رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

موقع پرسش از این دنیاش و اعمالش اولین چیزی که پرسیده میشه نمازه و بعد هم به ترتیب پیش میره تا میرسه به روزه.

(خدا به نیات و افکار و اعمال و شرایط و میزان دانایی انسانها آگاهه.قطعا فردی که تو یه خانواده ای به دنیا اومده که حرفی از نماز و روزه و خدا نبوده و در طول زندگیش هم به این حقیقت نرسیده فرق میکنه با کسی که در شرایط کاملا ایده آل بوده و به همه ی اینا آگاهی داشته.)

یه فرد مسلمانی که از دنیا میره یا روزه و نماز قضا داره یا نداره.اگه داشته باشه و اطرافیانش بدونن باید این نمازها و روزه ها رو به جا بیارن تا فرد تو اون دنیا از این نظر راحت باشه.معمولا یا بزرگترین پسرش انجام میده یا براش میخرن.

این نماز و روزه ها رو هم کسی میتونه انجام بده که نماز قضا و روزه ی قضا نداشته باشه و باید این نماز و روزه رو کاملا صحیح انجام بده.و اینجوری هم در آمدی کسب میکنه.(من خودم دیدم کسیو که برای درمان دختر سرطانیش این کارو میکنه و هم درآمدی کسب میکنه و هم تو روحیش خیلی اثر گذاشته)

اگه هم میت نماز و روزه ی قضا نداشته که میتونن باز هم براش بخرن تا ثواب اون به میت برسه.

ببینید اینا یه سری احکامه و فقطم برای اینه که فرد تو اون دنیا راحت تر باشه و نوعی فرجه برای فرد محسوب میشه.

فرض کنید شما فوت میکنید و میبینید که نماز و روزه ی قضا دارید و قراره بابت اینا مجازات بشید خوب معلومه که ترجیح میدید کسی تو این دنیا براتون انجام بده تا شما اون طرف عذاب نکشید.

وقتی فرزندان این کارو برای پدر و مادر انجام میدن به نوعی میخوان اندکی از خوبی های اونا رو جبران کند.

البته این باعث نمیشه که فردی الان بگه من نماز نمیخونم و روزه نمیگیرم وقتی فوت کردم برام بخرن.از اون جایی که خدا به همه ی نیات ما آگاهه مطمئنن برای این سرکشی هم عذابی برامون تعیین میکنه و باز هم بستگی به میزان آگاهی واقعی ما داره.

اگه اینطور بود که هر کسی الآن میگفت نمیخونم و بعدا برام بخرن و اون وقت هم خدا براش مجازاتی تعیین نمیکرد میشد گفت دین خریدنیه.

اینا فقط بخشی از احکام هستند و فلسفه ی این احکامو باید از اهل فن پرسید و اینجاست که جای خالی اینجور افراد در فضاهای مجازی حس میشه.چون اگه همچین افرادی بین ما بودند میتونستن شبهات ما رو برطرف کنن و اون وقت هر کسی میتونست قبول کنه یا نکنه.:a030:

من خیلی خوشحالم که تو جامعه ای زندگی میکنم که جوانان حاضر نیستن کورکورانه تقلید کنن و به هر راهی برن و میخوان که به جواب سوالاتشون برسن و بعد نسبت به اون قضیه ایمان بیارن.این نشون میده که ذهن کنجکاوی دارن و هر کسی نمیتونه این افرادو به راه های بدی بکشونه.

تا اینجا میتونیم به این افراد افتخارکنیم ولی مسئله ی مهمتری پیش میاد و اونم اینه که چرا به دنبال پاسخ نمیرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وقتی من یه سوالی راجع به معماری دارم قطعا میرم از یه معمار و یا مهندس معماری میپرسم و صد البته که سراغ یه روحانی نمیرم.برای پیدا کردن پاسخ سوالاتمون باید به متخصص اون رشته مراجعه کنیم.مطمئنم که همه با این قضیه موافقن.

اما اگه تو مسائل دینی مشکلی داشتیم چی؟اگه شبهه ای درباره ی وجود خدا یا احکام یا اعتقادات مذهبی داشتیم باید چی کار کنیم؟

باید هرجا که جمعی بودن سوالمونو مطرح کنیم حتی اگه متخصص نبودن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درسته که این مطرح کردن باعث هم فکری میشه و ممکنه اثر مثبتی داشته باشه ولی آیا به این فکر میکنیم که چقدر آدم های اطرافمون تو این مسئله متخصص هستند؟

من سوالی درباره ی دین دارم،کجا باید برم؟

میتونم زنگ بزنم دفتر یه مرجع و سوال اعتقادی بپرسم؟قطعا این نمیتونه بهترین راه باشه چون فردی که به شما جواب میده یه طلبه است و پاسخ به سوالات اعتقادی هم تخصص بیشتری میطلبه و هم وقت بیشتری و قطعا از پشت تلفن نمیشه فردو راضی کرد.

بهتر نیست یکم وقت بذاریم و یه متخصص دینی پیدا کنیم؟یه وقت مشاوره بگیریم و سوالمونو مطرح کنیم؟درسته هم پول میخواد و هم وقت ولی واقعا ارزششو نداره؟فکر کنم پیدا کردن پاسخ برای سوالاتمون ارزششو داشته باشه.من نمیگم متخصص دینی عقل کله همون طور که یه مهندس معماری عقل کل نیست ولی هرچی باشه متخصصه و حتما اطلاعات بیشتری نسبت به افاد عادی در مورد دین داره.

شاید باید یکم افکارمونو عوض کنیم.:a030:

ممنون از این که توی بحث شرکت کردین :icon_gol:

اما فقط یه سوال ازتون دارم

واقعا خدا منتظر 4 رکعت نماز و روزه منه ؟!

چه بسا آدمایی که عین کلاغ صبح تا شب نوک می زنن به زمین اما حیف اسم انسان که بذاری روشون !!

مگه نمی گه حق الله ! مگه نمی گه مهم اینه که تو حق الناس گردنت نباشه وگرنه با حق الله کنار میام ؟!

مگه نمی گه هر کس مسئول عمل خودشه ؟!

ارتباط برقرار کردن یعنی حتما نماز خوندن و یه قرآن یه منی زیر بغل زدن و از بر کردن ؟!

مگه نمیگن نماز و روزه بی نیت باطله ! وقتی طرف خودش نیست یا وقتی بوده و اعتقاد نداشته تویی که می خوای به جاش (!) ادای دین کنی می خوای چه نیتی بکنی ؟!

از کی باید سوال کرد ؟! از مراجع تقلید ؟! کدوم مرجع تقلید ؟! همونایی که جوونای مملکت رو این قدر از دین زده کردن که حتی کم کم دارن به حضور خدا هم شک میارن ؟!

مگه اونا کی هستن ؟ چی هستن ؟ وقتی ازشون سوال می کنی و کم میارن و آخرش با بی منطقی می گن عقل ما به خیلی چیزا نمی رسه بی خودی کنکاش نکن ..... :hanghead: حالا باید چی کار کرد ؟!

لینک به دیدگاه
ممنون از این که توی بحث شرکت کردین :icon_gol:

اما فقط یه سوال ازتون دارم

واقعا خدا منتظر 4 رکعت نماز و روزه منه ؟!

چه بسا آدمایی که عین کلاغ صبح تا شب نوک می زنن به زمین اما حیف اسم انسان که بذاری روشون !!

مگه نمی گه حق الله ! مگه نمی گه مهم اینه که تو حق الناس گردنت نباشه وگرنه با حق الله کنار میام ؟!

مگه نمی گه هر کس مسئول عمل خودشه ؟!

ارتباط برقرار کردن یعنی حتما نماز خوندن و یه قرآن یه منی زیر بغل زدن و از بر کردن ؟!

مگه نمیگن نماز و روزه بی نیت باطله ! وقتی طرف خودش نیست یا وقتی بوده و اعتقاد نداشته تویی که می خوای به جاش (!) ادای دین کنی می خوای چه نیتی بکنی ؟!

از کی باید سوال کرد ؟! از مراجع تقلید ؟! کدوم مرجع تقلید ؟! همونایی که جوونای مملکت رو این قدر از دین زده کردن که حتی کم کم دارن به حضور خدا هم شک میارن ؟!

مگه اونا کی هستن ؟ چی هستن ؟ وقتی ازشون سوال می کنی و کم میارن و آخرش با بی منطقی می گن عقل ما به خیلی چیزا نمی رسه بی خودی کنکاش نکن ..... :hanghead: حالا باید چی کار کرد ؟!

خدا به نماز ما احتیاج نداره ما هستیم که به این نماز احتیاج داریم.:w16:

نیت نمازی هم برای یه میت میخونن چه برای نماز قضاش و چه برای نمازی که به عنوان خیرات خوانده میشه با نماز معمولی فرق داره.

در ضمن اینکه اگه یه متخصص اهل دین نتونست شما رو راضی کنه و بد جواب داد نباید پایانی برای شما باشه.از کتب مختلف استفاده کنین.حتی کتب کسایی که مسلمان نیستن ولی اسلامو قبول دارن.درسته یکم سخته و به تحقیق نیاز داره ولی ارززشو داره.:a030:

ببینین من گفتم که قبول دارم اونا عقل کل نیستن مثل یه مهندس معماری که عقل کل نیست.ممکنه سوالی در مورد معماری تو ذهن من بیاد که حتی یه معمارم نتونه بهش جواب بده پس باید کلا دانش اون شخصو زیر سوال ببرم؟یا اگه اون مهندس نتونست با منطقش منو راضی کنه باید کل معماری رو زیر سوال ببرم و بگم غلطه؟:w58:

برای جواب گرفتن باید به این شخص رجوع کنم چون اون از من داناتره تو این مسائل.

ببینید بحثا رو با هم قاطی نکنین.

اینکه جوونای ما از دین زده شدن یا حتی به وجود خدا هم شک کردن مسئله ی بزرگ و با اهمیتیه.اینکه یکی از عوامل مهم این مسئله بعضی از روحانیون و اهل دینی هستند که نمیتونن درست به دین عمل کنن هم درسته.از مادربزرگ و پدر بزرگایی که نمیدونستن دین گفته چه جوری با یه جوون رفتار کنن تا روحانی که نمیدونه چقد باید آراسته و زیبا لباس بپوشه و فصیح صحبت کنه و دنبال علم روانشناسی و کار با کامپیوترم باشه همه و همه مقصرن.

ولی این از تقصیر من جوونی که به دنبال شناخت دین نیستم کم نمیکنه.در حق من ظلم شده،من نسل سوخته ام!،من آگاهی لازمو ندارم،اهل دین با من بد رفتار کردن،از همشون بدم میاد و... خوب خودم چرا برای شناخت دین قدمی برنمیدارم؟

اما اشکال ما همین جاست که وقتی یه مسلمون اشتباه میکنه نمیگیم اون اشتباه کرده میگیم اشکال از دینه.

اگه همه ی دینو بشناسیم و به همش عمل کنیم این مشکل پیش نمیاد.

در هر حال برای پیدا کردن پاسخ هر سوالی باید به متخصص اون رجوع کنیم.البته لازم به ذکره که باید کاملا بی طرف به حرفاش گوش کنیم.وقتی شما با این تفکر به سراغ یه متخصص دینی میرید معلومه که راضی نمیشید و با همون تفکر هم برمیگردید.

فکر کنم اینجا بحث اعتقادی نباید انجام شه و دانش هیچ کدوم از ما هم در حدی نیست که بخوایم این مسئله رو کاملا بررسی کنیم.:w16:

لینک به دیدگاه
من به این مسئله اعتقاد ندارم :hanghead:

اگه خودش تو این دنیا خوند که هیچ نخوند بی معنیه کس دیگه ای بعد مرگش واسش بخونه

پس اینجوری هیچکی نمیخونه که بعد مرگش دیگران واسش بخونن و اون تو اون دنیا صفا کنه :ws3:

کاش پستای قبلیم میخوندین.:w16:

خدا از نیات ما خبر داره پس کسی که تو این دنیا نمیخونه به امید اینکه بعدا براش بخونن اون عذاب نکشه داره اشتباه میکنه.خدا عذابشو میده اونور.:gnugghender:

کسی نمیتونه سر خدا کلاه بذاره.:icon_razz:

لینک به دیدگاه

در ضمن اینکه اگه یه متخصص اهل دین نتونست شما رو راضی کنه و بد جواب داد نباید پایانی برای شما باشه.از کتب مختلف استفاده کنین.حتی کتب کسایی که مسلمان نیستن ولی اسلامو قبول دارن.درسته یکم سخته و به تحقیق نیاز داره ولی ارززشو داره.:a030:

ببینین من گفتم که قبول دارم اونا عقل کل نیستن مثل یه مهندس معماری که عقل کل نیست.ممکنه سوالی در مورد معماری تو ذهن من بیاد که حتی یه معمارم نتونه بهش جواب بده پس باید کلا دانش اون شخصو زیر سوال ببرم؟یا اگه اون مهندس نتونست با منطقش منو راضی کنه باید کل معماری رو زیر سوال ببرم و بگم غلطه؟:w58:

برای جواب گرفتن باید به این شخص رجوع کنم چون اون از من داناتره تو این مسائل.

ببینید بحثا رو با هم قاطی نکنین.

اول باید برای خودمون تبیین کنیم چرا یک فردی میشود متخصص.

آیا همه حوزه ها قابلیت متخصص پروری دارند؟

مثلا شما به عنوان دانشجوی ریاضی به این نتیجه میرسی که لژاندر یک ریاضی دان بزرگ هست، چرا؟

چون ابتدا و انتها و وسط ادله اش رو میبنی، تخصصش رو حس میکنی.

اما یکسری از حوزه ها، وجود تخصص توش بی معنی هست.

چون همه در آن حوزه برابرند، ماورالطبیعه یکی از حوزه هایی هست که همه فقط ادعا کردن صحت داره جایی اثبات نشده.

مثل اینکه بنده در مورد سیمرغ شناسی به فردوسی به عنوان متخصص سیمرغ رجوع کنم !!!

علوم و باورهایی که اساسش فقط بر حرف هست، تخصص به نظر من توش بی معنیه، چیزی که قابل اثبات نیست، متخصص ندارد بلکه یک ماهر در توجیه و مغلطه دارد.

متخصص هیچ وقت نمیگه تئوری من درسته میگه تا الان به اینجا رسیدیم حتی ماهرترین پزشک.

ولی ماهر در توجیه و مغلطه، به هر نحوی سعی میکنه بگه ما درست میگیم، یک ادله ای میارن که دود از کله آدم بلند میشود، منطقی که توش احتمال عقب نشینی 0 درصد باشه، منطق نیست. تعصب است. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
اول باید برای خودمون تبیین کنیم چرا یک فردی میشود متخصص.

آیا همه حوزه ها قابلیت متخصص پروری دارند؟

مثلا شما به عنوان دانشجوی ریاضی به این نتیجه میرسی که لژاندر یک ریاضی دان بزرگ هست، چرا؟

چون ابتدا و انتها و وسط ادله اش رو میبنی، تخصصش رو حس میکنی.

اما یکسری از حوزه ها، وجود تخصص توش بی معنی هست.

چون همه در آن حوزه برابرند، ماورالطبیعه یکی از حوزه هایی هست که همه فقط ادعا کردن صحت داره جایی اثبات نشده.

مثل اینکه بنده در مورد سیمرغ شناسی به فردوسی به عنوان متخصص سیمرغ رجوع کنم !!!

علوم و باورهایی که اساسش فقط بر حرف هست، تخصص به نظر من توش بی معنیه، چیزی که قابل اثبات نیست، متخصص ندارد بلکه یک ماهر در توجیه و مغلطه دارد.

متخصص هیچ وقت نمیگه تئوری من درسته میگه تا الان به اینجا رسیدیم حتی ماهرترین پزشک.

ولی ماهر در توجیه و مغلطه، به هر نحوی سعی میکنه بگه ما درست میگیم، یک ادله ای میارن که دود از کله آدم بلند میشود، منطقی که توش احتمال عقب نشینی 0 درصد باشه، منطق نیست. تعصب است. :icon_gol:

ببینید بحث این نیست که کی متخصص هست و چقد این دین درست هست یا نیست.

بحث سر خریدن روزه و نماز قضا بود که توی پست های اول من دیدم داره به جایی کشیده میکشه که توهین به دین محسوب میشه.نظر هر کس برای خودش محترمه و کسی هم حق نداره دیگرانو به خاطر نظرشون بکوبه یا اعتقادات کسی رو کوچیک بدونه.:icon_redface:

من دیدم که ایشون خیلی دوست دارن از این قضیه سر دربیارن و کاملا واضح بود که سوالات زیادی تو ذهنشون راجع به دین داشتن طبق یک امر کاملا واضح و منطقی بهشون گفتم از اهل فن و متخصص هر رشته ای درباره ی اون موضوع سوال میشه و ایشون هم بهتره اگه میخوان به جواب درستی برسن و حداقل این مسئله براشون حل بشه (چه ردش کنن چه قبولش کنن) به متحصص دین رجوع کنن وگرنه هم اندیشی هایی از این قبیل که حتی یک اهل فن هم توش دیده نمیشه نمیتونه ما رو به جواب درستی برسونه.:w16:

وگرنه بحث درباره ی درستی این دین و تخصص اهل دین بحث کاملا جداییه.:a030:

لینک به دیدگاه
ببینید بحث این نیست که کی متخصص هست و چقد این دین درست هست یا نیست.

بحث سر خریدن روزه و نماز قضا بود که توی پست های اول من دیدم داره به جایی کشیده میکشه که توهین به دین محسوب میشه.نظر هر کس برای خودش محترمه و کسی هم حق نداره دیگرانو به خاطر نظرشون بکوبه یا اعتقادات کسی رو کوچیک بدونه.:icon_redface:

من دیدم که ایشون خیلی دوست دارن از این قضیه سر دربیارن و کاملا واضح بود که سوالات زیادی تو ذهنشون راجع به دین داشتن طبق یک امر کاملا واضح و منطقی بهشون گفتم از اهل فن و متخصص هر رشته ای درباره ی اون موضوع سوال میشه و ایشون هم بهتره اگه میخوان به جواب درستی برسن و حداقل این مسئله براشون حل بشه (چه ردش کنن چه قبولش کنن) به متحصص دین رجوع کنن وگرنه هم اندیشی هایی از این قبیل که حتی یک اهل فن هم توش دیده نمیشه نمیتونه ما رو به جواب درستی برسونه.:w16:

وگرنه بحث درباره ی درستی این دین و تخصص اهل دین بحث کاملا جداییه.:a030:

من کلا با این دیدگاه مشکل دارم.

شامل این قضیه هم میشه، شما میگین نمیتواند مارا به جواب درست برساند.

جواب درست چیه؟

اینکه یک عوام مغلوب یک خواص هست و هیچ بقالی نمیگوید ماست من ترش هست.

اینکه ما با این پیش زمینه بریم جلو که جواب درست یعنی قانع شدن توسط اهل فنش، یک دور کاملا باطله.

اگر شما اهل فنی میشناسین که با مراجعه بهش به این نتیجه برسیم، که بخش هایی از اصل مشکل دارد، خوب اون اهالی فن رو معرفی کنین.

یک زمانی شما چشمت درد میگیره میری پیش دکتر، دکتر شصت پاتو معاینه میکنه میگی هیچیت نیست.

بعد میگی خوب من اهل فن نیستم، دکتر بهتر میفهمه !!!!

این گونه نگرش که چون اهل فن نیستیم کلا نمیفهمیم چه کلاهی بر سرمون میره میشه حکایت پادشاهی که لختش کردن و فرستادن وسط شهر، همه چون فکر میکردن اگر بگن پادشاه لخته بی بصیرت میشن، ساکت موندن جز یک کودک.

در یکسری از مسائل وجود اهل فن بیشتر مانع تفکر هست. :sigh:

لینک به دیدگاه

منظورم این نبود که با این دید برید جلو که هرچی ایشون میگن درسته.ولی طوری هم رفتار نکنید که با هیچ منطقی نشه شما رو قانع کرد.

منظورم از اینکه جواب درستی نمیتونیم بدیم این بود که ما متخصص در این مسئله نیستیم نه اینکه نمیتونیم شما رو قانع کنیم.هدف قانع کردن شما نیست هدف پیدا کردنه جوابه.

در ضمن شما اول برید پیش اهل فن این قضیه و سوالتونو مطرح کنید بعد بگید من قبول نکردم.حداقل طوری رفتار کنید که بتونید در مقابل جواب افرادی مثل من بگید من این موضوعو پیش متخصصش مطرح کردم و به این دلیل قانع نشدم.:w16:

من قبلا هم گفتم این که شما با هر دلیل ساده ای قانع نمیشید نشونه ی خوبیه و انتظار میره به دنبال جواب درستی باشید و برای پیدا کردن این جواب از هر دری وارد شید.:a030:

یکی از روش ها هم رفتن پیش اهل فنه.

اگه یکی از علما نتونست جواب سوالاتتونو بده دنبال کس دیگه یا کتاب دیگه ای باشید.شاید بتونید جوابتونو پیدا کنید.

در ضمن برای تحقیق در مورد حقانیت هر چیزی هم سراغ موافقین اون موضوع و کتابهاشون میرن هم دنبال مخالفینش و کتابهاشون.اینجوری میشه موضوعو از هر جنبه ای بررسی کرد.:w16:

امیدوارم در راه پیدا کردن جواب سوالاتتون موفق باشید...

لینک به دیدگاه

سلام نماز وروزه را در زمان حیات نمی شود خرید می بایست خود فرد بخواند اما بعد از مرگ می شود خرید به شرطی که وارث موافق ان باشد نکته مهمتر اینکه اموال از راه حلال باشد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...