رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

پديده‌ای از صنعت كوتينگ و لمينيت

 

با بهره‌گيري از فن‌آوري كوتينگ و لمينيت نوعي فيلم نازك متشكل از چند لايه پليمري تشكيل مي‌شود كه مي‌تواند خواص گوناگون، (از جمله ضدگلوله بودن) را دارا باشد. كه هر كدام از لايه‌هاي فيلم، با هدف ايجاد خاصيتي معين طراحي شده و در قالب يك محصول با ضخامت متوسط يك دهم ميلي‌متر عرضه مي‌شود.

محصول داراي نوع ساختماني، اتومبيلي، امنيتي و دكوري بوده كه در هر كدام از اين انواع به منظور ايجاد خواص ويژه، يك يا چند لايه از فيلم تقويت مي‌شود. به هنگام فرايند نصب فيلم از سمت محيط داخلي ساختمان يا اتومبيل به شيشه چسبانده مي‌شوند. بخش عمده‌اي از تأثير فيلم در نمونه‌هاي ضد آفتاب (Solar film) مربوط به كنترلي است كه بر عبور اشعه خورشيد اعمال مي‌كند و در نمونه امنيتي (Security Film) تأثير فيلم در مقاومتي است كه به شيشه در برابر ضربات سنگين مي‌دهد.

در اين جا به يكي از نمونه‌هاي اين‌گونه فيلم‌ها كه از نوع امنيتي است مي‌پردازيم.

زمينه تكنولوژي توليد فيلم‌هاي امنيتي (security film) براي نصب بر شيشه تقريباً از سال 1970 مهيا شده است. اين تكنولوژي تاكنون محصولات زيادي را به بازارهاي جهاني ارايه داده است. ارزشمندترين اين محصولات، براي ايمن‌سازي، فيلم‌هاي مخصوص پيشگيري از خطرات موج انفجار و گلوله است. نحوه توليد به اين صورت است كه توسط ماشين‌هاي كوتينگ مواد پليمري خاص را بر روي فيلم‌هاي پلي‌استر منتقل مي‌كنند و لايه‌هاي مختلف فيلم پس از لمينيت (چسباندن) با يكديگر در قالب يك فيلم چندلايه ارايه مي‌شود. به طوري كه تفكيك اين لايه‌ها در عمل امكان‌پذير نيست. سپس با چسباندن آن بر روي شيشه مشكلات و معايب شيشه برطرف مي‌شود.

استفاده از فيلم‌هاي امنيتي (security film) يكي از جديدترين دستاوردهاي تكنولوژي براي مقاوم ساختن شيشه در برابر موج انفجار و گلوله به شمار مي‌رود.

فيلم‌هاي امنيتي كه در برابر موج انفجار و گلوله مقاوم هستند از دو قسمت تشكيل شده‌اند كه يك لايه در داخل و يك لايه از خارج به شيشه خام 10 ميلي‌متري چسبانده مي‌شود. ويژگي‌هاي لايه بيروني و لايه‌اي كه از داخل به شيشه چسبانده مي‌شود، به شرح ذيل است:

1- لايه امنيتي: فيلمي كه ضخامت آن 175 ميكرون و يا بيشتر است (حداكثر ضخامت فيلم‌ها 375 ميكرون است). اين ضخامت و حالت الاستيك مواد به كار رفته در اين فيلم‌ها باعث مي‌شود كه شيشه در صورت شكسته شدن بر اثر موج انفجار، رفتار الاستيك از خود نشان دهد يعني در اين حالت اگر از يك سيستم مهار جانبي مناسب نيز استفاده شده باشد، شيشه به كمك فيلمي كه بيشتر از داخل ساختمان نصب مي‌شود، فقط به صورت ارتجاعي كمي از قاب خارج شده دوباره به جاي خود بازمي‌گردد و اجازه پرتاب شدن به شيشه‌ها را نمي‌دهد.

2- لايه ايمني: اين فيلم‌ها به طور معمول در حدود 100 ميكرون ضخامت دارند و از بيرون به شيشه چسبانده و باعث مقاومت در برابر خردشدگي مي‌شوند.

 

 

مشخصات لايه‌هاي فيلم‌هاي امنيتي

سطح ضد خش (S/R): ‌لايه سطحي محصول است و در مقابل مواد و لوازم پاك‌كننده رايج، مقاوم و ضد خش است. اين سطح به وسيله مونومرهاي ويژه‌اي با تابش اشعه UV پخت و پليمريزه مي‌شود و در نتيجه از استحكام سطحي بالايي برخوردار است.

فيلم شفاف: از جنس پلي‌استر تقويت شده با خواص فيزيكي مكانيكي بالايي است. در بيشتر موارد ضخامت اين لايه بين 50 تا 175 ميكرون است.

چسب بين لايه‌ها: براي چسباندن لايه‌هاي مختلف، بين آنها قرار مي‌گيرد كه هر دو لايه نفوذ كرده و هيچ‌گونه اختلالي در شفافيت به وجود نمي‌آورند. بر اساس ضخامت نهايي مطلوب به طور متناوب از لايه شفاف و سپس لايه چسب استفاده مي‌شود.

لايه چسب اتصال به شيشه: اين چسب‌ها علاوه بر تأمين استحكام بالاي پيوند ميان فيلم و شيشه، حاوي مواد جاذب اشعه فرابنفش (UV absorbers) نيز هست. وجود اين مواد باعث مي‌شود از ورود اشعه فرابنفش نور خورشيد تا 99% جلوگيري به عمل آيد و در نتيجه از تخريب اجزاي فيلم جلوگيري شده و تجهيزات و لوازم داخل ساختمان نيز از صدمات اشعه فرابنفش در امان باشند. اين لايه چسب با ايجاد پيوند مكانيكي با شيشه و همچنين نفوذ در آن، باعث مي‌شود در زمان انفجار، در صورت شكستن شيشه قطعات آن پرتاب نشود و قدرت چسبندگي بالاي آن از جدا شدن قطعات شيشه از يكديگر جلوگيري كند.

در ضمن هيچ‌كدام از چسب‌ها كوچك‌ترين اختلالي در شفافيت به وجود نمي‌آورند.

لايه آستر: داراي سطح سيليكوني است و به علت خاصيت نچسب بودن كمك مي‌كند قبل از شروع فرآيند نصب، جداسازي آستر به راحتي صورت گيرد.

لايه فلزي اندود: اين بخش حساس‌ترين قسمت فيلم در فرآيند توليد و در نتيجه ارزشمندترين بخش از نظر فن‌آوري به شمار مي‌رود.

در حقيقت از مدت‌ها قبل ثابت شده بود كه فلزات سنگين مانند نقره، آلياژ نيكل و كروم و طلا مي‌توانند اشعه حرارت‌زاي خورشيد (مادون قرمز) را دفع كنند، اما موانع فني زيادي بر سر راه فلز اندود كردن پوشش‌هاي پليمري وجود داشت براي حل اين مشكل تحقيقات وسيعي انجام شد و در نتيجه اكنون به وسيله دو روش Metallizing (تحت خلا) و Sputtering (به وسيله پلاسما) فيلم‌هاي پليمري به شكل كنترل شده‌اي فلزاندود مي‌شوند. منشأ خاصيت دفع حرارت خورشيد در فيلم‌ها همين لايه است.

مواد و محصولات به كار گرفته شده در اين تكنولوژي براي مقاوم‌سازي و به روزسازي شيشه‌ها به مراكز مختلف ارايه مي‌شوند. امتيازات اين فن‌آوري، حاصل آخرين تحقيقات موسسات علمي جهان بوده و در ايران به عنوان پديده‌اي نو قابل ارايه است. همان‌طور كه قبلاً نيز توضيح داده شد به جز مقاومت در برابر موج انفجاري داراي مقاومت در برابر گلوله و تركش نيز هستند.

به كارگيري فيلم‌هاي امنيتي به شرط دقت كافي در انجام فرايند نصب آنها، در مراكز تحقيقاتي و صنعتي كه در معرض وقوع موج انفجار قرار دارند و همچنين مراكز نظامي باعث افزايش قابل توجه درجه ايمني مي‌شود و اين مراكز با در نظر گرفتن درجه ايمني مطلوب خود مي‌توانند از ضخامت‌هاي مختلف فيلم‌ها و همچنين تجهيزات جانبي آنها بهره‌مند شوند، هر چند كه استفاده از آنها منحصر به موارد امنيتي نبوده و چه بسا در آينده به عنوان يك راهكار ايمني، كاربردهاي زيادي در عرصه‌هاي مختلف زندگي پيدا كند.

 

 

 

 

 

منبع: iranprint

  • Like 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×