رفتن به مطلب
hamid_madness

دیرگدازهای مولایت کوردیریتی

پست های پیشنهاد شده

ترجمه حمید وکیل نژاد

 

سرامیک کوردیریت ، دارای خواص دمابالای ویژه­ای است، که از جمله آن، مقاومت به شوک حرارتی­عالی و پایداری خواص شیمیایی در دماهای بالا از خود نشان می­دهد. مخصوصاً از خواص شوک­پذیری حرارتی­عالی آن، می­توان به­عنوان سرند

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
های پیشرفته تولید پودر سرامیکی استفاده نمود، با این وجود، باید دوام ساختاری نسبتاً ضعیف این سرامیک که تحت عملیات دراز­مدت قرار می­گیرد، از لحاظ ایمنی­صنعتی بهبود یابد. لذا باید روشی با استفاده از فاز تقویت­کننده پیاده کنیم تا این مشکل برطرف گردد.

به­دلیل این­که سرامیک مولایت ، نقطه ذوب بالا، مقاومت خوب در برابر تغییرشکل ناشی از خزش و ضریب انبساط حرارتی متوسطی دارد، با ترکیب کوردیریت (یعنی کامپوزیت کوردیریت­-مولایت C/M) می­توان به سرند پیشرفته­ای با افت کم­تر خواص شوک­پذیری حرارتی آن دست پیدا کنیم. به علاوه، دانه­های باریک مولایتی

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
می­توانند با به­کارگیری روش تولید مناسبی تشکیل شوند، که ممکن است باعث بهبود خواص مکانیکی کامپوزیت C/Mباشد. بحث خوردگی داغ در این دیرگداز در مجاورت نمک­های مورد بررسی قرار گرفت. خوردگی سرامیک­های آلومینوسیلیک� �تی حاوی مولایت در مجاورت نمک­های فوق تحت شرایط مختلف بررسی شده و نیز نتایج آن برمبنای دیاگرام فاز مورد آزمایش قرار گرفته است. به دیرگداز نانوکامپوزیت� � C/M در اتمسفر غلیظ در دمای oc1000 به مدت 24ساعت حرارت داده شد تا مشخصه خوردگی این سیستم ارزیابی شود.

مولایت به­­عنوان مواد ساختاری به­دلیل خواص مکانیکی عالی آن در برابر دماهای بالا استفاده می­شود و همچنین به دلیل خواص دیرگدازی بالا برای زیرپایه­های الکترونیکی مناسب هستند. با سنتز کامپوزیت مولایت-کوردیریت ممکن است خواص حرارتی و رفتار مکانیکی آن افزایش پیدا کند.

با توجه به رفتار ترمومکانیکی این نوع مواد دیرگداز می­توان به کاربرد آن­ به­عنوان آسترکاری کوره­های دمابالا و راه­گاه­های تصفیه، در صنایع بزرگی چون متالورژی، سیمان و پتروشیمی اشاره نمود. کاربرد فزاینده محاسبات اجزای محدود برای پیش­بینی رفتار دیرگداز در شرایط واقعی مستلزم دانش خواص مکانیکی نسبتاً نزدیک به تکامل آسیب در دمای­بالا است که برای حوزه کاربردهای این مواد مغایرت دارد.

مواد دیرگداز حاوی مولایت-کوردیریت در صنعت سرامیک به­وفور به­عنوان قطعات تکیه­گاهی در کوره استفاده می­شود.

این مواد میکروساختار پیچیده­ای دارند که با فازهای بلورین در اثر عدم انطباق انبساط حرارتی و خواص الاستیک مختلف، و با فاز سیلیکات شیشه­ای پسماند ایجاد شده­اند. با این وجود، در بسیاری از دیرگدازهای چندفازی، بیشتر پدیده­های میکروساختاری در طی چرخه­های حرارتی به­وجود می­آید و شامل تنش­های داخلی هستند که هنگام سرمایش، عمدتاً به­دلیل وجود تضاد بین خواص انبساط حرارتی، به دیرگداز آسیب وارد می­کنند. دگرگونی دیرگداز در دمای­بالا، و به­طورخاص آسیب­وارده به­آن، هنگام چرخه­های حرارتی ویژه توسط دو روش مکمل غیرمخرب صوتی برای ارزیابی دگرگونی آسیب درونی دیرگداز در مقیاس موضعی است: پژواک­نگاری به­کمک تپش فراصوتی به­روش میله­بلند اجازه­ی محاسبه مدول یانگ را می­دهد و روش انتشار صوت.

طبق تعریف کهن، روش انتشار صوت برای شناسایی آسیب وارد به سازه­هایی مثل مخازن تحت فشار، سازه­های حمل­ونقل مناسب بوده است. همچنین می­توان برای درک و شناسایی بهتر مکانیزم­های آسیب وارده، این دیرگدازها را در معرض بارگذاری مکانیکی قرار داد. در این چند سال اخیر، این روش برای شناسایی سفت­شدن سیمان و شناخت تهی­شدن شبکه­های مویرگی در مواد متخلخل هنگام خشک­کردن، سازگار بوده است. مواد دیرگدازی که در معرض دمای­بالا قرار می­گیرند، هر دو روش برای شناسایی پدیده­های آسیب­شناختی مناسب است و پژواک­نگاری فراصوتی با درک بهتر اثر پروسه آسیب روی خواص الاستیک دگرگونی انجام شده بود.

سیلیس اسفنجی از ضایعات صنعتی، فلز سیلیسیم و فروآلیاژ سیلیسیم تهیه می­شود که شامل 94 تا 97% وزنی دی اکسید سیلیسیم است و درحین احیاء کردن کوارتز خالص با کربن در حضور آهن، با حرارت­دادن در کوره­های برقی در دمای بالایoc1750 تشکیل می­شود. به دلیل اندازه دانه­ریز، درصد بالای سیلیس و سطح ویژه زیاد اسفنج، می­توان آن­را به­عنوان پوزولان

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
برای بهبود خواص بتون استفاده کرد. به­علاوه، سیلیس اسفنجی به­منظور بهبود استحکام فشاری، استحکام خمشی، و مقاومت به سایش بتون­ها به­کارگرفته شده­است. همچنین، نفوذپذیری آن­را کاهش می­دهد و به دنبال آن فولاد را از خطر خوردگی نجات می­دهد. در این پژوهش سعی شده با کاربری آسان سیلیس اسفنجی به­عنوان محتوای درصدی سیلیس موجود در بال­کلی، آلومینا و منیزیای تکلیس­شده به­منظور تولید نانوکامپوزیت مولایت-کوردیریت استفاده شده است.

سرامیک کوردیریت شامل سیستم سه­جزئی است و در شبکه بلوری، ارتورمبیک شبه شش­گوشی تبلور می­یابد، و دانسیته آن 2.53 و دارای نقطه گدازی oc1470 است.

مولایت یکی از مهم­ترین مواد سرامیکی است که دارای شبکه بلوری ارتورمبیک و دانسیته آن 3.17 و نقطه گداز آن oc1810 است.

کوردیریت به دلیل ثابت دی­الکتریک پائین (6-5e=)، مقاومت الکتریکی بالا (1012r> اهم.سانتی­متر) ، پایداری شیمیایی بالا، مقاومت به شوک حرارتی بسیار بالا و ضریب انبساط حرارتی پائین (1-c 6-10x2-1=a) در کاربردهای زیادی مستمر ثمر واقع شده است. نمونه­ای از کاربردهای آن را می­توان به: الکتروپرسلان­ ها، زیرپایه­های مبدل کاتالیزور برای کنترل دمنده خودروها

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
، مبدل حرارتی برای توربین­های گازی، اغلب کوره­های صنعتی، مواد متراکم در مدارهای پیشرفته، پوشش نسوز روی فولاد، زیرپایه­ مدار مجتمع و... اشاره نمود. با این حال، زینترینگ فاز جامد دیرگداز کوردیریتی مشکل است در ادامه زینترینگ در حضور فاز مایع با افزودن گدازآورها برای تراکم­پذیری کوردیریت استفاده نمی­شود چون خواص حرارتی و الکتریکی آن توسط گدازآورها از بین می­رود.

 

آزمون­های صنعتی انجام­شده روی مواد دیرگداز کوردیریت-مولایت برای تولید آجر و کاشی­های سقف کوره­های ذوب مورد استفاده قرار گرفت.

کوردیریت با داشتن خواص انبساط حرارتی پائین، شوک­پذیری حرارتی آن بسیار عالی­تر از مولایت است. هرچند، کوردیریت در دمای بالا (oc1200) مقاومت به خزش بالایی ندارد، اما مولایت در دماهای بالا، استحکام مکانیکی خود را حفظ می­کند و می­تواند جزء مواد اولیه کم هزینه به­حساب بیاید چراکه به­عنوان فاز ثانویه برای برطرف­کردن ضعف­های کوردیریت اضافه می­شود.

مولایت یکی از سرامیک­های سیلیکاتی است که می­توان به روش­های گوناگونی من جمله دگرگونی فاز آندالوزیت و یا با تجزیه کائولینیت مطابق معادلات شیمیایی زیر تشکیل شود:

 

[TABLE=class: cms_table, align: center]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

واکنش­های بالا شامل یک فاز سیلیکاتی پسماند است که می­تواند به­عنوان ناخالصی باعث تشکیل فازهای ثانویه مختلفی درون دانه­های همسان شود.

 


محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
Filter element

 

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
Elongated mullite grains

 

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
مواد سیلیسی که با آهک در مجاورت آب ترکیباتی با خواص سیمان می­دهد، و اولین بار از گدازه آتشفشان پوزولوئی ایتالیا پیداشده است.

به­طور نمومه­وار: سیمان پوزولانی (سیمان ساختمانی): Pozzolan

 

محتوای مخفی

  برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
Auto-mobile exhaust

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
 • جدید...