رفتن به مطلب

نمک نشناس ...

ارسال های توصیه شده

سلام خوبید

یه سری ضرب المثل داریم از ارزش نمک

میگن طرف نمک نشناسه

بفرما نهار غدا نمک نداره

یا یارو نمک خورد و نمکدون شکست یا حرمت نون و نمکی که با هم خورده بودیمو ندونست :-l

بشکنه این دست که نمک نداره

چرا باید یه سری افراد اینجوری باشن چرا باید یه عده گذشته و محبت یکی رو نبینن و به خاطر یه آجر کج از آخرین رج کل دیوار رو از پایه داغون کنن؟؟

ربطی به مردونگی و این حرفاهم نداره هاااا.... زن و مردم نداره بزرگ و کوچیک و دوست و دشمن و رفیق 10 ساله و یه ماهه ام نداره

نمونه اشو تو انجمن خودمون زیاد دیدم ....دیدم که میگم

تو جامعه سر کار همکار زیاد دیدم......دیدم که میگم

تو خونه دانشجویی بین رفیقام زیاد دیدم ...دیدم که میگم

همه اونا به کنار تو خدمت خیلی میگفتن زیاده ولی اصلا ندیدم ...نَدیدم که میگم

تو فامیلم هم بوده آدمی که چک رو برده خوابونده به حساب و برگشت زده بدون اینکه توجه کرده باشه که شبش خونه طرف مهمونی بوده....دیدم که میگم

پس من نفهمیدم آخر این نمک ارزش داره یا نداره کار من و تو واسه بقیه ارزش داره یا نداره

اصلا آتروس و اصغرو اکبرو ممد ارزش داره حرفشون یا نداره

محبت مالیات داره یا نداره!؟

اگر داره این نمکی چی میگه هر روز .....چرا نمکیامون و حقشونو کسی نمیده؟

نون خشکیه ...نمکیـــه!!؟؟

برو بابا عمو اصلا نون چیه نمک چیه.....

44312_116.jpg

اگر کلا خوبی کردن دوستی و رفاقت و مرام و هر کوفتی که اسمشه و ملت ما عین خیالشم نیست و دوستی ها به یه حرف، به یه کار کوچیک اصلا تو بگو به یه میلیارد نمی ارزه و محبت ارزش نداره که کلا بیخیال همه چی شیم دیگه

سیب و بوخوریم و

به درک که از بهشت رونده میشیم میریم زمین

به درک که سرویس میشیم

خودمون و عشقه

و خودخواهیامون و عشقهسود خودمون

همه بدبختیامون ریشه داره این یکی از اوناس

حق نون و نمکی که میخوریم با همدیگرو نمیدونیم:sigh:

[TABLE]

[TR]

[TD=class: b, align: justify]ای دل ریش مرا با لب تو حق نمک[/TD]

[TD][/TD]

[TD=class: b, align: justify]حق نگه دار که من می‌روم الله معک[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: b, align: justify]تویی آن گوهر پاکیزه که در عالم قدس[/TD]

[TD][/TD]

[TD=class: b, align: justify]ذکر خیر تو بود حاصل تسبیح ملک[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: b, align: justify]در خلوص منت ار هست شکی تجربه کن[/TD]

[TD][/TD]

[TD=class: b, align: justify]کَس عیار زر خالص نشناسد چو محک[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

بعضیا هستن که اصن توقع بدی ازشون نمیره

و وقتی ازشون چیزی میبینیم ، دوست نداریم باور کنیم...ینی باورش واسمون سختِ

بعضی وقتا بعضیا یه کارایی رو مرتکب میشن که تا عمر داری دوست نداری ریختشونم بیبینی

حالا طرف هی بیاد توجیح کنه....کلا دیگه از چشمت افتاده..نمیتونی دیگه مثه سابق بهش نگاه کنی

بعضی ها هم هستن که طنابِ رفاقتت اینقد باهاشون محکم شده که اگه کار بدی هم در حقت کنن، وقتی میبینی واقعا پشیمونه از کارش خودت دوست داری که ببخشیشیون...که دوستیت پا برجا بمونه...

نا گفته نمونه....خیلی از همین دوستای محکم، یه وقتایی ممکنه مرتکب کارایی بشن که دوستی رو خراب کنه..ینی باهاش دوست هستی، اما نه دیگه مثه سابق...به قولِ یکی از بچه ها دوستت هست، اما دیگه رفیقت نیست!...

اشکال هم از ما نیست...از اون طرف هم نیست..اشکال از نوعِ دیدِ ما و انتخابِ ماست...

لینک به دیدگاه

مهم ترین عامل نمک نشناسی شاید این باشه که هیچ وقت خودمون رو جای طرف توی اون موقعیت نمیذاریم.

مثلا یکی از صبح تا شب سر کاره، اعصابش خرد شده، با ارباب رجوع دعواشش شده، میاد خونه واسش غر میزنیم.

اینم از کوره در میرهه و یه فحشی میده.

بعدا نتیجه میگیریم بی تربیته و ولش میکنیم !!!

o_O

:l

یه جایی خونده بودم که شخصیت واقعی آدما رو وقتی میفهمی که بر خلاف میلشون عمل نکنی.

پس خوبه که برخلاف میل خیلی ها عمل کنی تا ظرفیتشون دستت بیاد، نمکدونی که ظرفیت نمک رو نداره، بهتره بشکنه.

:-(((

لینک به دیدگاه
مهم ترین عامل نمک نشناسی شاید این باشه که هیچ وقت خودمون رو جای طرف توی اون موقعیت نمیذاریم.

مثلا یکی از صبح تا شب سر کاره، اعصابش خرد شده، با ارباب رجوع دعواشش شده، میاد خونه واسش غر میزنیم.

اینم از کوره در میرهه و یه فحشی میده.

بعدا نتیجه میگیریم بی تربیته و ولش میکنیم !!!

o_O

یه جایی خونده بودم که شخصیت واقعی آدما رو وقتی میفهمی که بر خلاف میلشون عمل نکنی.

پس خوبه که برخلاف میل خیلی ها عمل کنی تا ظرفیتشون دستت بیاد، نمکدونی که ظرفیت نمک رو نداره، بهتره بشکنه.

:-(((

آخه داستان ظرفیت و نمک نشناسی باهم دیگه خیلی فرق میکنن

ربطی به خلاف میل عمل کردن هم نداره خوب چه کاریه من بیام خلاف میل یه نفر عمل کنم که چی بشه که ظرفیت اون فرد رو بسنجم؟

خب ممکنه تو شرایط مختلف عکس العمل طرفم متفاوت باشه مثلا اگر من امروز یه دوست صمیمی با تو هستم و باهم خوب و سرحالیم شما یه شوخی بزرگم بکنی من با خنده رد بشم ولی اگر یه کار بدی کرده باشی و ازون ور بیای یه شوخی خیلی کوچیکتر بکنی ممکنه حنبه من ایندفعه فرق کنه و جوابی عکس رفتار قبلمو بدم

و این که از یه نمکدون توقع داشته باشیم نمک رو همیشه تو خودش نگه داره و بیشتر از ظرفیتش نمک دار باشه یه منطق بی دلیله چون هر ظرفی حدی داره برای پر شدنش

من اگر تو یه دوره ای از زندگیم به این نتیجه برسم که کسی حقم رو داره میخوره و آره اون موقع اعتراض کنم بحثی توش نیست و این دیگه ربطی به نمک دون شکستن نداره

اتفاقا اینجور موقعه هاباید نمک رو با نمک دونش خورد کنی زیر پات دیگه اون نمک نیست بهت می قبولونن

درسته تلخه ولی به مرگ موش بیشتر شباهت داره

چیزی که الان حکومت از مردم ایران میخواد :ws38:

لینک به دیدگاه
آخه داستان ظرفیت و نمک نشناسی باهم دیگه خیلی فرق میکنن

ربطی به خلاف میل عمل کردن هم نداره خوب چه کاریه من بیام خلاف میل یه نفر عمل کنم که چی بشه که ظرفیت اون فرد رو بسنجم؟

خب ممکنه تو شرایط مختلف عکس العمل طرفم متفاوت باشه مثلا اگر من امروز یه دوست صمیمی با تو هستم و باهم خوب و سرحالیم شما یه شوخی بزرگم بکنی من با خنده رد بشم ولی اگر یه کار بدی کرده باشی و ازون ور بیای یه شوخی خیلی کوچیکتر بکنی ممکنه حنبه من ایندفعه فرق کنه و جوابی عکس رفتار قبلمو بدم

و این که از یه نمکدون توقع داشته باشیم نمک رو همیشه تو خودش نگه داره و بیشتر از ظرفیتش نمک دار باشه یه منطق بی دلیله چون هر ظرفی حدی داره برای پر شدنش

من اگر تو یه دوره ای از زندگیم به این نتیجه برسم که کسی حقم رو داره میخوره و آره اون موقع اعتراض کنم بحثی توش نیست و این دیگه ربطی به نمک دون شکستن نداره

اتفاقا اینجور موقعه هاباید نمک رو با نمک دونش خورد کنی زیر پات دیگه اون نمک نیست بهت می قبولونن

درسته تلخه ولی به مرگ موش بیشتر شباهت داره

چیزی که الان حکومت از مردم ایران میخواد :ws38:

خوب پس شما فکر میکنی چرا همه بزرگان فرهنگ میگن دوستان واقعی رو میشه در مواقع سختی ها شناخت؟

اینکه ما با هم خوش باشیم و دوست و هر وقت میخوایممم چتر هم باشیم که چیز خاصی نیست، یه جوراییی تعاملل هستش.

دوستی یعنی داشتن یک ترازوی درست واسه قضاوتت.

مثلا من از 100 تا کارم 90 تاش به نفعت بوده، 10 تاش به ضررت، اونیکه میگه 10 تا مساوی کات و 90 تا هیچیی، دوست نیستت. :-(((

البته من بیشتر از جنبه اجتماعیشش نگاه کردمم تا حکومتی و سیاســیییی. :-))

لینک به دیدگاه
خوب پس شما فکر میکنی چرا همه بزرگان فرهنگ میگن دوستان واقعی رو میشه در مواقع سختی ها شناخت؟

اینکه ما با هم خوش باشیم و دوست و هر وقت میخوایممم چتر هم باشیم که چیز خاصی نیست، یه جوراییی تعاملل هستش.

دوستی یعنی داشتن یک ترازوی درست واسه قضاوتت.

مثلا من از 100 تا کارم 90 تاش به نفعت بوده، 10 تاش به ضررت، اونیکه میگه 10 تا مساوی کات و 90 تا هیچیی، دوست نیستت. :-(((

البته من بیشتر از جنبه اجتماعیشش نگاه کردمم تا حکومتی و سیاســیییی. :-))

از بعد رفاقت آره باهات موافقم ولی همین رفاقته که احساس مسئولیت برات درست میکنه

قضیه توقع مطرح میشه تو از کی و چی چه توقعی داری

خودم رو مثال میزنم چند وقتی بود تو شرکت یکی از آشناهامون کار میکردم به دلیل اوضاع بعد اقتصادی حقوق منو چند ماهی انداخت عقب به طوری که دیگه 2- 3 ماه بی حقوق میرفتم و میومدم تن خواهم حدود 500 تومن از جیب داده بودم

بالاخره به جایی رسیدم که دیدم دیگه جواب نمیده خسته شده بودم و از طرفی اخلاقش طلبکارانه بود

رفاقت تا یه جا یه روز بیخیال همه پولو طلبم شدم و دیگه نرفتم شرکت و از فرداش رفتم یه جا دیگه

طرف دیگه زنگم نزد که چرا و اینا دو سه باری که باهاش تلفنی حرفیدم حس کردم باز توقع داشت بمونم پیششو و نباید میرفتم پول منو که هنوز نداده با اینکه میدونم پول دستش اومده

حالا به نظرت صبر من تا کی میتونه باشه که پولم رو ازش بگیرم تا کی میتونم حق نون و نمک رو بدونم؟؟؟:ws38:

لینک به دیدگاه
از بعد رفاقت آره باهات موافقم ولی همین رفاقته که احساس مسئولیت برات درست میکنه

قضیه توقع مطرح میشه تو از کی و چی چه توقعی داری

خودم رو مثال میزنم چند وقتی بود تو شرکت یکی از آشناهامون کار میکردم به دلیل اوضاع بعد اقتصادی حقوق منو چند ماهی انداخت عقب به طوری که دیگه 2- 3 ماه بی حقوق میرفتم و میومدم تن خواهم حدود 500 تومن از جیب داده بودم

بالاخره به جایی رسیدم که دیدم دیگه جواب نمیده خسته شده بودم و از طرفی اخلاقش طلبکارانه بود

رفاقت تا یه جا یه روز بیخیال همه پولو طلبم شدم و دیگه نرفتم شرکت و از فرداش رفتم یه جا دیگه

طرف دیگه زنگم نزد که چرا و اینا دو سه باری که باهاش تلفنی حرفیدم حس کردم باز توقع داشت بمونم پیششو و نباید میرفتم پول منو که هنوز نداده با اینکه میدونم پول دستش اومده

حالا به نظرت صبر من تا کی میتونه باشه که پولم رو ازش بگیرم تا کی میتونم حق نون و نمک رو بدونم؟؟؟:ws38:

خوب گذشته ات با اینی که پولت رو خورده چطوریی بوده؟ :l

چرا اصلا فکر میکنیی قضیه نون و نمک مطرحههه، مگه چه نمکی باهاش خورده بودی که امروز فکر میکنی نمکدون شکسته؟؟!!

:-(

لینک به دیدگاه
خوب گذشته ات با اینی که پولت رو خورده چطوریی بوده؟ :l

چرا اصلا فکر میکنیی قضیه نون و نمک مطرحههه، مگه چه نمکی باهاش خورده بودی که امروز فکر میکنی نمکدون شکسته؟؟!!

:-(

رابطه که حالت آشنا بچه محلی ولی مدیر و در عین حال دوستانه

نه حرف من اینه که اگر من بخوام شاکی بازی در بیارم به نظرت تا کی میتونم نمک دون رو نشکونم حقشم اون زمانی بوده که ناهار خوردیم و حقوق میداد:ws3:

نمیدونم شاید باید از حقم بگذرم و دیگه دنبال طلبم نباشم یا اینکه بخوام یه جوری دیگه ازش پولم و بگیرم که اصلا حال نمیکنم با این روش:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

​پدیده نمک نشناسی خیلی پدیده پیچیده ای هست.

متاسفانه من در گذشته نمک دان شکسته ام، نمک دان مرا هم شکسته اند.

اما شاید توجیهی که هرکسی از شکستن نمک دان میکنه، باعث بشه هیچکس خودش رو مقصر ندونه و تمامی اعمال خودش رو توجیه کنه.

باز هم میشه نمک ریخته شده از نمک دان رو با دور کردن کبر و غرورهای بیجا با جارو یا دست جمعش کرد.

ولی اگر کسی به جای جمع کردن نمک باز هم با لگد نمک رو با خاک یکی کرد، بهتر است هم نمکت را فراموش کنی و هم نمک دان شکن را .....:hanghead:

لینک به دیدگاه

راستش خیلیا نمک از دستم خوردن ونمکدون رو شکستن

کلا دستم نمک نداره

وقتی هم به غذا نمک میزنم،همیشه بی نمکه:4564:

نه اینکه خودم نمکدون نشکسته باشما

نمکدون خیلی مهمی که همه شکستیم،نمکدون نعمت های خداست

وقتی این نمکدون رو شکستیم،دیگه بقیه در نظرمون چیزی نیست:sigh:

لینک به دیدگاه

در این دنیای خاکستری رنگ، چه نمکدان ها که شکسته نشده و چه نمک ها که نریخت نشده...!

حال پس از مدت ها به این نتیجه رسیده ام که: ای آدم نمکت ارزش دارد، داخل هر نمکدان نریز و به دست هر کس نده!

این روزهــا نمک از طلا هم با ارزش تر شده...!

لینک به دیدگاه

دیشب فهمیدم کسی که چند ماهه تمام عشقو احساسو زندگیمو به پاش ریختم......فقط بخاطر سوءاستفاده باهم بوده.....الان که فهمیده به جایی نمیرسه زد زیر همه حرفاش.....

همه چیزم نادیده گرفت........نمکدون که هیچ قلبم شکوند.........:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

زیاد دیدم نمکدانه شکسته .....

متاسفانه پس لرزه های بدی هم داره .....

گاهی که کسی نکندونه کسی رو میشکنه آدم از محبت و مهربونی میترسه .... آخه نمکدونه درون آدم ها رو میشکنند بعضی ها ....

کلا نمک و نان در ایران از ارزش و حرمت بالایی برخوردار بوده ... تا حایی که حتما شنیدید میگند به حرمت این نون و نمکی که با هم خوردیم یا مثلا نمک پرورده ایم یا مثلا نمک گیر شدیم و از این تعارفات .....

یه جورایی ریشه در فرهنگ ما داره به نظرم ....

لینک به دیدگاه

​پدیده نمک نشناسی خیلی پدیده پیچیده ای هست.

متاسفانه من در گذشته نمک دان شکسته ام، نمک دان مرا هم شکسته اند.

اما شاید توجیهی که هرکسی از شکستن نمک دان میکنه، باعث بشه هیچکس خودش رو مقصر ندونه و تمامی اعمال خودش رو توجیه کنه.

باز هم میشه نمک ریخته شده از نمک دان رو با دور کردن کبر و غرورهای بیجا با جارو یا دست جمعش کرد.

ولی اگر کسی به جای جمع کردن نمک باز هم با لگد نمک رو با خاک یکی کرد، بهتر است هم نمکت را فراموش کنی و هم نمک دان شکن را .....:hanghead:

من بارها دیدم با کسی که نمک خورده نمکدونو شکسته مدارا کردم گفتم بچس نمیفهمه بعدش دیدم طرف پروتر میشه تاطه یه چی طلبش میشه..بنابراین تصمیم گرفتم هر کی نمکدون شکست نمکدونو تو حلقش کنم بفهمه کارش بد بوده:w02:فراموشم نمیشه کرد:4564:

لینک به دیدگاه

به نظر من نباید انتظار داشت.

وقتی در برابر رفتار و یا کاری که انجام میدیم توقع و انتظار بازخور و واکنش خوب و دلخواه خودمونو داشته باشیم.قاعدتا اگه نتیجه مورد نظرمون حاصل نشه احساس ناخوشایندی برامون خواهد داشت و حس میکنیم نمک نشناسی شده.

بنا براین بهتره در قبال نمک فراوانی که ازمون ساطع میشه انتظار قدر دانی و حق شناسی مطلوب ذهن خودمونو نداشته باشیم تا راحت تر زندگی کنیم.

تو نیکی میکن و در دجله انداز / که ایزد در بیابانت دهد باز

لینک به دیدگاه
به نظر من نباید انتظار داشت.

وقتی در برابر رفتار و یا کاری که انجام میدیم توقع و انتظار بازخور و واکنش خوب و دلخواه خودمونو داشته باشیم.قاعدتا اگه نتیجه مورد نظرمون حاصل نشه احساس ناخوشایندی برامون خواهد داشت و حس میکنیم نمک نشناسی شده.

بنا براین بهتره در قبال نمک فراوانی که ازمون ساطع میشه انتظار قدر دانی و حق شناسی مطلوب ذهن خودمونو نداشته باشیم تا راحت تر زندگی کنیم.

تو نیکی میکن و در دجله انداز / که ایزد در بیابانت دهد باز

اصلا بحث توقع خوبی نیست ..من به شخصه از بابامم توقع ندارم اما میبینی یه لطفی به یکی میکنی طرف قدر دانی نمیکنه هیچی..طلبکارم میشه اینش واسه ادم زور داره:banel_smiley_4::banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
اصلا بحث توقع خوبی نیست ..من به شخصه از بابامم توقع ندارم اما میبینی یه لطفی به یکی میکنی طرف قدر دانی نمیکنه هیچی..طلبکارم میشه اینش واسه ادم زور داره:banel_smiley_4::banel_smiley_4:

کاملا درست میگی،

ولی اول باید همین لطفو از دیدگاه های مختلف تعریف کنی، بعدشم معمولا بشر فراموش کاره و وقتی یه لطفی بهش میکنی سریعا یادش میره ،سوما متاسفانه وقتی به بعضی از افراد بشر لطف میکنی ،به ویژه اگه پی در پی و ادامه دار باشه ،شاید بصورت وظیفه در بیاد و اگر انجام ندی طلبکارت میشن....

پس همون بهتر که هیچوقت انتظار نداشته باشی....

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...