رفتن به مطلب

ساخت ups | پروژه کارشناسی ام | گام به گام با من همراه بشین

ارسال های توصیه شده

سلام دوستای گلم
مهندسان عزیز برق :a030:
قصد دارم پروژم رو که ساخت UPS هستش رو براتون توی این تاپیک بذارم...
خودم تازه شروعش کردم..بنابراین دوست دارم به نتایجی که رسیدم و کارهایی که تا این مرحله رو انجام دادم برای شما هم بگم شاید یه روزی به دردتون خورد:ws37:
شاید هم یه جایی به بن بست خوردم و از شما کمک گرفتم (قطعا به بن بست میخورم:ws3:)
کمکم کنید ها:w000:
این از حرفام..........احتمالا همه میدونم این دستگاه چیه..
اما خوب اول یه معرفی مختصر میکنم براتون این دستگاه رو بعدش همه کارایی که تا الان انجام دادمو براتون میذارم:w02:
فعلانی:a030:
==================
یه خواهشم دارم...
زیاد اسپم ندیم خودمو هم میگمااااااا
تا دوستایی که مثل من میخوان این پروژه رو پیش ببرن سردرگم نشن و باسیر صعودی کار روبرو باشن
چون اسپم زیاد باشه خواننده دنبال نمیکنه بحث رو..
منتظر پیشنهاد هاتون هستم دیگه:ws3:

لینک به دیدگاه

معرفی دستگاه UPS
UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منبع تغذیه بدون وفقه است.

قابلیت های UPS

• يكي از مهمترين كارايي هاي یو پی اس (UPS) زماني است كه به هر دليلي برق شهر قطع شود در اين صورت دستگاه بدون وقفه وارد مدار شده و برق مصرفي را تامين نموده به گونه اي كه دستگاه مورد نظرخاموش يا Reset نگردد.
  • دستگاه UPS داراي *****هاي الكتريكي و الكترونيكي مي باشد كه باعث حذف نويزها و نوسانات برق شهر شده و مصرف كننده ها را در مقابل رعد و برق و ولتاژ بالا محافظت مي نمايد و برقي يكنواخت با شكل موج ثابت به مصرف كننده ارسال مي دارد.
  • داراي تثبيت كننده ولتاژ (AVR (Automatic Voltage Regulator مي باشد بصورتي كه اگر مقدار ولتاژ ورودي (برق شهر) تغيير نمايد در خروجي دستگاه هميشه ولتاژ 220 ولت را خواهيم داشت.
  • UPSها نويزها و نوسانات خط تلفن و مودم را نيز اصلاح مي كنند.

موارد استفاده
دستگاه UPS تقريبا" در همه جا مورد نياز مي باشند چه در منازلي كه داراي يك عدد كامپيوتر باشد و يا در شركتها و ادارات بزرگ كه چندين كامپيوتر , پرينتر, فكس, اسكنر , تلفن سانترال , سيستم هاي حفاظتي يا در مراكز تحقيقاتي , آزمايشگاهي و پزشكي و ..... مي باشد. چرا كه درزمان نبود برق شهر بتوان از اين سيستم ها استفاده نمود و در زمان وصل برق شهر بتوان از آسيبهاي جدي به سيستم ها جلوگيري نمود.

رنج و توان دستگاه ها
یو پی اس (UPS) ها داراي توانهاي مختلفي مي باشند كه نسبت به ميزان توان بار مصرفي , محاسبه و طراحي مي گردد كه معمولا" توان اين دستگاه با واحد ولت آمپر (VA) نشان داده مي شود. كه رنجهاي متداول بازار به اين صورت مي باشد : 600VA، 1KVA، 1.5KVA، 2KVA، 3KVA، 5KVA، 6KVA، 10KVA، 15KVA، 20KVA

زمان برق دهي (Backup Time)
زمان برق دهي دستگاه UPS متناسب با باتريهاي مخصوص سيلد ليد اسيد (Sealed Lead Acid) كه به آنها متصل مي شود , است و واحد باتريها آمپرساعت (AH) مي باشد كه نسبت مستقيم با زمان برق دهي دارد.
نحوه قرار گيري باتريها به سه حالت مي باشد:

لینک به دیدگاه

همونطور که میدونید ups hز دو بخش باتری و اینورتر تشکیل شده..مدارهای پیشنهادی من برای اینورتر و باتری رو براتون میذارم که توی نرم افزار Orcad شبیه سازی کردم و جواب گرفتم.

باتری باید برق 220 ولت شهر رو (AC) به 12 ولت (DC) تبدیل کنه و اینوتر دقیقا عکس این کار رو انجام میده یعنی باید 12 ولت رو به 220 ولت تبدیل کنه.

مرحله بعد از شبیه سازی توی ارکد پیاده سازیش روی بورد هست که باید روی برد هم جواب بگیرم.که بعد براتون خواهم گذاشت...:a030:

لینک به دیدگاه

مدار باتری که واستون گذاشتم اولیش رو شبیه سازی کردم تو قسمت capture
این قسمت capture کتابخونه کاملی داره...بهتر از بقیه قسمتای orcade هستش..این فقط شماتیکشه و هنوز ران نشده:a030:

oso4rpd4t1n46uno6yub.jpg

لینک به دیدگاه

الان همینجایی هستم که عکسشو گذاشتم

فعلا هشت تا ارور داده که مربوط به کتابخونه هاشه

:ws37:

دیشب یه 20 تایی بود الان شد 8تا:ws37:

شب زنده داری نتیجش همین میشه دیگه:ws37:

لینک به دیدگاه
الان همینجایی هستم که عکسشو گذاشتم

فعلا هشت تا ارور داده که مربوط به کتابخونه هاشه

:ws37:

دیشب یه 20 تایی بود الان شد 8تا:ws37:

شب زنده داری نتیجش همین میشه دیگه:ws37:

من خوشم میاد دنبال پروژه باشم خیلی ولی کاروبار زندگی نمیذاره :4564:

لینک به دیدگاه

خوب خدا رو شکر بعد از کلی سرو کله زدن با نمودارم تو نرم افزار بالاخره تونستم ازش جواب بگیرم...یه تغییراتی دادم توش
1) ال ای دی رو برداشتم چون بودن یا نبودش تاثیر نداره
2)پل دیود رو به طور موقت برداشتم چون پل AC رو تبدیل به DC میکنه اما نه به صورت خطی و دقیق اما خوب فعلا تو نرم افزار برش داشتم نتیجه این بود که میبینید:ws37:

5q3iryljd46x7g1xyni2.jpg

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

salam..

من سه سال سابقه کار دارم..از جمله یک سال کارشناس برق پالایشگاه چهارم عسلویه بودم .با انواع UPS های صنعتی کار کردم..نمیدونم کار شما تا چه حد است..

خوشحال میشم کمک کنم

لینک به دیدگاه
salam..

من سه سال سابقه کار دارم..از جمله یک سال کارشناس برق پالایشگاه چهارم عسلویه بودم .با انواع UPS های صنعتی کار کردم..نمیدونم کار شما تا چه حد است..

خوشحال میشم کمک کنم

واااااااااااااااای چقد عاااااااالی دوسی...

شما خیلی میتونید بهم کمک کنید مررررررررسی

من دارم ups میسازم....

سخته خیلی....:ws37:

لینک به دیدگاه
سودی جان نتیجه نهایی شو نمیذاری!!!!!:ws38:

اگه هنوز تموم نشده نتیجه خروجی آخرین مدارتو میذاری ببینیم؟؟؟:a030:

نه امروز وسایلشو خریدم که بسازمش

نتیجه آخر نرم افزارمو گذاشتم اون بالا تقریبا خروجی 11 بهم داده که مناسبه...

ساختمش میذارم همرو:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 11 ماه بعد...
نه امروز وسایلشو خریدم که بسازمش نتیجه آخر نرم افزارمو گذاشتم اون بالا تقریبا خروجی 11 بهم داده که مناسبه... ساختمش میذارم همرو:hapydancsmil:
سلام ببخشید اگه امکانش هست لیست کامل قطعات رو بزارید ممنون.
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...