رفتن به مطلب
azarafrooz

کمپلکس­های مارپیچی

پست های پیشنهاد شده

ساختار مارپیچی برای کمپلکس­های آلی–فلزی اولین بار توسط هریس و مکنزیدر سال 1969 برای کمپلکس­های مس(II) از بیس(پیریدینال)اتیلن­دی­آمی ن پیشنهاد شد. نمونه­های کمپلکس­های مارپیچی در حال حاضر متعدد هستند در همه این کمپلکس­ها، لیگاند شامل اتم­های دهنده مناسب غیر­مارپیچی است، اما خواص کوئوردیناسیون یون­های فلز، لیگاند را به گونه­ای که برای رفتار یک توپولوژی مارپیچی فرض می­شود هدایت می­کند لیگاند نشان داده شده با یون Hg2+ به نسبت 2:1 کمپلکس دو هسته­ای دو مارپیچی ایجاد می­کند

 

برای تشکیل چنین کمپلکس­هایی لیگاند باید دارای شرایط زیر باشد: الف) لیگاند باید دارای چندین موقعیت مختلف برای کوئوردینه­شدن به یون­های فلزی باشد وهمچنین قابلیت کوئوردینه­شدن به یون­های فلزی مختلفی را داشته باشد.ب) بین موقعیت­های مختلف برای کوئوردینه­شدن به فلز مرکزی، یک پل مناسبی از اتم­های کربن باشد این پل باید به راحتی حول پیوند­های کربن – کربن دوران می­کند اگر نسبت بین فلز و لیگاند 2:2 باشد، به چنین کمپلکس­هایی مارپیچ دو رشته­ای می­گویند که برای نقره و مس با عدد اکسایش 1 مشاهده می­شود ولی اگر نسبت بین فلز و لیگاند 3:2 باشد به چنین کمپلکس­هایی مارپیچ سه رشته­ای می­گویند، که بیشتر برای کبالت، نیکل، و روی با اعداد اکسایش 2 مشاهدهمی­شود ]60 و61[.

1-3-3-کمپلکس­های دو­هسته­ ای

کمپلکس­های فلزات واسطه دو ­هسته­ای با لیگاند های باز­شیف کاربرد­هایی چون خاصیت ضد­میکروبی، ضد­قارچی و. . . از خود نشان می­دهند. پیلکینگتون و رابسون پیشگامان کار بر روی کمپلکس­های ماکروسیکل دو­هسته­ای می­باشند به­علت توانایی کوئوردیناسیون ویژه این ترکیبات به طور گسترده­ای به عنوان مدل­هایی از جایگاه زیستی فلزات و سیستم­های مناسبی جهت مولکول­های ساده فعال­کننده مورد مطالعه قرار می­گیرند .

در میان کمپلکس­های ماکروسیکل، کمپلکس­های روی(II) دو­هسته­ای بسیار جالب توجه هستند، زیرا برای مطالعات خود تجمعی کاندیدای مناسبی محسوب می­شوند.


1-Helix

 

2-Harries

 

3-Mckenzi

 

4-Double – Strand Helicatec

5-Triple-Stranded Helicates

6-Pilkington

 

7-Robson

  • Like 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×