رفتن به مطلب

خرافات ایرانیان خنده دار ودرد آور

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

و یه چیز دیگه

خرافات همیشه بوده این ربطی به اسلام نداره

یعنی از قبل از اون هم خرافاتهایی داشتیم. همین چهارشنبه سوری، پریدن از رو اتیش، شیر داغ کردن موقع تحویل سال، یا بعد تحویل سال بری بیرون و بیای تو که اولین نفر مثلا خودت اومده باشی خونتون و شگون داشته باشه و از این حرفا! یا حتی همون سفره هفت سین! و ... یا تو کشورهای دیگه هم که مسلمون نیستن هم نمونه های خرافات زیاد میبینیم

بلاخره همه اینها مراسم و ادابی هستن که به مرور بین جوامع مختلف بسته به اعتقاداتشون وجود میاد و حالت افراطی که پیدا میکنه میشه خرافات!

نه اشتباه نکن خرافه رو که بر یه چیز بی پایه است رو با مراسم و آیین کشورها نمیشه مقایسه کرد هفت سین و عید و چهار شنبه سوری همشون یه قلسفه بسیار بزرگ و بیشینه اصیلی دارن با هرافات هیلی فرق میکنه

ولی با قسمت آخرت پستت موافقم که حالت افراطی پیدا میکنه میشه خراقات:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
چشم زخم که دقیقا برگرفته از اسلام و قرآن هست.

اینکه یکی حادثه براش رخ بده بذاره به حساب اینکه یکی چشمش زده، واقعا ...... :banel_smiley_4:

نیروی جذب کننده دیگه چیه؟ مرکز این نیرو کجاست؟

الان اگه چشمای کسیکه چشم میزنه رو از حدقه در بیاریم، بازم میتونه چشم بزنه یا نه؟

اگر میتونه، پس ربطش به چشم چیه؟

اگر نمیتونه، پس مادی هست و اشعه اش باید در فیزیک کشف شده باشه.

نه که هراتفاقی میفته چشم خوردن باشه!! منم میگم هرچیزی افراطی بشه میشه خرافات

ولی بنظرم این نیرو وجود داره

شما چیزی درباره قانون جذب نشنیدی؟! منظورم از نیرو همون نیروئه

مسخره بازی درنیار! یه اصطلاحه. چون ادما با بیشتر با چشم میبینن و حسادت میکنن گذاشتن چشم شور و چشم زخم و اینا! اسمه دیگه اصطلاحیه که روش گذاشتن حالا عین ملالغتی ها بشین بگو فیزیک چشم چیکارست؟! :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
نه که هراتفاقی میفته چشم خوردن باشه!! منم میگم هرچیزی افراطی بشه میشه خرافات

ولی بنظرم این نیرو وجود داره

شما چیزی درباره قانون جذب نشنیدی؟! منظورم از نیرو همون نیروئه

مسخره بازی درنیار! یه اصطلاحه. چون ادما با بیشتر با چشم میبینن و حسادت میکنن گذاشتن چشم شور و چشم زخم و اینا! اسمه دیگه اصطلاحیه که روش گذاشتن حالا عین ملالغتی ها بشین بگو فیزیک چشم چیکارست؟! :banel_smiley_4:

نه من مطلبی اثبات شده درباره نیروی جذب و... نشنیدم، اثبات امثال این نیرو، مثل اثبات روح و جن هست و فقط روی تعریف کردن داستان ها توسط نسل آدم استوار هست. :ws38:

من شخصا حاضرم جلوی هرکسی که مدعی هست چشم میزنه حاضر باشم تا همه زورش رو به کار ببره.

انسان توی این دنیا با دو پدیده قانون و تصادف روبرو هست، هر چیزی بلا استثنا یا زیر مجموعه قانون هست یا تصادف.

چشم زخم رو هم باید مشخص کنی، زیر مجموعه قوانین طبیعت هست یا زیر مجموعه تصادفات طبیعت.

لینک به دیدگاه
نه اشتباه نکن خرافه رو که بر یه چیز بی پایه است رو با مراسم و آیین کشورها نمیشه مقایسه کرد هفت سین و عید و چهار شنبه سوری همشون یه قلسفه بسیار بزرگ و بیشینه اصیلی دارن با هرافات هیلی فرق میکنه

ولی با قسمت آخرت پستت موافقم که حالت افراطی پیدا میکنه میشه خراقات:banel_smiley_4:

منم منظورم همین بود که خرافه از افراط میاد

درسته ایین فرق داره ولی همین ایین هم افراطی بشه خرافه میشه. مثلا یکی که امکان چیدن سفره هفت سین رو نداره میگه امسال سال بدیه و ال میشه و بل میشه و کلا اگه یکی از این ایینهارو انجام نده بدشگون میدونه و .. خب اینا خرافه است! با اینکه دراصل خرافه نبوده ولی بخاطر افراطش به خرافه تبدیل شده

من این منظورمه

چشم شورم بنظرم مثل همینه که هست ولی حالت افراطی پیدا کنه میشه خرافه. مثلا از بالای کوه خودشو پرت کنه پایین و بمیره نمیشه چشم زدن! خب بدیهیه حماقت خودش بوده! و اگه یکی اینطوری تعبیر کنه خرافه است

نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه

لینک به دیدگاه
نه من مطلبی اثبات شده درباره نیروی جذب و... نشنیدم، اثبات امثال این نیرو، مثل اثبات روح و جن هست و فقط روی تعریف کردن داستان ها توسط نسل آدم استوار هست. :ws38:

من شخصا حاضرم جلوی هرکسی که مدعی هست چشم میزنه حاضر باشم تا همه زورش رو به کار ببره.

انسان توی این دنیا با دو پدیده قانون و تصادف روبرو هست، هر چیزی بلا استثنا یا زیر مجموعه قانون هست یا تصادف.

چشم زخم رو هم باید مشخص کنی، زیر مجموعه قوانین طبیعت هست یا زیر مجموعه تصادفات طبیعت.

خب پس تو کلا به ماورائ الطبیعه اعتقاد نداری و همه چیو در غالب فیزیک میبینی

دراینصورت دیگه بحثی باقی نمیمونه

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
خب پس تو کلا به ماورائ الطبیعه اعتقاد نداری و همه چیو در غالب فیزیک میبینی

دراینصورت دیگه بحثی باقی نمیمونه

:icon_gol:

ماورالطبیعه یا هر چیز دیگه ای، نمیتونه در جهان الله بختکی رخ بده، اگر الله بختکی رخ میده و دارای قانون ذاتی و نظم ذاتی نیست، پس زیر مجموعه تصادفات میشه.

تصادفات هم در علم منطق ارزشی ندارن، چون من هم میتونم بگم هر وقت سرم میخاره، ققنوس شصت پامو گاز میگیره، بگن اثبات کن، بگم اثباتش در ماورالطبیعه هست.

به قول خسرو شکیبایی : شب خوبی داشته باش، با پر رویی با ما باش. :ws3:

لینک به دیدگاه
همه اینهایی که گفتی خب اره چرندن و خرافات، ولی چشم شور رو من خرافات نمیدونم! بخاطر همون نیروهای جذب کننده و ... بنظرم وجود داره و بهشم اعتقاد دارم و نمونه هاشو هم زیاد دیدم.

ولی خب اره راه باطل کردنش مطمئنا اسفند دود کردن نیست ولی خب اسفند دود کردن رو هم برخلاف چیزی که تو میگی من شنیدم باعث ضدعفونی کردن هوا میشه و برای همین بنظرم بد نیست هرازگاهی اسفندی دود بشه! ولی یکی که مشکل تنفسی داره خب اون بحثش جداست.

100 در صد دلیل علمی داره که میگم بعضی خراقات زیان آوار و درد آوره

اسفند دود نکنید!

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

یکی از این عوامل که در جامعه ما بسیار رواج دارد دود کردن اسفند است؛ عاملی که نه تنها تاثیر مثبتی بر سلامت ندارد، بلکه می‌تواند افراد مبتلا به آسم و آلرژی را در معرض خطر قرار دهد. البته در جوامع و اقوام مختلف، برخی اعتقادات و آداب و رسوم وجود دارند که فاقد جنبه علمی هستند و توسط متخصصان تایید نمی‌شوند

در کشور ما نیز دود کردن اسفند که از سال‌های دور جزو رسوم بوده و برای در امان ماندن از چشم‌زخم انجام می‌گرفته، از همین دسته آداب و سنن است. در واقع این مساله صرفا یک خرافه است که باید به صورت علمی و آگاهانه با آن برخورد کرد. جنبه تصفیه‌کنندگی و میکروب‌زدایی دود کردن اسفند نیز که گاهی از آن صحبت می‌شود، پایه علمی ندارد و توسط متخصصان توصیه نمی‌شود. متاسفانه این موضوع نه تنها در میان عوام، بلکه گاهی در سطوح بالاتر و در رسانه‌ها نیز عنوان می‌شود و حتی در صدا و سیما هم خیلی از این قبیل مسایل مطرح می‌شود که جنبه ژورنالیستی و غیرعلمی دارند و دست‌اندرکاران این حوزه‌ها باید توجه داشته باشند که اگر آموزش صحیح در این خصوص انجام نمی‌دهند، لااقل بدآموزی نیز نکنند.اسفند با ایجاد دود غلیظ در هنگام سوختن، باعث می‌شود که نایژه‌های فرد مستعد آلرژی و آسم، به‌سرعت واکنش‌‌ نشان دهند و با ایجاد اسپاسم و انقباض، موجب تشدید علایم آسم شوند. باتوجه به این نکته که دود کردن اسفند در میان ایرانیان به‌صورت یک رسم معمول درآمده است، من از همکاران پزشک خواهش می‌کنم که در این زمینه حساس باشند و علاوه بر سوالات معمول در مورد افراد با علایم آسم (مثل حضور فرد سیگاری در منزل) این مساله را نیز سوال کنند که آیا در منزل اسفند نیز دود می‌شود یا نه.علاوه بر افرادی که مبتلا به آلرژی‌های تنفسی و آسم هستند، افرادی نیز وجود دارند که زمینه ژنتیکی آسم دارند و به اصطلاح آتوپیک هستند و دود اسفند می‌تواند دستگاه تنفسی این افراد را نیز تحریک کند و موجب بروز علایم آسم در آنها شود. دود اسفند در صورت استفاده مکرر حتی در افرادی که زمینه ژنتیکی آسم ندارند نیز می‌تواند موجب حساس شدن ریه‌ها و بروز علایم آسم شود.

:banel_smiley_4:حالا حاجی میاد میره مریض میشیم بچه نوزاد و کسی میبینه سریع میپریم میریم دود هوا میکنیم:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

اسفند دود نکنید!

یکی از این عوامل که در جامعه ما بسیار رواج دارد دود کردن اسفند است؛ عاملی که نه تنها تاثیر مثبتی بر سلامت ندارد، بلکه می‌تواند افراد مبتلا به آسم و آلرژی را در معرض خطر قرار دهد. البته در جوامع و اقوام مختلف، برخی اعتقادات و آداب و رسوم وجود دارند که فاقد جنبه علمی هستند و توسط متخصصان تایید نمی‌شوند

در کشور ما نیز دود کردن اسفند که از سال‌های دور جزو رسوم بوده و برای در امان ماندن از چشم‌زخم انجام می‌گرفته، از همین دسته آداب و سنن است. در واقع این مساله صرفا یک خرافه است که باید به صورت علمی و آگاهانه با آن برخورد کرد. جنبه تصفیه‌کنندگی و میکروب‌زدایی دود کردن اسفند نیز که گاهی از آن صحبت می‌شود، پایه علمی ندارد و توسط متخصصان توصیه نمی‌شود. متاسفانه این موضوع نه تنها در میان عوام، بلکه گاهی در سطوح بالاتر و در رسانه‌ها نیز عنوان می‌شود و حتی در صدا و سیما هم خیلی از این قبیل مسایل مطرح می‌شود که جنبه ژورنالیستی و غیرعلمی دارند و دست‌اندرکاران این حوزه‌ها باید توجه داشته باشند که اگر آموزش صحیح در این خصوص انجام نمی‌دهند، لااقل بدآموزی نیز نکنند.اسفند با ایجاد دود غلیظ در هنگام سوختن، باعث می‌شود که نایژه‌های فرد مستعد آلرژی و آسم، به‌سرعت واکنش‌‌ نشان دهند و با ایجاد اسپاسم و انقباض، موجب تشدید علایم آسم شوند. باتوجه به این نکته که دود کردن اسفند در میان ایرانیان به‌صورت یک رسم معمول درآمده است، من از همکاران پزشک خواهش می‌کنم که در این زمینه حساس باشند و علاوه بر سوالات معمول در مورد افراد با علایم آسم (مثل حضور فرد سیگاری در منزل) این مساله را نیز سوال کنند که آیا در منزل اسفند نیز دود می‌شود یا نه.علاوه بر افرادی که مبتلا به آلرژی‌های تنفسی و آسم هستند، افرادی نیز وجود دارند که زمینه ژنتیکی آسم دارند و به اصطلاح آتوپیک هستند و دود اسفند می‌تواند دستگاه تنفسی این افراد را نیز تحریک کند و موجب بروز علایم آسم در آنها شود. دود اسفند در صورت استفاده مکرر حتی در افرادی که زمینه ژنتیکی آسم ندارند نیز می‌تواند موجب حساس شدن ریه‌ها و بروز علایم آسم شود.

:banel_smiley_4:حالا حاجی میاد میره مریض میشیم بچه نوزاد و کسی میبینه سریع میپریم میریم دود هوا میکنیم:banel_smiley_4:

من این ونشنیده بودم تا حالا

ولی تو خودشم که گفته همه جا میگن! حالا این خودش معتبره؟ :دی

لینک به دیدگاه

مامان بزرگ خدا بیامرز من میگفت: دستاتو که شستی، هیچ وقت با لباست خشکشون نکن، از چشم دیگران میوفتی .:banel_smiley_4:

منم که تنبل،

پایین لباسام همیشه خیسه.:ws3:

ولی بازم پیش همه عزیزم.:w02:

لینک به دیدگاه
مامان بزرگ خدا بیامرز من میگفت: دستاتو که شستی، هیچ وقت با لباست خشکشون نکن، از چشم دیگران میوفتی .:banel_smiley_4:

اینم باز از دین نشات گرفته!

:w000:

حلیته المتقین رو بخونید!!!!! هر چند تحریف شده است ولی خب مفاتیح رو هم ورق بزنید موارد مشابه زیاد دارند!

مادر بزرگ من خدا بیامرز هر وقت می امد خونه ما کنار دیوار رختخوابشو پهن نمیکرد میگفت کنار دیوار خوب نیست!!!

دو سال پیش وهابیون یه فتوا دادند گفتند دیوار مذکره!!!!!!

موندم نکنه مادر جونم وهابی بوده ما خبر نداشتیم!:ws52:

لینک به دیدگاه

من علاقه زیادی دارم تو چهار چوب در میشینم اصلا دست خودم نیست. یه روز یکی از آشناهامون امده بود خونمون گفت خاک بر سرم دختر چرا اونجا نشستی بختت بسته میشه کلی خندیدم.

لینک به دیدگاه

اسفند دود نکنید!

با سلام

چند نکته مقایسه ای در باره اسفند:

1- آیا 3 نوبت دود کردن اسفند در روز مضر تر است یا دود کردن 10 نخ سیگار در روز ؟

2- روزانه 90 میلیون لیتر بنزین و همین حدود گازوییل در کشور مصرف می شود

هر لیتر(مثلا کیلو) سوخت با 5 تا 20 کیلو هوا(20% اکسیژن+80%نیتروژن و سایر) ترکیب شده و دود می شود = حداقل 400 میلیون کیلو دی کسید و منواکسید و سایر

نصف این مقدار در شهرها ایجاد می شود = 50 میلیون نفر جمعیت

برای 50 میلیون نفر ، 200 میلیون کیلو دود و آلاینده => هر نفر در هر روز با 4 کیلو دود و آلاینده سوختی طرف می شود.

( اگر 0.1% هم مستقیما به او برسد = 4 گرم در روز دود و ... )

آیا این بدتر است یا آن دود اسفند.

3- مقدار لاستیک و لنت ترمز و صفحه کلاچ محتوی آزبست هم قابل محاسبه است !!!

==========================================================

لینک به دیدگاه

با سلام

می دانم که می دانید:

هیچ چیز تصادفی نیست!

صرفا جهت توجه مجدد به این موضوع درج شد.

نکته صحیح این است:

انسان توی این دنیا با دو پدیده "قانون شناخته شده" و "قانون ناشناخته" روبرو هست، هر چیزی بلا استثنا یا زیر مجموعه اولی هست یا دومی.

آن چیزی که موقتا "تصادفی" خوانده می شود، خود دارای قانون متفاوت و ناشناخته ای است که بعدا کشف می شود.

لینک به دیدگاه

یک خرافات اسلامی خیلی مسخره ای وجود داره.

این هست که نباید دوشنبه ها زن و شوهر رابطه جنسی برقرار کنند البته روی دوشنبه اش مطمئن نیستم و شاید روز دیگه باشه.

جالب این هست که در طول ماه هم از این روز ها زیاد دارند 

لینک به دیدگاه
با سلام

چند نکته مقایسه ای در باره اسفند:

1- آیا 3 نوبت دود کردن اسفند در روز مضر تر است یا دود کردن 10 نخ سیگار در روز ؟

2- روزانه 90 میلیون لیتر بنزین و همین حدود گازوییل در کشور مصرف می شود

هر لیتر(مثلا کیلو) سوخت با 5 تا 20 کیلو هوا(20% اکسیژن+80%نیتروژن و سایر) ترکیب شده و دود می شود = حداقل 400 میلیون کیلو دی کسید و منواکسید و سایر

نصف این مقدار در شهرها ایجاد می شود = 50 میلیون نفر جمعیت

برای 50 میلیون نفر ، 200 میلیون کیلو دود و آلاینده => هر نفر در هر روز با 4 کیلو دود و آلاینده سوختی طرف می شود.

( اگر 0.1% هم مستقیما به او برسد = 4 گرم در روز دود و ... )

آیا این بدتر است یا آن دود اسفند.

3- مقدار لاستیک و لنت ترمز و صفحه کلاچ محتوی آزبست هم قابل محاسبه است !!!

==========================================================

درسته حرف شما ولی وقتی یه کاری اشتباهه چرا باید تکرار شه وقتی نفعی نداره

مثل این میمونه من بیام بگم دروغ کار زشتیه شما در جواب بگی آیا دروغ بدتره یا دزدی یا زنا یا مال یتیم خوردن یا زورگویی؟؟

همشون بدن ولی بزرگی اون کارها دروغ گقتن رو توجیه نمیکنه

اسفند دود کردن هم همینه نوشته در صورتی که یه نفر مستعد آسم باشه حالا فرقی نداره تو تهران باشه یا منطقه بسیار تمیز از نظر آب و هوا به هر حال باعث زیان میشه خب چرا ما باید یه کار اشتباه و یه باور غلط رو ادامه بدیم؟

لینک به دیدگاه

امروز به خرافه ای نو بر خوردم!

اینکه روز دوشنبه ساعتش خوبه بری خیاطی پارچه بدی برات بدوزه! و چهار شنبه نری چون کوتاه میشه!:banel_smiley_4:

فکر کنم مانتو کوتاه خانمها رو چهارشنبه ها برش میزنن:ws28:

لینک به دیدگاه
امروز به خرافه ای نو بر خوردم!

اینکه روز دوشنبه ساعتش خوبه بری خیاطی پارچه بدی برات بدوزه! و چهار شنبه نری چون کوتاه میشه!:banel_smiley_4:

فکر کنم مانتو کوتاه خانمها رو چهارشنبه ها برش میزنن:ws28:

منم شنیدم سه شنبه لباس ندوزید چون حتما میسوزه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...