رفتن به مطلب

تفاوت برنامه ریزی شهری و طراحی شهری

ارسال های توصیه شده

سلام دوستای گُل :icon_gol:

یه سوالی که شاید واسه ی خیلی از ما شهرسازا یا غیر شهرساز به وجود بیاد اینه که " تفاوت بین برنامه ریز و طراح " تو رشته ی شهرسازی چیه؟:ws52:

رشته ی شهرسازی رشته ای هست که با مشارکت خیلی از رشته های دیگه کامل میشه و واسه همین خیلی از رشته ها دوس دارن ارشدشونو تو یکی از این دو گرایش بگیرن :ws37:

یا حتی دانشجویی که کارشناسی شهرسازی داره وقتی میخواد واسه ارشد بخونه واقعا سر یه دوراهی میمونه چون تو دوران کارشناسی تقریبا طراحی و برنامه ریزی با هم ادغام هستن و نمیدونه کار هر کدوم به تنهایی و جدا از هم چیه ؟ (خودم منظورمه) :whistle:

دوستان لطف میکنن نظرشون و تفاوت این دو گرایش رو بهم توضیح بدن تا هم من و هم بقیه دوستام که آشنا با تفاوت این دو رشته نیستن بیشتر آگاه بشن

ایشالا بهترین انتخاب رو داشته باشیم :a030:

لینک به دیدگاه

برنامه ریزی بیشتر دید کمی داره و طراحی بیشتر دید کیفی (البته نه صرفا)

دید کمی منظور اینه که برنامه ریز به آمار و ارقام مختلفی برای برنامه ریزی نیاز داره. جمعیت، وضع اقتصادی، سرانه و تراکم و ..... بستگی به طرحی که هست. اما نه اینکه به کیفیت توجهی نداشته باشه. بلکه میاد با شاخص های مختلف هم کمی و هم کیفی برنامه ریزی هایی رو انجام میده. به اندازه مسائل کمی به مسائل کیفی هم توجه داره و در نظر میگیره موقع برنامه ریزی. اینکه گفته شد بیشتر دید کمی داره و طراحی بیشتر دید کیفی در مقایسه با همدیگه بودن.

طرح پیاده راه سازی یه محور یه کار طراحی هستش.

تعیین مسیر پیاده راه مناسب کار برنامه ریز هستش.

ولی درکل برنامه ریز شهری به تنهای و طراحی شهری به تنهایی، شهرسازای خوبی نیستن. شهرساز هم باید طراح باشه هم برنامه ریز :w02: کلاً جدا کردن این دوتا اشتباه بزرگیه. مکانیک و برق و اینا نیست که دوتا گرایش مختلف و دوتا کار جدا باشن و تو محیط کار تخصصی کار بشه. تو محیط کار یه شهرساز خیلی مفیدتر از یه برنامه ریز یا یه طراح صرف هستش. :a030:

لینک به دیدگاه

سلام

فاطمه توام بلدی موضوعاتو به چالش بکشی:ws3:... آفرین

خوب بیشتر دوستان تقریبا بر این موضوع توافق دارن که برنامه ریزی کمی و طراحی کیفی هست و این رو مهمترین دلیل تفاوت این دوتا میدونن اما در واقع اینطوری نیست ...

رویکردی که برنامه ریزی رو از طراحی جدا میکنه درک هندسی و سه بعدی دیدن محیط شهری توسط طراح هست . (این یکی از سوالای کنکور دکتری شهرسازی همین دیروز بود) اینکه بگیم برنامه ریزی صرفا کمی هست درست نیست درسته که برنامه ریزی با اعداد و ارقام سروکار داره ... اما این اعداد ارقام رو همیشه برای رسیدن به کیفیت بررسی میکنه ... مثلا وقتی میخواد مسکن رو بررسی کنه و براش برنامه ریزی کنه مطمئنا ارائه یکسری عدد و رقم نیست چون میخواد فرضا کمبود مسکن رو با توجه به رشد جمعیت برآورد بکنه و بتونه به اون پاسخ بده .. بنابراین بدون شک همیشه این دغدغه کیفی درون کار برنامه ریز مستتر هست.

مورد بعدی بحث کیفی بودن طراحی شهری هست که بازم هم اکثرا بر این موضوع تاکید میکنن ...طراحی شهری از دید اکثر صاحبنظران دغدغه ارتقا کیفیت فضاهای بیرونی رو داره (این هم باز سوال کنکور دکتری همین دیروز بود ... البته من شرکت نکردم ها... اونابی که بودن گفتن :ws3:) ولی این مورد هم باز دلیل نمیشه که یک طراح نتونه برای محدوده مورد مطالعش فرضا کاربری پیشنهاد بده ...

یه مورد دیگه بحث مقیاس هست که در مقایسه برنامه ریزی شهری و طراحی شهری مطرح میشه و بعنوان تفاوت این تا همیشه بیان میشه... این مطلب درسته که برنامه ریزی مقیاسش از طراحی بزرگتره اما اینکه بگیم طراحی روی مقیاس خرد کار میکنه درست نیست ... قعالیت طراح از مقیاس کلان تا خرد و مقیاس بین اینهاست ... البته بحث مقیاس یکی از ابهام هایی هست که حتی کسایی که طراحی شهری میخونن اکثر باهاش مشکل دارن و تصورشون بر خرد مقیاس بودن طراحی شهری هست .. کار طراح شهری صرفا کار طراحی نیست ... ممکنه طراح اسناد متفاوتی رو براساس موضوع و مقیاس کار ارائه کنه ...

لینک به دیدگاه

خوب مرتضی اینجوری که تقریبا تاحد زیادی کار هر دو یکی شد . هر دو موضوع و طرح رو کمی و کیفی بررسی میکنن. هر دو هم طراحی و هم محاسبه انجام میدن .

ایا فقط تفاوت در کنکورش هست ؟

البته با توضیحاتی که تا حالا بهم دادین و متوجه شدم کنکور برنامه ریزی هم به نحوی اسکیس میخواد ، پس بازم چندان تقاوت قابل توجهی ندارن .:ws38:

پست قبل مثال زدم و سوال کردم :

مثلا من بعنوان برنامه ریز تشخیص میدم یه قسمت از شهر نیاز به روشنایی داره ،رو موضوع ریز تر میشم ، مثلا توی یه کوچه که دید بصری و امنیتی با روشنایی بوجود میاد فاقد نور و روشنایی مخصوصا در شب هست و نیاز میبینم چراغ تعبیه بشه . حالا کار طراح این وسط چیه؟ این قسمت دیگه محاسبه نیاز ندارم درسته؟ :ws52:

لینک به دیدگاه
خوب مرتضی اینجوری که تقریبا تاحد زیادی کار هر دو یکی شد . هر دو موضوع و طرح رو کمی و کیفی بررسی میکنن. هر دو هم طراحی و هم محاسبه انجام میدن .

ایا فقط تفاوت در کنکورش هست ؟

البته با توضیحاتی که تا حالا بهم دادین و متوجه شدم کنکور برنامه ریزی هم به نحوی اسکیس میخواد ، پس بازم چندان تقاوت قابل توجهی ندارن .:ws38:

پست قبل مثال زدم و سوال کردم :

مثلا من بعنوان برنامه ریز تشخیص میدم یه قسمت از شهر نیاز به روشنایی داره ،رو موضوع ریز تر میشم ، مثلا توی یه کوچه که دید بصری و امنیتی با روشنایی بوجود میاد فاقد نور و روشنایی مخصوصا در شب هست و نیاز میبینم چراغ تعبیه بشه . حالا کار طراح این وسط چیه؟ این قسمت دیگه محاسبه نیاز ندارم درسته؟ :ws52:

دقت نکردی دیگه گفتم درک هندسی و سه بعدی دیدن کار طراح هست .. جنس کیفیت ها با هم متمایزه ..

آخه روشنایی رو که دیگه بچه دبستان هم تشخیص میده:ws3: وقتی تاریکه میترسه ... میگه چراغ روشن کنین ... تفاوت برنامه ریزی و طراحی تو این چیزا مشخص نمیشه که ....

بزار یکم بیشتر توضیح بدم ... ببین وقتی ما صحبت از طراحی شهری میکنیم ... یعنی شکل دادن به محیط ، حالا فرضا شمایی (غیر شهرساز) فرضا جلوی خونتون رو موزاییک میکنین یا نمای خونتون رو آجر سفال می کینن در اصل داری کار طراحی شهری انجام میدی ... یا فرضا یه بساز بفروش وقتی یه مجتمع می سازه داره به منظر شهر شکل میده پس کار طراحی شهری میکنه ...

پس این وسط چه تفاوتی بین طراح شهری که تحصیلات آکادمیک داره با یه شهروند عادی وجود داره ؟

بنابراین ما میایم طراحی شهری رو 2 دسته میکنیم طراحی شهری خودآگاه و طراحی شهری ناخودآگاه .... دسته اول رو بهش میگیم طراحی شهری ناخودآگاه ... یعنی طرف بدون اینکه بدونه این کارش چه صدمه ای داره به منظر شهر میزنه کار خودش رو می کنه دسته دوم هم مشخصه دیگه میشه طراح شهری خودآگاه با یک آگاهی میاد و اعمال نظر میکنه .. و کارای اولی رو اصلاح میکنه ...

حالا این موضوع به اینجا ختم نمیشه ... یه تقسیم بندی دیگه از طراحی شهری ارائه میدیم ... معمار طراح شهر و برنامه ریز طراح شهر.... خوب مشخصا طراح شهر اولی کارش طراحی هست .. و دومی بیشتر هماهنگ کننده ... خودت اول تاپیک گفتی شهرسازی بین رشته ای هست .. پس نیازه که یکی اینا رو با هم هماهنگ کنه ... این تقسیم بندیش میشه ...

حالا تقاوت چی میشه بین برنامه ریزی و طراحی ... وقتی برنامه ریز ، میاد تراکم میده مثلا 10 طبقه میخواد باعث بهبود کیفیت مسکن بشه، دید سه بعدی نداره ... طراح این دید سه بعدی رو ایجاد میکنه و میبینه که این 10 طبقه باعث از بین رفتن یه کریدور بصری طبیعی میشه ...

یا فرضا برنامه ریز میاد بررسی میکنه میگه باید تو یه خیابون تراکم تجاری زیاد باشه چون فعالیت تجاری فعلی پاسخگوی جمعیت نیست، دید کیفی داره میخواد ارائه خدمات بهتر بشه... طراح میاد میگه این تراکم بشدت خیابون رو محصور میکنه و فرضا مانع رسیدین نور مطلوب میشه .. یا نمیدونم باعث بوجود اومدن تونل باد میشه ...

این میشه یه بخشی ازتفاوت این دو تا ...

لینک به دیدگاه

مرسی مرتضی عزیز .

آیا توی طراحی شهری محاسباتی وجود نداره ؟

منظورم اینه طراح کار محاسباتی انجام نمیده ؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

از دوستان خواهش میکنم واسه اینکه تفاوت این دو رشته بیشتر مشخص شه دو تا کتاب معرفی کنن ( البته از کتابای کارشناسی ) ، یه دونه واسه طراحی و یه دونه واسه برنامه ریزی :a030:

لینک به دیدگاه

کتاب گلکار فایل پی دی اف ازش دارم که از کتاب عکس گرفته ، فکنم از همینجا دانلودش کردم و دیدم که شهرهای جدید زیاری هم تو هر دو گرایش مشترکه . بنظرتون خوندن این دو کتاب جرقه ای میشه واسه تعیین و انتخاب رشته ی ارشد ؟ :ws38:

برنامه ریزی شهرهای جدید زیاری ====> برنامه ریزی شهری

راهنمای طراحی فضاهای شهری ====> طراحی شهری

لینک به دیدگاه
سلام

فاطمه توام بلدی موضوعاتو به چالش بکشی:ws3:... آفرین

خوب بیشتر دوستان تقریبا بر این موضوع توافق دارن که برنامه ریزی کمی و طراحی کیفی هست و این رو مهمترین دلیل تفاوت این دوتا میدونن اما در واقع اینطوری نیست ...

رویکردی که برنامه ریزی رو از طراحی جدا میکنه درک هندسی و سه بعدی دیدن محیط شهری توسط طراح هست . (این یکی از سوالای کنکور دکتری شهرسازی همین دیروز بود) اینکه بگیم برنامه ریزی صرفا کمی هست درست نیست درسته که برنامه ریزی با اعداد و ارقام سروکار داره ... اما این اعداد ارقام رو همیشه برای رسیدن به کیفیت بررسی میکنه ... مثلا وقتی میخواد مسکن رو بررسی کنه و براش برنامه ریزی کنه مطمئنا ارائه یکسری عدد و رقم نیست چون میخواد فرضا کمبود مسکن رو با توجه به رشد جمعیت برآورد بکنه و بتونه به اون پاسخ بده .. بنابراین بدون شک همیشه این دغدغه کیفی درون کار برنامه ریز مستتر هست.

مورد بعدی بحث کیفی بودن طراحی شهری هست که بازم هم اکثرا بر این موضوع تاکید میکنن ...طراحی شهری از دید اکثر صاحبنظران دغدغه ارتقا کیفیت فضاهای بیرونی رو داره (این هم باز سوال کنکور دکتری همین دیروز بود ... البته من شرکت نکردم ها... اونابی که بودن گفتن :ws3:) ولی این مورد هم باز دلیل نمیشه که یک طراح نتونه برای محدوده مورد مطالعش فرضا کاربری پیشنهاد بده ...

یه مورد دیگه بحث مقیاس هست که در مقایسه برنامه ریزی شهری و طراحی شهری مطرح میشه و بعنوان تفاوت این تا همیشه بیان میشه... این مطلب درسته که برنامه ریزی مقیاسش از طراحی بزرگتره اما اینکه بگیم طراحی روی مقیاس خرد کار میکنه درست نیست ... قعالیت طراح از مقیاس کلان تا خرد و مقیاس بین اینهاست ... البته بحث مقیاس یکی از ابهام هایی هست که حتی کسایی که طراحی شهری میخونن اکثر باهاش مشکل دارن و تصورشون بر خرد مقیاس بودن طراحی شهری هست .. کار طراح شهری صرفا کار طراحی نیست ... ممکنه طراح اسناد متفاوتی رو براساس موضوع و مقیاس کار ارائه کنه ...

چیزی که تفاوت کار طراح و برنامه ریزی شهری هستش بحث زیبایی شناختیه که جواب تستش گزینه 1 بود:w16:

اون سوال دوم هم انقد گزینه ها به هم نزدیک بودن که نمیشه دقیق گفت کدومش جواب تسته:whistle:

لینک به دیدگاه
چیزی که تفاوت کار طراح و برنامه ریزی شهری هستش بحث زیبایی شناختیه که جواب تستش گزینه 1 بود:w16:

اون سوال دوم هم انقد گزینه ها به هم نزدیک بودن که نمیشه دقیق گفت کدومش جواب تسته:whistle:

:ws3:

آقا من گزینه ها رو نداشتم ... دیگه علما گفتن ... ما هم براساس شواهد تایید کردیم :a030:

ممنون بابت روشنگری :icon_gol:

لینک به دیدگاه
:ws3:

آقا من گزینه ها رو نداشتم ... دیگه علما گفتن ... ما هم براساس شواهد تایید کردیم :a030:

ممنون بابت روشنگری :icon_gol:

میدونم مرتضی، گفته بودی شرکت نکردم، منم میدونم علما جواب خودشون رو بت گفتن:ws3:

ولی واقعا کنکور چرتی بود:whistle:

اصلا همه چی رو هواست

به خوندن و نخوندن نیست مگه اینکه زبانت خوب باشه که اونم نمره منفی نداشت

خلاصه معلوم نیست چی پیش میاد

خیلی سوال طراحی شهری داده بودن

لینک به دیدگاه
  • 7 سال بعد...

سلام

همون‌طور که سایر دوستان گفتن، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری، لازم و ملزوم همدیگه هستن. من سعی می کنم طراحی شهری رو بیشتر بشکافم

طراحی شهری، بیشتر به دید بصری می پردازه یعنی اولویتش اینه که به دیگران این دید رو بده که قبل از اجرای کار، خروجی رو ببینم که باعث میشه هم از نظر ظاهر، منطقه رو سنجید و هم اینکه از نظر پارامترهای شهرسازی، آیا تونسته مشکلات رو حل کنه یا نه. یعنی در طراحی شهری با توجه به اینکه به بعد محاسباتی، توجه زیادی نکردید ولی میشه هر دو جنبه رو سنجید و خروجی رو دید. به بیان بهتر، برنامه ریزی شهری، بدون طراحی شهری، عملا کاربردی ندارد.

در نتیجه، طراحی شهری برای کسایی که علاقه به فعالیتهای هنری دارند مناسب تر هست 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...