رفتن به مطلب

• نظرسنجی مسابقه شیت بندی سری سوم •

کدام شیت بهتر است ؟  

63 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. کدام شیت بهتر است ؟

• 13
    • 16
    • 14
    • 20

ارسال های توصیه شده

تبریک می گم به چهار دوست عزیز....زحمت کشیدن و خیلی لطف کردن:icon_gol::icon_redface:

گفته بودم بعد از اعلام نتایج نظرات خودم رو اعلام می کنم در مورد کارها تا در روند رای دهی دوستانم تاثیر گذار نشه....

به ترتیب از شیت ها رو مرود بررسی قرار می دم.لازم به ذکر هست که به همشون رای دادم..البته تا اونجا که یادم می آد:icon_redface:

شیت اول

خیلی مهم هست که موقع شیت بندی ظرف فضایی که می خواییم ارائه بدیم رو بشناسیم،در روند انتخاب این ظرف که همون اندازه ی شیت هست می تونه خود فرم اثر هم تاثیر گذار باشه و استراتژی معمار برای پرزانته و ارائه.....

دیدم نظراتی رو که اعلام شد مثلا این شیت(شیت اول منطور نیست،فرض می کنیم) باید یک مقداری کوچک تر می بود یا از یک حدی دیگه اضافه هست.:icon_redface:

با احترام به نظرات دوستان این محدودیت،یک محدودیت کاملا شخصی هست.گاهی ما در ارائه کارهامون مجبور می شیم....طول و عرض شیت هارو به صورت غیر متعارف انتخاب کنیم....و در نتیجه این به ارائه کارمون انسجام می ده....مثلا در مورد ساختمان هایی که دارای نسبت طول به عرض های بسیار زیاد هستند...

پس شیت بالصطلاح ایستاده ی ایشون نکته ی بارزی بود که من رو جذب کرد...شیت قرار نیست حتما در یک قالب محدود 50 در 70 یا 100 در 70 ارائه بشه....قرار هست ما شیت مناسب با کارمون رو پیدا کنیم و حتی تا یک جایی خودمون اون اندازه ها رو بسازیم....:icon_redface:

یک نکته کوچیک که به چشم من نقص اومد:فونت ها کمی بزرگ بود،تا اونجا که ممکن هست متن هم نباید در شیت های معماری باشه و فقط باید به تایتل ها بسنده کرد.

شیت دوم

نکته ی بار این شیت ها استفاده از تصاویر با پرسپکتیو ها و استفاده از دیاگرام طبقات فضایی هست.این دیاگرام های طبقاتی می تونن جایگزینی بسیار خوبی به جای نوشتار و توضیحات کتبی در شیت ها باشند و خیلی لذت بردم که دوستمون از این نوع ارائه استفاده کرد.و با وجود اونها دیگر نیازی به توضیحات کتبی نیست...باید از استفاده ی نوشتار کتبی به عنوان پُر کننده های شیت اکیدا خود داری کنیم...:icon_redface:

یک نکته کوچیک که به چشم من نقص اومد: دو زبان فارسی و انگلیسی در کنار هم یک ایراد هست به این شیت.

تا می تونین سعی کنین از ارائه نوشتار به صورت عمودی هم خود داری کنین....یک نکته این هست که می گن این نوشتار عمودی باعث می شه شیت ها از جهات دیگه هم معنی پیدا کنن...ولی باید خدمت این دوستان عرض کنم وقتی جهت گیری کل شیت به صورت افقی هست این نوشتار تک به صورت عمودی فقط باعث می شه که تمام عناصر شیت یک سازی رو بزنن و و یک عنصر ساز دیگه...این می شه یک نُتِ فالش در آهنگ.....:icon_redface:

شیت سوم

او چیزی که جذب کننده هست در این شیت سادگی و خوانایی شیت هست....من تاکید می کنم در شیت های معماری همین عنصر برای ارائه ی کار معمارمون به تنهایی کفایت می کنه...و بقیه عناصر واقعا در نقش تزیینی کارایی دارند در حالی که خوانایی در نقش شاکله و سازه ی شیت عمل می کنه که کل کار بر اون استوار هست....

استفاده از پلان ها به صورت زون بندی های رنگی که در شناخت فضایی بسیار تاثیر گذار هست....:icon_redface:

یک نکته کوچیک که به چشم من نقص اومد:اینجا هم باز نوشتار رو می بینیم که تا اونجا که ممکن هست باید از اون فرار کرد در شیت های معماری....راستی فونت ها بسیار بزرگ هست...ارتفاع فونت های انگلیسی نهایتا باید 0.5 تا 0.7 سانتی متر میل کنه....حس می کنم فونت ها در تمام شیت ها مقداری بزرگ هستن....یا شاید من اشتباه می کنم...:icon_redface:

شیت چهارم

در شیت چهارم نکته ی بارز هم نشینی اعضا کنار هم با یک ترکیب خوب هست....البته از نظر سلیقه من با عکس های محو بکراند میونه ی خوبی ندارم...ولی در زیبایی شناسی این نوع آثار کار یک کار با ترکیب بندی و هم نشینی های خوب و نسبتا خوانا هست....ولی باز خوانایی شیت قبل رو نداره...:icon_redface:

تصاویر سه بعدی هم درست و به جا انتخاب شده اند....در شیت بندی ها انتخاب زاویه ی عکس ها بسیار اهمیت داره که از چه زاویه ای عکس ها رو انتخاب کنیم تا اثر رو به خوبی معرفی کنه هم از نظر حجم ..هم از نظر کارایی....:icon_redface:

یک نکته کوچیک که به چشم من نقص اومد:خطوط وارد شده برای مرز بندی باید به گونه ای در شیت حضور داشته باشند که هم نشینی ها رو زیر سوال نبرن....با این که ترکیب خوب هست ولی مرز بندی ها به خطوط این ترکیب رو از هم جدا کرده....

نیازی به جدایی به خطوط نبود هم نشینی خوبتون این کار رو خود به خود انجام داده بود.....در حقیقت تا ما نسبت های طلایی خوبی برای کشیدن خط برای جدایی فضاهایی شیت نداشته باشیم از کشیدن اون ها باید خود داری کنیم...:icon_redface:

در مجموع....فقط لذت بردم و لذت می برم از دیدن آثار دوستان که برای من و دیگران کاری رو ارائه دادن تا یک نکته ای رو ببینیم و یاد بگیریم.....:icon_redface:

هر آنچه گفتم نظر شخصی و براساس زیبایی شناسی من بود....قرار نیست تمام نکات من درست باشه...قرار هست این میون زیبایی شناسی های مختلف کنار هم قرار بگیرن و در نهایت آنکه مخاطب ماست هر اونکه دوست داره رو انتخاب کنه....

آرامش پیشکش لحظه هاتون:icon_gol::icon_redface:

• Like 5
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...