رفتن به مطلب

آیا از تفکر مکتوب در زندگی خود بهره میبرید؟...

ارسال های توصیه شده

[h=5]رابطه‌تان با قلم چگونه است؟

قهر و بيگانه؟ يا بي‌تفاوت؟ و يا دوستانه؟

سؤالم را كامل‌تر مي‌كنم.

چقدر در زندگيتان مكتوب تفكر مي‌كنيد؟

آيا كارها و برنامه‌ها و اهدافتان را مي‌نويسيد؟

آيا كارهاي روزمره‌تان را از شب قبل معلوم مي‌كنيد و روي كاغذ ثبت مي‌كنيد و هر شب ميزان انجامشان را مي‌سنجيد؟

...

آيا مي‌دانيد كه تعداد بسيار كمي از افراد اينكار را به صورتي منسجم و پيوسته انجام مي‌دهند و جالب‌تر آنكه آيا مي دانيد كه اين افراد اكثريت قريب به اتفاق انسان‌هاي موفق را در هر عصر و دوره‌اي تشكيل مي‌دهند؟

به راستي چه رمزي در اين مكتوب كردن تفكرات (ايده‌ها،برنامه‌ها) و اتفاقات روزمره و رابطه آن با موفقيت در ابعاد مختلف زندگي وجود دارد؟

کسانی که تجربه و یا ایده ای در این زمینه دارند ، رد یا تایید میکنن نظرات خودشون رو اعلام بفرمایند:a030:

[/h]

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 62
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

رابطه‌تان با قلم چگونه است؟

قهر و بيگانه؟ يا بي‌تفاوت؟ و يا دوستانه؟

سؤالم را كامل‌تر مي‌كنم.

چقدر در زندگيتان مكتوب تفكر مي‌كنيد؟

آيا كارها و برنامه‌ها و اهدافتان را مي‌نويسيد؟

آيا كارهاي روزمره‌تان را از شب قبل معلوم مي‌كنيد و روي كاغذ ثبت مي‌كنيد و هر شب ميزان انجامشان را مي‌سنجيد؟

...

آيا مي‌دانيد كه تعداد بسيار كمي از افراد اينكار را به صورتي منسجم و پيوسته انجام مي‌دهند و جالب‌تر آنكه آيا مي دانيد كه اين افراد اكثريت قريب به اتفاق انسان‌هاي موفق را در هر عصر و دوره‌اي تشكيل مي‌دهند؟

به راستي چه رمزي در اين مكتوب كردن تفكرات (ايده‌ها،برنامه‌ها) و اتفاقات روزمره و رابطه آن با موفقيت در ابعاد مختلف زندگي وجود دارد؟

کسانی که تجربه و یا ایده ای در این زمینه دارند ، رد یا تایید میکنن نظرات خودشون رو اعلام بفرمایند:a030:

من کاملا به این حرف اعتقاد دارم واقعا درسته من 90درصد کارامو مینویسم یه روز قبلش بعضی مواقع تو ذهنم مینویسم به همین دلیل تا حالا تو عمرم از وقت کم نیاوردم همه ی کارامو سر موقع بدون وقفه انجام میدم

لینک به دیدگاه
من کاملا به این حرف اعتقاد دارم واقعا درسته من 90درصد کارامو مینویسم یه روز قبلش بعضی مواقع تو ذهنم مینویسم به همین دلیل تا حالا تو عمرم از وقت کم نیاوردم همه ی کارامو سر موقع بدون وقفه انجام میدم

این نوشته ها آیا نظم و ترتیب یا تقسیم بندی خاصی دارن ، آیا زمانبندی دارن ؟ به چه شیوه ای این کار رو انجام میدی مثلا دفتری داری مختص این کار؟

لینک به دیدگاه

من با نوشتن خیلی موافقم . چون ذهن انسان تا حدودی میتونه مطالبی که شنیده یا مورد نظرش هستو نگه داره بقیش میپره!!

حتی خدا هم توی قران به قلم قسم خورده و این اهمیت نوشتن و قلمو چند برابر میکنه... :ws37:

لینک به دیدگاه
این نوشته ها آیا نظم و ترتیب یا تقسیم بندی خاصی دارن ، آیا زمانبندی دارن ؟ به چه شیوه ای این کار رو انجام میدی مثلا دفتری داری مختص این کار؟

این نظم و ترتیب تو کارا از بچگی تو وجودم بود اما حالا که کارام زیاد شده نوشتن یشتر بدرد میخوره.دفتر مختص با این کار ندارم هر کاغذی دم دستم باشه روش مینویسم اول به صورت کلی رنامه هارو مینویسم بعد زماناشونو تنظیم میکنم واسه هر کاری نیم ساعت زیاد میزارم راحت کارامو انجام بدم

لینک به دیدگاه

برای موضوع بحث راهکار هایی به شرح زیر میتونه مفید باشه

فعلاً براي شروع يك دفترچه يادداشت تهيه كنيد. بهتر است ابعاد آن به گونه‌اي باشد كه بتوانيد آنرا هميشه در دسترس داشته باشيد.

آنرا به چند قسمت به صورت زير تقسيم كنيد:

يك بخش را به كارهاي هفتگي اختصاص دهيد (كارهايي كه بايد اين هفته انجام دهم).

يك بخش را به كارهايي كه بايد در ماه آينده انجام شود.

يك بخش را به ايده‌هايي كه در طول روز به ذهنتان مي‌رسد.

يك بخش را به اشتباهات و نقاطي كه در طول انجام كارهايتان انجام داده‌ايد.

يك بخش را به سؤالات و مسائلي كه در طول كارها و فعاليت‌هايتان با آن‌ها مواجه مي‌شويد.

لینک به دیدگاه

کار خوبیه ولی به نظرت یکم وقت گیر نیست؟

من نوشتن دوست دارم خصوصا وقتایی که گیج،ناراحت یا سر دو راهیم...

ولی اینکه بخوام صبح تا شب برنامه بنویسم....:ws52:

لینک به دیدگاه

سلام

من با این روش موافقم

علاوه بر اینکه می تونی میزان موفقیت و بازده روزت رو بررسی کنی, باعث نظم و ارامش هم میشه

گاهی پیش میاد که نگران حجم کارهام باشم ولی وقتی می نویسم می بینم که خیلی هم کار ندارم فقط اهمییتشون باعث اضطراب شده

در ضمن مکتوب کردن کارها باعث میشه که کمتر بتونی از زیر کارها شونه خالی کنی :w02:

لینک به دیدگاه

تا به حال چند بار برای خودتان برنامه‌ریزی كرده‌اید؟ چند بار كاری را شروع كرده، اما به اتمام نرسانده‌اید؟ چند بار تصمیم گرفته‌اید كه یادگیری زبان انگلیسی، كلاس موسیقی و ورزش و... را به طور جدی شروع كنید، اما بعد از مدتی بی‌تفاوت شده‌اید و آنها را رها كرده‌اید؟!

اگر شما هم از این دسته افراد هستید، بهتر است به جای برنامه‌ریزی، بنشینید و فكر كنید كه چرا برنامه‌هایتان عملی نمی‌شود؟ این كه هر روز قصد انجام كار بزرگی را دارید یا هر روز یك ایده و فكر جدید دارید، برای شما امتیازی محسوب نمی‌شود؛ مهم این است كه دست به كار شوید و ایده‌هایتان را عملی كنید. مطالعه نكات و اصول زیر به شما در عملی كردن برنامه‌هایتان یاری خواهد كرد:

مهم‌ترین اصل روشن بودن هدف است. دلیل این كه چرا بعضی از مردم در انجام كارهایشان موفقند، این است كه هدف‌ها و برنامه‌های كاملا روشنی دارند و از آنها فاصله نمی‌گیرند. در واقع هر چه برایتان روشن‌تر باشد كه چه می‌خواهید، موفقیت بیشتری نصیبتان می‌شود.

افكار و برنامه‌هایتان را روی كاغذ بیاورید. انسان‌های موفق قبل از این كه دست به اقدامی بزنند، روی كاغذ فكر می‌كنند. باید زمانی را برای نوشتن برنامه موفقیت و اهدافتان روی كاغذ اختصاص دهید. فقط 3 درصد از افراد این كار را می‌كنند. این كه آنها موفق می‌شوند اتفاقی نیست، بلكه با طراحی به آن می‌رسند. وقتی اهدافتان را می‌نویسید، آن را شفاف و قابل لمس می‌كنید، با این كار چیزی خلق می‌كنید كه قابل لمس و دیدن است. به بیانی دیگر، هدفی كه روی كاغذ نیامده، فقط یك آرزو یا رویاست و هیچ انرژی‌ای در پشت آن نیست.

برای اهداف و برنامه‌هایتان مهلت تعیین كنید. برای یك هدف یا تصمیم بدون مهلت مشخص هیچ فوریتی وجود ندارد. شما مجبورید برای به انجام رسانیدن اهدافتان در یك چارچوب زمانی مطمئن دست به یك تلاش فكری بزنید. بدون داشتن یك چارچوب زمانی شما هدفی ندارید، بلكه فقط آرزو خواهید داشت.

چند كار را با هم شروع نكنید. ممكن است شما بعد از خواندن یك كتاب یا مقاله و دیدن یك فیلم، انرژی زیادی برای برنامه‌ریزی داشته باشید، اما توجه كنید كه گنجاندن كارهای متعدد و سنگین خارج از توان‌تان، خصوصا برای شروع كار، شما را دچار سرخوردگی خواهد كرد.

زنجیرها را پاره كنید. عادت‌ها و بهانه‌ها زنجیرهایی هستند كه مانع عملی شدن برنامه‌هایتان می‌شوند.

اگر شما به تنبلی عادت كرده‌اید، بیماری خاصی ندارید،‌ فقط یك الگوی ذهنی را مرتبا تكرار می‌كنید. برای برطرف كردن عادت كافی است این الگو را به هم بزنید و افكارتان را عوض كنید. شما همیشه می‌توانید برای تاخیرها بهانه‌ای بیاورید. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. كلید شروع كار،‌ در حركت امروز است.

لینک به دیدگاه
من این روش رو قبلا امتحان کردم البته برای برنامه های کوتاه مدتم.

بنظرم خیلی جواب میده.

در مورد روشتم توضیح بدی خیلی عالیه

• :a030:

لینک به دیدگاه
در مورد روشتم توضیح بدی خیلی عالیه

• :a030:

کارهایی رو که باید انجام بدم رو مینویسم.

بعد اولویت بندی میکنم.که کارهای مهم رو اول انجام بدم.

. در آخر هم زمانی رو که باید به هر کدوم از کارام اختصاص بدم رو تعیین میکنم.

لینک به دیدگاه

دقیقا این مشکلیه که من دارم:ws3:

چون سرم خیلی شلوغه خیلی از کارایی که میخوام تو روز انجام بدم فراموش میشه یا فدای برنامه های دیگه میشه هر چند میشینم اول صبح کارام و می نویسم ولی متاسفانه مشکل اینجاست که اصلا فراموش می کنم به کاغذ هم نگاهی بندازم

لینک به دیدگاه

عقربه‌های‌ ساعت را نمی‌توان متوقف و گذشت‌ زمان را نیز نمی‌توان کندتر کرد، فقط با مدیریت صحیح وقت است‌ که می‌توان بر اندوخته زمانی خود افزود. زمان منبع منحصر به فردی‌ است که برای آن جایگزینی وجود ندارد. اگرچه پول، نیروی کار و سایر منابع به صورت نابرابر توزیع‌ شده‌اند ولی تمام مدیران، زمان‌ را به میزان یکسان در اختیار دارند و به وسیله مدیریت صحیح بر زمان‌ می‌توانند از آن استفاده بهتری‌ ببرند. همچنین بسیاری از فشارهای‌ روزانه را می‌توان با مدیریت زمان‌ کاهش داد و یا از بین برد.

احتمالاً روشن‌ترين دليل عدم استفاده از مديريت زمان اين است كه مردم نمي‌دانند مديريت زمان چيست. دليل دوم سستي و تنبلي است؛ بعضي از مردم فاقد هدف و انگيزش لازم براي برنامه‌ريزي مؤثر هستند. گروه سومي كه از مديريت زمان استفاده نمي‌كنند آنهايي هستند كه دوست دارند تحت فشار و تنگي وقت (دقيقه نود) و شرايط بحران كار كنند.

ممكن است در شرايطي استفاده نكردن از مديريت زمان توجيه‌پذير باشد اما مزاياي استفاده موفق از مديريت زمان هر گونه دليل يا توجيه را رد مي كند. مديريت زمان كمك مي‌كند كه تعيين كنيد كدام يك از كارهايي كه انجام مي‌دهيد مهمترين هستند. اين عمل به شما اين امكان را مي‌دهد به برخي فعاليتها اولويت زيادي دهيد و برخي از فعاليت‌ها را حذف كنيد. هم‌چنين مديريت زمان به شما كمك مي‌كند كه از طريق حذف مزاحمت‌ها و فعاليت‌هاي غيرضروري، مدت زماني كه واقعاً كار مي‌كنيد را افزايش دهيد. يكي از وجوه رضايت بخش مديريت زمان كاهش استرس در زندگي است. كاهش سطح استرس موجب بهبود سلامت روحي و جسمي مي‌شود.

وقت، موهبتی است که در این‌ کره خاکی به هریک از ما به رایگان‌ اعطا شده است، موفقیت ما در زندگی بستگی به چگونگی استفاده‌ از این گوهر گرانبها دارد. موفقیت‌ هر شخص در جهت تحقق اهداف و آرمان‌هایش به مقدار قابل توجهی‌ تابع استفاده مؤثر از وقت است.

زمان و مدیریت زمان

امام علی (ع) پیروان خود را بهره گیری هر چه بیشتر از فرصتهای زودگذر تشویق کرده اند و فرموده اند: فرصتها همچون ابرها می گذرند ، پس فرصتهای نیک را غنیمت بشمارید. و فرموده اند کسانی که به موقع از فرصتهای خود استفاده و بر اجل پیشدستی کرده و از کار و تلاش خود توشه کافی برگیرند را مشمول رحمت خدا دانسته و در مقابل از دست رفتن فرصتها را موجب اندوه و پشیمتنی می داند.

خیام هم معتقد است که: "این قافله‌ عمر عجب می‌گذرد" و نیز یک ضرب المثل انگلیسی می‌گوید: "زمان منتظر هیچکس نمی‌شود"

پیتر دراکر، تئوری‌پرداز مدیریت ، معتقد است، زمان یکی‌ از کمیاب‌ترین منابعی است که‌ مدیران در اختیار دارند. یکی از استراتژی‌های سودمند برای غلبه‌ بر فشارهای روحی مربوط به شغل، مدیریت موثر بر زمان است. تاکید اصلی مدیریت زمان بر انضباط فردی است، مدیریت زمان به معنی‌ مدیریت بر خود است. همچنین‌ به معنی در اختیار گرفتن زمان‌ و کار خویش است.

مدیریت زمان به‌ معنی استفاده مؤثر از منابع و راهی‌ برای رسیدن مؤثر به اهداف مشخص‌ است . اگر شما علاقه‌مند به بررسی‌ گذراندن وقت خود هستید و تصمیم‌ جدی در مورد توسعه آن دارید به چیزهایی که باید انجام دهید نظری بیفکنید. مدیریت زمان‌ نشان می‌دهد که چگونه کار باید سودمندتر و آگاهانه‌تر، نه سخت‌تر و زیادتر انجام گیرد.

یک ضرب المثل‌ انگلیسی می‌گوید:"سخت‌تر کار نکنید، هوشمندانه‌تر کار کنید"

لینک به دیدگاه

عقربه‌های‌ ساعت را نمی‌توان متوقف و گذشت‌ زمان را نیز نمی‌توان کندتر کرد، فقط با مدیریت صحیح وقت است‌ که می‌توان بر اندوخته زمانی خود افزود. زمان منبع منحصر به فردی‌ است که برای آن جایگزینی وجود ندارد. اگرچه پول، نیروی کار و سایر منابع به صورت نابرابر توزیع‌ شده‌اند ولی تمام مدیران، زمان‌ را به میزان یکسان در اختیار دارند و به وسیله مدیریت صحیح بر زمان‌ می‌توانند از آن استفاده بهتری‌ ببرند. همچنین بسیاری از فشارهای‌ روزانه را می‌توان با مدیریت زمان‌ کاهش داد و یا از بین برد.

احتمالاً روشن‌ترين دليل عدم استفاده از مديريت زمان اين است كه مردم نمي‌دانند مديريت زمان چيست. دليل دوم سستي و تنبلي است؛ بعضي از مردم فاقد هدف و انگيزش لازم براي برنامه‌ريزي مؤثر هستند. گروه سومي كه از مديريت زمان استفاده نمي‌كنند آنهايي هستند كه دوست دارند تحت فشار و تنگي وقت (دقيقه نود) و شرايط بحران كار كنند.

ممكن است در شرايطي استفاده نكردن از مديريت زمان توجيه‌پذير باشد اما مزاياي استفاده موفق از مديريت زمان هر گونه دليل يا توجيه را رد مي كند. مديريت زمان كمك مي‌كند كه تعيين كنيد كدام يك از كارهايي كه انجام مي‌دهيد مهمترين هستند. اين عمل به شما اين امكان را مي‌دهد به برخي فعاليتها اولويت زيادي دهيد و برخي از فعاليت‌ها را حذف كنيد. هم‌چنين مديريت زمان به شما كمك مي‌كند كه از طريق حذف مزاحمت‌ها و فعاليت‌هاي غيرضروري، مدت زماني كه واقعاً كار مي‌كنيد را افزايش دهيد. يكي از وجوه رضايت بخش مديريت زمان كاهش استرس در زندگي است. كاهش سطح استرس موجب بهبود سلامت روحي و جسمي مي‌شود.

وقت، موهبتی است که در این‌ کره خاکی به هریک از ما به رایگان‌ اعطا شده است، موفقیت ما در زندگی بستگی به چگونگی استفاده‌ از این گوهر گرانبها دارد. موفقیت‌ هر شخص در جهت تحقق اهداف و آرمان‌هایش به مقدار قابل توجهی‌ تابع استفاده مؤثر از وقت است.

خانومهای عزیز خونه ابتدا در چند مطلب مدیریت زمان را به صورت عمومی تر بررسی می کنیم و انشالله در مطلبهای بعدی مدیریت زمان را در خانواده به صورت اختصاصی و کاربردی تر عنوان خواهیم کرد.

زمان و مدیریت زمان

امام علی (ع) پیروان خود را بهره گیری هر چه بیشتر از فرصتهای زودگذر تشویق کرده اند و فرموده اند: فرصتها همچون ابرها می گذرند ، پس فرصتهای نیک را غنیمت بشمارید. و فرموده اند کسانی که به موقع از فرصتهای خود استفاده و بر اجل پیشدستی کرده و از کار و تلاش خود توشه کافی برگیرند را مشمول رحمت خدا دانسته و در مقابل از دست رفتن فرصتها را موجب اندوه و پشیمتنی می داند.

خیام هم معتقد است که: "این قافله‌ عمر عجب می‌گذرد" و نیز یک ضرب المثل انگلیسی می‌گوید: "زمان منتظر هیچکس نمی‌شود"

پیتر دراکر، تئوری‌پرداز مدیریت ، معتقد است، زمان یکی‌ از کمیاب‌ترین منابعی است که‌ مدیران در اختیار دارند. یکی از استراتژی‌های سودمند برای غلبه‌ بر فشارهای روحی مربوط به شغل، مدیریت موثر بر زمان است. تاکید اصلی مدیریت زمان بر انضباط فردی است، مدیریت زمان به معنی‌ مدیریت بر خود است. همچنین‌ به معنی در اختیار گرفتن زمان‌ و کار خویش است.

یک ضرب المثل‌ انگلیسی می‌گوید:"سخت‌تر کار نکنید، هوشمندانه‌تر کار کنید"

:ws38:

لینک به دیدگاه

چون برخی ها نمی توانند برنامه هایشان را اجرا کنند، باید بحث کتبی بودن برنامه ریزی را همان طور که توضیح داده شد عمل کنید. ما هر قدر هم که شفاف بگوییم و هر قدر که هدف های خودمان را مشخص کنیم ولی ننویسیم امکان این که بتوانیم مدیریت درستی را داشته باشیم تقریبا محال است؛ چون بین مدیریت زمان و نوشتن برنامه رابطه ی حیاتی وجود دارد.

- به این جهت که نوشتن به ما قدرت بررسی مجدد می دهد.

- نوشتن، ذهن ما را آرام می کند و به ما اجازه می دهد به دنبال کارهایمان برویم.

- نوشتن باعث می شود که ما هیچ برنامه ای را فراموش نکنیم.

نوشتن سبب می شود دفتر برنامه ی خود را که به سمت روزهای قبل ورق میزنید یک مرتبه یادتان می افتد که چه کارهایی را باید انجام داده اید و کدام یک را انجام نداده اید، سریع آن ها را جلو می آورید؛ اما اگر ننوشته باشید ممکن است مثلا یک هفته یا دو هفته دیگر و بعضی ها یک سال دیگر یادشان بیفتد که چه کاری را فراموش کرده اند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...