رفتن به مطلب

طوفان فکری

ارسال های توصیه شده

tbjqtjjeadb2o7cccr1.jpg

طوفان فکری یا ( یورش فکری )به انگلیسی:( Brainstorming) یک روش برای برانگیختن خلاقیت در یک گروه‌ است که برای تولید تعداد زیادی ایده در مورد یک مسأله به کار می‌رود.

چهار قاعدهٔ اساسی که باید در طوفان فکری رعایت شود به شرح زیر است.

[TABLE=class: MsoNormalTable]

[TR]

[TD]رعایت این قواعد، منجر به هم‌افزایی در گروه می‌شود که نهایتاً باعث بروز خلاقیت در اعضای گروه می‌شود. بر این اساس، محدودیتی برای مطرح کردن ایده‌ها وجود نخواهد داشت و طی یک فرآیند طبیعی و بدون دخالت بیرونی، جمع مستمراً به ایده‌های بهتر دست خواهد یافت.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

تمرکز بر کمیت

هرچه تعداد ایده‌هایی که تولید می‌شوند بیش‌تر باشد، احتمال دست یافتن به یک راه‌حل اساسی و اثربخش بیش‌تر است.

اجتناب از انتقاد

اگر در مواجههٔ اولیه با یک ایده، به جای انتقاد از آن، به توسعه و بهبود آن فکر کنیم، یک جو مناسب برای تولید ایده‌های غیرمعمول فراهم می‌شود. و همچنین باعث باز شدن فکر افرادمی شود و استفاده از این متد سبب ایجاد دامنه زیادی از راه حل‌های باورنکردنی می‌شود.

استقبال از ایده‌های غیرمعمول

ممکن است ایده‌های غیرمعمول رویکردهای جدیدی را به مسأله فراهم کنند و منجر به راه‌حل‌های بهتری نسبت به ایده‌های معمول شوند.

ترکیب و بهبود ایده‌ها

می‌توان با ترکیب دو ایدهٔ خوب، به ایده‌ای بهتر رسید که از هر دو ایدهٔ قبلی کامل‌تر باشد.

کاربرد و اهداف طوفان ذهنی

1. توانمندسازی نیروی انسانی و آموزش
  2. اولویت‌بندی مسائل و مشکلات (افزایش تولید، کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت، انگیزه، فروش و...)

3. انتخاب بهترین راه حل
  4. افزایش قدرت ابتکار و خلاقیت در نیروی انسانی
  5. افزایش انگیزه در کارکنان

6. ایجاد کار تیمی و مدیریت مشارکتی
  7. بدست آوردن ایده‌های بزرگ

مزیت های طوفان فکری

طوفان فکری به ما نشان می دهد که همیشه راه حلی برای حل موفقیت در کسب و کار و بازار وجود دارد. حتی وقتی شرکتی ضرر می دهد، می توان امیدوار بود که راه حل های نرفته ای وجود دارد که اگر به آن ها دست یابیم مشکلات حل خواهد شد. گفته می شود دو بازاریابی کفش از دو شرکت مختلف برای شناسایی پتانسیل های بازار آفریقا به این قاره سفر کردند. اولی بعد از مدت کوتاهی با دفتر شرکت تماس گرفت و گفت: «این جا بازار خوبی برای کفش نیست. چون اکثر مردم فقیرند و کفشی به پا ندارند.» دومی بعد از مدتی با دفتر شرکت تماس گرفت و گفت «بسیار عالی است بهتر از این نمی شود این جا هیچ کس کفش ندارد و ما می توانیم تا سال ها در این قاره کفش های مان را به فروش برسانیم.»

این دو دیدگاه نشان می دهد که تا چه حد میان افراد در رسیدن به موفقیت تفاوت نظر وجود دارد. انسان های خلاق هرگز متوقف نمی شوند و در جست و جوی راه هایی برای رسیدن به اهداف شان هستند. طوفان فکری در این زمینه به ما کمک می کند که در یک شرایط آزاد، به دور از استرس ایده ها و نظریات خود را در راستای یک هدف خاص ابراز کنیم. آن چه در هر جامعه ای رسیدن به سود در کسب و کار یا مزیت های اقتصادی با مانع رو به رو می سازد وجود محدودیت های ذهنی، توجه به کلیشه ها و روش های سنتی است.

اما اگر بتوان با یک طراحی و برنامه ریزی درست روش تولید ایده را تجربه کرد می توان امیدوار بود که در آینه به نتایج مطلوب و بهره وری و سود در کسب و کار رسید. تکنیک طوفان فکری بهترین روش را برای تقویت اعتماد به نفس، ایجاد پویایی ذهنی، پیدا کردن آزادی عمل و تقبل خطر در مواقعی که به آن احساس نیاز می شود. در اختیار ما قرار می دهد.

درhttp://www.noandishaan.com/forums/thread101620.html#post1094293 میتونید مباحث رو دنبال کنید....

با تشکر از همکاری تمامی دوستان .........:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

ببخشید من دیر رسیدم راستش این چند وقت زیاد نمیومدم و نتونستم بیام اینجا الان اونیکی تاپیک که مرحله 2 هستو خوندم ولی توش یه چندتا پیشنهاد کم بود!!!!

منم با نظرات دوستان در مورد پرورش شتر نرغ و قارچ کاملا موافقم

ولی این دوتا هم هست یکی تولید جعبه های مقوایی برای میوه و باغداران که میوه هارو بسته بندی کنند و به بازار بفرستند

دیگرری هم تولید اگوستیک هایی که که امروزه داره توی صنعت ساختمان سازی استفاده میشه

لینک به دیدگاه

من یک سوالی در مورد این روش دارم . میخواستم ببینم برای کسانی که میتونن در این بارش ایده ها شرکت کنن محدودیتی وجود نداره؟

مثلا میخوایم در مورد حل یک مشکل خاص در یک صنعت خاص از این روش استفاده کنیم . آیا میشه یه سری افرادی که هیچ اطلاعاتی از اون صنعت ندارن رو بیاریم و بگیم که ایده بدین و امیدوارم باشیم که شاید از بعضی از این ایده ها بشه استفاده کرد؟

یا اینکه برای یک موضوع خاص باید افراد متخصص اون موضوع جمع بشن و ایده پردازی کنن؟

لینک به دیدگاه
من یک سوالی در مورد این روش دارم . میخواستم ببینم برای کسانی که میتونن در این بارش ایده ها شرکت کنن محدودیتی وجود نداره؟

مثلا میخوایم در مورد حل یک مشکل خاص در یک صنعت خاص از این روش استفاده کنیم . آیا میشه یه سری افرادی که هیچ اطلاعاتی از اون صنعت ندارن رو بیاریم و بگیم که ایده بدین و امیدوارم باشیم که شاید از بعضی از این ایده ها بشه استفاده کرد؟

یا اینکه برای یک موضوع خاص باید افراد متخصص اون موضوع جمع بشن و ایده پردازی کنن؟

در پاسخ به سوال افرادی رو که باید در این جلسات حضور داشته باشند رو در ادامه نام میبرم.....

• یک نفر راهنمای جلسات:وظیفه نوشتن ایده ها به روی برد رو داره و جلسه رو هدایت میکنه...

• دو تا سه نفر که با پروژه آشنایی دارند

• دو تا سه نفر کسانی که چیزی درباره پروژه نمیدانند

درهر جلسه توفان فکری لازم است افراد ذیل حضور داشته باشند: رئیس ، دبیرجلسه و اعضای گروه . رئیس جلسه ، قواعدکاری و مسئله موردبحث "مشکل " را مطرح می کندو ناظر بر حسن اجرای آنهاست . دبیر، کار ثبت صورتجلسه را انجام می دهد. بهتر است دبیر نزدیک رئیس جلسه بنشیند، به طوری که بتواند نقش رابط غیرمستقیم بین رئیس جلسه و اعضا را ایفا کند. بهتر است پیشنهادات بطور گزارشی - نه کلمه به کلمه -یادداشت شوند. اسبورن پیشنهاد می کند که از افرادی که دارای موقعیتهای شغلی یکسان هستند برای هم فکری ، دعوت به عمل آید. ضمنا باید درنظرداشت چنانچه رئیس ومرئوس با هم در یک گروه باشند، اصل اظهارنظر آزاد و بیواسطه خدشه خواهدیافت مگرآنکه برای آن قبلا تدابیری اندیشیده شده باشد.

یک گروه 6 تا 12 نفری از اعضا انتخاب می شوند "حتی الامکان از لحاظ رتبه اداری همسان باشند";

مشکل به روشنی تعریف شده ، و برای شرکت کنندگان توضیح کافی داده می شود;

حداقل یک هفته از طرح صورت مسئله گذشته باشد "یعنی دستور کار هر جلسه قبلااعلام شده باشد";

بلافاصله پیش از جلسه اصلی توفان فکری ، برای اعضا، جلسه ای توجیهی برگزارمی شود;

با نوشتن صورت مسئله بر روی تخته سیاه به طوری که برای همه قابل خواندن باشد،جلسه توفان فکری شروع می شود;

همچنین در انتخاب افراد به موارد زیر هم باید توجه شود:

• افراد با پیش زمینه های کاری متفاوت

• افرادی که روحیه کار تیمی داشته باشند و در جمع احساس راحتی کنند...

موارد دیگه ای به ذهنم رسید حتما اضافه خواهم کرد...

لینک به دیدگاه

• دو تا سه نفر کسانی که چیزی درباره پروژه نمیدانند

ممنونم از پاسختون . جدا دارم استفاده میکنم

اما من بیشتر سوالم در مورد همین نقل قولیه که گرفتم و ایراد نظر کسانی که در مورد پروژه چیزی نمیدانند هست

ببینید یک وقت یه پروژه ی خاصی وجود داره و افراد در مورد اون پروژه ی بخصوص اطلاعات ندارند. اما در حیطه ی کاری خودشون افراد خبره ای هستن. و کاملا نسبت به روند یک پروژه آگاه هستند و نظراتشون میتونه راه گشا باشه

خب این یه مساله ی منطقیه

اما آیا در این روش از افراد بی تجربه هم استفاده میشه؟ یعنی افرادی که فارغ از عنوان پروژه، هیچ آشنایی به روند یک پروژه هم ندارند؟

آیا نظر این چنین افرادی هم میتونه کار گشا باشه؟

لینک به دیدگاه

ببینید در مورد انتخاب این افراد هم ما یک سری اصول رو باید رعایت کنیم که در ادامه میگم....

دعوت از افرادی که تخصص ها و پیش زمینه های کاری متفاوتی دارند باعث میشه که اونها تجارب شخصی خودشون رو به این فرآیند یا پروژه بیاورند که این باعث تولید ایده های ناب تر خواهد شد...گاهی حتی کسی که در اون مسئله متخصص نیست و همچنین آشنایی با پروژه نداره میتونه یک ایده جدید و ناب بهمون بده...

مطمئن باشید افرادی که به جلسه دعوت میکنید بزرگ فکر میکنند...یعنی اینکه شما قرار نیست افرادی رو به جلسه دعوت کنید که با افکار کوچک و غیر خلاقانه شون ،خودشون و دیگر حاضرین در جلسه رو محدود بکنند...

افرادی که روابط خوبی با هم دارند...یعنی آدمهایی که احساس راحتی بیشتری با هم دارند مطمئنا احساس ایمنی بیشتری هم در جلسات خواهند داشت....

امیدوارم توضیحاتم براتون مفید بوده باشه...:a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
ممنونم از پاسختون . جدا دارم استفاده میکنم

اما من بیشتر سوالم در مورد همین نقل قولیه که گرفتم و ایراد نظر کسانی که در مورد پروژه چیزی نمیدانند هست

ببینید یک وقت یه پروژه ی خاصی وجود داره و افراد در مورد اون پروژه ی بخصوص اطلاعات ندارند. اما در حیطه ی کاری خودشون افراد خبره ای هستن. و کاملا نسبت به روند یک پروژه آگاه هستند و نظراتشون میتونه راه گشا باشه

خب این یه مساله ی منطقیه

اما آیا در این روش از افراد بی تجربه هم استفاده میشه؟ یعنی افرادی که فارغ از عنوان پروژه، هیچ آشنایی به روند یک پروژه هم ندارند؟

آیا نظر این چنین افرادی هم میتونه کار گشا باشه؟

نظرات خنده دار بدین!

درور بر شما

نه مشکلی نیست

در طوفان ذهنی اتفاقا کمیت می چربه بر کیفیت. چه بسا از بعضی از پیشنهادات خنده دار و ساده، طرحی مهم شکل بگیره

لینک به دیدگاه

من چرا اینجا هستم و انتظار مدعو از من چیست؟ هر جا ديالوگ نيست و همه زبانند , بي آنكه گوش باشند , هيچ مشكلي را نمي توان حل كرد. حاضرین خود را معرفی کنند تا بدانم چگونه باید به آنها گوش بدهم.

اشباع تخلفات باعث میشود تا روشنفکران از روشنفکری استعفاء بدهند.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...