رفتن به مطلب

چشم انداز ورود به ارشد

ارسال های توصیه شده

Bahram Sh مهمان

متاسفانه متقاضی ارشد در این چند سال اخیر بسیار زیاد شده به حدی که سازمان سنجش برای به اصطلاح جذب نخبه ها علمی در این مقطع دست به اقدامات ناسنجیده اعم از تغییر رویه منابع و زمان کنکور که خود نشان دهنده نوعی سردرگمی در جذب دانشجو می باشد. که البته انتقاد ها از یک سو و جذب دانشجویانی که حتی دلیل منطقی برای شرکت در ارشد ندارد و یا نمی دانند دقیقا ارشد چیست باعث افت علمی در این مقطع حساس شده . حال راهکار چیست... راهکار های متعدد زیادی پیش روی سازمان سنجش می باشت که تقریبا در تمامی کشور های توسعه یافته و حتی درجه 3 از لحاط علمی به اجرا در آمده و آن هم سوابق دانشجویان در مقاطع کارشناسی است ( البته این سوابق مشمول معدل به تنهایی نمی شود و در واقع تاثیر اساسی را رزومه علمی اعم از مقاله و کاوووش و بسته به رشته های مختلف این موارد تغییر می کنند . در مورد ممعماری سال های متمادی هست که بحث پرتفوریو یا همان رزومه دانشجویی یک معمار در کارشناسی مطرح شده است که تقریباا در 99 درصد دانشگاه معتبر و علمی دنیا به اجرا در آمده هست و دیگر بحث بی محتوای آزمون تستی و اسکیس به شکل یک ویروس علمی منتفی می باشد... در مورد پرتفوریو بحث بسیار هست ولی واقعا آیا می توان وارد مقطع ارشد بدون این مدرک شد... در تمام دنیا این مسئله تقریبا غیر مممکن هست (یعنی پرتفوریو واجب هست) ولی در کشور ما خیلی از اساتید حتی این مدرک مهم علمی را به رسمیت نمی شناسند ... دلیل این آزمون چیست و آیا واقعا کسی که وارد ارشد می تواند و توانایی بازخود مطلوب نسبت به 2 سال عمر خود را دارد... ارشد زمان آموختن به طور جدی نیست . ارشد مقطع کاووش علمی در سطحی وسیع و جزئیی می باشد این که نیمی از دوستان فکر می کنند ارشد مقطعی هست برای رسیدن به شغلی بهتر . این مسئله تقریبا بعیده . چون ارشد در آینده شغلی امری حاشیه ای هست و تاثیری بسیار کم دارد. و البته بعضی از دوستان نیز به ارشد به دید استاد دانشگاهی می نگرند که این نیز از همان قوانین اشتبا وزارت علوم هست... که استاد دانشگاهی بر اساس مقطع تحصیلی تعیین می شود . استاد دانشگاهی شغلی حساس هست که نوعی وجدان را پی خود دارد اگه انسان توانایی اون مبحث را ندارد و استاد شود بدهی بزرگی باید به دانشجویان خود باید بپردازد این بدهی همان عمری هست که دانشجویان به تباهی می گذرانند و در آخر با ناامیدی به تحصیل خود می نگرند . همه ما ها تا حالا اساتید بی سواد را دیدیم و همیشه به دیده ی نوعی انسان که فقط به خاطر مادیات اومده شده استاد بهش نگاه می کنیم ...

پس ارشد در واقع چیست ... آیا واقعا ورود به اون چه تبعاتی خواهد داشت .. شاید بیان این مطلب در این برهه زمانی درست نباشد ولی من چون تقریبا دیدم خیلی از دوستان با نوعی فرضیات باطل آمدن در این وادی گفتم این ها را بگم تا حدی آینده این مقطع را نشان بدهم. من خودم امسال کنکور دادم ولی بسیار تحقیق کردم و بسیار و بسیار و در ادامه لیست دوستان و استادانی که در این آشنایی کمکم کردن در خاتمه قرار می دهم...

ارشد جایی برای پژوهش و تحقیق بیشتر هست و در واقعی آمیزه ای از عرفان و پژوهش و کنکاش علمی در وادی که به آن می گن مبانی نظری معماری .. در ارشد شما هستید و خودتون باید کار کنید باید تحقیق کنید باید مبانی نظری که در کشور ما در حد یک گفتار مبهم مانده به اعلا خود برسانید . این نوع نگرش به ارشد البته بسته به دانشگاه ممکنه فرق کند . در دانشگاه یزد وادی سنتی کمی پر رنگ تر است و البته این سنتی بودن نه به خاطر نوع دانشگاه می باشد بلکه به واسطه نوع نگرش اساتید این دانشگااه معتبر می باشد. و در دانشگاه شهید بهشتی و تهران و علم الصنعت و هنر تهران و.........نوع نگرش به هم فرق های جزئی و در ورادی تحقیق و پژوهش گاهی نگرش کمی رنگ و بوی خاص مخصوص به آن دانشکده را به خود می گیرد ولی آن چیزی که وجه مشترک تمامی دانشکده ها هست این می باشد که در ارشد اتفاق خاصی نمی افتد این مهم هست که آن چیزی که در کارشناسی به نام آشنا شدن با وادی معماری هست در ارشد به کمال مطلوب در پروسه مبانی نظری برسانید .... در ارشد جای آموختن زیاد نیست جای تجربه اندوزی جایی برای ادامه دادن آن چیزی که در کارشناسی گذرانید...

ببخشید که زیادی صحبت کردم .......

دوستان و اساتیدی که من را در این آشنایی کمک کردند....

مهندس مانا قابوسی ..............فارغ التحصیل دانشگاه غلم الصنعت

مهندس نسیم عسکری ..................فارغ التحصیل مرمت دانشگاه تهران

مهندس علی عسکری ................فارغ التحصیل معماری دانشگاه تهران

دکتر شیبانی .....................استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی

دکتر سروش نیا .................دانشجوب دکتری دانشگاه تهران

مهندس رحمان جان احمدی .........دانشجوی ارشد دانشگاه هنر تهران

مهندس علی طباطبای.............دانشجوی ارشد دانشگاه شهید بهشتی

مهندس هژبر دباغ.............دانشجوی ارشد دانشگاه تهران

مهندس امیر کاکی زاده ...........دانشجوی دانشگاه دزفول

مهندس فرنگیس حقیقت........دانشجوی معماری دانشگاه شیراز

مهندس دانیال علی مدد .... دانشجوی منظر شهید بهشتی

مهدس خواجه زاده..............فارغ التحصیل دانشگاه یزد

مهندس درویشی .................فارغ التحصییل دانشگاه شهید بهشتی

مهندس شیوا آراسته................فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی و استاد دانشگاه تهران مرکز

مهندس نیما علوی..................دانشجوی ارشد تکنولوژی معماری

مهندس ابوالوردی...........................دانشجوی دکترای دانشگاه تربیت مدرس

و......................

با عرض پوزش اگر اسم دوستی یا استادی را فراموش کردم.

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

من خیلی علاقه مندم واقعا در این مورد بیشتر بدونم....

و همچنین در مورد اینکه ارشداصولا چه لزومی می تونه داشته باشه... یعنی هدف فقط همون ارتباط بیشتر کالبد و معنا هست؟

ونیز خیلی برام مهمه که بدونم اینکه ارشد و بازار کار ارتباط چندانی ندارن به طور قطعی اینطور هست یا یه نگرش احساسی هست؟ چون خیلی مواقع حقیقت درست با واقعیت غلط متفاوته و اتفاقا واقعیت غلط مسلطه...

من خودم دانشجوی انصرافی ارشدم... چون جوابی برای این سوالهام پیدا نکردم خوندن ارشدو بیفایده دیدم.... و اان بعد دوسال باز فشار خونواده رومه که چرا ادامه نمی دی؟ اصلا چه لزومی به ادامه هست؟ در حالی که من برام شرایط کاری خیلی خیلی مهمه و شرایط موجود اصلا جالب نیست...

همچنین خیلی دوست دارم در مورد شرایط کاری مختلفی که بچه ها باهاش روبرو هستن بیشتر بدونم و نمی دونم چنین تاپیکی وجود داره یا نه؟ و گرچه کار هم می تونه همگام با ادامه تحصیل بهش توجه بشه...

امیدورم زیاد آشفته حرف نزده باشم:ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...