رفتن به مطلب

باهم جاوا یادبگیریم

سارا-افشار

ارسال های توصیه شده

واقعا بحث خیلی جالب شده فکر نمیکردم پروژه‌ای که در نگاه اول ساده به نظر میرسید میتونه اینقدر بار آموزشی داشته باشه و جذاب باشه.

یک سوال داشتم میخواستم ببینم دیدگاه شما چیه.

در اینجا ما تلفن محل کار و فکس رو نباید در نظر بگیریم؟

اگه آره، تلفن محل کار افراد میتونه مشترک باشه!

ضمنا این که وقتی جدول شماره تلفن رو اینطوری در نظر بگیریم افزونگی داده رخ می‌ده که به نظر شما قابل چشم پوشی هست یا خیر؟

دیگه داره خیلی پیچیده میشه :دی

در مورد تلفن کار و فکس ، سارا نظر بده بهتره

ولی

منظورتون اینه که جدول شماره جدا شده؟ :ws38:

جدول شماره ، واسه کاهش افزونگی جدا شده .

البته درسته افزورنگی رو کاهش میده ولی تعداد join در کوئری رو افزایش میده . ولی تو این پروژه قابل چشم پوشیه :w16:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 110
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

واقعا بحث خیلی جالب شده فکر نمیکردم پروژه‌ای که در نگاه اول ساده به نظر میرسید میتونه اینقدر بار آموزشی داشته باشه و جذاب باشه.

دخیخا

منم دنبال همچین تاپیکی بودم و هستم

از اینکه بشینی یه کتاب و از اول تا اخر بخونی متنفرم

با کار عملی بیشتر یاد میگیری درضمن بیشترهم تو ذهن می مونه

دست کم تو حوزه برنامه نویسی این برا من خیلی جواب داده

کاش بچه های قوی دیگه ای هم بیان و این تاپیکو به چالش بکشش

البته چالش نه خود بزرگ بینی و سرکوفت زدن

ضمنا این که وقتی جدول شماره تلفن رو اینطوری در نظر بگیریم افزونگی داده رخ می‌ده که به نظر شما قابل چشم پوشی هست یا خیر؟

ببین من اینجوری این پروژه رو دیدم

تو هر ادرسی چندین مشترک داریم هر مشترک می تونه چندین ادرس باشه ( از جمله ادرس خونه , ادرس محل کار , ادرس مغازه و.. )

هر فرد می تونه چندین شماره داشته باشه این شماره ها داخل یه ادرسی هستن

ولی یه شماره متعلق به یه فرده نه دو نفر

افزونگی تا حدی خواهیم داشت خود کلید خارجی یه نوع افزونگی اگه اشتباه نکنم و یادم مونده باشه تکنیکی (یا بهتر بگیم ناشی از انتخاب متدولوژی )هس

لینک به دیدگاه

دخیخا

منم دنبال همچین تاپیکی بودم و هستم

از اینکه بشینی یه کتاب و از اول تا اخر بخونی متنفرم

با کار عملی بیشتر یاد میگیری درضمن بیشترهم تو ذهن می مونه

دست کم تو حوزه برنامه نویسی این برا من خیلی جواب داده

کاش بچه های قوی دیگه ای هم بیان و این تاپیکو به چالش بکشش

البته چالش نه خود بزرگ بینی و سرکوفت زدن

تو هر ادرسی چندین مشترک داریم هر مشترک می تونه چندین ادرس باشه ( از جمله ادرس خونه , ادرس محل کار , ادرس مغازه و.. )

افزونگی تا حدی خواهیم داشت خود کلید خارجی یه نوع افزونگی اگه اشتباه نکنم و یادم مونده باشه تکنیکی (یا بهتر بگیم ناشی از انتخاب متدولوژی )هس

لینک به دیدگاه

شما نظرتونو راجع به درنظر گرفتن تلفن محل کار و فکس نگفتین!

من میخوام دید خودمو به این مساله مطرح کنم ببینید دید من درسته یا نه چون با این دید مساله یکم پیچیده تر میشه از طرفی هم منطقی به نظر میرسه:ws38:

هر شخص یک چند آدرس داره اما یک آدرس هم میتونه مال چند نفر باشه مثلا اعضای یک خانواده که ممکنه تو لیست ما باشن.

هر شخص میتونه چند شماره تلفن داشته باشه و یک شماره تلفن هم میتونه مال چند نفر باشه. البته من با در نظر گرفتن تلفن محل کار اینو میگم مثلا افرادی که تو یک کارگاه یا کارخونه کار میکنن. (البته اینو واسه آدرسم میشه مد نظر قرار داد)

شاید در نظر گرفتن این چیزا ضروری به نظر نیاید اما به نظر من اگه بخوایم یک دفترچه تلفن کامل داشته باشیم لازمه از طرفی هم در نظر گرفتن این موارد یکم مساله رو پیچیده میکنه!!!!:ws52::ws52:

لینک به دیدگاه
شما نظرتونو راجع به درنظر گرفتن تلفن محل کار و فکس نگفتین!

من میخوام دید خودمو به این مساله مطرح کنم ببینید دید من درسته یا نه چون با این دید مساله یکم پیچیده تر میشه از طرفی هم منطقی به نظر میرسه:ws38:

هر شخص یک چند آدرس داره اما یک آدرس هم میتونه مال چند نفر باشه مثلا اعضای یک خانواده که ممکنه تو لیست ما باشن.

هر شخص میتونه چند شماره تلفن داشته باشه و یک شماره تلفن هم میتونه مال چند نفر باشه. البته من با در نظر گرفتن تلفن محل کار اینو میگم مثلا افرادی که تو یک کارگاه یا کارخونه کار میکنن. (البته اینو واسه آدرسم میشه مد نظر قرار داد)

شاید در نظر گرفتن این چیزا ضروری به نظر نیاید اما به نظر من اگه بخوایم یک دفترچه تلفن کامل داشته باشیم لازمه از طرفی هم در نظر گرفتن این موارد یکم مساله رو پیچیده میکنه!!!!:ws52::ws52:

گفتم که

ادرس می تونه ادرس خونه باشه یا محل کار یا مغازه یا حتی فردی دارای چندین خونه باشه

بین ادرس و مشترک باید یه جدول واسط باشه

چون می گیم هر ادرس چندین مشترک داره

هر مشترک چندین ادرس داره

هر مشترک چندین شماره داره

بین این سه تا باید یه رابطه منطقی ایجاد کرد

لینک به دیدگاه
من با Sql server کار کردم اما تا حالا MySql نه نصب کردم نه باهش کار کردم، اگه در این موردم راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم.

منم کار نکردم

آقا پویا زیاد مهم نیس همون sql server رو برید جلو

فقط تو دستور کانکشن باید فرمت دستوری sql server رو بدین

منم باید مال اوراکل رو و زهرا هم مال mysql رو

چون اساس کار هر سه تا اینجا relationship هس

سعی نکنید پراکنده کار کنید (من خودم اینجوری بودم ) رو یکی زوم کنید خدای اون بشید :w16:

لینک به دیدگاه

من یه سرچی تو نت کردم اینا رو پیدا کردم

1si9pe1nbb62b6aufv6.jpg

d69cqk3q7i9rp8upofa.png

33seti6mcv55tqnh22n.png

تو بیشترین شون این مسئله رو که توی یک ادرس چندین مشترک داریم رو در نظر نگرفتن

ولی به نظرم ساختار زیر بهترین نتیجه رو به ما بده با کمترین افزونگی

نظرتون چیه ؟

ما ابتدا برای اینکه بدونیم این شماره تلفن ما درکدوم ادرس هست مشترک اونو پیدا می کنیم بعد از روی مشترک ادرس رو پیدا می کنیم

یا برای اینکه query مربوط به شماره تلفن های موجود در یک ادرس رو پیدا کنیم ابتدا افرادی رو که در ادرس موردنظر هستند را یافته بعد شماره تلفن های هریک را بدست می اوریم

sr9iyfyave8tqw8zc8.jpg

لینک به دیدگاه

در مورد پراکنده کار کردن حق با شماست اما فکر نمیکنم کسی بخواد جاوا با Sql Server کار کنه کار عاقلانه ای باشه برای کسی که میخواد با جاوا کار کنه.

من سعی دارم یا با MySql یا Sql light کار کنم.

بالاخره یک کاریش میکنم.

:ws31::ws31:

منم کار نکردم

آقا پویا زیاد مهم نیس همون sql server رو برید جلو

فقط تو دستور کانکشن باید فرمت دستوری sql server رو بدین

منم باید مال اوراکل رو و زهرا هم مال mysql رو

چون اساس کار هر سه تا اینجا relationship هس

سعی نکنید پراکنده کار کنید (من خودم اینجوری بودم ) رو یکی زوم کنید خدای اون بشید :w16:

لینک به دیدگاه

42nob2jlbdowcvqhoj6j.jpg

این چیزایی هست که فکر میکنم به طور کلی باید داشته باشیم که البته تو سطح یک نرمال سازی قرار میگیره و یک سری اشکال داره.

ضمنا من میخواستم اینطوری به نوعی چیزی که تو ذهنم هستو با شما در میون بزارم.

لینک به دیدگاه
42nob2jlbdowcvqhoj6j.jpg

این چیزایی هست که فکر میکنم به طور کلی باید داشته باشیم که البته تو سطح یک نرمال سازی قرار میگیره و یک سری اشکال داره.

ضمنا من میخواستم اینطوری به نوعی چیزی که تو ذهنم هستو با شما در میون بزارم.

شما تو جدوال member_phone و member_mobile

دارید می گید یه شماره مال چندین مشترکه ؟

لینک به دیدگاه

بچه ها لطفا ساختار اخری منو تجزیه تحلیل کنید اگه ایرادی داره بگید اگرم نه زودی بریم به مرحله طراحی کلاس ها

لینک به دیدگاه

آره دقیقا اینو من توی توضیحات قبلیم هم گفتم فکر کنم متوجه نشده بودید.

در مورد شماره مبایل نه اما در مورد تلفن ثابت چرا.

مثل شماره تلفن کسانی که عضو یک خانواده هسین و یا شماره تلفن محل کار.

شما تو جدوال member_phone و member_mobile

دارید می گید یه شماره مال چندین مشترکه ؟

لینک به دیدگاه

به نظر خوب میاد اما با این چیزی که تو ذهنم بود و گفتم جور در نمیاد!

من الان مشکل اصلیم با خودمه که مباحث پایگاه داده رو دقیقا یادم نیست واسه همین یکم گیج شدم

:ws3::ws3:

بچه ها لطفا ساختار اخری منو تجزیه تحلیل کنید اگه ایرادی داره بگید اگرم نه زودی بریم به مرحله طراحی کلاس ها
لینک به دیدگاه

تو بیشترین شون این مسئله رو که توی یک ادرس چندین مشترک داریم رو در نظر نگرفتن

ولی به نظرم ساختار زیر بهترین نتیجه رو به ما بده با کمترین افزونگی

نظرتون چیه ؟

ما ابتدا برای اینکه بدونیم این شماره تلفن ما درکدوم ادرس هست مشترک اونو پیدا می کنیم بعد از روی مشترک ادرس رو پیدا می کنیم

یا برای اینکه query مربوط به شماره تلفن های موجود در یک ادرس رو پیدا کنیم ابتدا افرادی رو که در ادرس موردنظر هستند را یافته بعد شماره تلفن های هریک را بدست می اوریم

sr9iyfyave8tqw8zc8.jpg

موافقم با این . فقط ZIP نمیتونه کلید اصلی باشه . چون تا جایی که من میدونم هر ساختمونی (شامل چند واحد) یه کدپستی داره . :w16:

راستی قبلاً گفته بودی که

هر کاربر می تواند n مشترک مورد نظر رو تعر یف , به روز, حذف و بازیابی کند

هر مشترک موردنظر می تواند فقط توسط یک کاربر تعریف بشود

هر مشترک مورد نظر می تواند فقط توسط یک کاربر حذف شود

هر مشترک موردنظر می تواند توسط n کاربر تغییر کند

هر مشترک مورد نظر می تواند توسط n کاربر بازیابی بشود

کاربر رو تعریف نمیکنی؟

یا اینکه کلاً کوئری ها تغییر کرده ؟ :ws38:

لینک به دیدگاه
آره دقیقا اینو من توی توضیحات قبلیم هم گفتم فکر کنم متوجه نشده بودید.

در مورد شماره مبایل نه اما در مورد تلفن ثابت چرا.

مثل شماره تلفن کسانی که عضو یک خانواده هسین و یا شماره تلفن محل کار.

خب ببنید هیچوقت یک شماره تلفن رو به اسم چند نفر ثبت نمی کنن که

می کنن؟

بالفرض وقتی شما درخواست خرید حق امتیاز تلفن ثابت می کنید از شما فتوکپی شناسانامه و کد ملی یکی از اعضای خانواده (مثلا پدر) رو می خوان نه کل اعضای خانواده رو

درمورد اداره ها و سازمان های حقوقی هم وضع چنینه هیچوقت حق امتیاز رو به اسم تک تک کارمندان اون ادراه ثبت نمی کنن بلکه به اسم اداره اوقاف شهرستان کرج ثبت می کنن

لینک به دیدگاه
موافقم با این . فقط ZIP نمیتونه کلید اصلی باشه . چون تا جایی که من میدونم هر ساختمونی (شامل چند واحد) یه کدپستی داره . :w16:

راستی قبلاً گفته بودی که

کاربر رو تعریف نمیکنی؟

یا اینکه کلاً کوئری ها تغییر کرده ؟ :ws38:

تا جایی که من میدونم حتی برای خونه های چن طبقه هم برای هر طبقه اش یه کدپستی تعریف می کنن

من با این دید اومدم اینو کلید اصلی تعریف کردم

کاربر ها رو ما تو همون قسمت پایگاه داده تعریف می کنیم بعد یه ص login برای نرم افزار اصلی مون تعریف می کنیم از روی نام کاربری براش مجوز انجام کارها رو تعریف می کنیم

لینک به دیدگاه

درسته اما در اینجا منظور حق مالکیت نیست!

مثلا داریم

علی موسوی _ موبایل .... و .... _ ثابت 999

آرش موسوی _ موبایل ... _ ثابت 999

این دو نفر تو یک خونه زندگی میکنن بنابراین شماره ثابت یکسانی دارند، حالا این میتونه واسه محل کارم صادق باشه.

خب ببنید هیچوقت یک شماره تلفن رو به اسم چند نفر ثبت نمی کنن که

می کنن؟

بالفرض وقتی شما درخواست خرید حق امتیاز تلفن ثابت می کنید از شما فتوکپی شناسانامه و کد ملی یکی از اعضای خانواده (مثلا پدر) رو می خوان نه کل اعضای خانواده رو

درمورد اداره ها و سازمان های حقوقی هم وضع چنینه هیچوقت حق امتیاز رو به اسم تک تک کارمندان اون ادراه ثبت نمی کنن بلکه به اسم اداره اوقاف شهرستان کرج ثبت می کنن

لینک به دیدگاه
درسته اما در اینجا منظور حق مالکیت نیست!

مثلا داریم

علی موسوی _ موبایل .... و .... _ ثابت 999

آرش موسوی _ موبایل ... _ ثابت 999

این دو نفر تو یک خونه زندگی میکنن بنابراین شماره ثابت یکسانی دارند، حالا این میتونه واسه محل کارم صادق باشه.

بله

درسته

اون وقت می تونیم یه فیلد اضافه کنیم به اسم گروه

به این صورت که هر شخصی متعلق به یه گروه باشد

اجازه بدین بیشتر روی این فیلد گروه فکر کنم اینکه تو کدوم جدول باید قرارش بدیم

چون ما توی همین دفترچه موبایل هام یه گزینه ایجاد گروه جدید رو داریم گروه دوستان

گروه لیست سیاه

و....

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...