رفتن به مطلب

ترفند های excel

ارسال های توصیه شده

در این تایپیک قصد دارم برخی از پر کاربردترین ترفند های نرم افزار اکسل رو آموزش بدم ، به فراخور وقت مطالب جدید مطرح خواهد شد ، امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره.

:icon_gol:

ترفند1

آیا می دانید که می توانید تنظیمات یک Filter را در Excel ذخیره کنید؟

و دفعه بعدی که می خواهید Filter کنید لازم نیست که تک به تک شرطهای آن ف.ی.ل.ت.ر را بر روی ستونها بگذارید فقط کافیست که روی یک گزینه کلیک کنید تا دقیقا آن Filter اعمال شود.

برای ذخیره کردن تنظیمات Filter در یک فایل Excel

ابتدا ف.ی.ل.ت.ر مورد نظر را اعمال کنید و شرطها را بگذارید

سپس

View --> WorkBook Views --> Custom View

را بزنید و سپس در پنجره باز شده با گزینه Add یک View به این فایل اضافه کنید.

برای دفعات بعدی می توانید به همین جا رفته با زدن گزینه Show دقیقا ف.ی.ل.ت.ری را که قبلا شرطهای آنرا تعیین کرده اید را مشاهده نمایید

لینک به دیدگاه

ترفند 2

اغلب کاربران برای اینکه محتویات یک سل غیر قابل مشاهده باشه معمولا رنگ اون سل رو به رنگ پس زمینه در میارن ، اما راه بهتر و کار بردی تر برای اینکار اینه بر روی سل یا محدوده ای که میخواید محتویاتش دیده نشه راست کلیک کنید (یا ctrl+1 ) در قسمت فرمت سل،از تب number و از لیست فرمت ها custom رو انتخاب کنید و در کادر type سه علامت سمی کالن

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

بذارید مشاهده میکنید محتویات سل نمایش داده نمیشه

لینک به دیدگاه

ترفند3

وقتی تعداد زیادی ستون و ردیف داریم و میخوایم انتخابش کنیم اکثر کاربر ها از ماوس استفاده میکنن ولی راه سریعتر و کاربردی تر استفاده ازکلید های میانبر

هست به این صورت که اولین سل ، ردیف یا ستون رو روش کلیک کنیدبعد با گرفتن دو کلید اول و با فشار دادن کلید های جهت دار به هر سمتی که مد نظرتون هست میتونید محدوده ای که شامل داده هست انتخاب کنید

لینک به دیدگاه

ترفند 4

وقتی در یک سلول متنی رو می نویسید و enter می زنید به سلول پایین تر منتقل می شید گاهی نیاز هست در همون سل به سطر بعدی برید برای اینکار میتونید از ترکیب Alt+Enter استفاده کنید .

لینک به دیدگاه

ترفند 5

تابع SUBTOTAL در فرمول نویسی:

کار تابع SUBTOTAL انجام عملیاتهایی مانند جمع، ضرب، میانگین، شمارش و ... است اما با ویژگیهای زیر:

این تابع به ف.یلتر حساس است: یعنی هنگامیکه سطرها ف.یلتر می شوند آنها را محاسبه نمایند در حالیکه توابع دیگر مانند SUM این ویژگی را ندارند.

این تابع به سطرهای HIDE شده حساس است: می توان تابع SUBTOTAL را طوری تنظیم کرد که سطر و ستون ها که در حالت مخفی قرار دارند را محاسبه کند و یا نکند.

این تابع به خودش حساس است: یعنی اگر به این تابع آدرس سلولهایی را بدهیم که برخی از آنها دارای فرمول SUBTOTAL هستند، آن سلولها را محاسبه نمی کند.

بعنوان مثال:

یعنی سلولهای A1:A10 را جمع بزن (کد 109 یعنی SUM) / اگر ف.یتلر بودند آنهایی که نمایش داده نمی شوند را محاسبه نکن / اگر در A1:A10 به تابع SUBTOTAL برخورد کردی آن را نیز محاسبه نکن.

تابع AGGREGATE در فرمول نویسی:

این فرمول در Excel تمامی ویژگیهای بالا را دارد علاوه بر اینکه:

کارهای بیشتری را نسبت به تابع SUBTOTAL انجام دهد مثلا : محاسبه میانه و یا کوچکترین SMALL و بزرگترین LARGE

می تواند به خطاهای EXCEL حساس باشد:

همانطور که می دانید اگر یک سلول حاوی خطا یا ERROR باشد هر آنچیز که به این سلول وابسته است نیز ERROR می شود اما تابع AGGREGATE این خطاها را در نظر نمی گیرد.

بعنوان مثال:

یعنی سلولهای A1:A10 را جمع بزن (کد 9 ) و مخفی ها را در نظر نگیر + خطاها را در نظر نگیر + توابع SUBTOTAL , AGGREGAT را در نظر نگیر (کد 3)

کد رفتار

0 Ignore nested SUBTOTAL and AGGREGATE functions

1 Ignore hidden rows, nested SUBTOTAL and AGGREGATE functions

2 Ignore error values, nested SUBTOTAL and AGGREGATE functions

3 Ignore hidden rows, error values, nested SUBTOTAL and AGGREGATE functions

4 Ignore nothing

5 Ignore hidden rows

6 Ignore error values

7 Ignore hidden rows and error

لینک به دیدگاه

ترفند6

-کلیدهای میانبری در Excel

در ابتدا توجه داشته باشید که برخی از این کلیدها فقط بر روی محدوده‌ای از اکسل که حاوی داده‌هایی باشد (خالی نباشد) کار می‌کند و ابتدا باید Active Cell در این ناحیه قرار داده شود و برای اینکار کافیست که یکبار روی یک سلول آن محدوده کلید کنید.

Ctrl+Home

از این کلید برای رفتن به سلول A1 در Sheet استفاده می‌کنم.

Ctrl+down

منظور من از Down همان فلش روبه پایی در قسمت Arrowkey ها می‌باشد و از این کلید برای رفتن به انتهای یک ستون که در آن داده‌هایی تایپ شده است استفاده می‌کنم.

Home

برای رفتن به ابتدای یک سطر در اکسل استفاده می‌شود.

F2

ویرایش یک سلول اکسل که در آن داده‌ای موجود است.

Ctrl+Pageup و Ctrl + pagedown

از این دو کلید برای جابجا شدن در Sheetهای یک فایل Excel استفاده می‌شود.

F11

برای ایجاد یک Chart در اکسل ایجاد می‌شود، در محدوده ای که داده هایتان را وارد کرده اید ، کلیک کنید تا یکی از سلولهای آن ناحیه فعال شود و سپس کلید F11 را بزنید. با اینکار یک Sheet جدید درست می‌شود و نمودار شما را در آن نمایش داده می‌شود.

Alt+F1

دقیقا مشابه کلید F11 که توضیح داده شد عمل می‌کند با این تفاوت که نمودار را در همان Sheet که داده ها وجود دارند ، درج می ‌کند.

F4

شاید یک شاه کلید باشد! با این کلید آخرین فرمانی که در اکسل اجرا کرده‌اید مجدد اجرا می شود، مثلا اگر یک ستون را پاک کرده باشید، اگر در جای دیگری کلیک کنید و سپس F4 را بزنید ، این ستون نیز پاک می‌شود.

Ctrl+Y

این کلید آخرین در دو حالت استفاده می‌شود وقتی که Ctrl+Z را زده باشید و Undo کرده باشید بخواهید Undo خود را لغو کنید.(در واقع Redo)

حالت بعدی دقیقا مشابه F4 عمل می‌کند.

Ctrl+ A

این کلید دو کار انجام می‌دهد، اگر در یک ناحیه باشید که در آن داده‌هایی وجود داشته باشد، این کلید همان محدوده را انتخاب می‌کند که به این محدوده Current Region می گوییم و اگر مجدد این کلید را بزنید کل Sheet اکسل ما انتخاب خواهد شد.

Ctrl+W

برای بستن فایل اکسل که باز است و داریم روی آن کار می‌کنیم.

Ctrl+Shift+ L

برای اعمال Filter بر روی داده‌ها است.

Ctrl+T

برای ایجاد یک Table بر روی داده‌ها در Excel 2007-2010 است.

~+Ctrl+Shift

این کلید Format Cell را بر روی General تنظیم می‌کند. علامت ~ را tilde می‌نامند و در کنار کلید 1 در بالای Q است.

Ctrl+shift+ 1

Format Cell را در حالت Number قرار ‌می‌دهد.

Alt+D+P

با زدن این کلیدها Pivot table Wizard می‌آید که شما می‌توانید برای ایجاد یک Pivot table که داده‌های آن در Sheetهای مختلفی است استفاده نمایید.

البته کلیدهای Ctrl+Z ، برای Undo ، کلید Ctrl+C برای Copy و Ctrl+V برای Paste، کلید Ctrl+S برای Save که جای خودشان را دارند.

تذکر: فشردن کلیدهای Ctrl , Shift , Alt و هر ترکیبی از این سه کلید معمولا باعث انجام عملی نمی‌شود و لازم نیست که شما سریعا این کلیدها را بزنید، با حوصله کلید Ctrl را بگیرید و سپس کلید W را بزنید و لازم نیست که بسیار سریع Ctrl+W را با هم بزنید!

البته تعداد کلید های میانبر زیاده اینا پرکاربرداشه

لینک به دیدگاه

ترفند7

یکی دو نکته در مورد فرمول index عرض می کنم

1)یکی اینکه اگر از فرمول index داخل یک فرمول دیگه استفاده کنیم.به این شکل:

اینجا نقش indirect رو برای ما اجرا می کنه.وبجای اینکه محتویات سل داده شده رو به ما بده آدرس اون رو میده.

2)اگر در قسمت شماره ردیف و ستون مثلا ردیف رو صفر بذاریم و ستون رو عدد بدیم.کل اون ستون رو برای ما در نظر می گیره.و اگر ردیف رو عدد بدیم و ستون رو صفر، کل ردیف رو برای ما در نظر می گیره. اگر هم هر دو رو صفر بدیم.، کل اون ارایه رو برای ما در نظر می گیره.

مثلا:

=sum(index(a1:d12;0;0))

همه مقادیر محدوده a1:d12 را جمع می زند.

لینک به دیدگاه

ترفند 8

كپي كردن Chart Formats در اكسل

روش اول-همانگونه كه ميدانيد تنظيمات مربوط به فرمت چارتها در اكسل بسيار وقت گير و گاه كسل كننده است. آيا تا به حال چارتي را در اكسل ايجاد كرده ايد كه به نظرتان فرمت مناسب و ايده آلي داشته باشد و دوست داشته باشيد ساير چارتهايي كه ايجاد ميكنيد يا قبلا كشيده ايد همين فرمت را داشته باشند؟ در اين ترفند روش بسيار ساده اي را براي كپي كردن Chart Formats حتي بين فايلهاي مختلف معرفی خواهیم کرد.

1- چارتي كه فرمت دلخواهتان را دارد انتخاب (select) كنيد.

2- با فشردن دو كليد ctrl+C چارت را كپي كنيد.

3- چارت مقصد كه ميخواهيد فرمت آن را تغيير دهيد را انتخاب (select) كنيد.

4- از منوي edit بالاي صفحه گزينه Paste Special را انتخاب كنيد.

5- در پنجره ظاهر شده گزينه Formats را انتخاب كرده و Ok كنيد. به همين سادگي كليه فرمتهاي چارت شما كپي شد.

روش دوم:

1)چارت رو با گرافیک مورد نظر تهیه می کنیم

2)chart tools/design/save as template با نام دلخواه سیو می کنیم.

3) رو ی نمودار جدید کلیک کرده، گزینه change chart type رو انتخاب کرده

4)سمت چپ بالا، فولدر template هس.اونو باز می کنیم.و فرمت دلخواه رو انتخاب می کنیم

لینک به دیدگاه

ترفند 9

یکی از ابزار های اکسل ابزار name manager هست که عمومی ترین کاربرد این ابزار نامگذاری محدوده ای از سلول هاست ، ولی یکی از کاربرد هایی که کمتر بهش توجه شده نامگذاری فرمول هاست ، یعنی میتوان با اختصاص یک نام به یک فرمول بجای نوشتن یک فرمول طولانی در هر ناحیه از اکسل با نوشتن نام فرمول به نتیجه رسید ، در فایل پیوست در سل سبز رنگ یک حرف نوشته میشه و در سلول های زرد رنگ اسامی که شامل اون حرف هستن جدا میشن ولی نکته اینجاست کافیه =filter رو در یک سل بنویسیم و با درگ کردن نتایج رو مشاهده کنیم ، فرمول مربوط به این اسم در name manager نوشته شده.

لینک به دیدگاه

سلام

نمیدونم اینجا جاش هست یا خیر

ولی یه سوال دارم از اکسل

من چطوری میتونم بین Sheetهای اکسل ارتباط برقرار کنم.

قبلا بلد بودم ولی چون خیلی وقته استفاده نکردم از این دستور یادم رفته

ممنون میشم راهنمایی نمایید.

:a030:

لینک به دیدگاه
سلام

نمیدونم اینجا جاش هست یا خیر

ولی یه سوال دارم از اکسل

من چطوری میتونم بین Sheetهای اکسل ارتباط برقرار کنم.

قبلا بلد بودم ولی چون خیلی وقته استفاده نکردم از این دستور یادم رفته

ممنون میشم راهنمایی نمایید.

:a030:

لینک کردن شیت ها به هم خیلی سادس کافیه مساوی بذاری و شیت مورد نظرت رو روش کلیک کنی به همین سادگی:a030:

لینک به دیدگاه

سوال شماره 2:

من میخوام با اکسل یه برنامه بنویسم که با وارد کردن یه سری اطلاعات، بار گرمایشی و سرمایشی و .. و محاسبه کنه.

میخوام فقط سلولهای قابل تغییر فقط همون اعداد باشند که وارد میشن.

بقیه سلولها میخوام قفل بشن و تحت هیچ شرایطی باز نشه و قابل تغییر توسط دیگران نباشه و اینکه فرمولهایی که مینویسم قابل مشاهده نباشه.

چیکار کنم؟

لینک به دیدگاه
سوال شماره 2:

من میخوام با اکسل یه برنامه بنویسم که با وارد کردن یه سری اطلاعات، بار گرمایشی و سرمایشی و .. و محاسبه کنه.

میخوام فقط سلولهای قابل تغییر فقط همون اعداد باشند که وارد میشن.

بقیه سلولها میخوام قفل بشن و تحت هیچ شرایطی باز نشه و قابل تغییر توسط دیگران نباشه و اینکه فرمولهایی که مینویسم قابل مشاهده نباشه.

چیکار کنم؟

ابتدا ctrl+a رو بزن تا تمام سل ها انتخاب بشن بعد ctrl+1 رو بزن از تب protection ببین تا تیک lock خورده باشه بعد سل هایی که میخوای عدد وارد کنی انتخاب کن و ctrl+1 رو بزن و از تب protection تیک lock رو بردار بعد از تب Review در بخش changes گزینه protect sheet رو بزن و از پنجره ای که باز میشه در قسمت allow all users.... گزینه select unlock cell تیک بذار و تیک بقیه رو بردار در قسمت password to unprotect sheet پسورد هم وارد کن و ok کن در اینصورت فقط سل های ورود اطلاعات قابل انتخاب هستن

لینک به دیدگاه

ترفند10

مهم :قبل از این ترفند لطفا دوستان اسپم نفرمایند تشکر لازم نیست به صورت متنی باشه ، فقط سوال و جواب باشه که همه استفاده کنن

اکسل اعداد داخل پرانتز را منفی می شناسد. .......(2)=-2

البته اگر به غیر از پرانتز چیز دیگری وجود نداشته باشد

لینک به دیدگاه

ترفند11

همونطور که تو ترفندهای قبلی هم تا حدودی توضیح دادم ابزار NAME MANAGER از اهمیت به سزایی برخوردار است ، یکی از قابلیت های این ابزار امکان استفاده از تابع evaluate در این ابزار هست با یک مثال توضیح میدم در یک سل مثلا A1 تعدادی عدد رو جمع یا تفریق یا.. کنید مثلا 5+6*12 (از علامت مساوی استفاده نکنید) حالا با ctrl+f3 به ابزار مذکور برید نام رو وارد کنید مثلا X در قسمت refer to بنویسید

ذخیره کنید و خارج بشید حالا در یک سل مثلا A2 بنویسید =X با زدن enter ببینید چه اتفاقی میفته

لینک به دیدگاه

ترفند12

از قابلیت های name manager و روش استفاده از تابع evaluate نمونه دیگه ای قرار میدم در فایل نمونه در سلول B1 فرمولی بنویسید مثلا X^3 و نتیجه رو ببینید در این روش با استفاده از تابع مذکور و نام گذاری با نوشتن فرمول تابع نمودار رسم خواهد شد ، این روش برای توابع یک جمله ای مثل تابع x ، x^2,x^3 ,... پاسخ میده

لینک به دیدگاه

ترفند13

زمانی که چند سل حاوی مطالبی باشه و قصد merge کردن اونهارو داشته باشیم مطالب داخل سل از بین میرن اگه قصد داشته باشیم مطالب رو به یک سل انتقال بدیم به شرح تصویر زیر عمل میکنیم ، نکته ای که باید رعایت بشه اینه که عرض سل باید به میزان داده ها گسترش پیدا کنه

.

q6s0a3ebqvmrqj0ggs.gif

پ.ن: تصویر بالا از فرمت avi به gif تبدیل شده ولی کیفیت تصویر افت کرده دلیلش چیه و چطور میشه این مشکل رو رفع کرد؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...