهاش تولید آب گرم تولید میکنند.برای تولید بخار باید از بویلرهای تولیدبخار استفاده شود.

درمورد دلیل ترمودینامیکی الان حضور ذهن ندارم...

دوست عزیزم بویلر که استفاده میکنیم 5 تنه یعنی همون 5 بار و باتوجه به پروسس هر مکانی میان انتخاب بویلر میکنن ، تو قسمت ما 2تا بویلر 10 تن اراک و 2 تا بویلر 5 تن حرارت گستره

ما خودمون برای تولید بخار از دوتا از بویلراستفاده میکنیم

تو هیچ موتورخونه ای ندیدم وقتی میگند این بویلر 5 باره بیاند رو همون 5 بار تنظیم کنندش این بار اسمیه نه واقعی

همیشه بار واقعی کمترا بار اسمیه -بویلر 10 تن و بویلر 5 تن جفتشون پرشر سوئیچ اشون رو 3.5 میزاریم -تواین فشار بخار بهمون میدند

بااین حرفت اصلا موافق نیستم که میگی اصولا فشار ضعیفند و باهاش تولید اب گرم میکنند -

اصولا وقتی میگنند بویلر یعنی جوشاننده -

منظور از بویلر هم فولادیه که خودشون هم به دسته های مختلف و حالت های مختلف تقسیم میشند

دوست داشته باشی درمورد تک تک اجزاشون نوع عیب هاشون نوع سیستم ومدارات برقی تعمیرو نگهداریشون برات توضیح میدم ولی اینو نگو که برای تولید بخار از باید از بویلر بخار استفاده کنیم ،فقط عملکرد ترمودینامیکیشو یادم رفته

یکم به ادم برمیخورده مهندس جان بویلر بخار منظورتون چیه - تو ایران تاجایی که بنده تو بخش طراحی و تعمیر نگهداریهاشون بودم برای فشارهای بالا و نیازمندی اون پروسس از بویلر فولادی که تحت فشار های خاص خودشون هستند استفاده میکنیم -حتی تو طراحی سونای بخار میایم از بویلرهای بخار ایستاده استفاده میکنیم -به اونام میگیم بویلر

لینک به دیدگاه
دوست عزیزم بویلر که استفاده میکنیم 5 تنه یعنی همون 5 بار و باتوجه به پروسس هر مکانی میان انتخاب بویلر میکنن ، تو قسمت ما 2تا بویلر 10 تن اراک و 2 تا بویلر 5 تن حرارت گستره

ما خودمون برای تولید بخار از دوتا از بویلراستفاده میکنیم

تو هیچ موتورخونه ای ندیدم وقتی میگند این بویلر 5 باره بیاند رو همون 5 بار تنظیم کنندش این بار اسمیه نه واقعی

همیشه بار واقعی کمترا بار اسمیه -بویلر 10 تن و بویلر 5 تن جفتشون پرشر سوئیچ اشون رو 3.5 میزاریم -تواین فشار بخار بهمون میدند

بااین حرفت اصلا موافق نیستم که میگی اصولا فشار ضعیفند و باهاش تولید اب گرم میکنند -

اصولا وقتی میگنند بویلر یعنی جوشاننده -

منظور از بویلر هم فولادیه که خودشون هم به دسته های مختلف و حالت های مختلف تقسیم میشند

دوست داشته باشی درمورد تک تک اجزاشون نوع عیب هاشون نوع سیستم ومدارات برقی تعمیرو نگهداریشون برات توضیح میدم ولی اینو نگو که برای تولید بخار از باید از بویلر بخار استفاده کنیم ،فقط عملکرد ترمودینامیکیشو یادم رفته

یکم به ادم برمیخورده مهندس جان بویلر بخار منظورتون چیه - تو ایران تاجایی که بنده تو بخش طراحی و تعمیر نگهداریهاشون بودم برای فشارهای بالا و نیازمندی اون پروسس از بویلر فولادی که تحت فشار های خاص خودشون هستند استفاده میکنیم -حتی تو طراحی سونای بخار میایم از بویلرهای بخار ایستاده استفاده میکنیم -به اونام میگیم بویلر

دوست عزیز طبق ماده های تعریف شده برای مولد های بخار"فشار ضیف داریم فشار قوی داریم و فشار متوسط"

بار اسمی و واقعی چیه:w58:اصولا فشار رو 3 مدل بیشتر نداریم،اگر منظورتون فشارهست البته!

فشار تست،فشار ماکزیمم،فشار کاری

تحقیق کنید بعد پاسخگو باشید!نیازی به مواقت نیست:w16:

من 6ماه هست که کارم همینه،تعمیر نگهداری سرویس،لازم نیست برا من توضیح در مورد اینا بدید:hanghead:برای بقیه بگین،البته اگه وقتشو دارین که گویا دارین!w16.gif

نه یک بولر...نه یک دستگاه...

امیدوارم بهتون برنخوره باشه!البته توی باشگاه مهندسان چیزای دیگه بهتون میگفتن...،مهندس:w58:

به هر حال دیگه تاپیک رو پیگیری نمیکنم به دلایلی...

موفق باشید

سایر دوستان پاسخگوی شما خواهند بود...

لینک به دیدگاه

پیش نوشت: این بحث علمی اگه هست وای به حال بحث های اجتماعی!!!

---------------

درمورد سوالتون اقا مجید

ببینید این کاملا منطقی وعلمی هست که هرچقدر فشار سیالمون بالاتر بره دمای نقطه جوش اون هم بالاتر میره لذا بحثی تو این نیست

سوالی که از شما پرسیدن دلیل صرف هزینه بالاتر برای استفاده از سوخت بیشتر ومتریال پرهزینه تر برای به دست اوردن همان اب جوش هست!!

ولی ایا واقعا همان اب جوش یک بار هست اب جوشی که با فشار 3.5 بار به دست اورده ایم؟

مسلما نه

اگه خاطر دوستان باشه تو ترمودینامیک بحثی داشتیم به اسم انتالپی یا انرژی ذخیره شده که با اون میزان کار سیستم رو به دست میاوردیم

تفاوت فشار برای به دست اوردن اب جوش یا بخار هم به همین مسئله مربوط میشه

توانایی انجام کار بخار یا اب جوش 3.5 بار ما به مراتب بیشتر از اب جوش یا بخار یک بارمون هست

تو سیستمتون اگه بررسی کنید میبینید که چه میزان کار یا گشتاور یا هرچیزی که به عنوان خروجی سیستم درنظر گرفته شده مدنظر بوده ودلیل صرف هزینه بیشتر واستفاده نکردن از بویلر چدنی به همین دلیل بوده

ضمنا چدن شدیدا قابلیت خورندگی داره وما معمولا از الیاژهای فولادی برای مخازن کوره استفاده میکنیم

--------------

سواد من تا اینجا قد میده

نمیدونم اسونترین راه برای حل مسائل هست ولی مطالعه بهترین کار برای گریز از اشتباه

من نمیدونم ولی یاد میگیرم

موفق باشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
دوست عزیز طبق ماده های تعریف شده برای مولد های بخار"فشار ضیف داریم فشار قوی داریم و فشار متوسط"

بار اسمی و واقعی چیه:w58:اصولا فشار رو 3 مدل بیشتر نداریم،اگر منظورتون فشارهست البته!

فشار تست،فشار ماکزیمم،فشار کاری

تحقیق کنید بعد پاسخگو باشید!نیازی به مواقت نیست:w16:

من 6ماه هست که کارم همینه،تعمیر نگهداری سرویس،لازم نیست برا من توضیح در مورد اینا بدید:hanghead:برای بقیه بگین،البته اگه وقتشو دارین که گویا دارین!:w16:

نه یک بولر...نه یک دستگاه...

امیدوارم بهتون برنخوره باشه!البته توی باشگاه مهندسان چیزای دیگه بهتون میگفتن...،مهندس:w58:

به هر حال دیگه تاپیک رو پیگیری نمیکنم به دلایلی...

موفق باشید

سایر دوستان پاسخگوی شما خواهند بود...

مهندس جان اول ی پاسخی در جواب شما دادم بعد ویرایشش کردم

صحیح نیست همنطوری که شما جواب دادین منم جواب بدم

کاری هم ندارم باشگاه مهندسان چی گفتن چون بخوام پای حرف بقیه بشینم پس زندگیمو به نابودی سپردم ملت هرچی دلشون بخواد میگند کافیه شما ی چیزی رو به کسی نگی بعد بهت میگه داری براش کلاس میزاری و میدونی و نمیگی اینه ملت ایران انتظار بی جا دارند ازت

فدای سرت مهندس جان عیبی نداره سر نزن به این تایپیک

خوبه مهندس که تو تعمیرو نگهداری هستی -شایدم دیده باشم شمارو شایدم نه اگه تو کارخانه ماوراشعیر بوده باشید

مهندس جان تعمیرونگهداری رو جدی بگیر با دانش برو اونجا نزار که تجربه های عملی بهت مسلط بشه و از دانش علمیت بی بهره بمونی -حتما برق تاسیساتو یادبگیر چون خود تاسیسات هر موتورخانه ای که باشه بعد 2 ماه همه چی برات روتین میشه برق هست که خیلی مهمه یاد بگیر خوب

مهندس نمیخوام کارمو برا کسی توضیح بدم یا کارامو توجیه کنم برای کسی ولی عزیز جان اگه میام تو نت صبح از بیکاری نیست دوس گلم

به خدای بزرگ ومنان میسپرمتو برات ارزوی موفقیت درکارو حرفت میکنم

لینک به دیدگاه

چون میزان انرژی که باید جذب اب بشه بیشتر هست درفشار بالاتر بالطبع زمان بیشتری صرف جوشیدن واستحاله اب خواهد شد

البته فعلا منبع معتبری برای تاییدش پیدا نکردم ولی تجربه اینو میگه تا این لحظه!!

میدونیم که فشار سیال ناشی از قطع جریان توسط شیرها درمسیر خروجی پمپ ها میباشد که انرژی جنبشی به سیال اضافه کرده وترم سرعت رو نمایان میکنه

یعنی پمپ که فشارسازی نمیکنه ما با قطع جریان ترم سرعت رو به ترم فشار تبدیل میکنیم

پس سرعتی که درخروجی از دیگ داریم بستگی به میزان فشاری داره که قبل از ورود به دیگ توسط پمپ ایجاد شده وحالت ثانویه میتونه شکل مسیر خروجیمون باشه

مثلا شیپوره یا نازل یا مسیری واگرا

درحالت برابر سرعت بخار خروجی با فشار اولیه بالاتر ،بالاتر خواهد بود

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

تاپيك و سوال قديميه و شايد جواب دادن من بي مورد باشه

ولي به هر حال جواب ميدم شايد سوال براي افراد ديگه هم پيش بياد

ما از يك بويلر هايي استفاده ميكرديم كه به شكل كاملا كانتينيوز و با افزايش سرعت آب فشار بخار خروجي رو تامين ميكرد كه هم مشكل نقطه جوش رو حل كنه و هم زمان رو

البته بدون افزايش سرعت هم زمان زيادي نياز نداره چون مثل گذاشتن يك ظرف آب روي شعله نبود كه بخواد مدتي بگذره تا آب جوش بياد

يك سري شبكه بود كه شباهت زيادي به سيستم آبگرمكن هاي ديواري داشت و شبكه ها با مشعل تا دماي نزديك به 400درجه گرم ميشد

آب سرد اسپري ميشد تو اين شبكه ها و زمان برخورد با ديواره داغ درجا بخار ميشد اما بعد از گرم شدن داخل شبكه ها گير ميوفتاد كه با افزايش دبي و فشار اسپري پشتش فشارش زياد ميشد و البته دما

حلقه شبكه بصورتي بود كه فكر ميكردي يك چيزي شبيه به يك فنه

در اصل ميشه گفت آب اسپري ميشد(البته تعداد و دفعات اسپري بالا بود و دبي زيادي داشت) و با جداره شبكه ها كه سرخ شده بود و نزديك به 400 درجه دما داشت برخورد ميكرد و تو شبكه بعدي همچنان با شبكه سرخ برخورد داشت تا گير بيوفته و با شدت زيادي از خروجي ميزد بيرون

تقريبا يك شباهتي به كمپرسورهاي سانتريفيوژ داشت ! تو اين بويلرها هم آب رو پرت ميكرد رو شبكه و مينداخت بخارو بيرون

تو كمپرسور هم همين بود گاز ميومد پرت ميشد ! ديگه تو مخزني فشرده نميشد

فقط فرق كمپرسور با بويلره اين بود كه افزايش دماي زياد افت فشار رو تو بويلر جبران ميكرد

آب ميومد از اونور بخار داغ پرت ميشد

ديگه ذخيره نميشد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...