رفتن به مطلب

حمیده خیرآبادی، «نادره» سینما و تلویزیون ایران، درگذشت...

shadmehrbaz

ارسال های توصیه شده

حمیده خیرآبادی در 86 سالگی درگذشت

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حمیده خیرآبادی ملقب به نادره، بازیگر سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون ایران شامگاه دوشنبه 30 فروردین در 86 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مرحوم حمیده خیرآبادی سال 1303 در رشت به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم ادامه داد.

او فعالیت در تئاتر را از سال 1326 آغاز کرد و سال 1332 با بازی در فیلم «میهن‌پرست» به کارگردانی غلامحسین نقشینه وارد دنیای سینما شد. مرحوم خیرآبادی در حدود شش دهه فعالیت سینمایی در بیش از 150 فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد و سه بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل از جشنواره فیلم فجر شد.

بنابراین گزارش پيكر «حميده خيرآبادي» صبح امروز در مقبره خانوادگي به خاك سپرده شد.در حال حاضر خانواده‌اش در حال تشييع و خاكسپاري پيكر وي در بهشت زهرا(س) هستند.با توجه به اين كه زنده‌ياد خيرآبادي نمي‌خواست وي در قطعه هنرمندان دفن شود، خانواده او در حال خاكسپاري وي در مقبره خانوادگي‌شان هستند.

از جمله مجموعه‌های تلویزیونی زنده‌یاد خیرآبادی می‌توان به «پدرسالار»، «تلخ‌ و شیرین»، «خانه سبز»، «همه فرزندان من» و «پدر خوانده» اشاره کرد.

12362_999.jpg

«الماس 33» داریوش مهرجویی، «دختر شاه پریان» شاپور قریب، «شب فرشتگان» فریدون گله، «حسن کچل» علی حاتمی، «رضا موتوری» مسعود کیمیایی، «اجاره‌نشین‌ها» داریوش مهرجویی، «خانه ابری» اکبر خواجوی، «ریحانه» علیرضا رییسیان، «مادر» علی حاتمی، «شب بیست‌ و نهم» حمید رخشانی، «بچه‌ها طلاق» تهمینه میلانی، «بانو» داریوش مهرجویی، «جیب‌برها به بهشت نمی‌روند» ابوالحسن داودی، «هنرپیشه» محسن مخملباف و «بازیگر» محمدعلی سجادی از فیلم‌های شاخص اوست.

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

ایلنا: خيرآبادي متولد 1303رشت و مادر ثريا قاسمي(بازيگر) است. وي براثر كهولت سن درگذشته است.

خبرها از به خاك سپاري وي امروز(31 فرودين) در بهشت زهرا حكايت دارد.

34t1g0j.jpg

خيرآبادي فعاليت خود درعرصه هنررا ازسال 1326 با تئاتر فرهنگ آغاز كرد. اسامي برخي آثاري كه خيرآبادي قبل و پس از انقلاب در آنها حضور داشته است: امیر ارسلان نامدار(شاپور یاسمی - 1334)/ خروس بی محل (1340)/ عروس فرنگی (نصرت الله وحدت - 1343)/ ترانه های روستایی (1343)/ سه کار آگاه خصوصی (1344)/ الماس 33 (داریوش مهرجویی - 1346)/ ولگردها (1346)/ دنیای پرامید (1348)/ قصه شب یلدا (1349)/ علی بی غم (1349)/ رضا موتوری (مسعود کیمیایی - 1349)/ طوقی (علی حاتمی - 1349)/ دزد و پاسبان (1349)/ کاکو (شاپور قریب - 1350)/ بابا شمل (علی حاتمی - 1350)/ کافر (1351)/ شیر تو شیر (1351)/ مهدی مشکی و شلوارک داغ (1351)/ قصه شب (1352)/ اوستا کریم نوکرتیم (محمود کوشان - 1353)/ عروس پابرهنه (1353)/ ممل آمریکایی (شاپور قریب - 1353)/ مهدی فرنگی (1353)/ صلوه ظهر (1353)/ همسفر (مسعود اسداللهی - 1354)/ پاشنه طلا (نظام فاطمی - 1354)/ شاهرگ (1354)/ مادر جونم عاشق شده (1355)/ ماه عسل (فریدون گله - 1355)/ کلک نزن خوشگله (1355)/ همکلاس (1356)/ خدا قوت (عباس کسایی - 1356)/ شب آفتابی (سیروس الوند - 1356)/ پیراک (کوپال مشکوه - 1363)/ شب شکن (خسرو ملکان - 1363)/ مدرک جرم (منوچهر حقانی نسب - 1364)/ خانه ابری (اکبر خواجویی - 1365)/ اجاره نشین ها (داریوش مهرجویی - 1365)/ سایه های غم (شاپور قریب - 1366)/ هی جو (منوچهر عسگری نسب - 1367)/ زرد قناری (رخشان بنی اعتماد - 1367)/ ریحانه (علیرضا رئیسیان - 1368)/ بچه های طلاق (تهمینه میلانی - 1368)/ مادر (علی حاتمی - 1368)/ شب بیست و نهم (حمید رخشانی - 1368)/ سایه خیال (حسین دلیر - 1369)/ در آرزوی ازدواج (اصغر هاشمی - 1369)/ علی و غول جنگل (بیژن بیرنگ - مسعود رسام - 1369)/ جستجو در جزیره (مهدی صباغزاده - 1369)/ بانو (داریوش مهرجویی - 1370)/ جیب برها به بهشت نمی روند (ابوالحسن داودی - 1370)/ گرگ های گرسنه (سیروس مقدم - 1370)/ یک مرد یک خرس (مسعود جعفری جوزانی - 1371)/ تماس شیطانی (حسن قلی زاده - 1371)/ عیالوار (پرویز صبری - 1371)/ مریم و می تیل (فتحعلی اویسی - 1371)/ هنرپیشه (محسن مخملباف - 1371)/ راز چشمه سرخ (علی سجادی حسینی - 1371)/ روز واقعه (شهرام اسدی - 1373)/ بازی با مرگ (حمید تمجیدی - 1373)/ کلاه قرمزی و پسر خاله (ایرج طهماسب - 1373)/ تحفه هند (محمدرضا زهتابی - 1373)/ ماه مهربان (قاسم جعفری - 1374)/ سلام به انتظار (کریم آتشی - 1374)/ مرد آفتابی (همایون اسعدیان - 1374)/ پاک باخته (غلامحسین لطفی - 1374)/ روزی که خواستگار آمد (فریال بهزاد - 1375)/ سفر به خیر (داریوش مودبیان - 1375)/ بازیگر (محمدعی سجادی - 1377)/ توکیو بدون توقف (سعید عالم زاده - 1381) و سرود تولد (علی قوی تن - 1383).

خيرآبادي درباره زندگي خودش در مصاحبه‌اي گفته است:‌ در 13 سالگی ازدواج کردم و 20 سال پیش درحالیکه یک دختر داشتم با همسرم متارکه کردم.

وي درباره نحوه علاقه‌مندي خود به كار سينما نيز گفته است: دقیقا خاطرم نیست چه موقع، ولی سالها پیش یک کارگردان که از اقوام من بود ازمن خواهش کرد در فیلمش نقش یک مادر را بازی کنم و منهم قبول کردم واز آن پس اینکارشد حرفه من و جالب اینکه از سالها پیش که خیلی جوان بودم تا حالا من در اکثر فیلم‌هایم نقش مادر را بازی می‌کردم و هنوز هم این وضع ادامه دارد. من بدون استثنا در فیلم‌های مختلف مادر همه هنرپیشه‌های معروف و مشهوری که مردم می‌شناسند، بوده‌ام.

لینک به دیدگاه

واییییییییییی نه

ایشون نه

خیلی دوسشون داشتم.خیلی زیاد.همیشه میدیدم توی کارای خیریه و کمک به بچه های یتیم هست.الهی.

اممم خیلی غمگین شدم:ws44:

روحشون شاد

لینک به دیدگاه
میگم نکنه بخاطره شعار کار مضاعف،همّت مضاعفه که عزرائیل جان اینقدر فعّال شدن؟! ! voodoodoll.gif

هر سال همينه... امسال زياد نشده

يه نگاهي به پارسال بنداز... ببين چند نفر توي فروردين رفتن!!

بيشترين آمار هميشه مال فروردينه... بقيه ماه ها هم هست.. ولي هميشه فروردين ركورد داره!!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...