رفتن به مطلب

مسابقه حضور ذهن

ارسال های توصیه شده

سلام به همه بچه های گل مهندسی شیمی:icon_gol:

تو این مسابقه یه اصطلاح یا یه مبحث مخصوص رشتمون اعلام میشه و هر کی اطلاعاتی که راجع بهش میدونه رو با زبون خودش توضیح میده(کپی پیست قابل قبول نیس!!!)

در پایان مهلت تعیین شده، فردی برنده مسابقس که اطلاعات جامع تر و کامل تری راجع به مورد سوال، نسبت به بقیه شرکت کنندگان داشته باشه(وجبی نمره نمیدیما:w000::ws3:)

جایزه: 50 امتیاز (فعلا با همین مقدار امتیاز پیش میریم، ببینیم خدا چی میخواد که اصلاحش کنیم بعدا

:w16:)

در هر دوره، برنده مورد سوال بعدی رو مطرح میکنه و خودش در صورت شرکت در مورد سوالش و برنده شدن مجدد، به جای 50 امتیاز، 25 امتیاز میگیره:w02:

مدت زمان هر دوره رو هم طراحش مطرح میکنه و بسته به میزان سختی مورد سوال از 3 تا حداکثر 7 روز متغیره

اسپم هم نداریمممممممممممممممم

چند نکته خیلی خیلی مهم:

1- از اونجایی که ممکنه تقلب صورت بگیره و از نوشته های سایر کاربران هم استفاده بشه، با مشورت دوستان تصمیم گرفته شد که جواب ها به صورت پیام خصوصی برای طراح سوال ارسال بشه و پس از تموم شد وقت هر دوره مسابقه، جواب های دوستان و اعلام نفر برنده تو همین تاپیک گذاشته میشه

2- اگه دو نوشته در حد هم دارای اطلاعات جامع بود، به هر دو نفر 40 امتیاز (هر کدوم) تعلق میگیره.

3- امکان ویرایش پیام ها هم وجود نداره. اگه بیش از یه پیام از یه نفر برای من ارسال بشه، جواب اول تو ارزیابی قرار داده میشه

پ.ن: دوستان سایر رشته ها هم میتونن شرکت کنن با این تفاوت که نمیشه برنده دو دوره متوالی، از سایر رشته ها باشن:icon_gol:

هر نکته یا پیشنهادی راجع به برگزاری مسابقه داشتین، میتونین از طریق پیام خصوصی یا تو تاپیک دفتر مدير تالار مهندسي شيمي مطرح کنین

موفق باشیم:icon_gol:

• Like 22
لینک به دیدگاه

خب مهلت ارسال جواب های سری اول، ساعت قبل تموم شد.

برنده سری اول مسابقه حضور ذهن: فرنوش خادمی

جواب فرنوش:

اگه فشار استاتیک مطلق در ورودی پمپ از فشار اشباع بخار و مایع کمتربشه .(مایع به فشار بخار خودش میرسه )در این ناحیه تبخیر صورت میگیرد و حباب های ریز گاز تشکیل میشه.

ورود این حباب های ریز به نواحی پر فشار سبب شکسته شدن حبابها میشه که فشار زیادی رو ایجاد میکنه که سبب ایجاد غارکcavite روی پره ی پمپ میشه.

اگه در ناحیه suction(ورودی پمپ) این اتفاق بیافته مایع به اندازه کافی به درون پمپ داخل نمیشه و راندمان به شدت پایین میاد و سبب ایجاد لرزش در پمپ هم میشه.

برای مقابله با این پدیده هم باید ارتفاع رو در قسمت suctionبه اندازه کافی از فشار بخار مایع بیشتر باشه.NPSH>0))

تبریک میگم. ایشالا دوره های بعدی هم برسه به شما:a030::icon_gol:

با تشکر از سایر دوستان شرکت کننده

• Like 9
لینک به دیدگاه

و اما سوال دوم .

یه سوال ساده از انتقال حرارت.

لطف کنید جواب ها رو به صورت خصوصی برام ارسال کنید.و مهلت پاسخگویی هم تا ساعت 24 روز یکشنبه مورخ 19/9/91

دوصفحه داریم که بین آنها سیال آرام(رینولدز پایین) جریان دارد.دمای صفحه بالایی22 درجه سانتی گراد و صفحه پایینی 20 درجه سانتی گراد است.

به نظر شما کدام یک از مکانیزم های تشعشع، هدایت ، جابه جایی آزاد و یا جابه جایی اجباری عامل انتقال حرارت است ؟ چرا؟

• Like 10
لینک به دیدگاه

برنده سری دوم مسابقه حضور ذهن: alimec

جواب

رینولدز پایینه صحبت جابجایی اجباری نیست.

دمای ص پایینی کمتر از بالایی هست پس نیروی ارشمیدس غالب نیست پس صحبت جابجایی طبیعی(آزاد) هم نی.

تشعشع حسی می گم نیست. هدایت دارم آقا

من جواب رو کامل میکنم.تشعشع نمیتونه باشه چون دمای خیلی بالایی نداریم.

تبریک میگم. و از همکاری تون ممنونم
:icon_gol:

با تشکر از سایر دوستان شرکت کننده

• Like 12
لینک به دیدگاه

سلام

از اونجایی که آقای alimec رو نتونستیم پیداشون کنیم که بیان سوال سری سوم رو مطرح کنن، ناگزیر خودم این سری رو مطرح میکنم

خب بریم سراغ ترمو

سوال سوم:فوگاسیته (اگه در توضیحش نیاز به رابطه ای هم هست، لطفا قید بشه)

مهلت ارسال جواب و شرکت در مسابقه: سه شنبه 21 آذر تا ساعت 24 پنج شنبه 23 آذر

• Like 10
لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان

برنده سری سوم مسابقه حضور ذهن :ara engineer

پاسخ ایشون:(بهترین جواب)

به طور کلی انرژی یه گازواقعی در دمای ثابت تابع لگاریتمی از فشار نیست بلکه تابعی از فشار تصحیح شده است که بهش فوگاسیته میگن:

(Fugacity (f)=Corrected pressure (c*P

در نتیجه انرژی ازاد گاز واقعی رو به این صورت محاسبه میکنن که تابعی لگاریتمی از فشار تصحیح شده است

dG=RTdlnf

تشکر از سایر دوستان به خاطر شرکت در مسابقه:icon_gol:

• Like 7
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سوال سری چهارم : خیلی اسون ولی مهندسی:w16:

چرا در برج های استخراج خوراک ورودی وقتی مایع است از پایین و وقتی گاز است از بالای برج وارد میکنن؟

لطفا جواب رو به صورت پیغام خصوصی و کامل برام بفرستید.

مهلت ارسال از چهارشنبه 1391/10/06 تا شنبه1391/10/09 ساعت 24:a030:

• Like 5
لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سوال سری پنجم:

معادله ویریال

هر جی یادتون هست بگید.:w16:

لطفا،حتما جواب هارو به صورت پیغام خصوصی برام بفرستید.

مهلت ارسال از یک شنبه 29/11/91تا چهارشنبه 02/12/91 ساعت 10 صبح.

• Like 6
لینک به دیدگاه

برنده سری 5 مسابقه حضور ذهن:

این پاسخ به دلیل اینکه زودتر از همه فرستاده شده برنده مسابه اعلام میشه. z.b عزیز تبریک میگم.

پاسخ ایشان:

معادله ویریال (Virial equation)

در صورت عدم تبعیت یک گاز از رابطه ی PV=nRT، اون گاز دارای رفتار غیر ایده آله و به اون گاز حقیقی گفته میشه، چون حاصل ضرب PV در گازهای ایده آل بایستی مستقل از P باشه درنتیجه برای توصیف رفتار گازهای حقیقی باید در رابطه گاز ایده آل تغییراتی داده بشه . رفتار غیر ایده آل گاز باید در محاسبه ی جرم مولکولی درنظر گرفته بشه. انحراف گازها از حالت ایده آل معمولا با رسم منحنی PV/RT برحسب P مشخص میشه. این نسبت برای رفتار ایده آل در تمام دماها و فشار ها برابر واحد بود ولی برای رفتارغیر ایده آل انحراف از واحد وجود داره. کمیت PV/RT با علامت Z نشون داده میشه که ضریب تراکم پذیری هست. رفتار ایده آل مستلزم این هست که Z در تمام فشارها و دماها مقدارش برابر یک باشه و درواقع غیرکامل بودن از روی مقدار Zمشخص میشه.

ویریال به معنی نیرو یا force هست . معادله ویریال با افزودن جملاتی به معادله ی گازهای کامل بدست میاد:

معادله ویریال سری فشار ...+PV/RT=1+Bp+CpP2

معادله ویریال سری حجم ...+ PV/RT= 1+Bv/V+Cv/V2

Bp و Bv و ... هم ضرایب ویرال هستند که میتونیم اونا رو به هم ربط بدیم:

Bp.P=Bv/V , Bp=Bv/PV

مفهوم فیزیکی n مین ضریب ویریال هم به معنی احتمال برخورد همزمان n ذره با همدیگر هست که با افزایش فشار تعداد برخوردها افزایش پیدا میکنه

• Like 4
لینک به دیدگاه

با توجه به نبودن دوست عزیزمون, من سوال رو می پرسم

در رابطه با بازگشت پذیری و ناپذیر بودن سیستم زیر, از نظر داخلی و خارجی, لطفن توضیح دهید

خطوط فهوه ای رگ خونه و مربع مستطیل ها, سلول ها رو نشون میده

مهم نیست چی به چیه, ولی فرض کنید من درست نوشتم اینا رو, سلول ها, از محیط, دی اکسید کردن و اکسیژن گرفت و سپس فقط دی اکسید کربن رو پس می دهند.

حالا سیستم, رگ خونه و سلول ها رو در نظر بگیرید.

و سپس به سوال, جواب بدهید.

فقط گفتن کلمه بازگشت پذیری و ناپذیری, برای من جواب نیست. لطفن به صورت کامل, جوابا رو بفرستید, به بهترین جواب نمره میدیم :ws3:

موفق باشین

- زمان پاسخ گویی بسته به راحت بودن سوال: ساعت 23:59 دقیقه روز دوشنبه-

Q.jpg

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...