رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

میشه لطفا یکی من رو در این باره توجیح کنه ؟!

این داستانی که وقتی یه مسلمون فوت می شه و می گن باید براش نماز و روزه قضاش رو بخری چیه ؟

_خب من نویی اگر توی زمان حیاتم اعتقاد داشته باشم کج و کوله نیستم که خودم می خونم؟

_ و این که با این داستان نشون می دیدیم خدا خریدنیه ؟ دین خریدنیه ؟ پول اون دنیا هم کار راه اندازه ؟ .....

کلا قضیه از چه قراره ؟! :icon_razz:

لینک به دیدگاه
زیاد بهش فکر نکن کلا هیچ کدومش با عقل آدم جور در نمیاد.......

آخه مشکل این جاست که نمی شه بهش فکر نکرد

منکر که نمی شه شد و کاریه که شرع و عرف می گه باید انجام بدی اما خوب من با منطقم جور در نمیاد

خب به قول دکتر شریعتی هم آدم یا باید چِرا کنه یا تمام عمرش رو به چَرا بگذرونه .... :hanghead:

الان هم این بدجوری فکرم رو مشغول کرده که چرا کسی که به نون شبش هم مونده باید از همه جا بزنه تا برای تازه گذشته اش پول جمع کنه و نماز و روزه بخره :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
آخه مشکل این جاست که نمی شه بهش فکر نکرد

منکر که نمی شه شد و کاریه که شرع و عرف می گه باید انجام بدی اما خوب من با منطقم جور در نمیاد

خب به قول دکتر شریعتی هم آدم یا باید چِرا کنه یا تمام عمرش رو به چَرا بگذرونه .... :hanghead:

الان هم این بدجوری فکرم رو مشغول کرده که چرا کسی که به نون شبش هم مونده باید از همه جا بزنه تا برای تازه گذشته اش پول جمع کنه و نماز و روزه بخره :banel_smiley_4:

این جماعت کلا دوست دارن از هر راهی که شده جیب مردم و خالی کنن اینم یکی از همون موارده

قولت میدم پول هم ندی یعنی نماز روزه رو هم نخری هیچ اتفاقی نیوفته:w16:

لینک به دیدگاه
این جماعت کلا دوست دارن از هر راهی که شده جیب مردم و خالی کنن اینم یکی از همون موارده

قولت میدم پول هم ندی یعنی نماز روزه رو هم نخری هیچ اتفاقی نیوفته:w16:

این هم سخنیست !

بله ... من که می دونم هیچ اتفاقی نمی افته ، اگر اعتقاد داشتم که تا هستم این کار رو می کردم

اما خب مسلما هستن کسانی که توی این سایت و امثالهم ، که اعتقاد دارن ؛ در اصل می خوام توجیح اون ها رو بدونم !!!!!!!!!:ws38:

لینک به دیدگاه
این هم سخنیست !

بله ... من که می دونم هیچ اتفاقی نمی افته ، اگر اعتقاد داشتم که تا هستم این کار رو می کردم

اما خب مسلما هستن کسانی که توی این سایت و امثالهم ، که اعتقاد دارن ؛ در اصل می خوام توجیح اون ها رو بدونم !!!!!!!!!:ws38:

تو رساله نوشته فکر کنم چرا اونجا رو یه نگاه نمیندازی؟

لینک به دیدگاه
تو رساله نوشته فکر کنم چرا اونجا رو یه نگاه نمیندازی؟

درسته :icon_gol:

خودم که رساله ندارم ! باید از یه جایی پیدا کنم ببینم دنیا دست کیه !

این مساله واقعا بدجور ذهنم رو مشغول کرده :icon_razz:

لینک به دیدگاه
درسته :icon_gol:

خودم که رساله ندارم ! باید از یه جایی پیدا کنم ببینم دنیا دست کیه !

این مساله واقعا بدجور ذهنم رو مشغول کرده :icon_razz:

ما هم رساله نداریم:ws28:

کلا تو خونمون کسی به تقلید کور کورانه اعتقاد نداره:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

این داستانی که وقتی یه مسلمون فوت می شه و می گن باید براش نماز و روزه قضاش رو بخری چیه ؟

_خب من نویی اگر توی زمان حیاتم اعتقاد داشته باشم کج و کوله نیستم که خودم می خونم؟

_ و این که با این داستان نشون می دیدیم خدا خریدنیه ؟ دین خریدنیه ؟ پول اون دنیا هم کار راه اندازه ؟ .....

این که میگن خدا ارحم الراحمینه به خاطر همین جور چیزهاست. اگه طرف به خدا اعتقادی نداشته صد سال هم براش نماز بخونی فایده نداره به همین خاطر نمیشه گفت دین خریدنیه ولی اگه مسلمون بوده ولی کوتاهی کرده و نماز نخونده خدا یه راه جبران براش گذشته. بابا خدا خیلی مهربونه حتی با کسانی که خیلی حرف گوش کن نبودن :icon_gol:

لینک به دیدگاه

ببخشید می خواستم بدونم خانوما و آقایون شرکت کننده تو این بحث حکم اجتهادشونو از کدوم مرجع گرفتن که بعضی احکام رو به راحتی زیر سوال می برن تا اونجایی که من می دونم در فقه شیعه در اجرای احکام یا باید مجتهد باشن یا باید از مجتهد جامع الشرایط تقلید کنند که البته به اولی سفارش شده است . کاش تکلیف خودمونو با شیعه بودنمون مشخص کنیم .

لینک به دیدگاه

کار فقه فقط بیان احکامه ولی آیا عیبی داره ما با نگاه عمیق تری به احکام خدا نگاه کنیم؟ این کار هم باعث مستحکم تر شدن اعتقاد خودمون میشه و هم می تونیم به شبهاتی که به تفکر شیعی وارد می کنند رو جواب بدیم. اسلام هیچ وقت با درک عمیق مخالفت نکرده هر چند عقل ما محدوده و نمی تونیم دلیل همه احکام رو بفهمیم ولی تلاش برای فهم هم کاری مقدسیه. مگه نه این که روایت داریم یک ساعت فکر کردن از هفتاد سال عبادت با ارزشتره. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

اتفاقا من نه ادعای شیعه بودن می کنم و نه حتی ادعای مسلمونی

چون هنوز به خیلی از علامت سوالام پاسخ داده نشده و من هم اونقدرا سر به راه نیستم که هر حرفی رو بدون پاسخ به چراش قبول کنم

اما این سوال من واقعا سوال بود

یعنی واقعا می خواستم بدونم که برای چی منی که عاقل و بالغم و خودم راه بی نمازی رو در پیش گرفتم وقتی مردم باید برام پول بدن به دیگران ! که اونا نماز من رو بخونن ؟!

در ضمن فکر می کنین اون مجتهد کیه فرستاده خدا ؟! عقل کل ؟! به پیامبر هاش هم خدا وحی می کرد که چی بگن و چی نگن حالا اینا این وسط واقعا چی کاره هستن ؟!

همین قرآنش رو هم کسی نمی تونه با قدرت اثبات کنه که بی تحریفه در حالی که از این خدای رحیمی که سخن می گین خیلی از این نوشته های قرآن، بعیده ! به هر حال قرآن یا هر کتاب دیگه ای هم زیر دست همین بشر بوده که برای دستیابی به منافع خودش از هیچ کاری دریغ نمی کنه !

لینک به دیدگاه

نماز و روزه قضای پدر مادر در درجه اول به عهده بزرگترین فرزند پسر هست من جستجوی مختصری کردم در مورد اینکه پدر و مادر فرزند پسر نداشته باشن حکم چیه چیزی پیدا نکردم ، البته در مورد این حکم جزئیات دیگه ای هم هست ، و مسئله اجیر کردن فردی برای نماز و روزه زمانی پیش میاد که توانایی ادا کردن اون هارو پسر بزرگتر نداشته باشه اونوقت از مال خودش یا پدر و مادرش میتونه اجیر بگیره

لینک به دیدگاه

چون هنوز به خیلی از علامت سوالام پاسخ داده نشده و من هم اونقدرا سر به راه نیستم که هر حرفی رو بدون پاسخ به چراش قبول کنم

یعنی واقعا می خواستم بدونم که برای چی منی که عاقل و بالغم و خودم راه بی نمازی رو در پیش گرفتم وقتی مردم باید برام پول بدن به دیگران ! که اونا نماز من رو بخونن ؟!

در ضمن فکر می کنین اون مجتهد کیه فرستاده خدا ؟! عقل کل ؟! به پیامبر هاش هم خدا وحی می کرد که چی بگن و چی نگن حالا اینا این وسط واقعا چی کاره هستن ؟!

همین قرآنش رو هم کسی نمی تونه با قدرت اثبات کنه که بی تحریفه در حالی که از این خدای رحیمی که سخن می گین خیلی از این نوشته های قرآن، بعیده ! به هر حال قرآن یا هر کتاب دیگه ای هم زیر دست همین بشر بوده که برای دستیابی به منافع خودش از هیچ کاری دریغ نمی کنه !

در پاسخ به سوالتون عرض کنم خدمتتون همه اعمال در یک درجه نیستن و کسی که نمازاشو خودش خونده با کسی که نخونده و بعد از مردنش پول دادن و کس دیگه ای خونده کلهم فرق دارن لذا شنیده ای بعد از مرگ آدمی براش خیرات میدن؟این نماز خوندن هم نوعی از خیراته با این تفاوت که چون نماز از واجباته با خوندن این نمازها حتی بعد از مرگ خدا بهونه ای برا بخشیده شدن به انسان میده ولی اونچه که مسلم هست خدا حق هیشکی رو ضایع نمیکنه و کسیکه با فهم مرده و کسیکه با جهل مرده پیش او یکسان نسیت.چنانچه خدا تو قران میفرمایند (فویل للمصلین الذبن هم عن صلاتهم ساهون ...)پس کسانی که در نمازشون سهل انگاری میکنن برابر با نمازگزاران واقعی نیستن.ولی در رابطه با قرآن, شما با چه دلیلی انگ تحریف به قرآن میچسبونی ؟تو که به قول خودت نه شیعه هستی و نه مسلمان پس چطور میفهمی که نوشته هاش بعیده یا تحریفه...؟مطمئن باش هر سوالی داشتی اگر جویای واقعی باشی به جوابش خواهی رسید و وقتی یه چیزی که با فهم شما تطابق نداره لزوما این مطلب رو نمیشه استنباط کرد که اون مطلب کذبه,لذا در یافتن یک پاسخ منطقی شکیبا باش و نامنطقهای خودت رو مانعی برا نتیجه گیری صحیح نکن :icon_gol:

لینک به دیدگاه
نماز و روزه قضای پدر مادر در درجه اول به عهده بزرگترین فرزند پسر هست من جستجوی مختصری کردم در مورد اینکه پدر و مادر فرزند پسر نداشته باشن حکم چیه چیزی پیدا نکردم ، البته در مورد این حکم جزئیات دیگه ای هم هست ، و مسئله اجیر کردن فردی برای نماز و روزه زمانی پیش میاد که توانایی ادا کردن اون هارو پسر بزرگتر نداشته باشه اونوقت از مال خودش یا پدر و مادرش میتونه اجیر بگیره

ببینم مگه نمی گن خدا و قرآن می گن هر کس می دونه با عمل خودش؟ پس این کارا چه معنی می ده

من اصلا با این که کی این کار رو انجام می ده ندارم مشکل من اینه که چرا باید چنین عملی انجام بشه ؟

من بحثم سر اعتقاده ...

ببین اگر یکی به چیزی اعتقاد داشته باشه و اون رو قبول داشته باشه زیر سنگ هم که باشه اون کار رو انجام می ده اما وقتی کسی شرایط این نماز و روزه رو داره و دوست نداره که انجامشون بده و ایمانی هم بهشون نداره چطور میشه این عمل بعد از مرگش رو توجیه کرد ؟!

لینک به دیدگاه
در پاسخ به سوالتون عرض کنم خدمتتون همه اعمال در یک درجه نیستن و کسی که نمازاشو خودش خونده با کسی که نخونده و بعد از مردنش پول دادن و کس دیگه ای خونده کلهم فرق دارن لذا شنیده ای بعد از مرگ آدمی براش خیرات میدن؟این نماز خوندن هم نوعی از خیراته با این تفاوت که چون نماز از واجباته با خوندن این نمازها حتی بعد از مرگ خدا بهونه ای برا بخشیده شدن به انسان میده ولی اونچه که مسلم هست خدا حق هیشکی رو ضایع نمیکنه و کسیکه با فهم مرده و کسیکه با جهل مرده پیش او یکسان نسیت.چنانچه خدا تو قران میفرمایند (فویل للمصلین الذبن هم عن صلاتهم ساهون ...)پس کسانی که در نمازشون سهل انگاری میکنن برابر با نمازگزاران واقعی نیستن.ولی در رابطه با قرآن, شما با چه دلیلی انگ تحریف به قرآن میچسبونی ؟تو که به قول خودت نه شیعه هستی و نه مسلمان پس چطور میفهمی که نوشته هاش بعیده یا تحریفه...؟مطمئن باش هر سوالی داشتی اگر جویای واقعی باشی به جوابش خواهی رسید و وقتی یه چیزی که با فهم شما تطابق نداره لزوما این مطلب رو نمیشه استنباط کرد که اون مطلب کذبه,لذا در یافتن یک پاسخ منطقی شکیبا باش و نامنطقهای خودت رو مانعی برا نتیجه گیری صحیح نکن :icon_gol:

یعنی واجبات دین رو برای طرف به صورت خیرات می فرستن ؟! واجبات دین کسی رو مگه دیگری می تونی براش این طور جبران کنه ؟

در ضمن من می گم طرف اسمش فقط مسلمون بوده و توی دنیا اعتقادی نداشته ؟ واقعا یعنی این قدر من بد سوالم رو مطرح کردم !

اصلا کی رفته اون دنیا و برگشته که این مسائل رو تایید کرده ؟!

اون خدایی که می گن منتظر این نماز و روزه خیراتیه ؟!

مثل این میمونه که من وظیفه فرزندیم رو در حق پدر و مادرم انجام ندم بعد برادرم بیاد بگه من به جای اون انجام می دم آیا این باز می شه جز اعمال من ؟!

شما می دونی که من پیگیر نبودم؟ می دونی پیش مرجع تقلید یا فرد عالمی در این راستا نرفتم ؟

فقط یه مشت چرندیات جواب می دن : شما خیلی موشکافی می کنی ..... این مسائل در حد درک و فهم ما نیست ....... داری با این سوالاتت کفر می گی ........ ؟!

مگه خدا نمی گه یک ساعت تفکر بالاتر از هفتاد سال عبادته ؟ پس کسی نمی تونه به من خرده بگیره ؟ چون من دوست دارم با دید باز دینی رو پذیرا بشم نه کور کورانه و به صرف این که اولین روز تولدم اذانی در گوشم خونده شده و دیگران مهم ترین تصمیم زندگیم رو به جای خودم گرفتن

در مورد تحریف قران هم من با تعدادی از آیه ها مشکل دارم که با مفهوم آیه های دیگه مطابق نیست که البته این مورد اصلا ربطی به سوال من نداره !

به هر جهت ممنون که نظرتون رو گفتین :icon_gol:

لینک به دیدگاه
یعنی واجبات دین رو برای طرف به صورت خیرات می فرستن ؟! واجبات دین کسی رو مگه دیگری می تونی براش این طور جبران کنه ؟

در ضمن من می گم طرف اسمش فقط مسلمون بوده و توی دنیا اعتقادی نداشته ؟ واقعا یعنی این قدر من بد سوالم رو مطرح کردم !

اصلا کی رفته اون دنیا و برگشته که این مسائل رو تایید کرده ؟!

اون خدایی که می گن منتظر این نماز و روزه خیراتیه ؟!

مثل این میمونه که من وظیفه فرزندیم رو در حق پدر و مادرم انجام ندم بعد برادرم بیاد بگه من به جای اون انجام می دم آیا این باز می شه جز اعمال من ؟!

شما می دونی که من پیگیر نبودم؟ می دونی پیش مرجع تقلید یا فرد عالمی در این راستا نرفتم ؟

فقط یه مشت چرندیات جواب می دن : شما خیلی موشکافی می کنی ..... این مسائل در حد درک و فهم ما نیست ....... داری با این سوالاتت کفر می گی ........ ؟!

مگه خدا نمی گه یک ساعت تفکر بالاتر از هفتاد سال عبادته ؟ پس کسی نمی تونه به من خرده بگیره ؟ چون من دوست دارم با دید باز دینی رو پذیرا بشم نه کور کورانه و به صرف این که اولین روز تولدم اذانی در گوشم خونده شده و دیگران مهم ترین تصمیم زندگیم رو به جای خودم گرفتن

در مورد تحریف قران هم من با تعدادی از آیه ها مشکل دارم که با مفهوم آیه های دیگه مطابق نیست که البته این مورد اصلا ربطی به سوال من نداره !

به هر جهت ممنون که نظرتون رو گفتین :icon_gol:

من اصطلاح خیرات رو برا تمایز قایل شدن بین نمازخون و تارک نمازخون بکار بردم و گفته شما صحیح است, خیرات نیست.اگه تونستم آیه های صریح راجع به سوال شمارو میارم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

موقع پرسش از این دنیاش و اعمالش اولین چیزی که پرسیده میشه نمازه و بعد هم به ترتیب پیش میره تا میرسه به روزه.

(خدا به نیات و افکار و اعمال و شرایط و میزان دانایی انسانها آگاهه.قطعا فردی که تو یه خانواده ای به دنیا اومده که حرفی از نماز و روزه و خدا نبوده و در طول زندگیش هم به این حقیقت نرسیده فرق میکنه با کسی که در شرایط کاملا ایده آل بوده و به همه ی اینا آگاهی داشته.)

یه فرد مسلمانی که از دنیا میره یا روزه و نماز قضا داره یا نداره.اگه داشته باشه و اطرافیانش بدونن باید این نمازها و روزه ها رو به جا بیارن تا فرد تو اون دنیا از این نظر راحت باشه.معمولا یا بزرگترین پسرش انجام میده یا براش میخرن.

این نماز و روزه ها رو هم کسی میتونه انجام بده که نماز قضا و روزه ی قضا نداشته باشه و باید این نماز و روزه رو کاملا صحیح انجام بده.و اینجوری هم در آمدی کسب میکنه.(من خودم دیدم کسیو که برای درمان دختر سرطانیش این کارو میکنه و هم درآمدی کسب میکنه و هم تو روحیش خیلی اثر گذاشته)

اگه هم میت نماز و روزه ی قضا نداشته که میتونن باز هم براش بخرن تا ثواب اون به میت برسه.

ببینید اینا یه سری احکامه و فقطم برای اینه که فرد تو اون دنیا راحت تر باشه و نوعی فرجه برای فرد محسوب میشه.

فرض کنید شما فوت میکنید و میبینید که نماز و روزه ی قضا دارید و قراره بابت اینا مجازات بشید خوب معلومه که ترجیح میدید کسی تو این دنیا براتون انجام بده تا شما اون طرف عذاب نکشید.

وقتی فرزندان این کارو برای پدر و مادر انجام میدن به نوعی میخوان اندکی از خوبی های اونا رو جبران کند.

البته این باعث نمیشه که فردی الان بگه من نماز نمیخونم و روزه نمیگیرم وقتی فوت کردم برام بخرن.از اون جایی که خدا به همه ی نیات ما آگاهه مطمئنن برای این سرکشی هم عذابی برامون تعیین میکنه و باز هم بستگی به میزان آگاهی واقعی ما داره.

اگه اینطور بود که هر کسی الآن میگفت نمیخونم و بعدا برام بخرن و اون وقت هم خدا براش مجازاتی تعیین نمیکرد میشد گفت دین خریدنیه.

اینا فقط بخشی از احکام هستند و فلسفه ی این احکامو باید از اهل فن پرسید و اینجاست که جای خالی اینجور افراد در فضاهای مجازی حس میشه.چون اگه همچین افرادی بین ما بودند میتونستن شبهات ما رو برطرف کنن و اون وقت هر کسی میتونست قبول کنه یا نکنه.:a030:

لینک به دیدگاه

من خیلی خوشحالم که تو جامعه ای زندگی میکنم که جوانان حاضر نیستن کورکورانه تقلید کنن و به هر راهی برن و میخوان که به جواب سوالاتشون برسن و بعد نسبت به اون قضیه ایمان بیارن.این نشون میده که ذهن کنجکاوی دارن و هر کسی نمیتونه این افرادو به راه های بدی بکشونه.

تا اینجا میتونیم به این افراد افتخارکنیم ولی مسئله ی مهمتری پیش میاد و اونم اینه که چرا به دنبال پاسخ نمیرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وقتی من یه سوالی راجع به معماری دارم قطعا میرم از یه معمار و یا مهندس معماری میپرسم و صد البته که سراغ یه روحانی نمیرم.برای پیدا کردن پاسخ سوالاتمون باید به متخصص اون رشته مراجعه کنیم.مطمئنم که همه با این قضیه موافقن.

اما اگه تو مسائل دینی مشکلی داشتیم چی؟اگه شبهه ای درباره ی وجود خدا یا احکام یا اعتقادات مذهبی داشتیم باید چی کار کنیم؟

باید هرجا که جمعی بودن سوالمونو مطرح کنیم حتی اگه متخصص نبودن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درسته که این مطرح کردن باعث هم فکری میشه و ممکنه اثر مثبتی داشته باشه ولی آیا به این فکر میکنیم که چقدر آدم های اطرافمون تو این مسئله متخصص هستند؟

من سوالی درباره ی دین دارم،کجا باید برم؟

میتونم زنگ بزنم دفتر یه مرجع و سوال اعتقادی بپرسم؟قطعا این نمیتونه بهترین راه باشه چون فردی که به شما جواب میده یه طلبه است و پاسخ به سوالات اعتقادی هم تخصص بیشتری میطلبه و هم وقت بیشتری و قطعا از پشت تلفن نمیشه فردو راضی کرد.

بهتر نیست یکم وقت بذاریم و یه متخصص دینی پیدا کنیم؟یه وقت مشاوره بگیریم و سوالمونو مطرح کنیم؟درسته هم پول میخواد و هم وقت ولی واقعا ارزششو نداره؟فکر کنم پیدا کردن پاسخ برای سوالاتمون ارزششو داشته باشه.من نمیگم متخصص دینی عقل کله همون طور که یه مهندس معماری عقل کل نیست ولی هرچی باشه متخصصه و حتما اطلاعات بیشتری نسبت به افاد عادی در مورد دین داره.

شاید باید یکم افکارمونو عوض کنیم.:a030:

لینک به دیدگاه

من به این مسئله اعتقاد ندارم :hanghead:

اگه خودش تو این دنیا خوند که هیچ نخوند بی معنیه کس دیگه ای بعد مرگش واسش بخونه

پس اینجوری هیچکی نمیخونه که بعد مرگش دیگران واسش بخونن و اون تو اون دنیا صفا کنه :ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...