رفتن به مطلب

از کی بپرسم....سری اول

ارسال های توصیه شده

روابط تجربی برای ضریب اصطکاک سیال در رژیم مغشوش پیشتر ارائه شده بود، اما در سال 1939 کلبروک (Colebrook) برای تخمین ضریب اصطکاک در لوله زبر، معادلات لوله کاملا صاف و معادلات لوله کاملا زبر شده رو با هم ترکیب کرد و به رابطه ای رسید که مودی (Moody) در سال 1944 دیاگرامش رو رسم کرد و به دیاگرام مودی (Moody Diagram) معروف شد! البته رابطه دیگه ای به نام رابطه هالند (Haaland) هست که از همش بهتره بنظرم! (منبع : مکانیک سیالات وایت)13678531671.png

سلام

درسته :w16:

بعدی با شما

طراح سوال محترم که از پست تشکر میزنی:whistle: لطفا صحیح بودن یا غلط بودن و نکته مد نظرتون رو اعلام کنید تا مسابقه ادامه داشته باشه...:w02:

من که تشکر نکرده بودم! الان دیدم

• Like 6
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 122
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خب یکی دیگه از دغدغه های من! فرض کنید یک کره یا یک استوانه خوابیده داریم! با جرمی که دارن قاعدتا یک فشاری داره به محل قرارگیریشون وارد میشه، سوال اینجاست که مساحت درگیر شده با سطح زمین توسط این دو حجم چطور بدست میاد؟ بنظرم سوال مقاومت مصالحی هستش! Ell جواب بده!

• Like 5
لینک به دیدگاه
خب یکی دیگه از دغدغه های من! فرض کنید یک کره یا یک استوانه خوابیده داریم! با جرمی که دارن قاعدتا یک فشاری داره به محل قرارگیریشون وارد میشه، سوال اینجاست که مساحت درگیر شده با سطح زمین توسط این دو حجم چطور بدست میاد؟ بنظرم سوال مقاومت مصالحی هستش! Ell جواب بده!

آقای بابک من سوال اینجوری برداشت کردم آیا درسته؟:ws52:

یعنی کره( سطح زمین) و استوانه با هم تقاطع دارند فشاری که به سطح مقطع حاصل از تقاطع وارد میشود را برآورد کنیم؟:ws38:

• Like 4
لینک به دیدگاه

نه نه! منظورم این بود که مساحت تماس یک کره یا یک استوانه خوابیده که روی یک سطح صاف قرار دارند چطور محاسبه میشه، (جواب در ریاضیات برای کره نقطه، و برای استوانه خط میباشد!)

• Like 5
لینک به دیدگاه
:bigbed:

پسر جان تاپیک علمی مگه جای خوابید هستvahidrk.gif الهام جان اگر تا امشب پاسخ رو نده حذف میشن و آقا بایک سوال رو از شخص دیگری بپرسید:icon_gol:

• Like 5
لینک به دیدگاه
از هرکی دوست داشتم بپرسم؟:w42:

متاسفانه الهام عزیز هم حذف شدن..البته امیدوارم هر چه زودتر کسالتش هم رفع بشه:icon_gol:

فقط ما سه نفر هستیم(من و شما و ask_bl)

• Like 3
لینک به دیدگاه
ای بابا خدا بد نده چی شده؟ :sigh: خب این سوال رو ask_bl جواب بده!

مسابقه داره حساس میشه...دوستمون هم تا امشب اگر پاسخ ندن حذف میشن:gnugghender:

• Like 2
لینک به دیدگاه
:whistle:

خب مهندس اعلام کنید که ask_bl هم حذف شدن و فلویید تا سه روز آینده فرصت داره جواب بده....نه اینکه سوت بزنیدvahidrk.gif

• Like 4
لینک به دیدگاه
نه نه! منظورم این بود که مساحت تماس یک کره یا یک استوانه خوابیده که روی یک سطح صاف قرار دارند چطور محاسبه میشه، (جواب در ریاضیات برای کره نقطه، و برای استوانه خط میباشد!)
مساحت سطح تماس رو حساب میکنیم....واسه استوانه که مستطیل میشه و برای کره، دایره
  • Like 4
لینک به دیدگاه
مساحت سطح تماس رو حساب میکنیم....واسه استوانه که مستطیل میشه و برای کره، دایره

خوب عرض اون مستطیل و شعاع اون دایره چه رابطه ای با وزن و مشخصات فیزیکی استوانه یا کره داره؟ با فرض اینکه سطحی که روش قرار دارند هم کاملا صلب باشه!

• Like 4
لینک به دیدگاه
خوب عرض اون مستطیل و شعاع اون دایره چه رابطه ای با وزن و مشخصات فیزیکی استوانه یا کره داره؟ با فرض اینکه سطحی که روش قرار دارند هم کاملا صلب باشه!

اصلا به وزن ربط نداره...شما تصویر یک برش رو در نظر بگیرید...مساحت سطح برش شده مد نظر ماست

• Like 2
لینک به دیدگاه

بنظرم به وزن ربط داره، چون بین دو استوانه با جنس یکسان اونی که سنگینتر باشه تمایل بیشتری به پهن شدن داره. حالا اینکه این مستطیل چه عرضی داره (در چه ارتفاعی برش میخوره) چه ارتباطی با وزن و خواص استوانه داره؟ (یا کره) سوال من این نیست که در یک ارتفاع معین مساحت چطور محاسبه میشه، سوال اینه که یک استوانه با جنس فلان و وزن فلان، روی یک سطح صلب چه مساحتی ایجاد میکنه و چرا!

• Like 4
لینک به دیدگاه
بنظرم به وزن ربط داره، چون بین دو استوانه با جنس یکسان اونی که سنگینتر باشه تمایل بیشتری به پهن شدن داره. حالا اینکه این مستطیل چه عرضی داره (در چه ارتفاعی برش میخوره) چه ارتباطی با وزن و خواص استوانه داره؟ (یا کره) سوال من این نیست که در یک ارتفاع معین مساحت چطور محاسبه میشه، سوال اینه که یک استوانه با جنس فلان و وزن فلان، روی یک سطح صلب چه مساحتی ایجاد میکنه و چرا!

یک المان رو در نظر میگیریم و برش میزنیم...وزن المان رو که میدونیم...و از این طریق نیرو رو حساب میکنیم....از طرف دیگه، فشاری که به جسم از سمت بالا هم وارد میشه محاسبه میکنیم...و از طریق فرمول، فشار مساوی هست با نیرو بر واحد سطح، سطح رو حساب میکنیم....چطوره؟

• Like 2
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...