رفتن به مطلب

احتراق معکوس: آیا دی اکسید کربن می تواند دوباره به سوخت تبدیل شود؟

ارسال های توصیه شده

ببخشید، بد نوشتم

منظورم تکرار مطلب نبود

منظورم این بود که پاسخ اون دو تا پست تو پست بعدیش اومده، همون واکنش تحت دمای بالا

در مورد تزریق به چاه نفت، منظور شما برای استخراج نفته ؟

چاهایی که نفت و گازن، گاز رو تو چاه هل می دن زیر نفت، اول نفت و رو می کشن، بعد گاز رو

چیزی که من می دونم صرفا تزریقه، یعنی چاه بزنن و تزریق کنن تو زمین

واکنش ها مجزا نیستن، تو یه زنجیره اتفاق می افتن

شما تو کوره بلند blast furnace برای آهن سازی، از coke در واقع از کربن برای احیای سنگ آهن استفاده می کنید

به این ترتیب که کُک با اکسیژن دمیده شده در کوره تبدیل می شه به مونوکسید کربن

CO هم یه گاز احیا کننده اس، اکسید آهن رو احیا می کنه به آهن و دی اکسید کربن

دی اکسید کربن حاصل مجدد طبق بودوآرد با همون کُک دوباره واکنش می ده برای تولید CO

و این چرخه ادامه داره تا زمانی که اکسیژن و کک تزریق می شن

دی اکسید کربن تو همون کوره فقط می تونه با کک واکنش بده، چون دمای لازم رو داره

خارج کوره این امکان نیست، مگر اینکه با صرف انرژی دمای لازم فراهم بشه

در مورد اون روش بالا با نیروی خورشید، اگر صرفا با نیروی خورشید 1500 درجه حرارت می گیرن که خوبه

اگه نه باید بیلانس بگیرید که چقد انرژی صرف می کنید برای انجام این واکنش و چقد انرژی از احتراق مونوکسید کربن حاصل می شه

در مورد بیومتالورژی، این روش به ویژه برای بازیابی SO2 در کارخونه های تولید مس رواج داره

عمده گاز تولیدی در حین تولید مس دی اکسید گوگرد هست

معمولا کنار هر کارخونه تولید مس، یه کارخونه اسید سولفوریک هم می زنن چون غلظت گوگرد در گاز خروجی کارخونه مس خیلی بالاست

اینجوری یه بار گاز خروجی رو تصفیه می کنن، یه چیزی هم تولید می کنن

اضافه سولفور باقی مونده رو هم به روش بیومتالورژی می تونن به گوگرد جامد و اکسیژن تبدیل کنن

بعد میام حتما یه سری تصاویرشو می زارم، نقشه هاشو

در مورد ایچینگ هم توضیح می دم

موضوع تبدیل دی اکسید کربن به کربن جامد چیزی بود که من قبلا می خواستم کار کنم

فک می کنم امکان پذیر باشه

ولی خب زمانش فراهم نشد

فک کنم این راه اگه عملی بشه، از همه بهتره

کربن جامد هم که خودش بالقوه منبعه انرژیه

خواهش میکنم...flowerysmile.gif

این تاپیک هم مکمل خوبی برای بحث های مرتبط با این موضوع است.

استفاده از دی اکسید کربن خروجی از نیروگاه

دی اکسید کربن حاصل مجدد طبق بودوآرد با همون کُک دوباره واکنش می ده برای تولید CO
در این مورد هم میشه بیشتر توضیح بفرمایید... بودوآرد چیست؟

گوگرد خودش هم کاربرد چندانی نداره نه؟ یا ما تکنولوژیش رو نداریم چون یکی از مشکلات پالایشگاههای ما گوگرد اضافی تولیدی شون هست...

بی صبرانه منتظر اشتراک اطلاعات شما هستیم...:icon_gol:

امیدوارم همین جا تیم قوی تشکیل بشه و روی این موضوع کار کنند ..نظر شما در این مورد چیه؟

لینک به دیدگاه

دروود

سه تا روش به ذهنم میرسه :ws38:

روش اول معکوس روش water gas shift reaction هست که بعد از واکنش های partial oxidation انجام میشه.

به این صورت که واکنش گرمازای wgs رو با دادن گرما در سطح کاتالیست آهن-کروم برعکس کنیم تا آب و CO تولید بشه.

در مرحله ی بعد هیدروژن خالص تولید شده از فرآیند های steam reforming رو بعد از ست کردن نسبت واکنش ، وارد راکتور های لوله ای پر شده از کاتالیست آهن کنیم و فرآیند GTL رو به انجام برسونیم.

روش دوم واکنش تولید متانول هست که البته واکنش هیدروژن با CO2 ، در حضور کاتالیست های مس اگه اشتباه نکنم ، انجام میشه و واکنش غالب نیست.

ولی میشه با همون روش بالا ، میزان تولید CO رو بالا برد و متانول تولید کرد و بصورت blend با سوخت ها استفاده کرد.

روش سوم هم واکنش sabatier هست که تحت شرایط خاصی ، واکنش steam reforming رو برعکس میکنن و به انرژی فعال سازی بالایی فکر میکنم نیاز داشت.

لینک به دیدگاه
دروود

سه تا روش به ذهنم میرسه :ws38:

روش اول معکوس روش water gas shift reaction هست که بعد از واکنش های partial oxidation انجام میشه.

به این صورت که واکنش گرمازای wgs رو با دادن گرما در سطح کاتالیست آهن-کروم برعکس کنیم تا آب و CO تولید بشه.

در مرحله ی بعد هیدروژن خالص تولید شده از فرآیند های steam reforming رو بعد از ست کردن نسبت واکنش ، وارد راکتور های لوله ای پر شده از کاتالیست آهن کنیم و فرآیند GTL رو به انجام برسونیم.

روش دوم واکنش تولید متانول هست که البته واکنش هیدروژن با CO2 ، در حضور کاتالیست های مس اگه اشتباه نکنم ، انجام میشه و واکنش غالب نیست.

ولی میشه با همون روش بالا ، میزان تولید CO رو بالا برد و متانول تولید کرد و بصورت blend با سوخت ها استفاده کرد.

روش سوم هم واکنش sabatier هست که تحت شرایط خاصی ، واکنش steam reforming رو برعکس میکنن و به انرژی فعال سازی بالایی فکر میکنم نیاز داشت.

درود و بسیار خوشحالم که افراد باسوادی مانند آقا پیمان و شما در این بحث شرکت نمودید:icon_gol:

واکنش اولی که شما فرمودید، آیا CO+ H2O -> CO2+H2 مد نظرتون بود؟ که برعکس کنیم؟ آیا مصرف هیدروژن در اینجا صحیح است؟ تولید خود این هیدروژن که مصرف می شود، آیا بسادگی امکان پذیر است؟ گرمایی که فرمودید تقریبا چه مقدار است؟

واکنش ریفرومینگ CH4+ H2O -> 3CO+ H2 بنظر شما تامین کننده هیدروژن مورد نیاز در واکنش شیفتینگ باید باشه؟

هدف از واکنش GTL(Gas to Liquid چی هست؟ممنون میشم توضیحات بیشتری رو بفرمایید.

از بین این سه روش کدامیک به نظر شما قابلیت اجرا شدن دارد؟

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
:icon_gol:

واکنش اولی که شما فرمودید، آیا CO+ H2O -> CO2+H2 مد نظرتون بود؟ که برعکس کنیم؟ آیا مصرف هیدروژن در اینجا صحیح است؟ تولید خود این هیدروژن که مصرف می شود، آیا بسادگی امکان پذیر است؟ گرمایی که فرمودید تقریبا چه مقدار است؟

واکنش ریفرومینگ CH4+ H2O -> 3CO+ H2 بنظر شما تامین کننده هیدروژن مورد نیاز در واکنش شیفتینگ باید باشه؟

هدف از واکنش GTL(Gas to Liquid چی هست؟ممنون میشم توضیحات بیشتری رو بفرمایید.

از بین این سه روش کدامیک به نظر شما قابلیت اجرا شدن دارد؟

هنوز این سوالات بی پاسخ مونده...بجز GTL که بیشتر باهاش آشنا شدم:ws3:

لینک به دیدگاه
هنوز این سوالات بی پاسخ مونده...بجز GTL که بیشتر باهاش آشنا شدم:ws3:

فیشر تروبچه!

جالبه همه پستارو خوندم

ونظرات جالبی داشتن همه

بابا موی این فیشر تروبچه رو آتیش نزن ظاهر میشم

خب مشکلت چیه ؟

لینک به دیدگاه
فیشر تروبچه!

جالبه همه پستارو خوندم

ونظرات جالبی داشتن همه

بابا موی این فیشر تروبچه رو آتیش نزن ظاهر میشم

خب مشکلت چیه ؟

بهترین و اقتصادی ترین شیوه برای استفاده مجدد از کربن دی اکسید؟:ws3:

لینک به دیدگاه

سلام

من چقدر دير اين تاپيك رو پيدا كردم .... :w58:

حوصلم نيومد كل پست ها رو به دقت بخونم !

اما عنوان تاپيك احتراق معكوس

يعني اينكه بخوايم واكنش رو برگرديم يعني از آب و دي اكسيد كربن ( يا مونوكسيد ) به سوخت برسيم ممكن نيست ! دانش شيمي فيزيك بشري اينو ميگه !

و واقعا هم محاسبات و قوانين اينو ثابت ميكنه كه به هيچ عنوان واكنش بر عكس پيش نميره !

ولي من معتقدم همه واكنش ها برگشت پذير هستند ! چه شيميايي چه فيزيكي ( راه مناسبي براي اثبات نطرم ندارم ، به هر حال يك نظره )

اما اينكه بخوايم از co2 سوخت تهيه كنيم خيلي راه هست !

كه يكيش فيشر تروپس هست !

اين واكنش خيلي زيباست ( البته بهتره بگم فرايند )

و اگر اشتباه نكنم تو جنگ جهاني دوم به صورت گسترده به جبر هيتلر مورد استفاده قرار گرفت و بحران سوخت آلمان رو التيام بخشيد ( اميدوارم اين بخش تاريخي رو اشتباه نكرده باشم )

لینک به دیدگاه
بهترین و اقتصادی ترین شیوه برای استفاده مجدد از کربن دی اکسید؟:ws3:

باشه بذار اونورو تموم کنم دارم برات :ws28: از آبو اکسیدهای کربن واست هر سوختی میخوای میگیرم خوبه ؟ :ws28: خودت میشناسی منو دیگه :ws28:

لینک به دیدگاه
یک سری واکنش ها پیدا کردم که اینجا قرار میدم امیدوارم دوستان شیمی دان هم نظر خودشون رو اعلام کنند.

2CO2 + Na2O2 ---------------> 2NaCO3 + O2 این واکنش بدون حضور کاتالیزور انجام می شود. :w58: مریم خانم!!؟ NaCO3 دقیقا چیه؟؟؟ :ws3:اون وقت تعداد اکسیژن درسته توی معادله ت؟؟؟ الان منو میزنه :ws28:

Na2O2 چه ماده ای است؟ در طبیعت به چه صورتی یافت میشه؟

دو واکنش زیر در شرایط محیط نیز انجام شدنی استو

4K02 + 2CO2 ----------------------> 2KCO3 + 3O2

4K02 + 4CO2 + 2H2O ----------------------> 4KHCO3 + 3O2

K02 چیست؟ KCO3 چه کاربردهایی دارد؟

KCO3 واقعا چیه؟؟؟ من که تا حالا ندیدم :ws3:

KO2 هم که گفتین، به نظر من اصلا صرف اقتصادی نداره! به چند دلیل. ببینید فلز پتاسیم را که تو جو اکسیژن ذوب کنن، KO2 ساخته میشه. خود فلز پتاسیم بسیار ناپایداره. تولیدش هم که از الکترولیزه. بعد بیان KO2 تولید کنن که این ترکیب هم به سرعت با آب هوا واکنش میده و پتاس تولید میشه که KOH باشه. این KOH در اصل میاد با دی اکسید کربن واکنش میده!! از حرارت حاصل از تبدیل KO2 به پتاس، گرمایی تولید میشه که کمک میکنه پتاس دی اکسید کربن جذب کنه.

این وسط کلی باید هزینه شه که آخرش K2CO3 بگیری!! اصلا توجیه اقتصادی نداره.

یک راه دیگر هم می توان بیان کرد...دی اکسید کربن رو به منوکسید کربن و اکسیژن تجریه کنیم و بعد منوکسید کربن رو بسوزونیم و انرژی تولید کنیم و دوباره دی اکسید کربن تولید میشه و باز تجزیه میکنیم...با این روش مدام انرژی تولید میشه....که معادل اختلاف انرژی لازم برای تجزیه دی اکسید کربن و گرمای آزاد شده در واکنش احتراق منوکسید کربن است...بنظرتون عددش چقدر میشه؟

یه سوال الان پیش اومد برام! آیا واقعا صرف میکنه که دی اکسید را به منوکسید بشکنیم تا آخرش منوکسید را بسوزونیم؟؟؟ اصلا گیریم که تونستیم بشکنیم! مگه نمیگی که اکسیژن هم کنارش تولید میشه!؟ خب دوباره که میاد واکنش میده دی اکسید میگیری!!

کلا منظورم صرف اقتصادی شه

گوگرد خودش هم کاربرد چندانی نداره نه؟ یا ما تکنولوژیش رو نداریم چون یکی از مشکلات پالایشگاههای ما گوگرد اضافی تولیدی شون هست...

:w58: این همه گفتیم اسید سولفوریک پس چی بود؟؟ از چی بود؟؟

لینک به دیدگاه

KO2 هم که گفتین، به نظر من اصلا صرف اقتصادی نداره! به چند دلیل. ببینید فلز پتاسیم را که تو جو اکسیژن ذوب کنن، KO2 ساخته میشه. خود فلز پتاسیم بسیار ناپایداره. تولیدش هم که از الکترولیزه. بعد بیان KO2 تولید کنن که این ترکیب هم به سرعت با آب هوا واکنش میده و پتاس تولید میشه که KOH باشه. این KOH در اصل میاد با دی اکسید کربن واکنش میده!! از حرارت حاصل از تبدیل KO2 به پتاس، گرمایی تولید میشه که کمک میکنه پتاس دی اکسید کربن جذب کنه.

یه سوال الان پیش اومد برام! آیا واقعا صرف میکنه که دی اکسید را به منوکسید بشکنیم تا آخرش منوکسید را بسوزونیم؟؟؟ اصلا گیریم که تونستیم بشکنیم! مگه نمیگی که اکسیژن هم کنارش تولید میشه!؟ خب دوباره که میاد واکنش میده دی اکسید میگیری!!

این پست های زمان جاهلیت هست که فکر میکردم نباید تو کار شیمیدان ها سرک کشید:ws3:

سدیم کربنات هست که فرمولش هم Na2CO3 درستش هست و واکنش هم اصلاح میشه: 2CO2+2Na2O2-->2Na2CO3+O2

KCO3 پتاسیم کربنات نمیشه؟ یک سرچی زدم دیدم بصورت مستقیم یا محلول در آب به آکواریوم ها اضافه میشه.

شکستن CO2 به CO مگه چجوریه؟

ممنونم:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

يك واكنش الكترو شيميايي :

CO2 + 2 H+ + 2 e- → CO + H2O

اينم يك واكنش كاتاليستي / جهت كسب اطلاعات بيشتر بايد به مقاله اصلي مراجعه كنيد ! كه من دسترسي بهش ندارم ! اگر سايت jac براي دانشگاه كسي باز هست و يوزر و پس داره لطف كنه مقاله رو بگيره تا اطلاعاتمون تكميل بشه !

mtaqyrxg3seh7zdb7r.gif

يك سوال

هدف اصلي شما حذف و استفاده از اكسيد هاي كربنه

يا نه حتما ميخواهيد اكسيد هاي كربن رو به سوخت تبديل كنيد ؟؟

لینک به دیدگاه
این پست های زمان جاهلیت هست که فکر میکردم نباید تو کار شیمیدان ها سرک کشید:ws3:

سدیم کربنات هست که فرمولش هم Na2CO3 درستش هست و واکنش هم اصلاح میشه: 2CO2+2Na2O2-->2Na2CO3+O2

KCO3 پتاسیم کربنات نمیشه؟ یک سرچی زدم دیدم بصورت مستقیم یا محلول در آب به آکواریوم ها اضافه میشه.

شکستن CO2 به CO مگه چجوریه؟

ممنونم:flowerysmile:

مریم خانم

مگه چه اشکالی داره که آدم از هر چیزی سر در بیاره! اصلا شیمی تقدیم شوما :ws3:

پتاسیم کربنات میشه K2CO3

در مورد منوکسید و دی اکسید، اگه واقعا شکستن دی اکسید به منوکسید آسون بود که تو تاپیک منوکسید الان یه طرح داده بودیم :ws28:

لینک به دیدگاه
يك واكنش الكترو شيميايي :

CO2 + 2 H+ + 2 e- → CO + H2O

اينم يك واكنش كاتاليستي / جهت كسب اطلاعات بيشتر بايد به مقاله اصلي مراجعه كنيد ! كه من دسترسي بهش ندارم ! اگر سايت jac براي دانشگاه كسي باز هست و يوزر و پس داره لطف كنه مقاله رو بگيره تا اطلاعاتمون تكميل بشه !

mtaqyrxg3seh7zdb7r.gif

يك سوال

هدف اصلي شما حذف و استفاده از اكسيد هاي كربنه

يا نه حتما ميخواهيد اكسيد هاي كربن رو به سوخت تبديل كنيد ؟؟

شاید بچه های فعال در دانلود مقالات علمی رایگان

بتونن بگیرن

بیشتر دوست دارم دوباره سوخت بشه و قابل استفاده

مریم خانم

پتاسیم کربنات میشه K2CO3

در مورد منوکسید و دی اکسید، اگه واقعا شکستن دی اکسید به منوکسید آسون بود که تو تاپیک منوکسید الان یه طرح داده بودیم :ws28:

اشکالی نداره...اتفاقا خیلی هم خوبه..:w16:

شاید هم باشه و ما نمیدونیم...:ws3:

لینک به دیدگاه

همچنین در جایی خونده بودم که میشه از دی اکسید کربن و بخار آب با اعمال جریان برق بنزین گرفت و یا اصلا دی اکسید کربن با آب واکنش بده و کربن منوکسید و هیدروژن گرفت....کاتالیستش هم اوایل مسی بوده که بدلیل گران بودن رو به فیبرهای کربن آوردن

لینک به دیدگاه

به به میبینم که پای اراذلین تیم طراحی باز شد :ws28:

میبینم که سبک سوالاتت عوض شده :ws28: چقدر این مدل سول پرسیدن و دید به بحث ها آشناست :ws28:

مریم خانم

پتاسیم کربنات میشه K2CO3

در مورد منوکسید و دی اکسید، اگه واقعا شکستن دی اکسید به منوکسید آسون بود که تو تاپیک منوکسید الان یه طرح داده بودیم:ws28:

یعنی دمت گرم این خیلی به جا بود گفتی :ws28::ws28:

اما در مورد استفاده از آب و در نهایت اکسیدهای کربن به عنوان خوراک برای تهیه انرژی و...........

اول یک یاد آوری برای مریم بکنم یکم حالش جا بیاد :ws28: مگه احیانا جریان آب و هوا رو فراموش کردی؟ :ws28:

اما سوتی نده داستان چی بوده :whistle: الان این علی رضاهه داستان درست میکنه :ws28:

اما در مورد استفاده از آب

بذار یک طرح بدم تسلیم کنید :ws28:البته طرح زیاده و یکیش اینجا کفایت میکنه

این پروسس با مزس فعلا میگم چه اتفاقی میوفته تا بعدا با اراذلین تیم طراحی کاملا طراحیش میکنیم و کاتالیستو شرایط عملیات رو لو میدیم :ws3:

واکنش هیدراتاسیون کربن اولیشه (یدونه هم برای دی اکسید دارم!)

این واکنش فشار متوسط بازده بالایی داره که طی یک مرحله عملیات به تعادل میرسه

و خروجی محصول هم فرم آلدهیده :ws28:

C + H20 ---------->HCHO

حالا خیلی آسونه که این فرم آلدهید رو به همه جور کوفتی میشه تبدیل کرد ! مخصوصا وقتی هیدروژناسیون بشه بهت متانول میده و در نهایت این امکان هم وجود داره تا متانول رو طی فرایند M.T.G که پروسس اکسون موبیل بود به هیدروکربنهای بنزینی تبدیل بشه MTG----->Methanol To Gasoline

که میومد از دو تا متانول دی متیل اتر میگرفت و بعدش.............. حالا بحثش طولانیه و همین امشب تو بخش طراحی استادش میکنم تا اساتید تیم طراحی مجددا درگیر بشن :ws28:

اینجا چون عمومیه نمیشه توضیح داد که دراصل چطوری میشه فرم آلدئید گرفت چون به ثانیه نکشیده تو چند فروم دیگه کپی میشه و در نهایت هم با پر رویی تمام اعلام میکنن ما هستیم که کپی اونا هستیم!!! پس بحث رو تو بخش طراحی شروع میکنم و دی اکسید هم همونجا میذارم

آسونه همتون میتونید حتی آلدهید رو تو خونه هم انجام بدید . مخصوصا این علی رضاهه راحت تو دانشکدشون میتونه انجامش بده:ws28:

لینک به دیدگاه
یعنی دمت گرم این خیلی به جا بود گفتی :ws28::ws28:

اما در مورد استفاده از آب و در نهایت اکسیدهای کربن به عنوان خوراک برای تهیه انرژی و...........

اول یک یاد آوری برای مریم بکنم یکم حالش جا بیاد :ws28: مگه احیانا جریان آب و هوا رو فراموش کردی؟ :ws28:

اما سوتی نده داستان چی بوده :whistle: الان این علی رضاهه داستان درست میکنه :ws28:

:ws28:

اراذلین تیم طراحی:ws3:از زیرزمین انجمن اومدن بیرون:w02:

واسه همون هست که میگم همه چی ممکن هست...جریان آب و هوا رو یادتون هست...دفعه اولی که مطرح شد تا نیم ساعت هنگ بودم مگه میشه:w58:

در یک متن دیدم که میشه دی اکسید کربن رو با هیدروژن واکنش داد و آب و اسید استیک یا اتانول یاحتی ان بوتانول و ان هگزانول گرفت...فقط تعداد اتم هاش متفاوت بود...البته شاید در حد آزمایشگاه باقی بمونن...چون خود هیدروژن رو به راحتی نمیشه تهیه کرد.

لینک به دیدگاه

اول یک یاد آوری برای مریم بکنم یکم حالش جا بیاد

:ws28: مگه احیانا جریان آب و هوا رو فراموش کردی؟ :ws28:

اما سوتی نده داستان چی بوده

:whistle:

الان این علی رضاهه داستان درست میکنه

:ws28:

باوشه نگین :ws52:

لینک به دیدگاه
اراذلین تیم طراحی:ws3:از زیرزمین انجمن اومدن بیرون:w02:

واسه همون هست که میگم همه چی ممکن هست...جریان آب و هوا رو یادتون هست...دفعه اولی که مطرح شد تا نیم ساعت هنگ بودم مگه میشه:w58:

در یک متن دیدم که میشه دی اکسید کربن رو با هیدروژن واکنش داد و آب و اسید استیک یا اتانول یاحتی ان بوتانول و ان هگزانول گرفت...فقط تعداد اتم هاش متفاوت بود...البته شاید در حد آزمایشگاه باقی بمونن...چون خود هیدروژن رو به راحتی نمیشه تهیه کرد.

بله دقیقا

حالا در موردشون یک برنامه میذارم تو بخش

باوشه نگین :ws52:

:ws28: ای بابا چرا گریه میکنی ؟

بذار همونایی رو که زائیدیمو بزرگ کنیم به این بحثها هم میرسیم با یک دست که نمیشه 5 تا شیشه استالدهیدو بلند کرد میوفته بوی بیمارستان :whistle: :ws28: بلند میشه

یکی یکی:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...