رفتن به مطلب

»» مسابقه شیت بندی سری 1 ««

* v e n o o s * مهمان

بهترین شیت کدام است ؟  

105 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. بهترین شیت کدام است ؟

• 32
    • 10
    • 26
    • 37

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 77
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

چندتا نکته کلی میخواستم در مورد شیت بندی همینجا ذکر کنم

اول جایی که توی شیت به چشم میاد یک سوم بالا سمت چپ هست پس همیشه سعی کنید بهترین پرسپکتیو رو در اونجا قرار بدید و کمترین جایی که در معرض دید هست پایین شیت هست که جای مناسبی برای قرار دادن برش و نماها با یک نظم خاصه .

ما عادت کردیم که شیت رو شلوغ کنیم ولی استادم میگفت هیچ موقع از خالی شدن شیتت نترس ؛ مهم ارتباط بین اجزای شیت هست . هیچ موقع نباید الکی شیت رو شلوغ کنیم .

گاهی وقت ها همین خلوت بودن باعث زیبایی کار میشه و تضاد ایجاد میکنه ( البته همیشه صدق نمیکنه)

اگر تعداد شیتمون از یکی بیشتر شد ؛ سعی کنیم مدارک رو در تمام شیت ها پخش کنیم تا همه یکدست باشن و یک شیت مثلا پرسپکتیو و یکی دیگه پلان نباشه .

اینا چیزایی بود که به ذهنم رسید و یادم بود :ws37:

• Like 8
لینک به دیدگاه
من از 1 و 4 به خاطر رنگ بندیش خوشم اومد...بیشتر تو چشم بود و بیشتر تو دل میشست...

حالا شیت بندی ینی چی؟

میتونم به زبون ساده بگم: شیت بندی یعنی قرار دادن اطلاعات یک معمار ،که میتونه توسط خود معمار یا طراح دیگه جمع اوری و تهیه بشه(موارد اصلیش شامل :پلان، نما، مقطع،پرسپکتیو و مطالبی درمورد طرح)هستش .........

این موارد دریک کاغذ میتونه ارائه بشه،یا مقوا و انواع کاغذها......... ،اما ابعاد مشخصی داره وبراساس اون ابعاد باید مواردی که ذکر کردم توش گنجانده بشه..........، یک شیت حتما باید مقیاس معینی داشته باشه،به طور مثال نماش از پلانش چند برابر بزرگ نباشه، از نظر بصری هم زیبا نیست،رنگ هم برای زیبایی کار به شیت اضافه میشه.........اما زیبایی نباید اصل کار رو محو کنه............ :ws37:

در این تاپیک نکاتی در مورد شیت بندی

هم به صورت دقیق نکاتی که در شیت بندی لازمه بیان شده، اما درهر صورت ارائه شیت به تجربه هم برمیگرده....:w16:

دوستان معمار شما هم تعریفی دارین بذارین تا بقیه هم استفاده کنن،بهتره ساده باشه تا بچه هایی که در رشته ما نیستند، مفهوم رو درک کنند. wubpink.gif wubpink.gif

• Like 5
لینک به دیدگاه

شیت شماره 1:

شاید در نگاه اول این شیت جلب توجه کنه ولی کمی که توش دقیق میشی ایرادات بزرگی میبینی.

هرفرمی تو شیت قرار میگیره باید دلیل داشته باشه یا کمکی به بهتر نمایش دادن طرح بکنه. رنگ بندی و فرم مثلثی که تو این شیت استفاده شده بنظر من دلیلی نداره و کمکی به کار نکرده بلکه یه چیز اضافه است و فقط چشم رو گمراه و از هدف اصلی دور میکنه و این یه ضعف بزرگه. چشم تو این کار در نگاه اول فضای بزرگ نارنجی رو میبینه و لکه های ابر مانند روی اون، که من هرچی فکر کردم نفهمیدم این ابرها چه چیزی رو میخوان نشون بدن یا چه کمکی برای بهتر دیده شدن مدارک طرح میکنن؟ یا اصلا چرا باید این رنگ نارنجی استفاده بشه و چشم رو جلب کنه درحالی که مدارک خاصی تو اون فضا وجود نداره و یه فضای کاملا خالی و پرته؟! یا پلان بالا سمت راست چرا اینقدرباید بالا قرار بگیره که انگار به زور جا داده شده و یه قسمت اضافیه؟ همینطور فرم مثلث مشکی وسط صفحه که خیلی تیز به نوشته یه پلان فقط اشاره میکنه و چشم رو به اون برمیگردونه و چشم امکان گردش تو کل شیت رو پیدا نمیکنه. اینها نقاط ضعف این شیته.

تو شیت بندی تصاویری که از کار گذاشته میشه قراره به بیان بهتر اون کار کمک کنه نه فقط برای پرکردن شیت. بنابراین اینطور مخفی کردنش زیر قسمتهای دیگه طوریکه از وضوحش کم بشه درست نیست. تو این شیت بیننده باید از تجسم و خلاقیتش استفاده کنه و حدس بزنه فضایی که تو عکس مرکزی هست چطوریه و همینطور نماییکه بالا سمت چپ گذاشته شده به چه صورته! یا نوشته هایی که وسط شیت قرار داده شده قسمتیش بخاطر همین قرارگیری نامناسب، ناخواناست و سخت خونده میشه. درحالیکه شیتها باید کاملا واضح باشن و نذارن جای شک و شبهه ای باقی بمونه و کاملترین اطلاعات رو به بیننده بدن.

تو شیت بندی شیت باید در اختیار نمایش بهتر مدارک باشه نه اینکه طرح فدای قشنگی شیت بشه.

شیت شماره 2:

این شیت هم مثل شیت شماره 1 ولی از بعضی لحاظ درنقطه مقابل اون قرار میگیره. ازنظر خالی بودن بیدلیلش. تو این شیت ارتباطی بین مدارک وجود نداره و همه چی پراکنده و بینظم قرار داده شده. انگار اگه خطوط کادر رو برداری همه تصاویر و مدارک از هم میپاشه و تنها جمع کننده این تصاویر دور هم همون کادر باریک بیرونیه. بعضی از عکسها بصورت مورب قرار داده شده درحالی که واقعا دلیلی نداشته و بدتر بیننده رو اذیت میکنه و برای بهتر دیدن باید سرشو بچرخونه. همینطور دو تا از پلانها. از طرف دیگه پلانها یکی بزرگ و یکی کوچیک تو شیت استفاده شده! این دلیلش چی بوده؟ پلانهای یه کار همه به یه اندازه مهمن، پس این نوع مقیاس دهی یعنی پلان همکف مهمتر از بقیه بوده؟ یا بقیه پلانها اهمیتی نداشتن؟ یا چی؟

شیت شماره 3:

من تو این شیت ایراد خاصی نمیبینم و بنظرم خیلی خوب کار شده. همه مدارک توش قرار داره و با خطوطی که توی شیت هست چشم راحت روی شیت حرکت میکنه و تمامی مدارک دیده میشه و از همه ی فضای شیت بخوبی استفاده شده.

شیت شماره 4:

این شیت هم بنظرم خوب کار شده. فقط سایز پلانها کمی کوچیکه و تصاویری هم که سمت راست گذاشته شده کادرش مناسب نیست. یعنی کاش کادر رو سمت راست عکسها هم بسته میشد و یه فاصله کمی تا لبه درنظر گرفته میشد. چون سمت چپ این فاصله وجود داره و الان اینطور بنظر میاد شیت از سمت راست برش خورده و اون قسمت حذف شده!

پ ن: کاش نظرسنجیهای تخصصی رو محدود به کسایی کنید که رشتشون مرتبطه یا تاحدی درجریان هستن. توهین به کساییکه معماری نبودن و نظر دادن نمیکنم، میدونم لطف کردن و به دعوت مدیریت اومدن و منم خطابم با مدیریته. چون بنظرم اینطوری کیفیت خیلی پایین میاد درحالیکه مهم نیست ارائ کمتر باشه مهم کیفیته که بالاتر باشه و درنتیجه اموزشی که درپی داره مفیدتر.

• Like 8
لینک به دیدگاه

من نيز راي دادم:ws3:

گرچه چيزي از شيت بندي نمي دونستم:ws37: ولي بچه اطلاعات خوبي دراختيار گذاشتن كه براي امثال من خيلي مفيد و جالب بود:icon_gol:...بسيار آموختيم:w72:

من به 3 و 4 راي دادم

دست همگي درد نكنه:a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

شیت شماره 1 : نوشته ها جای خوب و به شکل خوبی گذاشته نشده؛ شاید لازم نبود این همه متن معرفی موزه،برش و نمای داخلی رو جاشون خوبه :a030:، تعداد پلانا ناقصه و همه گذاشته نشده :icon_gol:

شیت شماره 2 : این شیت هم جای برشا خوبه، بهتر بود تصاویر روی یه نظمی و با خطوط گرافیکی همراه میشد، پس زمینه ای نداره، معرفی پلانا و برش ها خیلی مهمه و گفته نشده کدوم پلان طبقه چنده و... اگه هم هست واضح نیست و تعداد پلانها هم ناقصه ؛تصاویر خوبی از پرسپکیتوها انتخاب شده:a030:

شیت شماره 3 : بهترین کار انجام شده آوردن اطلاعات به این زیادی بر روی 2 شیت:w16: ، شیت 1 خیلی خوبه و خطوط گرافیکی و رنگ زمینه و فونت ها و معرفی فضا خوبه ، اما تو شیت دوم ، گذاشتن 1 برش اونم تو پایینش ،یه جورایی اصلا توجهی نشده به اون و انگار اضافه اومده و یه گوشه افتاده:ws52:؛ اگه همون کاری که تو شیت 1 انجام شد و استفاده از خطوط گرافیکی اینا تو این شیت هم بود،خیلی بهتر میشد :a030:

شیت شماره 4 : پلان ها و معرفیشون خیلی کوچیکه ؛ جای برش ها و گذاشتن هر 3 برش خوبه، گذاشتن فقط 1 پرسپکتیو خارجی کافی نیست، مکان و نحوه گذاشتن پرسپکتیو داخلی هم خوب نیست ،اگه تو برش ها و پلا نها زمینه سفید حذف میشد مثل کار 1 و 3 ، خیلی بهتر میشد:icon_gol::a030:

لینک به دیدگاه

من به همه رای دادم،چون هرکدوم از این دوستان به هرحال زحمتی واسه کارشون کشیدندوهمین که در برای مسابقه وقت گذاشتند ، ارزشمنده....... wubpink.gifwubpink.gif

تحلیل بچه ها دقیق بود...........هرکدومش از دید خودشون نظر دادند، پس بازهم سلیقه ای هستش

اما بعضی از موارد براساس ضوابط باید رعایت بشه

مثل جای گذاری فونت وعکس ، این دو نباید کج باشند، موردی که استاد طرحم اشاره کرده اینکه حتمی باید این دومورد صاف باشند.

نوع فونت معرفی تقریبا درشت ، حالتی فانتزی میتونه داشته باشه...............وبرخی موارد دیگه که دوستان اشاره کردند :ws37:

شیت اول :سکشن رو کاش کج نمیکرد، پلانها هم کمی پائین تر میومدن بهتر بود...........

شیت دوم : درصورتی که نظم دهی بهتری داشت و پشت زمینه ای براش در نظر گرفته میشد میتونست خیلی بهتر بشه.......

فونت راهنما که خیلی مهم بوده اصلا معلوم نیست.......

شیت سوم :به نظر من هم خیلی عالی کار کرده، اگه تو یه شیت بود بهتر بود،رنگ پشت زمینشم اگه یه رنگ دیگه ای بود بهتر بود..... مقاطع بیشتر بود بهتر بود، مقطعی که گذاشته شده ،واضح نیست ، فرقی با نما نداره........

شیت اخر: پلان ها خیلی کوچیکن......... اطلاعات بیشتری میتونست در مورد پلان ها و مقاطع توش باشه ...........

دست همگیتون درد نکنه............... 604919_flirty.gif

• Like 7
لینک به دیدگاه

سلاااااااااااااااااااااام :hapydancsmil:

خیلی کارا خوب بود ... بچه ها ایشالا همیشه موفق باشید ... :a030:

منم رای دادم ... انتخاب بهترین سخت بود ولی دیگه به یکی که بیشتر به دلم نشست رای دادم :ws3:

منم میخواستم شرکت کنم ولی نتونستم بیام چند روز :sad0:.... ایشالا دوره بعد...

• Like 6
لینک به دیدگاه

شیت مینی مالم آرزوست....:ws37:

فک کنین اگه این موزه اینقد مشهور نبود..تو این همه پرزانته و رنگ و نوشته....شوما از طرح چیزی دست گیرتون می شد؟:ws38:

شیت مینی مالم آرزوست...:ws37:

شیتی که طرح رو معرفی کنه....نه پرزانته بره تو چشم بیننده اش....:ws37:

تو شیت نوشته بزارین...مساوی هست با معماری شفاهی......:ws37:

در حالی که شیت برای نمایش اثر هست...وقتی مدارک موجود هست برای ارائه...بهتر هست تو شیت توضیح نیاریم....کار اگر قوی باشه خودش خودش رو معرفی می کنه..کانسپت اگه کانسپ باشه خودش خودش رو معرفی می کنه...یا با دیاگرام نمایش می دن...توضیح دادن در صورتی که ابزار دیاگرام هست و معمار قدرت تجزیه و تحلیل داره..یک نقطه ضعف می شه....و نوشته ها در قالب یک پر کننده محسوب می شن که شیت پُر شه:ws37:

کار خودش معرفی کننده ی خودش هست....

طومار نیازی نیست برای نوشتن....

باز تاکید می کنم....شیت بندی مینی مالم آرزوست....

دست گل شرکت کننده ها درد نکنه.....همت کردن....دست یاری دراز کردن و وقت گذاشتن...مسابقه رو گرم کردن..:ws37:

خانوم مدیر از همه شون تشکرات لازم رو به عمل بیار لطفا...:ws37:

با احترام به زیبایی شناسی همه ی شرکت کننده ها....به دلیل عدم انطباق زیبایی شناسی مورد نظرشون..با اون چه من تو ذهنم داشتم....رایی ندادم...:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

• Like 8
لینک به دیدگاه

شیت 2 و 3 به نظرم خیلی ساده بودن شیت اول ترکیب رنگش خوبه و شیت آخری این خطوط و رنگ طوسی 3 گوش از صفحه رو گرفتن اگه یه خطی از این رنگ تو بالای شیت هم بود به نظرم خوب می شد یعنی یه خط ال مانند که دو تا عرض رو به هم بدوزه و مثل یه فرم برا پرسپکتیو وسط شیت باشه(من صاحب نظر نیسم البته،آخه شیت بندیم زیاد تعریفی نداره:icon_redface:)

:icon_gol::icon_gol:

• Like 2
لینک به دیدگاه

هی وای من:icon_pf (34): من که سر در نمیارم، ولی به همشون رای میدم چون زحمت کشیدن، آمار رای دهنده هام بیشتر میشه

حضور سبزه و مشتی تو دهن استکبار:ws3:

• Like 3
لینک به دیدگاه

دست همگی درد نکنه کارا خوب شدن

شیت 1 خیلی خوبه فقط به نظرم نوشته زیاد داره شیت لازم نیست اینقد نوشته داشته باشه

شیت 2 کمی به نظرم خام می رسه

شیت 3 هم خیلی خوبه یک شیت بود بهتر بود

شیت 4 هم شیت ساده و قشنگی شده

• Like 7
لینک به دیدگاه
شیت مینی مالم آرزوست....:ws37:

فک کنین اگه این موزه اینقد مشهور نبود..تو این همه پرزانته و رنگ و نوشته....شوما از طرح چیزی دست گیرتون می شد؟:ws38:

شیت مینی مالم آرزوست...:ws37:

شیتی که طرح رو معرفی کنه....نه پرزانته بره تو چشم بیننده اش....:ws37:

تو شیت نوشته بزارین...مساوی هست با معماری شفاهی......:ws37:

در حالی که شیت برای نمایش اثر هست...وقتی مدارک موجود هست برای ارائه...بهتر هست تو شیت توضیح نیاریم....کار اگر قوی باشه خودش خودش رو معرفی می کنه..کانسپت اگه کانسپ باشه خودش خودش رو معرفی می کنه...یا با دیاگرام نمایش می دن...توضیح دادن در صورتی کهابزار دیاگرام هست و معمار قدرت تجزیه و تحلیل داره..یک نقطه ضعف می شه....و نوشته ها در قالب یک پر کننده محسوب می شن که شیت پُر شه:ws37:

کار خودش معرفی کننده ی خودش هست....

طومار نیازی نیست برای نوشتن....

باز تاکید می کنم....شیت بندی مینی مالم آرزوست....

دست گل شرکت کننده ها درد نکنه.....همت کردن....دست یاری دراز کردن و وقت گذاشتن...مسابقه رو گرم کردن..:ws37:

خانوم مدیر از همه شون تشکرات لازم رو به عمل بیار لطفا...:ws37:

با احترام به زیبایی شناسی همه ی شرکت کننده ها....به دلیل عدم انطباق زیبایی شناسی مورد نظرشون..با اون چه من تو ذهنم داشتم....رایی ندادم...:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

حرفت درسته بخصوص اونجاهایی که بولد کردم :a030: حتی اگه لازم باشه تعداد شیتا بیشتر بشه .. لازمه که شیت کاملن گویا و معرف بنا باشه....

شیت مینی مال دقیقن ینی چی؟

• Like 7
لینک به دیدگاه

ممنون از دوستان.دست همتون درد نکنه و خسته نباشید.جای یه همچین مسابقه ای تو تالار خالی بود...

مرسی از ونوووووس:icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
حرفت درسته بخصوص اونجاهایی که بولد کردم :a030: حتی اگه لازم باشه تعداد شیتا بیشتر بشه .. لازمه که شیت کاملن گویا و معرف بنا باشه....

شیت مینی مال دقیقن ینی چی؟

ممنونم...:icon_gol:

شیت مینمال یعنی همون پارمترهای معماری مینیمال...:ws37:

یعنی ساده گرایی...یعنی هر چیزی که تو شیت هست در نهایت سادگی خودش رو تعریف کنه....

یعنی پس زمینه نمی خواد...سفید سفید باشه پس زمینه...

یعنی اختشاش نداشته باشه....با نگاه کردن بهش سر درد نگیری...

در واقع من به یک بی شیتی اعتقاد دارم.....یعنی شیت به عنوان یک مامنی برای اثرتون عمل کنه...یک ظرف برای ارائه....نه که نگاهت به جای غذا به گل های بشقاب غذا بره...

نه که خودش بشه یک چیز جدا از کار.....

نشه که شیت جدا از اثر مورد قضاوت قرار بگیره....:ws37:

بگن خوب رنگ و لعابش خوب بود ها...ولی اثر چیزی نداشت....این بزرگترین شکست یک معمار هست...

مطمئنا صحه می زارین..که پرزانته در یک شیت سفید بسیار سخت تر هست تا در یک شیت رنگاورنگ....

باز تکرار می کنم که این زیبایی شناسی منه....مطمئنا زیبایی شناسی های دیگه ام قابل احترامه....:ws37:

• Like 5
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...