رفتن به مطلب
azarafrooz

کمپلکس­های مارپیچی

پست های پیشنهاد شده

ساختار مارپیچی برای کمپلکس­های آلی–فلزی اولین بار توسط هریس و مکنزیدر سال 1969 برای کمپلکس­های مس(II) از بیس(پیریدینال)اتیلن­دی­آمی ن پیشنهاد شد. نمونه­های کمپلکس­های مارپیچی در حال حاضر متعدد هستند در همه این کمپلکس­ها، لیگاند شامل اتم­های دهنده مناسب غیر­مارپیچی است، اما خواص کوئوردیناسیون یون­های فلز، لیگاند را به گونه­ای که برای رفتار یک توپولوژی مارپیچی فرض می­شود هدایت می­کند لیگاند نشان داده شده با یون Hg2+ به نسبت 2:1 کمپلکس دو هسته­ای دو مارپیچی ایجاد می­کند

 

برای تشکیل چنین کمپلکس­هایی لیگاند باید دارای شرایط زیر باشد: الف) لیگاند باید دارای چندین موقعیت مختلف برای کوئوردینه­شدن به یون­های فلزی باشد وهمچنین قابلیت کوئوردینه­شدن به یون­های فلزی مختلفی را داشته باشد.ب) بین موقعیت­های مختلف برای کوئوردینه­شدن به فلز مرکزی، یک پل مناسبی از اتم­های کربن باشد این پل باید به راحتی حول پیوند­های کربن – کربن دوران می­کند اگر نسبت بین فلز و لیگاند 2:2 باشد، به چنین کمپلکس­هایی مارپیچ دو رشته­ای می­گویند که برای نقره و مس با عدد اکسایش 1 مشاهده می­شود ولی اگر نسبت بین فلز و لیگاند 3:2 باشد به چنین کمپلکس­هایی مارپیچ سه رشته­ای می­گویند، که بیشتر برای کبالت، نیکل، و روی با اعداد اکسایش 2 مشاهدهمی­شود ]60 و61[.

1-3-3-کمپلکس­های دو­هسته­ ای

کمپلکس­های فلزات واسطه دو ­هسته­ای با لیگاند های باز­شیف کاربرد­هایی چون خاصیت ضد­میکروبی، ضد­قارچی و. . . از خود نشان می­دهند. پیلکینگتون و رابسون پیشگامان کار بر روی کمپلکس­های ماکروسیکل دو­هسته­ای می­باشند به­علت توانایی کوئوردیناسیون ویژه این ترکیبات به طور گسترده­ای به عنوان مدل­هایی از جایگاه زیستی فلزات و سیستم­های مناسبی جهت مولکول­های ساده فعال­کننده مورد مطالعه قرار می­گیرند .

در میان کمپلکس­های ماکروسیکل، کمپلکس­های روی(II) دو­هسته­ای بسیار جالب توجه هستند، زیرا برای مطالعات خود تجمعی کاندیدای مناسبی محسوب می­شوند.


1-Helix

 

2-Harries

 

3-Mckenzi

 

4-Double – Strand Helicatec

5-Triple-Stranded Helicates

6-Pilkington

 

7-Robson

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...