رفتن به مطلب

آموزش چگونگی استفاده از استانداردها

ارسال های توصیه شده

یکی از انتقادهایی که می شه به سیستم آموزشی دانشگاهها داشت اینه که روش استفاده از استانداردهای مرتبط با رشته رو به دانشجویان یاد نمیدن، چون روی تئوری بیشتر از صنعت تاکید شده.

لذا خواهش می کنم از دوستان عزیزی که تو این زمینه تبحر دارن یا حداقل تجربه ای ، در مورد استانداردهای مختلف برای طراحی با مقاصد مختلف، اگر اطلاعاتی دارند، برای استفاده توی این تاپیک قرار بدن.

به نظرم در انتها مجموعه جالبی از تجارب صنعتی دوستان و استانداردها داشته باشیم.

منم سعی میکنم تجربیات خودم یا دیگران در مورد استانداردها رو از جاهای دیگه اینجا بذارم.

لینک به دیدگاه

هر کسی در هر حوزه ای که داره کار می کنه باید استانداردهای اون حوزه رو ابتدا بشناسه ، بدست بیاره و عمل کنه .

کمتر حوزه ای هست که استاندارد نشده باشه در برخی موارد هم بعضی استانداردها استفاده عمومی دارند مثل astm

که پیشنهاد می کنم همه دوستان مهندس مکانیک با اون آشنا بشند چون حتی اگر متریال مورد استفاده بر اساس این استاندارد نباشه می توان متریال مشابه با کد این استاندارد پیدا کرد مثلا متریال لوله کربن استیل

api 5l

در استاندارد نفت آمریکاتقریبا معادل فولادی با مشخصات زیر است

astm a106 or a53

که بر حسب گرید می توان معادل آن را پیدا کرد و برحسب اطلاعات مشخص شده در استاندارد

astm

می توان در کاربرد این متریال و یا کنترل مواد آلیاژی و یا تهیه پروسیجر جوشکاری ویا .... استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

من بیشتر با استاندارد api کار کردم اونم در حوزه تجهیزات دوار

خصوصا api 675

api در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی بسیار کاربرد داره

در حال حاضر هم دارم با استانداردهای ایرانی یکسری طراحی انجام میدم

لینک به دیدگاه
من بیشتر با استاندارد api کار کردم اونم در حوزه تجهیزات دوار

خصوصا api 675

api در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی بسیار کاربرد داره

در حال حاضر هم دارم با استانداردهای ایرانی یکسری طراحی انجام میدم

درود

مهندس لینک دانلودی ازش نداری ؟

لینک به دیدگاه
درود

مهندس لینک دانلودی ازش نداری ؟

از api 675؟داخل هارد دارم فکر کنم،ولی راحت گیر میاد-اگر پیدا نکردی بگو برات آپلود کنم

باید ببینی به کارت میاد یا نه...اگر میاد کدوم تجهیز دوار به کارت میاد

مثلا من سراغ 671 و بقیشون هم بنا به نیاز میرفتم قبلا

برای استفاده از یک استاندارد باید اول نیاز خودت از استاندارد رو بدونی

چون استاندارد ها شمارشون کم نیست

استانداردهای داخلی هم همینطوره...

لینک به دیدگاه
از api 675؟داخل هارد دارم فکر کنم،ولی راحت گیر میاد-اگر پیدا نکردی بگو برات آپلود کنم

باید ببینی به کارت میاد یا نه...اگر میاد کدوم تجهیز دوار به کارت میاد

مثلا من سراغ 671 و بقیشون هم بنا به نیاز میرفتم قبلا

برای استفاده از یک استاندارد باید اول نیاز خودت از استاندارد رو بدونی

چون استاندارد ها شمارشون کم نیست

استانداردهای داخلی هم همینطوره...

یرای شفت و یاتاقان و بالانس میخوام

پارسال نیاز داشتم - پیرمون کرد ولی پیدا نکردم

دنبال استاندارد iso1940 بودم برای بالانس - تو نت اصلا گیر نمیومد

بعد یه پارتی ازشو یکی از دوستان تو انجمن گذاشت

خیلی ارزشمند بود ولی کامل نبود

مهندس شماره استانداردشو میشناسی ؟

لینک به دیدگاه
یرای شفت و یاتاقان و بالانس میخوام

پارسال نیاز داشتم - پیرمون کرد ولی پیدا نکردم

دنبال استاندارد iso1940 بودم برای بالانس - تو نت اصلا گیر نمیومد

بعد یه پارتی ازشو یکی از دوستان تو انجمن گذاشت

خیلی ارزشمند بود ولی کامل نبود

مهندس شماره استانداردشو میشناسی ؟

سلام

من برای طراحی پمپهای بیتوین بیرینگ به استانداردهای iso 355:1977-104:2002-iso 15:1998 رجوع میکردم

نمیدونم جواب کار شما رو میده یا نه

شفت وبالانس رو اطلاع ندارم...

لینک به دیدگاه
سلام

من برای طراحی پمپهای بیتوین بیرینگ به استانداردهای iso 355:1977-104:2002-iso 15:1998 رجوع میکردم

نمیدونم جواب کار شما رو میده یا نه

شفت وبالانس رو اطلاع ندارم...

برا یاتاقانهای لغزشی میخوام ...

نمیخوام وقتتو بگیرم - اگه به چشت خورد خبر بدی ممنون میشم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

دوستانی که تمایل دارند پایپینگ و استانداردهای لوله کشی پروسسی رو کار کنند بهتره از استاندارد asme B31.3

شروع کنند در این زمینه یکسری کتاب موسسه CASTI وجود داره (البته در خیلی از زمینه ها کتاب ارائه کرده)که یه ویرایش قدیم ازش دارم که خیلی خوبه (ویرایش جدیدش به کاملی قدیمی نیست)

البته کیفیتش پایینه و اگر کسی قبلش استاندارد B31.3 یا B31.1 خونده باشه سریع مطلب رو میگیره.

در خصوص دوستانی که مایلند قدم در طراحی پایپینگ بزارند، کتاب زیر پیشنهاد میشه :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

برای طراحی بویلرها شامل درام و هدر و.... تحلیل خستگی و خزش اونها از استاندارد en12952 که مورد تایید اروپا هست، استفاده میشود.

این استاندارد با در نظر گرفتن عمر خستگی و خزشی اتصالات و بحث تنش های فشاری و حرارتی، میتواند سازنده را در انتخاب شرایط کارکردی مناسب، جنس پوسته ها و لوله ها و... یاری رساند.

اگر کسی در مورد این استاندارد و چگونگی کاربرد آن سئوالی داشت، من میتوانم راهنماییش کنم.

لینک به دیدگاه

جزوه آموزشی و دست نویس فراگیری مفاهیم پایه در استانداردها که با همت یکی از دوستان خوب آقای مهندس شهرام گردآوری شده است :

لینک به دیدگاه

عموما مخازن تحت فشار بر اساس کدها و استانداردها، از جمله استاندارد ASME، بخش[1]VIII طراحی و بررسی می گردند و بر اساس قواعد و قوانین مرتبط طراحی می شوند و نیازمند ارزیابی جزئیات موارد مربوط به تنش نمی باشند. برای طراحی این مخازن ضریب ایمنی بالاتری در نظر گرفته می شود و بدین خاطر می باید کلیه ی بارهای اعمالی (شامل بارهای اعمال شده به مخزن و سازه های متصل) مد نظر قرار گیرد.

با توجه به این که کدها قواعد خاصی را برای محاسبه ضخامت و تنش های اصلی اجزا معرفی کرده اند، لذا پروسه ی مشخصی برای طراحی اجزای مختلف وجود دارد. بنابراین طراح باید در طراحی، مسأله ی اقتصادی و ایمنی را مد نظر قرار دهد و طرح بهینه را استخراج کند. چرا که طراحی over design ضخامت را بالا می برد و بالطبع وزن مخزن بالا رفته، هزینه ی مواد مصرفی و تولید بالا خواهد رفت، از طرف دیگر پایین گرفتن ضریب اطمینان مسأله ی ایمنی را خدشه دار خواهد کرد.

ماکزیمم تنش اصلی اجزا باید از تنش مجاز ارائه شده برای متریال مخزن پایین تر باشد. جهت طراحی مخازن تحت فشار، بسته به نوع کاربرد و شرایط کاری، مسأله ی ایمنی باید در طراحی به عنوان فاکتور ضریب اطمینان وارد شود.

لینک به دیدگاه

استانداردها و کدهای طراحی مخازن تحت فشار

استانداردها و کدهای مختلفی در طراحی و ارزیابی مخازن تحت فشار وجود دارد. معادلات و روابط ذکر شده در این اسناد به صورت یک قاعده و قانون کلی جهت طراحی تدوین شده است. به طوری که امروزه اکثر طراحان مخازن مبنای محاسباتشان این اسناد و قواعد ذکر شده در آن ها می باشد. علاوه بر این می توان گفت بخش مهم طراحی این کدها و استانداردها جهت طراحی به صورت یک کد کامپیوتری و یا نرم افزار درآمده است.

از مهم ترین استانداردهای معروف در زمینه ی مخزن تحت فشار که امروزه مورد استفاده می گیرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Asme boiler & perssure vessle code

bs 5500

en13445

din

ancc

لینک به دیدگاه

یک جزوه بسیار خوب در زمینه استانداردهای کاربردی در زمینه پروژه های ساخت به همراه مثالهای بسیار خوب در حوزه کنترل کیفی :

لینک به دیدگاه

چهار ورژن از API650:

دلیل اینکه هر جهار ورژن رو گذاشتم اینه که امکان داره تو یه پروژه از یه ورژن خاص استفاده بشه و بعضی از قوانین تو ورژنهای مختلف با هم فرق میکنه

لینک به دیدگاه

براي دريافت شماره استاندارد sae میتوانید به سايت خود SAE مرجعه کنید:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

كتاب Joshi برای طراحی جیگ و فیکسچر توصیه میشود.

البته كتاب هاي فارسي در اين زمينه هست مثل طراح و جهاد دانشگاهي.

معمولا براي گيج از استاندارد DIN مثل (2232و2231و...) يا CNOMO استفاده ميكنن.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

مقررات ایمنی آسانسورهای برقی :

فایل پی دی اف را براتون میذارم، دانلود کنید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

توی تست های غیر مخرب فقط و فقط استاندارد که حد قبولی و مردودی یک عیب رو میگه .

ASME section V

Asme section IX

DIN 40

شاید بعد از مباحث طراحی مخازن و خطوط لوله و تجیزات نیروگاه این پر کاربرد ترین استفاده استاندارد ها باشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...