رفتن به مطلب

برای یاد گیری Excel از کجا شروع کنیم....

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت دوستان نواندیش

برخی از دوستان سوال میکنند برای یادگیری اکسل از چه منبعی استفاده کنیم ، در اینجا قصد دارم به مطالبی در این زمینه و همچنین معرفی برخی منابع مفید بپردازم.

شخصا یادگیری اکسل رو از سال 82 شروع کردم که تقریبا استمرار داشته حتی در دوران خدمت سربازی هم از یادگیری غافل نبودم . پس نکته اساسی برای شروع یادگیری ابتدا علاقه و بعد استمرار

معرفی اکسل:

اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده محسوب می شود ، این نرم افزار قابلیت های محاسباتی اعم از آمار ، ریاضی و علوم مهندسی را داراست ، گزارش گیری های سریع با قابلیت تحلیل داده ها از دیگر توانایی های این نرم افزار است ، با توجه به امکانات برنامه نویسی میتوان از ان برای طراحی دیتا بیس های کوچک و متوسط استفاده کرد.

صفحه گسترده

صفحه گسترده به صفحات جدول بندی شده که قابلیت انجام محاسبات ریاضی را دارند صفحه گسترده می‌گویند. صفحه گسترده (spreadsheet) نوعی نرم‌افزار است که برای ساده کردن ورود اطلاعات (data entry) و انجام محاسبات ریاضی طراحی شده اند. نرم‌افزارهای LibreOffice Calc و اکسل نمونه‌ای از این برنامه ها هستند.

تاریخچه اکسل:

1985: اولین نسخه برای مکینتاش طراحی شد

1987: اولین نسخه برای ویندوز طراحی شد.

1990: ایجاد نوار ابزار ها و گسترش توانایی گرافیکی و جداول 3 بعدی

1992: استفاده از اولین Add-ins

1993: کاربرد VBAدر اکسل

1995: ارائه اولین نسخه 32 بیتی با توانایی ها محاسباتی بالا

1997: توسعه VBA در اکسل

1999: ارائه قابلیت های user form ,data validation

2001: ارائه معجزه گر اکسل pivot table و اضافه شدن قابلیت های HTML و Clip board

2003: بهبود عملکرد آماری ، اضافه شدن قابلیت های XML,Smart tag و Recovery

2007:تغییرات بنیادی در ظاهر و گرافیک اکسل و ارائه فرمت xlsx

2010: بهبود قابلیت ف.یلتر و گزارش گیری ، افزوده شدن Spark line , screen shot,…

2013: اضافه شدن قابلیت های Flash fill , Quick analysis

در حال حاضر این نرم افزار با توسعه هایی در بالا به آن اشاره شد در بین نرم افزار های صفحه گسترده بی نظیر است، از طریق امکانات برنامه نویسی که در این نرم افزار تعبیه شده قادرید برای حل مسائل مختلف با فیلد های متفاوت راه حل های خود را در قالب برنامه های شخصی پیاده سازی کنید.

مراحل یادگیری نرم افزار

گر چه نحوه یادگیری افراد و امکانات اطراف ممکن است مراحل یادگیری افراد را دچار تغییر نماید ولی با توجه به سابقه افراد که مراحل موفقی را در یاد گیری طی نمودند میتوان توصیه های زیر را برای یک یاد گیری بهتر انجام داد

1. اعتقاد به اهمیت موضوع
  2. تلاش مداوم

3. یک کتاب مرجع مناسب
  4. یک استاد یا راهنمای خوب برای رفع مشکلات
  5. موارد مقدماتی در اکسل ( پیمایش صفحه – ورود داده – تنظیمات -……..)
  6. گرافیک: ( گرافیک اشکال – گرافیک سلولها – چارت )
  7. ابزارهای ساده :سورت – ف.یلتر – find – hyperlink .-……
  8. کار با توابع به صورت ساده : توابع آماری – ریاضی – جستجو -منطقی
  9. استفاده از توابع به صورت ترکیبهای ساده
  10. فهم موضوع بانک اطلاعاتی و پیدا کردن دید مزبور در جمع آوری داده ها
  11. مدیریت خطا در داده ها
  12. تهیه نرم افزارهای ساده با استفاده از توابع و ترکیب با گرافیک
  13. آشنایی با آرایه ها
  14. استفاده از ابزارهای تحلیل داده ها و تهیه گزارشهای تحلیلی و هوشمند
  15. استفاده از ابزارهای فرم ( کمبو باکس – چک باکس – ……….)
  16. استفاده از ماکرو و ویژوال بیسیک اکسل در تهیه نرم افزارها

لینک به دیدگاه

در ادامه اهم منابع موجود رو معرفی میکنم با توجه به حجم بالای این منابع امکان اپلود ندارم ولی فکر میکنم لینک دانلود مجانی داشته باشن.

[TABLE=width: 549]

[TR]

[TD]اسم كتاب[/TD]

[TD]نويسنده[/TD]

[TD]سال[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Excel® 2007 Bible[/TD]

[TD]John Walkenbach[/TD]

[TD]2007[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Excel 2007 Formulas[/TD]

[TD]John Walkenbach[/TD]

[TD]2007[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]microsoft office excel 2007 power programming with vba[/TD]

[TD]John Walkenbach[/TD]

[TD]2007[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]microsoft office excel 2007 vba programming for dummies[/TD]

[TD]John Walkenbach[/TD]

[TD]2007[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

البته این کتاب ها کتاب هایی هست که من دارم و چاپ های جدید ممکنه داشته باشه

لینک به دیدگاه

در ارتباط با منابع باید به مورادی اشاره داشته باشم که امیدوارم مفید باشه:

سال 82 که تازه وارد دانشگاه شده بودم ترم یک آزمایشگاه فیزیک 1 داشتیم که مربی آزمایشگاه نتایج یکی از آزمایش هارو به صورت نموداری در قالب فایل اکسل از ما خواسته بود ، اون موقع من از اکسل فقط اسمی شنیده بودم و هیچ آشنایی نداشتم ، برای شروع کتابی ترجمه شده تهیه کردم که برای من مبتدی خیلی کار راه انداز بود ، همون قسمت مربوط به نمودار هارو از روی کتاب مطالعه کردم و کارم راه افتاد ، بعد از ابتدا شروع کردم به مطالعه کتاب و حل تمرین های کتاب با اتمام اون به گمان خودم کاربر حرفه ای اکسل بودم تا اینکه سر کلاس اقتصاد مهندسی پروژه ای مبتنی بر تحلیل داده ها می بایست با اکسل انجام میدادم ، ولی به هیچ وجه اموخته هام نیازم رو مرتفع نکرد ، مجدد به همون کتاب رجوع کردم باز هم چیزی دستگیرم نشد ، با توجه به محدودیت های مالی که اون زمان داشتم تهیه یک کتاب دیگه برام مشکل بود بنابر این از هلپ نرم افزار شروع کردم به یادگیری مجدد ، در ابتدا برام مشکل بود و گاهی ساعت ها همراه با یک دیکشنری دستی یه صفحه از هلپ نرم افزار رو مطالعه میکردم ، بعد از مدتی متوجه شدم که درک هلپ نرم افزار و تاثیری که بر یادگیری من داره بسیار بهتر و بیشتر از اون کتاب ترجمه شده است ، کتاب هایی که در پست قبلی معرفی کردم زبان اصلی هستن ولی به شخصه مطالعه اون هارو بیشتر توصیه میکنم .

یکی دیگر از مواردی که به خصوص در سال های اخیر کمک شایانی در فراگیری به من کرده استفاده از سایت های معتبر خارجی و بعد یکی از سایت های فارسی هست که تاثیر بسزایی در عمق بخشیدن به مطالب فراگرفته شده داشته که برخی از این سایت ها رو معرفی میکنم:

1:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

سايتي داراي نمونه ها و مثالهاي فراوان ،اخبار ،آموزش ،پرسش و پاسخ و ويژوال بيسيك اكسل اين سايت مروط به يك زوج استراليائي ميباشد

2:

اين سايت به همراه چند سايت و وبلاگ ديگر از جمله سايت هاي آقاي (j-walk) ميباشد

3:

اين سايت گرچه نگرش تجاري آن زياد است اما سايت بسيار قوي و متعلق به آقاي bill jelen ميباشد كه از جمله كارهاي منحصر بفرد آن مسابقات مهارت در اكسل ميباشد

اين سايت داراي توضيحات كاربردي و حرفه اي در زمينه نرم افزار اكسل ميباشد و مسئول ان آقاي Jon Peltier ميباشد

اين سايت منحصر بفرد ترين سايت در زمينه ارائه نكات مهم براي توابع و استفاده تركيبي از توابع ميباشد.

سایت های فارسی :

سایت دوست و استاد عزیز آقای سعید علی محمدی که فضای مناسبی برای طرح پرسش های مربوط به اکسل فراهم آوردن

سایت آقای فرشید میدانی که مطالب و منابع خوبی برای مجموعه آفیس گرد اوری کردن

لینک به دیدگاه

با تشکر از دوستان بخاطر نظرات خوبی که ارائه دادن سعی میکنم از همه نظرات به نوعی استفاده کنم.

خب همه کم و بیش با اکسل آشنایی دارید و در ابتدای تایپیک هم به بخشی از توانمندی های این نرم افزار اشاره کردم. در ادامه به صورت سیستماتیک به آموزش میپردازیم امیدوارم عمری باشه این تایپیک اونقد ادامه داشته باشه که بشه هر چیزی از اکسل بلدم اینجا به دوستان ارائه بدم امیدوارم میلاد و سایر مدیران هم کمک کنن تا این تایپیک خوب پیش بره.

فصل اول:

[TABLE=width: 405]

[TR]

[TD=colspan: 15]آشنایی با قسمتهای مختلف نرم افزار اکسل و برخی ویژگیهای این نرم افزار[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

موضوعات:

[TABLE=width: 567]

[TR]

[TD=colspan: 21]نصب - مدیریت فایل - ورود داد ها - پیمایش صفحه - تنظیمات کاربرگ[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

نکات مهم:

[TABLE=width: 621]

[TR]

[TD=colspan: 23]این موارد به عنوان موارد پایه ای در کار با نرم افزار اکسل منظور میگردند - و در سرعت و کیفیت کارها بسیار مفید میباشند[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

مسلما ابتدای شروع به کار با هر نرم افزاری نصب نرم افزار هست ، البته اکثر دوستان کاملا آشنایی دارند بنده هم نکاتی مطرخ میکنم:

1- اگر از آفیس 2003 استفاده میکنید لطفا نسبت به تعویض آن اقدام کنید

2-از ورژن 2007 به بالا استفاده کنید ترجیحا ورژن 2010

3-استفاده از ورژن 2013 توصیه نمی شود ( این ورژن رو در حال حاضر دارم استفاده میکنم ولی برای کسی که تازه شروع میکنه کمی گیج کننده هست و در ضمن کرک های ارائه شده بخوبی کار نمی کنند و برخی امکانات غیر فعال می شود.)

4- از سور های دانلود شده استفاده نکنید این سورس ها اغلب همه امکانات را ارائه نمی دهند

موارد فوق برای شروع کار مورد نیاز است ، بعد از نصب ورژن 2010 اکسل توسط دوستانی که تمایل به پیگیری این مبحث دارند به ادامه اموزش می پردازیم :a030:

پیش نیاز های نصب آفیس 2010 در فایل پیوست

لینک به دیدگاه

یک شیت اکسل شامل هفده میلیارد و صد هفتاد دو میلیون و هشتصد شصت نه هزار و صد هشتاد چهار سلول است این تعداد سلول بسیار بیش از ان چیزی است که ما نیاز داشته باشیم ، اگر یکصد هزارم این تعداد سلول را نیز استفاده نماییم حجم عظیمی از داده ها خواهیم داشت ، اگر بخواهیم 21000 داده را با ماوس انتخاب کنیم یک دقیقه زمان لازم داریم پس در ابتدای یادگیری اکسل ماوس را فراموش کرده و از کیبورد برای پیمایش صفحه استفاده نمایید

برای پیمایش صفحه اکسل می توان از scroll bar افقی و عمودی طبق تصویر استفاده کرد ، همچنین با کلید های جهت دار امکان این کار وجود دارد

.

p6l8n1wo7jqpo6bwianc.gif

نکته: کلید های جهت دار روی صفحه کلید را بفشارید حالتی همانند تصویر زیر را مشاهده می کنید.

.

fponqpi57a76gaz5ghjq.gif

حال کلید ScrollLK را بفشارید متوجه می شوید که با فشار دادن کلید های جهت دار تغییری در نوع پیمایش ایجاد شده می بینید که بر روی سلول ها امکان پیمایش نیست و Scroll bar ها حرکت می کنند

.

tgmlf7j9iv7nlvn3iuvj.gif

اما اگر بخواهیم به بخش خاصی منتقل شویم مثلا انتهای یک سطر یا ستون یا آخرین سل حاوی داده ، چه باید کرد به تصویر زیر دقت کنید

.

ovquvphn9lhom8c7hb0e.gif

می بینید که به سرعت به آخرین سلول سطر و ستون اول انتقال پیدا میکنیم مسلما چنین کاری با ماوس امکان پذیر نیست برای این کار باید از ترکیب کلید CTRL و کلید های جهت دار استفاده کرد

Ctrl+ down arrow حرکت به پایین

Ctrl+ up arrow حرکت به بالا

Ctrl + left arrow حرکت به چپ

Ctrl+ right arrow حرکت به راست

استفاده از کلید های بالا وقتی سل ها حاوی داده هستند پیمایش در محدوده همان داده ها صورت می گیرد به تصویر زیر نگاه کنید می بینید که به اخرین سل حاوی داده در ردیف و ستون اول منتقل می شویم.

.

9jmf8wsg3o523ltdo5el.gif

انتخاب محدوده ای از سلول ها:

بیشتر کاربران برای انتخاب ناحیه ای از شیت از ماوس استفاده می کنند ، مواقعی که این ناحیه کوچک باشد این عمل کاربردی است اما اگر ناحیه مورد نظر بزرگ باشد چه باید کرد تصویر زیر را ببینید.

.

uwnmh7127ao5xcc9n84x.gif

در ترکیب کلید هایی که بالا معرفی شد با اضافه کردن Shift این امکان فراهم می شود ، جهت ها همانند قبل است

.

i25wet4fgn6hyuqmyuhr.png

انتخاب محدوده های جدا از هم:

به تصویر زیر نگاه کنید:

oyo68ngssfco2evl1v6.gif

انتخاب بخش های مجزا در یک شیت از دو روش امکان پذیر است ، Ctrl را نگه داشته و با ماوس اقدام به انتخاب نواحی مورد نظر نمایید.

راه دوم استفاده از کلید های ترکیبی Shift + F8 است ، به نوار وضعیت ( نواری که پایین هر شیت قرار دارد را نوار وضعیت می گویند) با فشار دادن این کلید ها عبارت ADD TO SELECTION به نوار ابزار اضافه می شود در این حالت بدون اینکه از کلید استفاده کنید می توانید نواحی مجزا در اکسل را انتخاب نمایید.

.

d68bn9fuva0u4qykpfy7.png

گسترش انتخاب یک محدوده:

فرض کنید محدوده ای را انتخاب کرده اید و می خواهید آنرا گسترش بدهید برای این کار شیفت را بگیرید و با ماوس محدوده گسترش دهید.به تصویر زیر دقت کنید شیفت نگه داشته شده و با هر بار کلیک محدوده گسترش می یابد.

.

l0ewwtv3o7fegg48xxn.gif

اگر می خواهید بدون اینکه کلید شیفت را نگه دارید این کار را انجام دهید کافیست F8 را بزنید در این حالت عبارت EXTEND SELECTION به نوار وضعیت اضافه می شود و تنها با ماوس می توان محدوده را گسترش داد.

.

qtnngcxc29kgclrag2.png

برای خارج شدن از حالت های فوق کلید Esc را فشار دهید .

.

لینک به دیدگاه

سایر نکات:

فرض کنید محدوده ای که در آن داده وجود دارد می خواهید انتخاب کنید برای این کار کافیست از کلید های Ctrl+Shift+8 استفاده کنید.

.

otdg483lg2f8len5ssd.gif

برای انتخاب اولین سل بکار رفته از Ctrl+ home و برای انتخاب آخرین سل بکار رفته Ctrl+ end را استفاده کنید.

نکته: سل بکار رفته سلی است که حاوی داده باشد یا فرمت آن تغییر یافته باشد بنابر این لزوما نباید حاوی عدد باشد.یعنی اگر در سلولی عددی وارد کرده و انرا پاک کنید باز هم اکسل آنرا سلول به کار رفته می شناسد البته واضح است بعد از سیو کردن فایل این مشکل برطرف می شود.

یک سل را انتخاب کنید با زدن enter به سلول پایین با زدن shift+ enter به سلول بالا با زدن Tab به راست و با Shift+Tab به سلول چپ منتقل می شوید.

نکته : اگر فایل اکسلی را آماده کرده اید و قصد دارید از آن پرینت تهیه کنید حتما قبل از ارسال پرینت فایل را سیو کنید چرا؟

لینک به دیدگاه

انواع نمایش شیت:

برای نمایش شیت سه وضعیت وجود دارد که از طریق نوار وضعیت می توان به این حالت ها دسترسی پیدا کرد

.

nyuso6y6bzswjqciola.png

• بخشی که در تصویر فوق با کادر زرد نمایش داده شده برای Zoom کردن صفحه استفاده می شود

Normal: نمایش عادی و معمولی اکسل

Page layout: نمایش بر اساس صفحات مجزا

.

bog91ce1hxprocjnm0b.png

Page brick preview: فقط نمایش محدوده ای که مورد استفاده قرار گرفته است

.

3idiaqnbd64o5c2ry0u.png

نکته : با استفاده از چرخ ماوس می توانید علاوه بر پیمایش صفحه با Ctrl ترکیب کرده و صفحه را بزرگ یا کوچک کنید.

سطر ها و ستون ها:

مواردی مثل تغییر عرض و ارتفاع ستون ها و سطر ها ، اضافه کردن سطر و ستون ، تنظیم اندازه سلول بر اساس اندازه داده های سل در قالب یک فیلم کوتاه به پیوست تقدیم می گردد.

در صورت وجود ابهام سوال بپرسید:ws37:

لینک به دیدگاه

ورود داده ها و خروجی گرفتن از داده ها:

فرمت های مختلفی از فایل ها قابلیت اجرا با اکسل را دارا هستند که از مزایای عمده این نرم افزار محسوب می گردد.علاوه بر فرمت های رایج اکسل شما قادرید یک فایل html یا XML یا CSV را وارد اکسل کنید ، به تجربه این موارد را متوجه می شوید اما با توجه به اهمیت ورود اطلاعات از طریق فایل های csv به طور ویژه به آموزش وارد نمودن اینگونه فایل ها می پردازیم .

معرفی csv

CSV یا همان Comma Seperated Values یک قالب فایل معروف و خیلی قدیمی (از حدود ۴۵ سال پیش!) است که در محیط‌ها و نرم افزارهای بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این قالب هر رکورد از اطلاعات در یک سطر فایل ذخیره می‌شود. و در هر سطر هم فیلدها به وسیله کاراکتر کاما «,» از هم جدا می‌شوند.

برای CSV هیچ استاندارد واحدی وجود ندارد. حتی RFC 4180 هم به صورت Informational ارائه شده است یعنی استاندارد واحدی را مشخص نکرده و صرفا قالبی که در بیشتر پیاده‌سازی‌ها مورد استفاده قرار گرفته را معرفی می‌کند. این یعنی اینکه CSV که از اکسل می‌گیرید لزوما با CSV که ممکن است از Gmail Contacts یا MySQL بگیرید یکی نخواهد بود. مثلا در یکی از header استفاده شده و در دیگری نه و یا مقدار فیلدها در یکی با double qution محصور شده و در دیگری نه. بدترین قسمت این ماجرا این است که در بیشتر پیاده سازی هیچ اهمیتی به Enocding داده نشده و فرض همه به ASCII بودن فایل است و بدتر از این از آنجا که به نظر می‌رسد CSV از Byte Order استفاده نمی‌کند،در نتیجه فایل آن حتما باید تک بایتی باشد مثل ASCII و UTF-8 و باز هم در نتیجه نمی‌توان از قالب‌های ۲ بایتی (یعنی هر کاراکتر در ۲ بایت ذخیره شود) مثل فایل‌های متنی یونیکد ویندوز در آن استفاده کرد. البته در حال تک بایتی هم Encoding را خود استفاده کننده باید بفهمد و نوع Encoding مورد استفاده از هیچ جای یک فایل CSV قابل استخراج نیست. در بعضی جاهای خاص مثل وقتی که قرار است فایل CSV به عنوان یک MIME TYPE به اسم text/csv رد و بدل شود یک header به نام charset هست که می‌توان Encoding را در آن معرفی نمود. فراموش نشود که این header خارج از خود فایل CSV قرار دارد.

در بعضی حالات به نظر می‌رسد که CSV از Byte Order استفاده می‌کند یعنی مثل فایل‌های متنی داخل ویندوز می‌شود یک یا چند بایت خاص را به منظور تعیین Encoding مورد استفاده در ابتدای فایل قرار داد و سپس هر کاراکتر را با توجه به Encoding انتخابی ۱ یا ۲ بایت در نظر گرفت. البته در یکی دو آزمایش معلوم شد که خیلی برنامه‌ها از جمله Excel 2007 با فایل‌های متنی ۲ بایتی (ذخیره هر کاراکتر در ۲ بایت) مشکل دارند و این روش خیلی قابل اطمینان نیست.

هر فایل CSV به صورت یک فایل متنی خالص تک بایتی بدون Byte Order ذخیره شده ولی برای ذخیره مقادیر یونیکد آنها را به قالب UTF-8 در آورده و در جای فیلدها ذخیره شود. برای خواندن این CSV هم همه فیلدها از UTF-8 به متن معمولی decode شود. به جای UTF-8 از هر روش دیگری هم که کاراکترهای یونیکد را به رشته‌ای از کاراکترهای تک بایت تبدیل می‌کنند هم می‌شود استفاده کرد. مثلا مثل این روش در صفحات HTML که کاراکتر «ن» فارسی با کد «#1606;» نمایش داده می‌شود. فقط باید دقت شود که استفاده کننده فایل CSV هم از روش Encoding مورد استفاده ما با خبر باشد

نحوه import کردن از یک csv به اکسل

براى مشاهده فايل CSV در اکسل به این صورت عمل کنید: از منوى File گزينه Open را انتخاب نماييد. - در پنجره Open بعد از يافتن فايل مربوط, گزينه(Text Files(*.prn; *.txt; *.csv را انتخاب کنيد. - در پنجره Text Import Wizard ابتدا گزينه Delimited , سپس گزينه (Unicode (Utf-8 و دکمه Next را انتخاب کنيد. - در پنجره بعدى , در قسمت Delimiters گزينه Comma یا semicolon را انتخاب و گزينه Tab را از حالت انتخاب شده خارج کنيد. - دکمه Finish را کليک کنيد. - حال با انتخاب گزينه Save از منوى فايل , مى توانيد اين فايل با قالب مورد نظر خود ذخيره نماييد

مراحل فوق طی فیلم کوتاه اموزشی زیر نمایش داده شده است به فرمت ورودی در تصویر زیر دقت کنید

.

edpniqgmrwadmzdifbp.png

شایان ذکر است خروجی بسیاری از دستگاه های آزمایشگاهی یا نرم افزار های شبیه سازی به صورت CSV است که برای تحلیل این داده ها ناچار به استفاده از اکسل هستیم بنابراین اهمیت این فرمت بسیار زیاد است.

لینک به دیدگاه

گرفتن خروجی از اکسل:

تکنولوژی فایلهای Excel از نسخه 2007 به Open XML تغییر پیدا کرده است که در این فایلها اطلاعات به صورت مجزا و به صورت فشرده ذخیره می شوند

از ورژن 2007 به بعد فرمت فایل های اکسل از XLS به XLSX تبدیل شد این فرمت در واقع یک نوع کمپرسور است ، علی رغم بالارفتن کیفیت گرافیک از ورژن 2007 به بالا حجم فایل های ایجاد شده به شدت کاهش یافت کافی است فرمت یک فایل اکسل را به zip یا RAR تغییر داده سپس انرا باز کنید محتوایات فایل نشان دهنده چگونگی سیو شدن فایل خواهد بود.علاوه براین این فرمت این امکان را می دهد اگر بخشی از فایل تخریب شد بقیه بخش ها قابل باز یابی باشد.

d9yija2ll84b3ea1ncbf.png

در تصویر زیر مجموعه خروجی هایی که میتوان از اکسل تهیه کرد نمایش داده شده

6mb06ty10vj4u2950zt.png

موارد هایلایت مهمترین این خروجی های هستند شایان ذکر است فرمت xlsm برای خروجی گرفتن از فایل های برنامه نویسی شده استفاده می شود نکته حائر اهمیت آن است که دراکسل 2007 به بعد در هنگام سیو کردن فایل گزینه ای به نام XLSB و یا Excel_Binary_Workbook داریم .

فایلهای XLSB دارای ساختاری باینری هستند یعنی چیزی نزدیک به زبان 0 و 1 ترجمه شده اند و برخلاف فایلهای XLSX که ساختاری XML دارند و باید ابتدا ترجمه شوند تا بتوان با آنها کار کرد بنابراین :

ساختار باینری در فایلهای Excel این امکان را فراهم می کند که بتوان فایلها را با سرعت بیشتری Save / Open کرد در ضمن اینکه از نظر امکانات فایل هیچ تفاوتی بین XLSX , XLSB نیست .

اگر شما فایل بسیار بزرگی که شامل سطرو ستونهای زیادی است و در عمل با کندی سرعت در هنگام باز و ذخیره کردن مواجه هستید می توانید این فرمت را تست نمایید .

توجه داشته باشید که همانطور که گفته شد فایلها XLSX با دلیل قابلیت بالای بازیابی هنگام خرابی ارجحیت خود را همواره نسبت به XLSB خواهند داشت و به همین دلیل فرمت پیش فرض Excel می باشد.

یکی دیگر از فرمت ها XLT یا Template در این حالت فایل سیو شده بصورت یک فایل با فرمت آماده سیو می شود به عبارت دیگر برای اینکه فرمت های دلخواهمان به صورت اماده و در دسترس باشند از این فرمت استفاده میکنم.

با توجه به موارد فوق توصیه می شود کلیه فرمت های xls به فرمت های فوق تغییر یابد.

.

emmidoc7l1bz3nx2r5n.png

.y8j2uwexar7066k9mwld.png

لینک به دیدگاه

تنظیمات کاربرگ:

برای تنظیمات کاربرگ در اکسل ابزار های لازم در تب page layout گردآوری شده اند در تصویر زیر ابزار های موجود را مشاهده می کنید:

.

80ayoie52fox776a1w0r.png

اولین ابزار از سمت چپ ابزار theme است در این بخش می تونید فونت و رنگ بندی صفحه جاری را تعیین کرد در کشوی themes می توانید از تم های آماده نرم افزار استفاده کنید امکان آپدیت این تم ها جستجوی تم ها و سیو کردن تم های سفارشی وجود دارد.

.

qi68xx0zo33dsxu1x3ml.png

در بخشی که با کادر متمایز شده می توانید تم شخصی خود را سیو کرده و در فایل های دیگر مورد استفاده قرار دهید.

کاربرد سه ابزار fonts , colors , effects نیز در قالب تصویر زیر نمایش داده شده.

.

p1m14yffkt045lqsqk1j.gif

ابزار های Page setup :

در این مجموعه انچه شما برای اماده کردن صفخه برای چاپ نیاز دارید گرد آوری شده است.

.

8a4s78tdbjv1dtzpkk46.png

تنظیم حاشیه ها برای چاپ به صورت پهن ، باریک ، و نرمال از طریق ابزار Margins چاپ به صورت landscape یا portrait از طریق ابزار orientation تنظیم صفحات به صورت A4,A3,Letter,… از طریق Size قابل دسترس است.

Print Area :

اگه قصد داشته باشید بخشی از یک صفحه را چاپ کنید از این ابزار می توان استفاده کرد به ای نحو که ابتدا بخش مورد نظر را انتخاب سپس آنرا set نمایید.در تصویر زیر این بخش و ابزار فوق قابل مشاهده است.

.

szuaqnda0iq57x87h62.gif

با زدن clear print area می توان بخش انتخاب شده را حذف کرد.

ایجاد کنترل Page Break

همانطور که میدانید هر Sheet قادر به نگهداری حجم وسیعی از اطلاعات است که ممکن است در قالب چندین برگه کاغذ به چاپ رسد Excel بطور خودکار اطلاعات هر Sheet را بر طبق ابعاد کاغذ تعیین شده صفحه بندی میکند. یعنی بخشی از اطلاعات که در کاغذ اول جا نگیرد، در کاغذ دوم چاپ خواهد شد. مرز بین این صفحات توسط Page Break مشخص می شود.

.

01e0yr7ks2ux4bx4abr9.jpg

-1 سلولی را که بعنوان اولین سلول صفحه دوم درنظر داریم انتخاب می کنیم. در این مثال باید سلول حاوی روزهای کارکرد انتخاب شود.

۲- در تب Page Layout گروه Page Setup روی دکمه Breaks کلیک کرده و از منوی باز شده، گزینه Insert Page Break را انتخاب می کنیم به این ترتیب در این محل یک Page Break جدید ایجاد می شود .

.

xh5kpqqybvt1cvv0dljv.jpg

حذف Page Break

برای حذف Page Break (های) ایجاد شده، ابتدا سلول اول صفحه دوم را انتخاب می کنیم تا مشخص شود که قصد حذف کدام Page Break را داریم. سپس از منوی Breaks گزینه Remove Page Break را انتخاب می کنیم و گزینه Reset All Page Breaks کلیه Page Break های موجود را حذف می کند.

Backgrounds:

همانگونه که از نام این بخش پیداست به این وسیله می توانید برای صفحه مورد نظر پس زمینه ای انتخاب نمایید

Print titles:

روی این گزینه کلیک کنید پنجره زیر باز می شود بخشی که با کادر مشخص شده موضوع اصلی این گزینه است ، فرض کنید جدولی دارید که شما شامل چند صفحه است و قصد دارید سر ستون ها در تمام صفحات چاپ شود با انتخاب ردیف مربوطه این امر امکان پذیر است ، اجرای این کار در مورد ستون هم امکان دارد.

.

svqutfsfpw94dq8ut9.png

در تصویر زیر فرض کنید جدول نمایش داده شده چندین صفحه را شامل شود و میخواهیم سر ستون ها در تمام صفحات تکرار شود نحوه کار به شیوه زیر است.

.

nyh63fxjleaacsy21ww.gif

لینک به دیدگاه

Sheet points :

در این بخش از تب page layout دسته ای دیگر از ابزار پرکاربرد جمع اوری شده است در تصویر زیر بهتر کاربرد این ابزار مشخص است.

.ivrqjd1trl04ozucl1x.gif

فلش آبی رنگی که با نام sheet right to left همانطور که از نام ان پیداست برای تغییر جهت صفحات استفاده میگردد و چک باکس های print درصورت انتخاب باعث میشود ساختار شبکه ای و headings در پرینت مشخص کردد.

نکته : در هرقسمت از اکسل در صورت نگه داشتن ماوس screen tips حاوی راهنمای کوچکی از آن قسمت نمایش داده می شود

.to36sju4wy9atz54d47.png

سایر تنظیمات شیت ها:

بر روی نام شیت راست کلیک کنید منویی مشاهده خواهید کرد

.

j6cwubadc41q0ejw7yv8.png

در این منو میتوانید برای ایجاد شیت جدید ، حذف شیت ، تغییر رنگ شیت ف مخفی کردن یا مرئی کردن شیت اقدام کنید

نکته: تا زمانی که شیت مخفی شده وجود نداشته باشد گزینه Unhide غیر فعال است.

نکته: با کلیک بر روی قسمت هایلایت شده تصویر زیر می توان شیت جدید ایجاد کرد.

.

9g3ouf9oib4jcjw6wr0q.png

Move or copy :

با انتخاب این گزینه پنجره زیر را مشاهد میکنید.

.qaq9vyevvqk9p37rbarh.png

فرض کنید میخواهید از شیت جاری یک کپی تهیه کنید یا انرا یا با امکانات این پنجره می توانید این کار را انجام دهید ، اما این موارد فقط محدود به فایل جاری نیست بلکه شما میتوانید شیت های خود را از یک فایل به فایل دیگری منتقل کنید در قسمت to book لیست کلیه فایل های باز وجود دارد

.

zvwbi2x9rn50zqfl66n.png

ابتدا فایل مقصد را انتخاب کنید با زدن ok شیت انتخاب شده به فایل مقصد منتقل می شود با زدن تیک create a copy فقط یک کپی ایجاد می شود ولی اگر انتخاب نکنید شیت از فایل جاری حذف و به فایل مقصد منتقل می شود.

View code :

در صورتی که کد نویسی در قسمت VBA شیت کرده باشید کد مربوطه را مشاهده می کنید که فعلا بحث ما نیست

Protect sheet :

در این بخش می توانید برای شیت پسورد قرار دهید که موضوع بحث نیست و در آینده به تفصیل مطرح می شود.

Select all sheets :

همانطور که از نام پیداست برای انتخاب کلیه شیت های مرئی مورد استفاده قرار می گیرد و عملیاتی را می توان به طور هم زمان بر تمام شیت ها اعمال کرد

نکته: با استفاده از CTRL و کلیک بر روی شیت ها می توان شیت های مورد نظر را انتخاب کرد.

لینک به دیدگاه

آخرین قسمت از فصل اول رو ارائه میکنم و از فصل دوم به مبحث مهم فرمول نویسی خواهیم پرداخت:

EXCEL OPTION :

در تب file اکسل آپشن قرار داده شده که در واقع ابزار مدیریت فایل را در اختیار ما قرار می دهد:

.

rhbykspdykmkd0bai0mi.png

در ادامه تنها به مهمترین بخش های این تنظیمات پرداخته و از مطرح کردن جزئیات صرف نظر می شود. و برخی موراد هم در بحث های آینده مطرح می شوند

بخش general :

در این بخش تنظیماتی در مورد رنگ ، فونت و برخی ابزار های نمایش صورت می گیرد:

.

0ki62oj3mpeok53xujq.png

.tbzdtjhkr1kmc1bl8ljs.jpg

بخش formulas :

در این بخش تنظیماتی برای محاسبه و فرمول نویسی صورت می گیرد

.6pvyic5nxt1d7hhb3aw.png

نکته : اگر در تنظیم محاسبات گزینه manual وارد گردد تا زمانی که شما اقدام به محاسبه نکنید نرم افزار هیچ جوابی به شما نمیدهد با فشار دادن F9 محاسبه صورت میگرد در بعضی فایل های بسیار بزرگ که محاسبات سنگینی دارد با این کار میتوان در زمان صرفه جویی کرد.

بخش save:

در این بخش تنظیماتی برای نحوه ذخیره فایل صورت میگیرد

.4wiav0o6lapwkka6njv.png

نکته : به هیچ وجه ذخیره خودکار را غیر فعال نکنید در این صورت فایل های سیو نشده شما در صورت قطع برق یا بروز مشکلی قابل بازیابی است در فایل های بزرگ این تنظیم سرعت را کاهش می دهد

لینک به دیدگاه

Advanced:

مهمترین و پرکاربردترین تنظیمات در این بخش قرار دارد:

.0plsglkjo1n5z240po.png

به صورت پیش فرض با فشردن enter حرکت به پایین صورت می گیرد ولی با تنظیم بخش after pressing… می توان جهت حرکت را عوض کرد:

.

m98qcegufsv3y4up20n0.png

در بخش بعد شما به صورت پیشفرض می توانید اعداد وارد شده را بر ضریبی از 10 تقسیم کنید این ضریب می تواند مثبت یا منفی باشد.

.

tvg4a2y6s484hf0aw0l0.gif

بخشی که در تصویر فوق هایلایت شده در قالب تصویر زیر شرح میدهیم در واقع فعال کردن امکان تصویر زیر از طریق گزینه فوق امکان دارد و پیغام خطایی که در صورت پر بودن سل مقصد داده می شود نیز امکان غیر فعال شدن دارد

.

hlzsg31uwthj7jzcrvdz.gif

معمولا با دابل کلیک بر روی سل شما قادرید محتوای سل را ویرایش کنید ولی می توانید این امکان را غیر فعال کنید این کار با برداشتن تیک allow editing… امکان پذیر است

اکسل این قابلیت را دارد که کلمه ای که شما میخواهید وارد کنید حدس بزند یعنی اگر قبلا در سلی کلمه ای وارد کرده باشید و بخواهید مجددا آنرا وارد کنید اکسل بقیه آنرا حدس می زند با فعال کردن enable auto complete.. این امکان فراهم می شود

.

pgij2qwwieqx1dnjht1v.gif

قادرید با گذاشتن تیک گزینه… zoom on roll از چرخ ماوس برای بزرگ یا کوچک کردن صفحه استفاده کنید.

شما میتوانید پیغام هشداری در صورت تعداد مشخصی error فعال کنید

.

m2djztb65kq5wj5ws6rs.png

جدا کننده یا separator را می توان انتخاب نمود که بهترین حالت همان پیشفرض است

همچینین می توانید نمایش ابزار کپی و پیست را تنظیم نمایید در تصویر زیر این ابزار را می بینید

.

yj9qyg6vh21yibefr1f.png

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

Advanced :(ادامه)

4c0qjczb9v0rwm102jdk.png

.

Image size and quality :از مهمترین عوامل افزایش حجم یک فایل تصاویر و افکت های مربوط به آنهاست ، اکسل به صورت خودکار برای کاهش حجم فایل تصاویر را فشرده میکند اما شما با انتخاب گزینه Do not compress image in file می توانید از فشرده سازی جلوگیری کنید ولی طبیعاتا با افزایش کیفیت حجم نیز افزوده می شود ، با انتخاب گزینه Discard editing data میتوان افکت های داده شده به تصاویر را از بین برد و از حجم کاست اما با کاهش PPI(Pixel per inch) میتوانید از حجم تصاویر بکاهید.

.eel741glz38s8fgkpopk.png

High quality mode for graphics: در بخش Print با انتخاب این گزینه کیفیت پرینت را میتوان افزایش داد.

Chart : در این بخش دو گزینه مشاهده می کنید ، در فضای یک چارت اگر ماوس را نگهدارید توضیح کوچکی در قالب یک کادر کوچک خواهید دید که به این توضیح hover می گویند از طریق این گزینه ها نمایش یا عدم نمایش این توضیحات قابل تنظیم است.

.eu4fosqrrvpyxmvuxol.png

Display : در این بخش تنظیمات مختلفی در مورد نحوه نمایش اجزای مختلف را می توانید تنظیم کنید ، اکسل قادر است لیستی از آخرین فایل های نمایش داده شده را نشان دهد در تصویر زیر می توانید ببینید اما شما قادرید تعدا این فایل ها را تنظیم کنید و تا 50 فایل این تعداد را افزایش دهید.

.8t681t5efq3fb2yony1t.png

.0dqbfctxvz9p9z6bctg.png

به صورت پیش فرض واحد اندازه گیری در اکسل اینچ است که شما قادرید این تنظیم را تغییر دهید

.p68npkhw3fvadcq1oze.png

هر گاه چند فایل اکسل را با هم باز کنید نحوه نمایش فایل ها در ویندوز به صورت پیشفرض جدا از هم هستند که در تصویر زیر مشاهده میکنید

.

ysy44frqjjbmit20b5dv.png

اما اگر تیک گزینه show all windows in taskbar را بردارید همه فایل ها باز شده در قالب یک فایل نمایش داده می شود که برای مشاهده هر کدام باید دیگری را minimize کنید یا ببندید

در تصویر زیر بخشی که مشخص شده است را formula bar می گویند با استفاده از گزینه show formula bar میتوانید نمایش یا عدم نمایش این بخش را تنظیم کنید

.

6yd9q9dn0hve99px88t6.png

به هنگام فرمول نویسی اکسل کادر کوچکی شامل پارامتر های مورد نیاز فرمول را باز می کند که برای کاربران تازه کار بسیار مفید است شما می توانید نمایش یا عدم نمایش این قسمت را از طریق Show function screen tips تنظیم کنید.

.

73vb135o36925g99p8s0.png

می توان تنظیماتی جهت نحوه نمایش کامنت ها نیز انجام داد که در ادامه بیشتر بحث خواهد شد.

همچنین راست چین یا چپ چین کردن نوشته ها را به صورت پیش فرض می توان از این قسمت تنظیم کرد این کار را از تب home قسمت alignment نیز می توان انجام داد

.33s0b8cvrkwg7iz1xyi.png

در تصویر زیر توضیحات مختصری از سایر تنظیمات advanced داده شده است ، هر کدام از این گزینه ها را می توان امتحان کرده و تغییر حاصل را مشاهده کنید.

.

0asitdvm9p0kebc0s2dk.png

پایان فصل1

لینک به دیدگاه

لطفا نظرات خودتون رو در لینک زیر اعلام کنید

نحوه آموزش خوب بود؟

مطلب جدیدی به شما آموزش داده شد؟

آموزش ادامه پیدا کنه یا نه؟

http://www.noandishaan.com/forums/thread102467.html#post1103546

لینک به دیدگاه

فصل دوم:

ساختمان فرمول

[TABLE=width: 756]

[TR]

[TD=colspan: 5]ساختمان فرمول[/TD]

[TD=colspan: 4][/TD]

[TD=colspan: 4]معنی عملیات و محاسبه در اکسل[/TD]

[TD=colspan: 15]انواع آدرس دهی (مطلق ونسبی)- نامگذاری سلولها -راههای نامگذاری سلولها - Name box 2 –tab formulas- Ctrl + F3- مهمترین قوانین نامگذاری[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]روش فرمول نویسی 3 بعدی[/TD]

[TD=colspan: 4]معنی مفهوم - کارپوشه - کاربرگ - صفحه[/TD]

[TD=colspan: 15]روش فرمول نویسی 3 بعدی - consolidate[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]فرمول نویسی ماتریسی[/TD]

[TD=colspan: 4]نامگذاری محدوده ها[/TD]

[TD=colspan: 15]فرمول نویسی ماتریسی - نامگذاری محدده ها[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]يكپارچه سازی کاربرگهابااستفاده ازدستورconsolidate[/TD]

[TD=colspan: 4]فرمول نویسی 3 بعدی[/TD]

[TD=colspan: 15]يكپارچه سازی کاربرگهابااستفاده ازدستورconsolidate[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

روش های آدرس دهی در اکسل

از انجایی که اطلاعات درون سلول ها نوشته میشود واز اهمیت بالایی برخوردار استبه همین جهت هر سلول دارای ادرس منحصر به فردی است که برای استفاده از محتویات ان مورد استفاده قرار میگیرد بنابرایننام ستون و شماره سطری که سلول از ان برخوردار است را ادرس ان سلول میگویند در فرمول ها ادرس سلول به دو شکل اصلی و یک شکل فرعی است

آدرس دهی نسبی

آدرس دهی مطلق

آدرس دهی ترکیبی

1- آدرس دهی نسبی : در این مدل آدرس دهی ، سلول ها نسبت به مکان اولیه تغییر می کنند .

مثال : در شکل زیر اگر سلول اول شامل فرمول D3 را به سلول پایین تر D4 انتقال دهیم ، فرمول های آن به شکل زیر تغییر می کند :

۲- آدرس دهی مطلق : در این مدل آدرس دهی ، سلول ها نسبت به مکان اولیه تغییر نمی کنند .

مثال : در فرمول D1* $A$2= سلول A2 به صورت مطلق استفاده شده است. ( یک علامت $ در پشت ستون و یک علامت $ پشت عدد سطر آمده) در این حالت با کپی فرمول در سلول های دیگر آدرس A2 تغییر نمی کند .

اگر بخواهیم هنگام کپی کردن یک سلول یا یک فرمول ادرس سلول تغیر نکند می بایستی ادرس سلول رادر فرمول مطلق کنیم

۳- آدرس دهی ترکیبی : در این نوع آدرس دهی یا سطر ثابت است یا ستون

علامت دلار پشت سر سطر یا ستون آنها را ثابت نگه می دارد .به طور مثال در A$5 سطر 5 را ثابت نگه می دارد و در $A4ستون A ثابت است .

شاه کلید F4 :

کلید F4 یک کلید اساسی در نرم افزارهای آفیس است ، تکرار آخرین عملیات انجام شده و همچنین کاربرد آن در آدرس دهی آنرا به یک کلید حیاتی تبدیل کرده است.

در هنگام فرمول نویسی برای تعیین نوع ادرس با فشردن کلید مذکور میتوان این کار را انجام داد.

6368b20irshh5lyetl4.gif

تمرین:

با استفاده از روش های آدرس دهی یک جدول ضرب طراحی کنید

پ ن: ادامه آموزش منوط به حل هر تمرین می باشد.

لینک به دیدگاه

با تشکر از دوستانی که پاسخ دادن ، فک میکنم کسانی که مطلب رو پیگیری می کنن متوجه تفاوت های آدرس دهی شدن فایل پیوست رو هم خودم قرار میدم با کمی تفاوت

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...