رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

شاید تا کنون با خود گفته باشید که شلیک خمپاره چقدر آسان است ودر فیلم ها دیده باشید که با یک خمپاره انداز چقدر راحت شلیک می کنند اما این گونه نیست شلیک با خمپاره در حقیقت یک کار فنی و تخصصی می باشد که همین گونه نیست گلوله را در خمپاره رها کرده و هدف را بزنید ولی میدانید برای چه؟ چون خمپاره انداز یک سلاح مستقیم زن نیست بلکه یک سلاح منحنی زن است که گلوله به صورت منحنی شلیک می شود کار یک نفر نیست بلکه همکاری 4 یا پنج نفر است گرا بستن خرج بر روی گلوله نهادن زاویه بستن و در ادامه شلیک و بعد از زدن هدف می فهمید که چقدر لذت دارد یک هدف را درست نشانه بگیرید.

 

M252.gif

 

 

مختصات و مشخصات:در دنیای خمپاره اندازها نام M252 بیانگر اعتبار و ارزش خاصی است . این خمپاره انداز با بردی متوسط و دقتی کم نظیر در میادین رزم سلاحی کشنده و موثر می باشد در دهه 80 ارتش آمریکا نیازمند یک خمپاره انداز 81 میلیمتری موثر و دقیق بود. در سال 1986 M252 به عنوان خمپاره انداز استاندارد 81 میلیمتری در ارتش آمریکا پذیرفته و جایگزین انواع قبلی گردید. در طراحی و ساخت M252 علاوه بر استفاده از استاندارهای ارتش آمریکا از استانداردهای ارتش انگلیس در زمینه خمپاره انداز های 81 میلیمتری که در دهه 1970 تهیه شده بود استفاده شایانی گردید ودر حال حاضر کمتر ارتشی در دنیا وجود دارد که به این سلاح مجهز نباشد. یکی از موارد تمایز این خمپاره انداز با سایر مدلهای هم خانواده طرح دهانه آن است. در دهانه این خمپاره انداز یک طرح ابتکاری موسوم به (BLAST ATTENUATION DEVICE )BAD استفاده شده است که وظیفه آن کاهش صدای سوت پرتاب گلوله است. واین امر باعث ایجاد یک وضعیت مناسب برای خدمه این سلاح از لحاظ صوتی می شود. این سلاح برای واحدهای هوابرد پیاده نظام سبک و سایر واحد های نظامی بسیار ایده آل و ارزشمند است .

 

 

mortar_m252_81mm_usmc_2002_375.jpg

 

 

خدمه و مسافت شلیک و مهمات: برای استفاده موثر و سریع از این سلاح نیاز به سه خدمه است ماکزیم برد موثر آن 5700 متر و کم ترین برد قابل شلیک حدود 80 متر می باشد. ماکزیم نرخ شلیک آن 33 گلوله در دقیقه است اما برای آتشباری مداوم این نرخ به 16 گلوله در دقیقه کاهش می یابد زاویه شلیک این خمپاره انداز از 45 تا 85 درجه قابل تنظیم است. M252 علاوه بر استفاده از مهمات کلاسیک از مهمات با قدرت انفجاری بالا نیز می توان استفاده کرد .

 

سیستم نشانه روی و وزن:M252 از سیستم نشانه روی استاندارد خمپاره انداز های 60 میلیمتری M64 استفاده می کند. وزن این خمپاره انداز به همراه دو پایه و سیستم نشانه روی و سایر قطعات در حدود 5/40 کیلوگرم میشود که نسبت به کارایی و قدرت آن بسیار ایده آل و مناسب است.

 

m-252_1.jpg

  • Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×