رفتن به مطلب

کمک کنید لطفا-بازیافت طلا از ضایعات الکترونیکی به روشهای شیمیایی

ارسال های توصیه شده

از اونجایی که من تصمیم جدی واسه راه اندازی چنین کارگاهی دارم.سوالات و مسائلی برام پیش اومده که بنظرم بهتره بصورت خصوصی باهاتون مطرح کنم چون کمی طولانیه.

و اگرحداقل ایمیل شما رو داشته باشم تا حد زیادی مشکلاتم برطرف خواهد شد و در این بحث پیشرفت خواهیم کرد.اونوقت در صورت موافقت حضرتعالی نتیجه رو در این تاپیک قرار خواهیم داد تا باقی دوستان هم استفاده کنن... متشکرم از همکاریتون

موقعی که قطعات مادربرد رو ( البته بجز فیبرش که قبلا جداش کردیم) داخل بوته میریزیم و تو کوره میذاریم , دمای کوره رو روی 1800 تنظیم میکنیم که تو این حرارت فلزات ذوب میشن و بعلت چگالی بالا ته بوته جمع میشن . بقیه ش هم یا میسوزن و خاکستر میشن یا بصورت ماده مذاب ( مثه اونایی که تو آتشفشان هست ) بالای بوته بصورت مذاب و سیِال قرار میگیرند. کلیه فلزات موجود هم با هم بشکل مذاب در میان و ته بوته هستن. وقتی کل اونو ( محتوی بوته ) داخل یه قالب رو باز میریزیم , آلیاژ مذاب زیر قالب و بقیه مواد مذاب روش قرار میگیره که بعد از سرد شدن اونو تو هاون میکوبیم و با روش شستشوی با آب ( مثه شستن شنهای طلادار که تو رودخونه ها هست ) مواد کم حجمش رو ازش میگیریم و ته ظرفمون آلیاز ها باقی میمونن که اونو خشک میکنیم و داخل یه بوته مجددا ذوب میکنیم و تو آب سرد میریزیم که شرحش داده شده و بقیه ماجرا.

مس و قلع و سایر فلزات داخل آلیاژ تو مرحله تیزاب کاری از بین میرن . البته قلعش میمونه که اونم با روش خاصی از محیط خارج میکنیم. ( اونو بعدا توضیح میدم)

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 45
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام خدمت همه دوستان

عرضم به حضورتون که من شدیدا دنبال خرید cpu سوخته و غیر قابل تعمیر هستم ( ترجیحا قدیمی )...

خواهش میکنم راهنماییم کنید... از کجا باید بصورت عمده بخرم ؟

قیمت پایه cpu سوخته چقدره؟ هرکسی یه قیمتی میده آخه !

متشکرم

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
  • 2 هفته بعد...
  • 7 ماه بعد...

سلام دوستانی که قصد دارن از لوازم الکترونیک طلا یا نقره استخراج کنن در یوتیوب به این موارد سرچ کنن

Gold Refining Tutorial Part 1

Electrolytic gold recovery Gold Electrolysis

با این توضیح که چنانچه طلا در محلول سیانید سدیم (NaCN)بریزید حل شده بعد از حل شدن طلا محلول NaAU(CN)2 بدست آمده .به محلول پودر روی Zn و نیترات سرب (میشه با اضافه کردن اسیدنیتریک به سرب نیترات سرب درست کرد یا آماده تهیه کنید)اضافه کنید طلا زسوب میکند .فقط دقت لازم داشته باشید سیانید سدیم ماده سمی است در زمان استقاده موارد ایمنی کاملا رعایت کنید تا مشکلی به وجود نیاورد

در ضمن با اسید نیتریک برای جدا سازی اضافاتی مانند نقره و مس و.... میشه در مرحله اول پاکسازی انجام داد در مرجله بعد با تیزآب سلطانی طلا حل و در آخر با سدیم دی سولفیت Na2S2O5 زسوب گیری نمود

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام به همه

آقای Fakur

شما یه دوره عملی آموزشی برای ما سراغ ندارین؟

من این کار رو میخوام انجام بدم و ب عنوان شغلم انتخابش کنم ولی هرچی میگردم فقط در سطح خانگی و به مقدار خیلی کم این کار را انجام دادن و آموزش دادن و ب عنوان یه شغل دوم بهش اشاره کردن

میخوام این کار رو از نزدیک ببینم و عملی یادش بگیرم منون میشم اگه هرکدوم از دوستان یه دوره عملی بهم معرفی کنه

با تشکر

لینک به دیدگاه

یکی ازروشهای جدا سازی تیزاب سلطانی است.

البته روشهای دیکری هم هست مثل روش هيدرومتالورژي و نیتریک cn (اگراشتباه نکنم).

کارخوبی به نطرم امد چندوقتی پیگیرشم . مخصوصابرای ما که به الکترونیکهم علاقه داریم!:ws3:

لینک به دیدگاه

سلام

کسی یه دوره عملی آموزشی برای ما سراغ نداره؟

من این کار رو میخوام انجام بدم و ب عنوان شغلم انتخابش کنم ولی هرچی میگردم فقط در سطح خانگی و به مقدار خیلی کم این کار را انجام دادن و آموزش دادن و ب عنوان یه شغل دوم بهش اشاره کردن

میخوام این کار رو از نزدیک ببینم و عملی یادش بگیرم منون میشم اگه هرکدوم از دوستان یه دوره عملی بهم معرفی کنه

با تشکر

لینک به دیدگاه

ای شیطونا:ws28:

خوبه جالب شد

من روی استخراج فلزات تپل کار کردمو پروژه های اسکیل بزرگ انجام دادم

از معدن بگیر تا بازیافتو این حرف ها................

البته روش های من بازی و برای استخراج مقدار جنگولک بازی نیست

حالا امیدوارم شما شیطونا هم موفق باشید:ws3:

خیلی بدجنس تر از این حرف ها هستم بابا:ws28:

لینک به دیدگاه

سلام به همه

من از همه بچه ها خواهش میکنم اگه کسی یه دوره آموزشی عملی سراغ داره بهم معرفی کنه

من واقعا تو شرایط خیلی خیلی سختی هستم و نیاز دارم هرچه زودتر این کار رو راه بندازم لطفا ب این برادرتون کمک کنید

من هیچکس رو نمیشناسم که در این زمینه فعالیت کرده باشه خواهش میکنم کمکم کنید دوستان

من میخوام این کار رو به روش صنعتی راه اندازی کنم لطفا لطفا لطفا کمکم کنید

لینک به دیدگاه
سلام به همه

من از همه بچه ها خواهش میکنم اگه کسی یه دوره آموزشی عملی سراغ داره بهم معرفی کنه

من واقعا تو شرایط خیلی خیلی سختی هستم و نیاز دارم هرچه زودتر این کار رو راه بندازم لطفا ب این برادرتون کمک کنید

من هیچکس رو نمیشناسم که در این زمینه فعالیت کرده باشه خواهش میکنم کمکم کنید دوستان

من میخوام این کار رو به روش صنعتی راه اندازی کنم لطفا لطفا لطفا کمکم کنید

سلام دوست عزیز

اگرمنظورت بازیافت طلا از قطعات کامپیوتر و موبایل باشه می توانی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
راهم ببینی!

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

یعنی یک نفر پیدا نمیشه که آموزشهای سایت goldextractionprocess.com رو عملی انجام داده باشه یا دوبله کنه و همه چیز رو جزء به جزء توضیح بده . سایت startupaz.ir شرکت ایده پردازان هم که هیچ ویدئویی آموزشی کاملی نداره فقط اومده2 تا ویدئو از همین سایت goldextractionprocess.com گرفته و صدای خودش رو روی این ویدئو گذاشته .

لینک به دیدگاه

جناب fakur1 آیا شما تجربه ی عملی بازیافت رو انجام دادین ؟ طبق تحقیقات بنده این کار بسیار پر دردسر و بدون توجیه اقتصادی هست . فقط با روشهایی که کشورهای پیشرفته برای این کار انجام میدن اونهم در تناژ بالا صرفه ی اقتصادی داره . در جایی خواندم که یکی از کارخانه های بازیافت ژاپن اعلام کرده بود از هر تن ضایعات موبایل فقط 100 گرم طلا بدست می آید یعنی هر 1000 کیلو 100 گرم و اگر ما با این روشهایی که در انجمنها گفته شده و در ایران متداول هست بخواهیم این کار را انجام دهیم جدای از آموزشهای ناقصی که وجود دارد و نبود ضایعات با قیمت مناسب در ایران , اگر بر فرض بتوانیم این کار را هم انجام دهیم باید در ماه 100 کیلو ضایعات موبایل جمع آوری و بازیافت کنیم تا 1 میلیون تومان بدست آوریم , و از این 1 میلیون هزینه ی مواد لازم و هزینه ی خرید ضایعات و کرایه راه را هم باید کم کنیم که در نهایت سود خالص مبلغ ناچیزی خواهد بود

. این کار واقعا وقت گیر - خطرناک و بدون توجیه اقتصادی هست.

اگر تجربه ی دوستانی که این کار رو انجام دادن بر خلاف این هست لطفا دقیق توضیح دهید .سپاس

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

با سلام

مدتی هست در مورد بازیافت فلزاتی مثل سرب، روی، قلع، طلا، نقره، پالادیم و پلاتین از پسماندهای الکترونیکی مثل cpu و مادربردها تحقیق و کار آزمایشگاهی میکنم. از دوستانی که علاقه مند به فعالیت در بازیافت فلزات مخصوصا از cpu و هاردهای ذخیره ساز اطلاعات هستند و توانایی دسترسی و تهیه مواد اولیه رو دارند، تقاضا میکنم با ایمیل بنده در ارتباط باشند.

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...
ای شیطونا:ws28:

خوبه جالب شد

من روی استخراج فلزات تپل کار کردمو پروژه های اسکیل بزرگ انجام دادم

از معدن بگیر تا بازیافتو این حرف ها................

البته روش های من بازی و برای استخراج مقدار جنگولک بازی نیست

حالا امیدوارم شما شیطونا هم موفق باشید:ws3:

خیلی بدجنس تر از این حرف ها هستم بابا:ws28:

سلام عزیز چرا جواب من رو نمیدی؟مگه من چه کارت کردم:cryingf:

لینک به دیدگاه
یعنی یک نفر پیدا نمیشه که آموزشهای سایت goldextractionprocess.com رو عملی انجام داده باشه یا دوبله کنه و همه چیز رو جزء به جزء توضیح بده . سایت startupaz.ir شرکت ایده پردازان هم که هیچ ویدئویی آموزشی کاملی نداره فقط اومده2 تا ویدئو از همین سایت goldextractionprocess.com گرفته و صدای خودش رو روی این ویدئو گذاشته .

یه بار توی سایت میلیونرهای ایرانی تبلیغی دیدم مبنی بر آموزش بازیافت طلا از ضایعات. به اونجام سر بزنید شاید چیزی گیرتون اومد

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام شما اول مدارات الکترونیکی رو تو یک بشکه چرخان با یک شعله کم گرم کنید تا تمام قطعات از فیبر جدا شود سپس قطعات رو آسیاب کنید بعد تو سود سوز آور حل کنید تا تمام آلمینیوم ها حل شود سپس فیلتر کنید کیک حاصل رو تو اسید نیتریک حل کنید تا مس و نقره پلاتین و پالادیوم حل شود البته اگر نقره وجود نداشت پلاتین و نقره حل نمیشود بعد مجددا فیلتر کنید محلول رو نگهداری و کیک حاصل از اون رو تو تیزاب حل کنید مجددا فیلتر کنید محلول کلرید طلا میباشد مقداری سولفید سدیم به محلول اضافه کنید تا طلا رسوب کند مجددا فیلتر و کیک را نگهدارید محلول حاصل از مرحله انحلال اسید نیتریک رو جهت بازیافت نقره مقداری اسید کلرید به آن اضافه کنید و رسوب حاصل رو فیلتر و با رسوب طلا مخلوط و با لیتاژ سرب در داخل کوره غال ریخته گری نمایید پس از ذوب با هوا دهی سرب احیا شده را اکسید و قرص موجود در غال را ریخته گری نمایید قرص را در اسید نیتریک حل کنید نقره حل میشود و رسوب قهوه ای رنگ طلا باقی میماند آن را با آب مقطر شسته و خیلی ملایم خشک کنید سپس در بوته ذوب و طلای خالص و نشکن بگیرید ونقره را با افزودن کربنات سدیم احیا و فیلتر کنید و در غال ذوب نمایید

لینک به دیدگاه
سلام شما اول مدارات الکترونیکی رو تو یک بشکه چرخان با یک شعله کم گرم کنید تا تمام قطعات از فیبر جدا شود سپس قطعات رو آسیاب کنید بعد تو سود سوز آور حل کنید تا تمام آلمینیوم ها حل شود سپس فیلتر کنید کیک حاصل رو تو اسید نیتریک حل کنید تا مس و نقره پلاتین و پالادیوم حل شود البته اگر نقره وجود نداشت پلاتین و نقره حل نمیشود بعد مجددا فیلتر کنید محلول رو نگهداری و کیک حاصل از اون رو تو تیزاب حل کنید مجددا فیلتر کنید محلول کلرید طلا میباشد مقداری سولفید سدیم به محلول اضافه کنید تا طلا رسوب کند مجددا فیلتر و کیک را نگهدارید محلول حاصل از مرحله انحلال اسید نیتریک رو جهت بازیافت نقره مقداری اسید کلرید به آن اضافه کنید و رسوب حاصل رو فیلتر و با رسوب طلا مخلوط و با لیتاژ سرب در داخل کوره غال ریخته گری نمایید پس از ذوب با هوا دهی سرب احیا شده را اکسید و قرص موجود در غال را ریخته گری نمایید قرص را در اسید نیتریک حل کنید نقره حل میشود و رسوب قهوه ای رنگ طلا باقی میماند آن را با آب مقطر شسته و خیلی ملایم خشک کنید سپس در بوته ذوب و طلای خالص و نشکن بگیرید ونقره را با افزودن کربنات سدیم احیا و فیلتر کنید و در غال ذوب نمایید

سلام ، من به این کار و اینکه خوبه یا نه اصلا کاری ندارم ولی هنگ کردم مطالب رو خوندم ............

سدیم آلومینات بسازیم که آلومینیوم جدا بشه ......... خب روی این حرفی نمیزنم چون خیلی طولانی میشه ، بعدش نیتریک شورش کنیم نقره ، پالادیوم ،پلاتین و... حل بشه ؟ پلاتین حل بشه ؟ :w58:

بعد اگر نقره نداشت پلاتین و نقره حل نمیشه ؟

الان این دو خط رو برای من باز میکنی عزیز ؟

پلاتین که اگر باشه تو نیتریک آخ نمیگه چطوری حل میشه ؟

بعد اگر نقره وجود نداشت نقره و پلاتین حل نمیشه ؟ وقتی نقره نیست کدوم نقره این وسط حل نمیشه ؟ :w58: پلاتینم که اصلا تو نیتریک اسید حل نمیشه ، بعد گفتید بیایم کیک نقره و پلاتینو فیلتر کنیم و تو تیزاب حل کنیم و بعد یعو کلرید طلا ظهور میکنه ؟

اصلا به بردو این چیزا کاری ندارم ، شما به من بگو چطوری یک کیک حاوی نقره رو تو تیزاب سلطونی حل میکنی ؟ حل نمیشه که ، مثل گچ میریزه پایین ، بعد پلاتینو طلا حل شد قبول بعد سدیم فلانات میریزی طلا میوفته پایین ؟ شما اون عامل اکسیداسیون طلا و پلاتینو چجوری مرخص میکنی ؟ منظورم همون نیتریکه ، تیزابت حاوی نیتریکه و تا اون از بین نره که چیزی رسوب نمیکنه ؟

حالا زدی رسوب کرد اصلا ، بعد دوباره محلول رو برداریم هیدروکلریک اسید بزنیم برای نقره ؟ خب نقره که همون اول مثل گچ شد اصلا حل نمیشه تو تیزاب ، شما نقره رو تو نیتریک وقتی حل میکنی روش یکم نمک یا همون هیدروکلریک بریزی مثل گچ میریزه پایین ، قبل از طلا و هر چی نقره خارج میشه دیگه نقره ای نیست که ......

خب میگی تو نیتریک حل میکنیم بعد هیدروکلریک میزنیم که طلا حل بشه ! همونجا نسخه نقره رو پیچیدی دیگه دیگه بعد از سدیم فلانات چرا هیدروکلریک میزنی ؟ کلرید نقره که نامحلوله اصلا محلول نیست تو تیزابو ، هیدروکلریک اسیدو این چیزا

حالا اصلا همه اینا رو هم بی خیال

آخرش بعد این همه اره دادنو تیشه گرفتن بیایم کوپلش کنیم ؟یا به قول شما غال؟ خب از همون اول همه رو بریز تو کوره و غال دیگه چرا کیک بازی میکنی؟ و در آخر هم بعد ازاینکه کوپل کردی میبری زیر شعله اکسیداسیون و شیره کشی و........... ، حالا طلا رو گرفتی ............... ولی یک سوال ؟ پلاتینه چی شد این وسط ؟

بعد اون اول کار پالادیومی که حل کردی به چی گرفتار شد ؟ غیب شد ؟ کو فلزش ؟

کوپلاسیون یا غالکاری به قول شما خودش یک روش پیرومتالوژی برای استخراجه که با سرب(اونم چون به همه چیز میچسبه) و کمک ذوبهایی (همون کربناتو بوراکسو و....... که گاهی همون کربنات خالی هم میشه ) فلزات ارزشمند رو تو سرب حل میکنن و آلیاژ به دست اومده رو با کمک شعله ای اکسید کننده مجدد ذوب و با سیخو میخ سرب اکسید شده رو میکشن تا یک نقطه ای که.........بحثش طولانیه ، حالا به این نقره اضافه میکنن تا فلزات گرانبها از سرب جدا و تو نقره حل بشه و اینم اضافه کنم که نقره مقدار زیادی اکسیژن رو تو خودش حل میکنه و سرب رو مرخص میکنه شیره میریزه پایین ، یعنی شرایط اکسیداسیون رو بیشتر میکنه و اینکه طلا رو ه ترد نمیکنه ،اینو اینقدر ادامه میدن که دیگه هیچی (شبیه به ابر و باد) روی مذاب نرقصه که بهش میگن لبخند نقره ، بعد سردش میکننو و............

اینجا بر میدارن و با کمک اسید نقره رو شوهر میدن و طلا مثلا میمونه

اگرم پالادیوم باشه که نقره رو گچ رسوب میدن که اونم کلرید نقره هستش ذوب نمیکنن همونجوری ، اصلا نمیشه دود میکنه میره هوا ...............

پالادیوم رو جدا و......

شما همینجوری از هر چی با هم یک ملاقه قاطی کردی گفتی ..............

چند بار خوندم نگرفتم کت تن کیه آخر

غال خودش یک روشه ، شیمیایی خودش 60 خرده ای روش

این که شیمیایی کنیم بعد نتونیم فلز کنیم که دیگه اسمش استخراج نیست

شیمیایی و کیک بازی میکنید و در آخر میرید دست به دامن غال میشید ؟ خب این همون غالکاری مودبانه هستش دیگه

از همون اول بسوزون دیگه کیکو کلوچه نمیخواد ........ پست بعدی میذارم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...