رفتن به مطلب

کمک کنید لطفا-بازیافت طلا از ضایعات الکترونیکی به روشهای شیمیایی

ارسال های توصیه شده

با عرض سلام ، احترام و وقت بخیر خدمت همه دوستان

بات اینکه بدون مقدمه حرفمو میگم عذرخواهی میکنم.

استخراج طلا و نقره از CPU و Motherboard به چندین روش میتونه صورت بگیره که اکثر این روشها بسیار خطرناک ، سمی و ناسازگار با محیط زیست هستند البته بجز اون روشهایی که در آلمان ، ژاپن و ترکیه داره استفاده میشه که اگه بتونم فرمول و تکنولوژیشو بدست بیارم دیگه همه چی حله !( ضمنا مقدار طلا خیلی خیلی جزئی هستش و فقط در مقیاس بالا میتونه توجیه اقتصادی داشته باشه! )

من فقط قصد دارم طلا و نقره ی موجود در CPU و Motherboard را بازیافت کنم.

اگه کسی میتونه کمکی بکنه واقعا ممنون میشم.حالا فرقی نداره چه جوری...

اگه شخص یا شرکتی رومیشناسین که در این زمینه کار کرده و میکنه،معرفی کتابی که احیانا در این زمینه نوشته شده،مقالات بین المللی، سایت و یا حتی اطلاعات و تجربیات ارزشمند خودتون و ....

فقط بدونید اطلاعات ریز و اندک شما در این زمینه، میتونه خیلی بهم کمک بکنه !

از همه دوستانی که در این زمینه میتونن کمکی بکنن خواهشمندم راهنماییم کنند و نظرات خودشونو مطرح کنن تا من و بقیه دوستان استفاده کنیم. چون حقیقتش خودم اطلاعات بسیارکمی در این رابطه دارم و پیگیرشم .به همین دلیل به کمک فراوان همه دوستان نیازمندم.

با تشکر

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 45
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بابت اینکه بدون مقدمه حرفمو میگم عذرخواهی میکنم.

استخراج طلا و نقره از CPU و Motherboard به چندین روش میتونه صورت بگیره که اکثر این روشها بسیار خطرناک ، سمی و ناسازگار با محیط زیست هستند البته بجز اون روشهایی که در آلمان ، ژاپن و ترکیه داره استفاده میشه که اگه بتونم فرمول و تکنولوژیشو بدست بیارم دیگه همه چی حله !( ضمنا مقدار طلا خیلی خیلی جزئی هستش و فقط در مقیاس بالا میتونه توجیه اقتصادی داشته باشه! ) من فقط قصد دارم طلا و نقره ی موجود در CPU و Motherboard را بازیافت کنم.

اگه شخص یا شرکتی رومیشناسین که در این زمینه کار کرده و میکنه،معرفی کتابی که احیانا در این زمینه نوشته شده،مقالات بین المللی، سایت و یا حتی اطلاعات و تجربیات ارزشمند خودتون و .... فقط بدونید اطلاعات ریز و اندک شما در این زمینه، میتونه خیلی بهم کمک بکنه !

از همه دوستانی که در این زمینه میتونن کمکی بکنن خواهشمندم راهنماییم کنند و نظرات خودشونو مطرح کنن تا من و بقیه دوستان استفاده کنیم. چون حقیقتش خودم اطلاعات بسیارکمی در این رابطه دارم و پیگیرشم .به همین دلیل به کمک فراوان همه دوستان نیازمندم.

با تشکر

لینک به دیدگاه

بابت اینکه بدون مقدمه حرفمو میگم عذرخواهی میکنم.

استخراج طلا و نقره از CPU و Motherboard به چندین روش میتونه صورت بگیره که اکثر این روشها بسیار خطرناک ، سمی و

ناسازگار با محیط زیست هستند البته بجز اون روشهایی که در آلمان ، ژاپن و ترکیه داره استفاده میشه که اگه بتونم فرمول و

تکنولوژیشو بدست بیارم دیگه همه چی حله !( ضمنا مقدار طلا خیلی خیلی جزئی هستش و فقط در مقیاس بالا میتونه توجیه

اقتصادی داشته باشه! ) من فقط قصد دارم طلا و نقره ی موجود در CPU و Motherboard را بازیافت کنم.

اگه شخص یا شرکتی رومیشناسین که در این زمینه کار کرده و میکنه،معرفی کتابی که احیانا در این زمینه نوشته

شده،مقالات بین المللی، سایت و یا حتی اطلاعات و تجربیات ارزشمند خودتون و .... فقط بدونید اطلاعات ریز و اندک شما در این زمینه، میتونه خیلی بهم کمک بکنه !

از همه دوستانی که در این زمینه میتونن کمکی بکنن خواهشمندم راهنماییم کنند و نظرات خودشونو مطرح کنن تا من و بقیه

دوستان استفاده کنیم. چون حقیقتش خودم اطلاعات بسیارکمی در این رابطه دارم و پیگیرشم .به همین دلیل به کمک فراوان

همه دوستان نیازمندم.

با تشکر

لینک به دیدگاه

سلام

موسسه ISC (موسسه تحقیقات سیلیکات تو Würzburg آلمان) متعلق به انیستیتوی Fraunhofer تو این زمینه کار می کنه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

تحقیقات دانشکده غیرآهنی دانشگاه آخن (IME) رو هم پیگیری کنید

شاید منظور شما از استخراج طلا، جداسازی و طبقه بندی فلزات در وهله اوله

فرایند متالورژیکیش پیچیدگی نداره، البته اگر بتونید خوب از هم جداشون کنید، قبل از ذوب

این بحث روز ISC هست، موضوع جداسازی اولیه اش منظورمه.

سوال بعد اینکه چرا می خواید اینکار رو بکنید؟

بهتر بگم، پیش از شروع کار به عنوان پیشنهاد اول بررسی کنید، چقدر قراضه الکترونیک در ایران تولید می شه !

بازیابی تو هر زمینه ای موضوع خیلی خوبیه

اما هنوز تو خیلی از زمینه از جمله فولاد سازی حجم بسیار بالایی از فلزات ارزشمند تلف می شن، می رن سرباره و در نهایت برای سیمان سازی یا جاده سازی که یعنی از بین می رن

و یا تبخیر می شن که باز هم از بین می رن.

به هر حال آرزوی موفقیت می کنم براتون

لینک به دیدگاه
سلام

موسسه ISC (موسسه تحقیقات سیلیکات تو Würzburg آلمان) متعلق به انیستیتوی Fraunhofer تو این زمینه کار می کنه

تحقیقات دانشکده غیرآهنی دانشگاه آخن (IME) رو هم پیگیری کنید

شاید منظور شما از استخراج طلا، جداسازی و طبقه بندی فلزات در وهله اوله

فرایند متالورژیکیش پیچیدگی نداره، البته اگر بتونید خوب از هم جداشون کنید، قبل از ذوب

این بحث روز ISC هست، موضوع جداسازی اولیه اش منظورمه.

سوال بعد اینکه چرا می خواید اینکار رو بکنید؟

بهتر بگم، پیش از شروع کار به عنوان پیشنهاد اول بررسی کنید، چقدر قراضه الکترونیک در ایران تولید می شه !

بازیابی تو هر زمینه ای موضوع خیلی خوبیه

اما هنوز تو خیلی از زمینه از جمله فولاد سازی حجم بسیار بالایی از فلزات ارزشمند تلف می شن، می رن سرباره و در نهایت برای سیمان سازی یا جاده سازی که یعنی از بین می رن

و یا تبخیر می شن که باز هم از بین می رن.

به هر حال آرزوی موفقیت می کنم براتون

بابت معرفی سایتها متشکرم.حتما از این طرق هم پیگیری خواهم کرد.

عرضم به حضورتون که منظورم از استخراج طلا ، جداسازی و یا اصطلاحا بازیافت عناصر گرانبها مانند نقره و طلا از ضایعاتی مثل سی پی یو و مادربورد و تلفن همراه هستش که در آخرین مرحله ،این فلزات گرانبها پس از جداسازی به صورت شمشهای کوچک ریخته گری و براحتی قابل فروش خواهند بود.

منظورتون دقیقا از فرآیند متالورژیکی این کار چیه؟ میشه یکم بیشتر توضیح بدین لطفا....

تا جایی که من میدونم از طریق الکترولیز و روشهای شیمیایی نسبتا ساده این جداسازی امکان پذیره که این روشها هم جزو فرآیندهای متالورژی هست.حالا اگه در اینباره اطلاعاتی دارین خیلی خیلی مشتاقم استفاده کنم از تجربیات و اطلاعات ارزشمندتون...

بازم منظورتون رو از جداسازی اولیه متوجه نشدم متاسفانه !

ممنون از وقتی که گذاشتین.متشکرم

لینک به دیدگاه

ببخشید.... واما در رابطه با قسمت دوم پیامتون : ابتدا از راهنمایی های مفیدتون بسیار سپاسگزام.

حقیقتش هدف یا بهتره بگم برنامم بطور کلی اینه که بعداز کسب اطلاعات مفید و ضروری در این رابطه اینکارو در کارگاه کوچکی عملی کنم و اجرا کنم.... اگر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بود و مسائل و مشکلات دیگه ای از قبیل مثلا مشکلات زیست محیطی و تهیه مواد اولیه و .... پیش نیومد کارمو گسترش بدم یعنی علاوه بر سی پی یو و مادربورد ، سایر قطعات الکترونیکی دیگر رو هم بازیافت کنم.....

منظورتونو متاسفانه به طور دقیق متوجه نشدم ولی باید خدمت حضرتعالی عرض کنم که مدتی در رابطه با بازیافت سرباره های فولاد که محصولش در صنعت سیمان ، ساختمانی ، جاده سازی و .... استفاده میشه تحقیق کردم و متوجه شدم در ایران کلا کارایی و فروش نداره و بیشتر این کار در کشورهای اروپایی و پیشرفته انجام میشه !!!!

حالا حضرتعالی اگه پیشنهاد خاصی دارین بنده بدلیل تجربه و تخصص بالاتون حتما حتما استقبال میکنم...

بازم ممنون

لینک به دیدگاه

راستش اگر موضوع فولاد بود، شاید بیشتر می تونستم کمک کنم

یه مطلبی فراموش کردم تو پست قبل اینکه، کتاب زیر، مرجع خوبیه :

Handbook of Extractive Metallurgy

بخش عمده ترجمه این هندبوک رو می تونید تو کتاب فلزات استراتژیک دکتر توحیدی انتشارات دانشگاه تهران پیدا کنید.

در مورد از جمله طلا و نقره و روش های استخراج و تولیدش مطالب به درد بخوری می تونید پیدا کنید.

خب پس با توجه به اینکه قصد سرمایه گذاری دارید، موضوع مهم تر می شه

عرض کردم تو پست قبل که کار بازیابی تو هر زمینه ای که باشه خوبه

وقتی شما روش بازیابی منبعی رو توسعه می دید که اون منبع زمانی به پایان خواهد رسید، دارید از نابودیش جلوگیری می کنید.

این کار علاوه بر منافع اقتصادیش از جمله برای شما، عقیده شخصی من هست که می تونه یه نام خوب هم برای آدم به جا بذاره در آینده.

منظورم از جداسازی اولیه، Sort این فلزات در وهله اوله

مثلا سی پی یو تشکیل شده، به فرض از فلزات طلا، نقره، مس، سیلسیم و غیره

به عنوان مثال ایکس ppm طلا در هر سی پی یو وجود داره، جدا سازی اولیه یعنی طلا رو تا حد زیادی از این فلزات جدا کنید (قطعا نه به صورت خالص)

در واقع همون عملیات فلوتاسیون که روی سنگ آهن انجام می شه برای تولید کنستانتره برای غنی سازی اکسید آهن

در واقع این مهمترین کار تو مرحله بازیابی قراضه الکترونیک هست که تمرکز اون موسسه سیلیکات ISC هم روی همین مسئله اس یعنی، از هم جداسازی قراضه الکترونیک و سپس طبقه بندی

لینک به دیدگاه

مرسی شما لطف دارین.

بابت معرفی تمام مراجع و منابع متشکرم.

آهااان... در بحث جداسازی منظورتون اینه که روی روشی کارکنم که بعنوان مثال بیش ترین میزان بازیابی طلا و نقره از سی پی یو را داشته باشه.

ممنونم ، حتما اینکارو خواهم کرد چون از لحاظ اقتصادی به نفع خواهد بود.اگه شما هم در این زمینه کمک بیشتری بهم بکنید واقعا ممنون میشم و با کمال میل استقبال خواهم کرد.

به نظر شما اگر از این موسساتی که فرمودین در این زمینه راهنمایی بخوام کمکم میکنن ؟؟؟؟ یا درخواستم بی فایده است ؟

به نظرتون بیشتر کجا تحقیق کنم ؟ علاوه بر منابعی که فرمودین دیگه از چه راهی میتونم دراینباره اطلاعات کسب کنم ؟ ظاهرا شما درباره فرآیندش اطلاعاتی دارین؟ درسته؟

لینک به دیدگاه

با سلام

با روش زیر میتونی طلا و فلزات گرانبهای قراضه های الکترونیکی رو بازیافت کنی.

ابتدا همه اونا رو تو یه بوته ذوب ( که میتونی از فروشگاههای فروش لوازم زرگری بخری ) و داخل کوره های برقی کوچیک که مخصوص بوته های دو کیلوئی است و دارای نقطه ذوب 2200 درجه هست بریزی و یه مقدار هم نقره بهش اضافه بکنی و ذوبش بکنی که تو مرحله دوب کل اون مواد بشکل سیّاله در میان و همه اتمهای طلا به اتمهای نقره می چسبن و بصورت یه آلیاژ ته بویه جمع میشه. بعد کل مواد مذاب داخل بوته رو تو یه قالب رو باز میریزی که آلیاژ حاصل ته بوته یا قالب جمع میشه و بعد از سرد و جامد شدن اونو ورمیدازی و تو یه بوته دیگه مجددا ذوب میکنی و داخل یه طشت پر از آب سرد میریزی تا در اثر سرد شدن فوری مثل ذرت از هم باز بشن و بعد اونا رو تو ظرف استیل خالص بهمراه تیزاب سلطانی حرارت میدی تا نقره بصورت محلول و طلا بصورت رسوب ته ظرف باقی بمونه و نقره رو از طریق الکترولیز بازیافت میکنی و رسوب طلا رو هم ذوب کرده و تو قالب میریزی و بصورت شمش در میاری.

لینک به دیدگاه
با سلام

ابتدا همه اونا رو تو یه بوته ذوب ( که میتونی از فروشگاههای فروش لوازم زرگری بخری ) و داخل کوره های برقی کوچیک که مخصوص بوته های دو کیلوئی است و دارای نقطه ذوب 2200 درجه هست بریزی و یه مقدار هم نقره بهش اضافه بکنی و ذوبش بکنی که تو مرحله دوب کل اون مواد بشکل سیّاله در میان و همه اتمهای طلا به اتمهای نقره می چسبن و بصورت یه آلیاژ ته بویه جمع میشه. بعد کل مواد مذاب داخل بوته رو تو یه قالب رو باز میریزی که آلیاژ حاصل ته بوته یا قالب جمع میشه و بعد از سرد و جامد شدن اونو ورمیدازی و تو یه بوته دیگه مجددا ذوب میکنی و داخل یه طشت پر از آب سرد میریزی تا در اثر سرد شدن فوری مثل ذرت از هم باز بشن و بعد اونا رو تو ظرف استیل خالص بهمراه تیزاب سلطانی حرارت میدی تا نقره بصورت محلول و طلا بصورت رسوب ته ظرف باقی بمونه و نقره رو از طریق الکترولیز بازیافت میکنی و رسوب طلا رو هم ذوب کرده و تو قالب میریزی و بصورت شمش در میاری.

سلام

مس رو چطوری جدا می کنید ؟

لینک به دیدگاه
سلام

مس رو چطوری جدا می کنید ؟

مس تو این فرآیند بصورت اکسید مس دود میشه و از محیط خارج میشه و قابل بازیافت نیست. تو هر آلیاژی که میخوایم از طریق قرار دادن تو تیزاب سلطانی اونو تجزیه ش بکنیم اولین اتفاق تبدیل شدن مس موجود در آلیاژ به اکسید مس و خارج شدنش بصورت دود قرمز رنگ هست.

لینک به دیدگاه

سلام من با یه سرچ ساده به مطلب رسیدم تو googleسرچ کن بازیافت طلا از ضایعات سی پی یو اولین سایت نو اندیشان رو میده به خاطر رنک بالای ماست

از سایت دوم به بعد تبلیغاتش رو تو سایت های مختلف میبینی که cd ,dvdهاش رو میتونی تهیه کنید آموزش داده من نه شماره ای میدم نه آدرس سایتی چون کاملا بحث تبلیغات میشه اگر دوستان توضیحی درباره روش دارند میتونن تو سایت قرار بدن:a030:

لینک به دیدگاه
مس تو این فرآیند بصورت اکسید مس دود میشه و از محیط خارج میشه و قابل بازیافت نیست. تو هر آلیاژی که میخوایم از طریق قرار دادن تو تیزاب سلطانی اونو تجزیه ش بکنیم اولین اتفاق تبدیل شدن مس موجود در آلیاژ به اکسید مس و خارج شدنش بصورت دود قرمز رنگ هست.

مرسی

نمودار زیر رو نگاه کنید، مربوط به فشار بخار فلزات هست در دماهای مختلف

فشار بخار طلا و مس خیلی نزدیک به همدیگه اس، خصوصا در دمای بالا، بنابراین نمی شه با دقت گفت، کدوم اول بخار می شه، هر چند به صورت تئوری، مس زودتر تبخیر می شه، چون فشار بخارش بیشتر از طلاست.

علت اینکه من مس رو پرسیدیم، چون مس تو قراضه (هر نوع قراضه ای) یه فلز خیلی مزاحمیه !

به فرض وقتی یه کوره فولادسازی رو با قراضه فولاد می خوان بار بزنن، حداکثر تلاش تو محوطه آماده سازی اولیه قراضه، بهش می گن Scrap yard انجام می شه که چیزایی مثل کابل و سیمای مسی رو جدا کنن

با این حال درصدی مس که از قراضه فولاد قابل جدا کردن نیست، وارد کوره می شه، تو مذاب فولاد باقی می مونه و تحت فشار اکسیژن و دمای بالا،اکسید نمی شه و به سرباره نمی ره

در نهایت فولادی ریخته گری می شه که حاویه مس هست و اثرات منفی بعدیش روی خواص مکانیکی فولاد خواهد بود.

لذا مهمترین کاری می تونن انجام بدن تا از ورود مس به فولاد جلوگیری کنند، عملیات جداسازی دستی یا ماشینی هست که تو Scrap yard انجام می شه و نه در حین فرایند ذوب !

در مورد اون دود قرمز رنگ، اون به احتمال زیاد دی اکسید نیتروژنه که می یاد بیرون که فوق العاده سمیه !

دی اکسید نیتروژن جزء گازهای گلخانه ای محسوب می شه، یادم نیست الان که فاکتورش چنده در مقایسه با دی اکسید کربن (اگر دی اکسید کربن رو 1 فرض کنید)

بنابراین غیر از خطر مسمومیت ناشی از این گاز برای انسان، جایی که سازمان محیط زیست درست کار می کنه، اجازه پیاده کردن تجاری یه همچین روشی برای بازیابی رو نمی دن !

96y17gjbyoll8pd61l.png

لینک به دیدگاه

سلام - ابتدا از راهنمایی تون تشکر میکنم -

متاسفانه منظورتون رو از " قراضه های الکترونیکی " متوجه نشدم ! میشه یکم بیشتر توضیح بدید لطفا؟ آیا منظورتون سی پی یو و مادربورد و تلفن همرا و از این قبیل وسایله یا وسایل دیگه ای هم مد نظرتون هست ؟

همونطور که خودتون میدونین ، این ضایعات شامل مواد پلاستیکی و بعضا مواد سمی هستن ! حال در هنگام ذوب ضایعات که اتمهای نقره و طلا به هم می چسبند، این مواد پلاستیکی رو چطوری باید ازشون جدا کنی در داخل بوته ؟ آیا مواد پلاستیکی که در اون دما به صورت خمیری هم درمیان به دیواره های بوته نمی چسبن ؟؟؟!!!! راه حل چیه ؟

منظورتون از اینکه بعد از ذوب مجدد اونارو توی طشت آب سرد بریزم چیه؟ بعد از این که آلیاژنقره-طلا مربوطه جامد شد اینکارو بکنم؟آخه تماس مذاب با آب موجب پاشش مذاب میشه !!!!!

با توجه به اینکه میخوام بر روی این کار سرمایه گذاری (حتی اندک) بکنم از حضرتعالی خواهشمندم اگه ممکنه دقیقتر و بیشتر این مساله رو برام باز و تشریح کنید.

اگر از نظر شما اشکالی نداشته باشه برای تسریع در کار و تسریع در رسیدن به نتیجه از طریق ایمیل باهاتون ارتباط داشته باشم.

با تشکر فراوان

با سلام

لینک به دیدگاه

سلام دوست من. باید خدمتت عرض کنم که خیلی بیشتر از این سرچ های معمولی گوگل تحقیق کردم.البته دستت درد نکنه ولی اون آگهی هارو هم دیدم.باهاشون تماس هم گرفتم ولی متاسفانه یا خاموشه یا منشی یا .....

بهر حال کسی پاسخگو نیست. بازم ممنون

سلام من با یه سرچ ساده به مطلب رسیدم تو googleسرچ کن بازیافت طلا از ضایعات سی پی یو اولین سایت نو اندیشان رو میده به خاطر رنک بالای ماست

از سایت دوم به بعد تبلیغاتش رو تو سایت های مختلف میبینی که cd ,dvdهاش رو میتونی تهیه کنید آموزش داده من نه شماره ای میدم نه آدرس سایتی چون کاملا بحث تبلیغات میشه اگر دوستان توضیحی درباره روش دارند میتونن تو سایت قرار بدن:a030:

لینک به دیدگاه
سلام - ابتدا از راهنمایی تون تشکر میکنم -

متاسفانه منظورتون رو از " قراضه های الکترونیکی " متوجه نشدم ! میشه یکم بیشتر توضیح بدید لطفا؟ آیا منظورتون سی پی یو و مادربورد و تلفن همرا و از این قبیل وسایله یا وسایل دیگه ای هم مد نظرتون هست ؟

کلیه مدارات از خازن بگیر تا یس پی یو و هر قطعه ای که از مدارات دیجیتالی یا برای مدارات دیجیتالی درست میشه دارای مقداری جزئی طلا هست که بعنوان اتصال داخل قطعات یا بعنوان سیم کشی داخل قطعه توش استفاده میشه

همونطور که خودتون میدونین ، این ضایعات شامل مواد پلاستیکی و بعضا مواد سمی هستن ! حال در هنگام ذوب ضایعات که اتمهای نقره و طلا به هم می چسبند، این مواد پلاستیکی رو چطوری باید ازشون جدا کنی در داخل بوته ؟ آیا مواد پلاستیکی که در اون دما به صورت خمیری هم درمیان به دیواره های بوته نمی چسبن ؟؟؟!!!! راه حل چیه ؟

تو دمای 2500 درجه که همه اینا میسوزن و فلزاتشم که بصورت آلیاز در میان , که توضیح دادم. ( البته قطعات آهن و استیل و این نوع فلزات رو باید قبلا ازشو ن جدا کرد. اگرم کاملا جدا نشد ایرادی نداره چون میشه بعد از تبدیل شدن به آلیاژ میشه اونا رو از هم جدا کرد.

منظورتون از اینکه بعد از ذوب مجدد اونارو توی طشت آب سرد بریزم چیه؟ بعد از این که آلیاژنقره-طلا مربوطه جامد شد اینکارو بکنم؟آخه تماس مذاب با آب موجب پاشش مذاب میشه !!!

بخاطر اینکه آلیاژ حاصل که همه نوع فلزی توش هست و همگن نیست , و نمیشه اونو نوردش بکنیم که نازک بشه و تیزاب زودتر اثر بکنه , اونو ذوب میکنیم و داخل سطل پر از آب یخ میزیزیم که هیچ پاششی هم نداره و این کار بخاطر اینه که قطرات آلیاژ مذاب وقتی داخل آب سرد ریخته میشه از هم باز میشن و انیساط سطح پیدا میکنه که با این روش سطح تماس اون با محلول تیزاب سلطانی زیاد تر میشه و بهتر و سریعتر تجزیه میشه.

با توجه به اینکه میخوام بر روی این کار سرمایه گذاری (حتی اندک) بکنم از حضرتعالی خواهشمندم اگه ممکنه دقیقتر و بیشتر این مساله رو برام باز و تشریح کنید.

اگر از نظر شما اشکالی نداشته باشه برای تسریع در کار و تسریع در رسیدن به نتیجه از طریق ایمیل باهاتون ارتباط داشته باشم.

برای اینکه همه بچه ها بتونن از این مطالب استفاده بکنند , اجازه بدین که هر نوع سئوال و کاری رو تو همین تاپیک به انجام برسونیم که مفید فایده تر باشه.

قبل از شروع بکار به من پیام بدید که من شماره تلفن بهتون میدم تا بطور کامل بتونم در این راه کمکتون بکنم.

لینک به دیدگاه

قابل توجه کاربران عزیز

کلیه مطالب و توضیحاتی که توسط اینجانب داده میشه , معلوماتی اولیه جهت آشنایی مقدماتی با این علم یا با این حرفه هست.

در مرحله کاربردی لازمست استاندارد های خاصی رو در محیط کار و نوع ابزار آلات و نوع روش کار بکار گرفت که فعلا هیچکدام اینها مطرح نشده .

در ادامه و در صورت نیاز به کلیه این موارد اشاره خواهد گردید.

با تشکر

لینک به دیدگاه

کلیه مدارات از خازن بگیر تا سی پی یو و هر قطعه ای که از مدارات دیجیتالی یا برای مدارات دیجیتالی درست میشه دارای مقداری جزئی طلا هست که بعنوان اتصال داخل قطعات یا بعنوان سیم کشی داخل قطعه توش استفاده میشه

چه جالب ! نمیدونستم کلیه قطعات ریز و درشت الکترونیکی همگی دارای مقداری طلا هستند! ولی فکر کنم بازیافت طلای موجود در سی پی یو ، مادربورد ، تلفن همراه و ... مقرون به صرفه تر از سایر قطعاتی هست که شما هم نام بردین! و فک میکنم از نظر محیط زیست هم کمتر مشکل پیش بیاد و آلودگی ایجاد بکنه-درسته؟؟؟

تو دمای 2500 درجه که همه اینا میسوزن و فلزاتشم که بصورت آلیاز در میان , که توضیح دادم. ( البته قطعات آهن و استیل و این نوع فلزات رو باید قبلا ازشو ن جدا کرد. اگرم کاملا جدا نشد ایرادی نداره چون میشه بعد از تبدیل شدن به آلیاژ میشه اونا رو از هم جدا کرد.

عذر میخوام منظورتون از اینکه همه بجز طلا و نقره " می سوزند " چیه ؟

اگر به فرض مثال کلیه قطعات و ضایعات از قبیل سی پی یو و خازن و آی سی و مادربورد و ... رو همگی با هم تا دمای 2500 درجه سانتی گراد حرارت بدهیم نقره موجود بخار خواهد شد.چون نقطه جوش طلا حدود 2700 درجه سانتی گراد و نقطه جوش نقره حدود 2200 درجه سانتی گراد هستش !!!! واسه این بایستی چه کار بکنیم ؟ اگه اطلاعاتم ناقص یا اشتباهه راهنماییم کنید.

از طرف دیگه من واقعا تو همین مساله یه خورده گیج شدم و درکش واسم کمی مشکله که این پلاستیک ها و کل عناصر خطرناک و مزاحم مثه سرب ، قلع ، مس و ... چه جوری باید جداسازی بشن و در دمای بالا چپه اتفاقی واسشون میفته ؟؟؟!!!

برای اینکه همه بچه ها بتونن از این مطالب استفاده بکنند , اجازه بدین که هر نوع سئوال و کاری رو تو همین تاپیک به انجام برسونیم که مفید فایده تر باشه.

قبل از شروع بکار به من پیام بدید که من شماره تلفن بهتون میدم تا بطور کامل بتونم در این راه کمکتون بکنم.

خواهش میکنم.صاحب اختیارین.چشم مشکلی نداره .فرمایش شما صحیحه...

از اینکه راهنماییم میکنید و وقت میزارین خیلی خیلی سپاسگزارم .اگه امکانش هست واز نظرتون مشکلی نداره من ایمیلمو میزارم اینجا،شما یه لطفی بکنید شمارتون رو به ایمیلم ارسال کنید.تا همونطوری که حضرتعالی هم اشاره کردین تا جایی که امکانش بود همینجا بحث و تبادل نظر میکنیم تا بقیه دوستان هم استفاده بکنند ولی ان شا الله در ابتدای مراحل اجرائی و عملی کردن باهاتون تماس میگیرم و مزاحمتون میشم ...

بازم ممنونم...

pasargad520@gmail.com

لینک به دیدگاه
عذر میخوام منظورتون از اینکه همه بجز طلا و نقره " می سوزند " چیه ؟

اگر به فرض مثال کلیه قطعات و ضایعات از قبیل سی پی یو و خازن و آی سی و مادربورد و ... رو همگی با هم تا دمای 2500 درجه سانتی گراد حرارت بدهیم نقره موجود بخار خواهد شد.چون نقطه جوش طلا حدود 2700 درجه سانتی گراد و نقطه جوش نقره حدود 2200 درجه سانتی گراد هستش !!!! واسه این بایستی چه کار بکنیم ؟ اگه اطلاعاتم ناقص یا اشتباهه راهنماییم کنید.

از طرف دیگه من واقعا تو همین مساله یه خورده گیج شدم و درکش واسم کمی مشکله که این پلاستیک ها و کل عناصر خطرناک و مزاحم مثه سرب ، قلع ، مس و ... چه جوری باید جداسازی بشن و در دمای بالا چپه اتفاقی واسشون میفته ؟؟؟!!!

pasargad520@gmail.com

موقعی که قطعات مادربرد رو ( البته بجز فیبرش که قبلا جداش کردیم) داخل بوته میریزیم و تو کوره میذاریم , دمای کوره رو روی 1800 تنظیم میکنیم که تو این حرارت فلزات ذوب میشن و بعلت چگالی بالا ته بوته جمع میشن . بقیه ش هم یا میسوزن و خاکستر میشن یا بصورت ماده مذاب ( مثه اونایی که تو آتشفشان هست ) بالای بوته بصورت مذاب و سیِال قرار میگیرند. کلیه فلزات موجود هم با هم بشکل مذاب در میان و ته بوته هستن. وقتی کل اونو ( محتوی بوته ) داخل یه قالب رو باز میریزیم , آلیاژ مذاب زیر قالب و بقیه مواد مذاب روش قرار میگیره که بعد از سرد شدن اونو تو هاون میکوبیم و با روش شستشوی با آب ( مثه شستن شنهای طلادار که تو رودخونه ها هست ) مواد کم حجمش رو ازش میگیریم و ته ظرفمون آلیاز ها باقی میمونن که اونو خشک میکنیم و داخل یه بوته مجددا ذوب میکنیم و تو آب سرد میریزیم که شرحش داده شده و بقیه ماجرا.

مس و قلع و سایر فلزات داخل آلیاژ تو مرحله تیزاب کاری از بین میرن . البته قلعش میمونه که اونم با روش خاصی از محیط خارج میکنیم. ( اونو بعدا توضیح میدم)

لینک به دیدگاه

Fakur( کاربر فعال)/ از اونجایی که من تصمیم جدی واسه راه اندازی چنین کارگاهی دارم.سوالات و مسائلی برام پیش اومده که بنظرم بهتره بصورت خصوصی باهاتون مطرح کنم.

و اگرحداقل ایمیل شما رو داشته باشم تا حد زیادی مشکلاتم برطرف خواهد شد و در این بحث پیشرفت خواهیم کرد.اونوقت در صورت موافقت حضرتعالی نتیجه رو در این تاپیک قرار خواهیم داد تا باقی دوستان هم استفاده کنن... متشکرم از همکاریتون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...