رفتن به مطلب

چرا دروغ می گوئیم؟ + راه حل پیشنهاد دهید!

ارسال های توصیه شده

در تاپیک "چقدر دوست داشتنتان را ابراز میکنید" در مورد ابراز علاقه های فله ای ایرانی ها نوشتم و اینکه چرا در ابراز علاقه مان خالی بندیم.

اما الان میخواهم در مورد اینکه چرا دروغ می گوئیم به صورت کلی صحبت کنم و نظر شما رو بدونم. خیلی وقت هم هست تاپیک نزده ام.

اینکه چرا ازون بالا بالایی ها که ادعای بهترین بودن در شاخه ی خود را دارند، دروغ میگویند تا این پائین پائین ها که خود بنده باشم و در طول روز مثل نقل و نبات دروغ می گویم! یا به قولی "کلنا ملاقلی!"

و نکته جالب ترش آن است که کلی از این فرنگی های مسافر که طی 200 سال اخیر گذرشان به ایران و ایرانی جماعت خورده دروغگویی را خصلت بارز ایرانیان دانسته اند افرادی مثل لرد كرزن، مادام شيل ، جيمز موريه و ...

این تاپیک مدنظر ندارد که بداند کی از دروغ خوشش می آید و یا بدش می آید. یا کی تا حالا دروغ گفته و یا نگفته، این تاپیک میخواهد بداند که از نظر شما چرا اینطور است و چکار کنیم که بهتر شود و یا شاید همین وضعیت خوب است و نباید تغییرش داد؟:ws38:

بیائید نظر بدهید.

چی شد که اینجوری شد؟

چیکار کنیم که دیگه اینجوری نشه؟

اصن اینجوری بده؟ یا بقولی ما خوبیم و بقیه بدن؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

اصولا الان دوره زمونه طوری شده که هر چی دروغ بیشتر بگی موفق تر هستی

و پله های موفقیت رو چند تا چند تا طی میکنی

کاری نمیشه کرد پدیده دروغ رو

چون ریس ها دوست دارن چابلوسی و زیر اب زنی رو

چاب لوسی و زیر اب زنی هم فقط با دروغ امکان پذیره ه ه

لینک به دیدگاه
اصولا الان دوره زمونه طوری شده که هر چی دروغ بیشتر بگی موفق تر هستی

و پله های موفقیت رو چند تا چند تا طی میکنی

کاری نمیشه کرد پدیده دروغ رو

چون ریس ها دوست دارن چابلوسی و زیر اب زنی رو

چاب لوسی و زیر اب زنی هم فقط با دروغ امکان پذیره ه ه

حالا خوبه یا بد؟ :ws38:

لینک به دیدگاه
حالا خوبه یا بد؟ :ws38:

خب بده ه ه

اما انجام میدیم دیگه

این طور میشه این مثل

خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج

:hanghead:

لینک به دیدگاه
خب بده ه ه

اما انجام میدیم دیگه

این طور میشه این مثل

خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج

:hanghead:

خب اگه بده چیکارش کنیم؟

بزنیم خرابش کنیم ؟ :ws38:

لینک به دیدگاه
خب اگه بده چیکارش کنیم؟

بزنیم خرابش کنیم ؟ :ws38:

کاری میشه کرد

ما هم باید هم رنگ جماعت بشیم و برا پیش برد کار هامون دروغ بگیم

چون اگر نخوایم هم رنگ بشیم نمیشه ه ه ه ه خلاف جهت شنا کرددددددددددددددددددددددددد

چون خشت اول رو بد گزاشتن ن ن ن:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

بیشتر به خاطر ترسه فک میکنم...کلا با صداقت کارت پیش نمیره،قضاوت میشی،حتی بعضی جاها شاید مجازات بشی

علتشم فک کنم به خاطر همون دلایل سیاسی اجتماعی جغرافیایی و...است که علت پیشینه وحال حاضر خیلی از کشوراست

خوب که مسلما نیست...رفته تو پوست و خونمون ..یه ارث تاریخیه،بعید میدونم با تغییر نسل اصلاح بشه اگرم بشه قرن ها و قرن ها بعد ...اونم شااااااید

چون از زمان موریه تاحالا که اصلاح نشده!

لینک به دیدگاه

این تاپیک مدنظر ندارد که بداند کی از دروغ خوشش می آید و یا بدش می آید. یا کی تا حالا دروغ گفته و یا نگفته، این تاپیک میخواهد بداند که از نظر شما چرا اینطور است و چکار کنیم که بهتر شود و یا شاید همین وضعیت خوب است و نباید تغییرش داد؟:ws38:

بیائید نظر بدهید.

چی شد که اینجوری شد؟

چیکار کنیم که دیگه اینجوری نشه؟

اصن اینجوری بده؟ یا بقولی ما خوبیم و بقیه بدن؟ :ws38:

جالبه كه يك موجود نسبي گرا! بقيه رو به سمت جواب‌هاي قطعي و راي كلي ميخواد منحرف كنه :167:

يه الگوريتم ساده داره كه يه لوپ براش تعريف شده:

تا وقتي دروغ گويي نباشه دروغ پذيري هم نيست، تا وقتي دروغ پذيري نباشه دروغ گويي هم نيست.

لوپ نامردانه‌ايه ولي نميخوايم و خوب نيست كه از لوپش خارج شيم. اونطوري تعادل از بين مي‌ره!

اين در مورد كاربرداي عام دروغ بود

اگه در مورد ما ايرانيا و مصرف بيش از حدمون بخواي در نظر بگيريم، مسئله از اينجا نشات مي‌گيره كه ما بعضا با خودمونم رو راست نيستيم. ديگه چه برسه با ديگران. به همين خاطر براي حفظ و پرورش اون "من" كه تو ذهنمون ساختيم نياز به دروغ داريم.

حرف بسيار است. حوصله نيست :دي

لینک به دیدگاه

اساساً هممون می دونیم که دروغ گفتم چی؟ کاره بدیه...

اما خودمون رو تافته ی جدا بافته می دونیم و شیطون گولمون می زنه و دروغه رو می گیم! :ws37:

یه سری آدما که با تمام وجود می گن: ما دروغ می گیم ولی مصلحتیه! اینا از دور خارجن کلاً :banel_smiley_4:

اما یه رسی آدما هستن که دروغ می گن گاهی...1 ثانیه بعد می گن دروغ گفتیم و راستش رو می گن....( وجدان درد):hanghead:

اما

چی شد که اینجوری شد؟ خب آدما وقتی می بینن حیلیا که دروغ گفتن کارشون داره پیش می ره قلقلکشون می شه دروغ بگن خب...

چیکار کنیم که دیگه اینجوری نشه؟ فرهنگسازی...حتی شده تو خانواده ی خودمون. دیدی باباهه به بچش می گه: گوشی رو بردار بگو بابا نیست... این یعنی چی آخه؟ من هیچ وقت این موضوع رو درک نکردم.

با مثلاَ با دوستامون که نشستیم از مضرات دروغگویی بگیم...

من همیشه به دوستام می گم: ببین یه حرفو یا نزن یا دروغ نگو....

ختی شده به من بگی: ببین به تو چه...بگو اینو اما دروغ نگو.:w16:

به قول پدر بزرگم: یه نفر که یه دروغ می گه 100 تا دروغ دیگه باید بگه تا دروغ اولیه رو نشه! راستم می گه ها...بعد یه جایی گندش در میاد!:shame:

یا " دروغگو حافظه ی ضعیفی داره":ws52:

اصن اینجوری بده؟ یا بقولی ما خوبیم و بقیه بدن؟ چه جوری بده؟ جوری که ملت دروغ بگن؟ خب آره دیگه اعتمادا از بین می ره!

باید اینو بپذیریم که آدم دروغگو بده....چه خودمون باشیم...چه دیگران :sigh:

لینک به دیدگاه

آموزش!

وقتی دولتمرد دورغ میگه، پدر دروغ میگه، مادر دروغ میگه و معلم هم دروغ میگه. این بچه صداقت رو از کی میخواد یاد بگیره؟

برای صداقت کجا تشویق شدیم که دروغ نگیم؟

وقتی صداقت ارزش به حساب نمیاد ما هم به دروغ متوسل میشیم. ارزش ها رو چه کسی یا چه چیزی مشخص میکنه؟

فـــــــرهـــنـگ!

فرهنگ از کجا ناشی میشه؟

در جامعه ما فرهنگ از دین ناشی میشه و این دین آسمانی و پاک نیست. حتی اگر بوده الان نیست. الان داره به نفع یه عده رای میده. برای بقا و گسترش قدرت به عده داره به هر لجنی آلوده میشه.

و چه عاملی اونو بسط و گسترش میده؟

رسانه! رسانه ای که فقط در راستای قدرت و برای قدرت بوق میزنه!

تغییرات از بالا به پائین راه چاره است.

لینک به دیدگاه

ما آدما دروغ میگیم تا کارهامون رو پیش ببریم.

چون اون چیزی نیستیم که تو فکرمون هست و آرزوشو داریم.

با دروغ میخوایم خودمون رو تبدیل کنیم به شخصیتی که تو رویاهامون زندگی میکنه.

یک آدم موفق هیچوقت دروغ نمیگه، یعنی نیازی به دروغ گفتن نداره چون کارهاش به درستی پیش میره.

همه ی ما نیاز به دیده شدن و جلب توجه و مورد تمجید واقع شدن داریم.

اما به چه قیمت؟

فریب هم نوعان؟؟؟

لینک به دیدگاه

یه تاپیکی خیلی قدیمی بود قبلا راجع به خودخواهی آدما (اسمش نمیدونم چی بود که پیداش کنم ولی اگه اشتباه نکنم استارترش وافن بود)

من خیلی از اون تاپیک خوشم میومد و به نظرم بحث های داخلش به این قضیه دروغ ربط داشت. (بحث این بود تو اون تاپیک که تمام کارهای ادما فقط به خاطر نفع خودشون هست و نه هیچ کس دیگه)

---------------------

دروغ اصلی ترین دلیلش منفعت طلبی و خودخواهی انسان هاست. این خیلی تعریف کلیه که تو دلش تعریف دیگه هم جا میشه.....

آدما دروغ میگن برای حفظ منافع خودشون

این منفعت گاهی مادیه........گاهی حفظ موقعیته......گاهی ترس از از دست رفتن ابرو..........

و گاهی حتی برای حفظ و اثبات خوب بودن خودشون (یا اثبات به خود و وجدانشون یا اثبات به بقیه) و این دقیقا همون جاییه که اسمش رو دروغ مصلحتی میذارن و براش استثنا قائلن !!

----------------------

راه حل :

هیچ راه حل قطعی که به صورت نسخه پیچ شده باشد و برای عموم کاربرد داشته باشد وجود ندارد.

هر کس باید راه خودش رو پیدا کنه..........و تازه هیچ وقت هم نمیشه ریشه کنش کرد. فقط میشه کم یا زیادش کرد!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...