رفتن به مطلب

توانایی های لازم برای کار در شرکت های صنعتی

ارسال های توصیه شده

این تاپیک رو به درخواست یکی از دوستان گذاشتم..میدونم که اکثر دوستان این انجمن همگی متخصص و کار بلد هستند اما امیدوارم نکاتی که قرار دادم مفید باشه...

من خودم کنترل خوندم ولی الکترونیک رو هم علاقه دارم و زیاد کار کردم.

توانایی هایی که یه مهندس برق لازم داره تا توی شرکت های صنعتی مختلف بتونه از عهده مسیولیت ها بر بیاد:

1-اعتماد به نفس:

به نظر من از همه چیز مهم تر این مورد است..خیلی ها را دیدم که حتی سواد فنی و تجربه بالایی نداشتند ولی به خاطر داشتن این فاکتور خیلی سریع خودشون رو با شرایط وفق دادن و مراحل ترقی رو طی کردن.

کسی که اعتماد به نفس داشته باشه بر استرس خودش غلبه میکنه و به جای اینکه به این فکر کنه که "نکنه من از عهده کاری که به من سپرده میشه بر نیام و نکنه چیزی رو خراب کنم و نکنه...." دایم تمرکزش رو روی یاد گیری سریع تر مطالب جدید و کسب تجربه میذاره و هیچ وقت شکست های احتمالی در این مسیر مأیوسش نمیکنه و البته موفقیت هاش اون رو مغرور نمیکنه..

هر وقت هم به یه حد از کسب علم و تجربه قانع شدید اون وقت پایان کار شماست و دیگه خبری از پیشرفت نیست..

2-ارتباط مؤثر:

یکی از مهمترین فاکتور های موفقیت و پیشرفت در کار این مورده...

دوستان دقت کنید هنوز وارد موارد فنی نشدم..دلیلش هم اینه که کسی که این دو مورد اخیر رو داشته باشه، حتی با وجود عدم سابقه و اطلاعات فنی نه چندان بالا، خیلی سریع میتونه پیشرفت کنه..

بعضی این مورد رو فقط فن بیان میدونند، در حالی که این یه تکنیک واسه اثر گذاشتن روی اطرافیان هست و لازم هست که به طور مفصل بعدا در موردش توضیح بدم..

3-اطلاعات فنی:

اولا یه حرف از یکی از اساتید خودم که حسابی روی من اثر گذاشت و موفقتیم رو مدیون ایشون هستم بگم:"دنیای امروز به متخصصی نیاز داره که از همه چیز در مورد رشته خودش اطلاعات و سواد فنی داشته باشه ولی توی یه زمینه پیک بزنه و توی اون زمینه "خدا" باشه"..

کسانی که دوست دارند واقعا به جایگاه خاص تر از بقیه برسند و پیشرفتشون محسوس و ملموس باشه واقعا لازمه به این سخن دقت کنند..من تمرکزم رو معطوف PLC و مانیتورینگ کردم و اینقدر بهش علاقه داشتم و دارم که یه ریسک بزرگ کردم و حسابی گرفت..همین قدر بگم که واسه یاد گیری هر نوع سیستم اتوماسیون جدید حاضرم ماه ها شبانه روز وقت بذارم و هزینه کنم..

سعی کنید در این زمینه ها بار فنی خودتون رو بالا ببرید:

- نقشه خوانی و آشنایی با مدارهای فرمان: میدونم که خیلی هاتون الان سریع میگید که بلدیم.. ولی از اونجایی که یکی از مهمترین مسایلی که مهندسین برق توی شرکت ها باهاش دست و پنجه نرم میکنن عیب یابی هست،لازمه هم مدارهای فرمان رو خیلی خوب بشناسیم و هم با نقشه ها و علایم اونها کاملا آشنا باشیم.. داشتن فن عیب یابی، یکی از مهمترین تکنیک های یه مهندس برق هست و اجتناب ناپزیر. بیشتر هم تجربیه..پس توی قدم اول،خیلی خوب با علایم نقشه ها آشنا باشید و مدارات فرمان رو بشناسید...

PLC -: از اونجایی که تقریبا همه گرایش های برق با این دستگاه ها سر و کار دارند، اگه تجربه کار ندارید،سعی کنید یکی ار دوره های معتبرش رو بگذرونید..ترجیحا برید سراغ یادگیری سیستم های Siemens..و خیلی به PLC های کوچک مثل LOGO قناعت نکنید..

- مانیتورینگ: واسه بچه های کنترل و البته الکترونیک پیشنهاد میکنم دوره ی Wincc رو بگذرونند. این سیستم مانیتورینگ مخصوص PLC های زیمنس هست.. البته نرم افزاری مثل Citect هم هست که مخصوص مانیتورینگ همه نوع PLC هست و بعضی شرکت ها واسه PLC های ارزون قیمت تر از این مانیتورینگ استفاده می کنند و البته واقعا هم قویه..من خودم با Citect کار کردم و پروژه انجام دادم.

- عیب یابی مدارات الکترونیکی: واسه بچه های الکترونیک حتما لازمه..همه اونهایی که سابقه کار دارند حتی قدرتی ها، میدونند که داشتن این فن،اونها رو واقعا توی هر شرکتی برجسته میکنه..البته بگم که هم سخته و هم اینکه بیشتر تجربیه. اگه اصولش رو بلد باشید که خیلی هم پیچیده نیست، میتونید شروع کنید و واقعا تجربه کسب کنید..من سعی میکنم اصولش رو واستون بذارم. دوستان هم میتونند کمک کنند.

- میکروکنترلرها: این هم بیشتر مخصوص بچه های الکترونیک هست. یه کم هم کنترل..

یه بخشش بر میگرده به برنامه نویسی و یه بخشش هم طراحی و سخت افزار...

از اونجایی که بیشتر بر میگرده به بحث طراحی ،کمتر توی شرکت های صنعتی مثل فولاد و نفت و سیمان و شرکت های مشابه بهش نیاز دارند.البته شرکت هایی که با طراحی دستگاه های برقی و بردها سر و کار دارند به این تخصص زیاد نیاز دارند..

-طراحی مدارات الکترونیک و البته طراحیPCB: این یکی دیگه تخصصیه و بچه های الکترونیک باهاش سر و کار دارند..باز هم بر میگرده به بخش طراحی... نرم افزارهای زیادی واسه طراحی وجود داره، من بیشتر با Altium Designer طراحی PCBکردم و بردهای یه لایه رو خودم می سازم..بردهای دو لایه رو هم باهاش طراحی کردم.واقعا نرم افزار قوی ای است..

به بچه های الکترونیک توصیه میکنم سراغ این یکی برند..تا وقتی که یه مدار طراحی نکردید و خودتون هم بردش رو نزنید،متوجه نخواهید شد که طراحی PCB چقدر نکته داره و چقدر تخصصیه..

ان شا الله این بحث رو ادامه خواهیم داد..

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

ممنونم از توضیحاتتون

یکم کلی گفتین مثلا اینجا

- نقشه خوانی و آشنایی با مدارهای فرمان: میدونم که خیلی هاتون الان سریع میگید که بلدیم.. ولی از اونجایی که یکی از مهمترین مسایلی که مهندسین برق توی شرکت ها باهاش دست و پنجه نرم میکنن عیب یابی هست،لازمه هم مدارهای فرمان رو خیلی خوب بشناسیم و هم با نقشه ها و علایم اونها کاملا آشنا باشیم.. داشتن فن عیب یابی، یکی از مهمترین تکنیک های یه مهندس برق هست و اجتناب ناپزیر. بیشتر هم تجربیه..پس توی قدم اول،خیلی خوب با علایم نقشه ها آشنا باشید و مدارات فرمان رو بشناسید...

من با اینکه الکترونیکم وقتی که دانشجو بودم دوره Eplan رو گذروندم.خب خیلی چیزا یاد گرفتم ولی الان فکر میکنم به دردم نمیخوره چون بعضی جا ها که طراح برق صنعتی میحوان میپرسن قبلا جایی کار کردی یا پروژه ای چیزی انجام دادی که متاسفانه انجام ندادم و عملا نمیدونم این نقشه ها چطور پیاده سازی میشن

بیشتر رفتم سمت طراحی دیجیتال.برق انقدر گسترده هست که یادگرفتن حتی یه ذره از شاخه های مختلف -به نظر من- وقت تلف کردنه .به جاش میشه تویه فیلد خیلی تخصصی کار کرد

چیزی که من تو دوره دانشجویی نمیدونستم و همش تو گرایشا پخش بودم چون ارشدم رو میخواستم کنترل بخونم!

یه مقدار به تفکیک گرایش ها توضیح بدین لطفا.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
ممنونم از توضیحاتتون

یکم کلی گفتین مثلا اینجا

من با اینکه الکترونیکم وقتی که دانشجو بودم دوره Eplan رو گذروندم.خب خیلی چیزا یاد گرفتم ولی الان فکر میکنم به دردم نمیخوره چون بعضی جا ها که طراح برق صنعتی میحوان میپرسن قبلا جایی کار کردی یا پروژه ای چیزی انجام دادی که متاسفانه انجام ندادم و عملا نمیدونم این نقشه ها چطور پیاده سازی میشن

بیشتر رفتم سمت طراحی دیجیتال.برق انقدر گسترده هست که یادگرفتن حتی یه ذره از شاخه های مختلف -به نظر من- وقت تلف کردنه .به جاش میشه تویه فیلد خیلی تخصصی کار کرد

چیزی که من تو دوره دانشجویی نمیدونستم و همش تو گرایشا پخش بودم چون ارشدم رو میخواستم کنترل بخونم!

یه مقدار به تفکیک گرایش ها توضیح بدین لطفا.

با سلام...

بدون سابقه کار سخته وارد بازار کار شدن.ولی چاره ای نیست باید از یه جا شروع کرد و با توقعات پایین چه از لحاظ محل کار و چه از لحاظ حقوق دریافتی استارت زد..

دوست عزیز..همین نرم افزار Eplan یکی از قوی ترین نرم افزارهای طراحی برق هست..نه تنها برق که توی طراحی هیدرولیک-پنوماتیک سیستم های ابزار دقیق هم کاربرد داره..چند روز پیش نقشه جدید،کامل و استاندارد یکی از پنل های ابزار دقیقی رو با همین نرم افزار طراحی کردیم..

قبل ازاینکه وارد بازار کار بشیم به ما هم میگفتن: به فرض که برید و مدرک PLC رو هم بگیرید فکر میکنید به شما اجازه میدهند یه برنامه PLC رو بنویسید؟...ولی اجازه دادند و شد....

من واسه گرایش کنترل و ابزار دقیق شروع میکنم..دوستان هم کمک کنند..

• :icon_gol:

لینک به دیدگاه

با سلام..ببخشید من چند مدت خیلی شلوغ بودم و نتونستم یه سر به سایت بزنم.

بچه هایی که توی Fieldهای کنترل، کنترل و ابزار دقیق، و یا Field ابزاردقیق گرایش الکترونیک هستند نیاز دارند یه سری توانایی ها رو داشته باشند. که با کمک بقیه دوستان بهشون میپردازیم.

- PLC:

باز هم تکراری شد..آموزش های PLC رو بچه های برق توی تاپیک های مختلف گذاشتند.. ولی باز هم میگم یه دوره رو بگذرونید و مدرکش رو بگیرید.متاسفانه توی آزمون های استخدامی داشتن مدرک واسه کسانی که سابقه کار ندارند یه امتیاز حساب میشه.حتی ممکنه گذروندن دوره چیزی به علم شما اضافه نکنه..

-مانیتورینگ:

قبلا توضیح داده شد...فقط یه نکته اضافه کنم که اکثر شرکت ها چه خصوصی و چه دولتی به خاطر ویژگی های اتوماسیون در کاهش هزینه ها و سهولت عیب یابی و... به اتوماسیون رو آورده اند و سیستم های مانیتورینگ خیلی گسترش پیدا کرده و داشتن چنین مهارت هایی یه امتیاز مثبت تلقی میشه..

من واسه اموزش Wincc دو تا پاورپوینت فارسی مفید دارم که یکی از همکارهام زحمتش رو کشیده و اماده کرده..فقط نمیدونم چطور باید قرارشون بدم..یه کم راهنمایی کنید.

-ابزار دقیق:

چند تا نرم افزار واقعا مفید و کاربردی و صنعتی وجود داره که معرفی میکنم:

1- Eplan:واسه طراحی برقی و هیدرولیک- پنوماتیک ابزار دقیق خیلی مفیده و کتابخانه های واقعا قوی ای داره..فقط یه نکته اینکه مدارات طراحی شده رو نمیتوان تست کرد.

فکر کنم بچه ها آموزش فارسی Eplan رو قرار دادند..اگه نیست من یه آموزش فارسی مفید دارم میتونم بذارم(باز هم باید بدونم چطور قرارش بدم)

2- نرم افزار Automation Studio: این نرم افزار بسیار قوی هست..قابلیت طراحی مدارت برق، هیدرولیک-پنوماتیک، PLC، مدار منطقی و یا ترکیبی از هر یک از این موارد را داشته و بر خلاف نرم افزار Eplan قابلیت تست و اجرای پروزه های ترکیبی رو هم داره.نرم افزار مشابه این نرم افزار Fluid Sim هست.

پنل ابزار دقیق هیدرولیک-برقی یه بخش از سیستم هامون رو با این نرم افزار طراحی کردیم.همین قدر بگم که علاوه بر اینکه قابلیت طراحی و تست رو داره میتونید در صورتی که نیاز به یه سری تغییرات توی سیستم باشه، میشه ابتدا با این نرم افزار تغییرات را اعمال کرده و نتایج را دید،اگر از نرم افزار جواب بگیریم توی عمل هم جواب خواهیم گرفت.اگه این نرم افزار رو یاد بگیرید،توی یادگیری سیستم های شامل هیدرولیک-پنوماتیک و برقی صنعتی یه گام بزرگ برداشتید چون معمولا اجازه تست این سیستم ها رو در محیط های صنعتی نمیدهند،شما میتونید با یه کم وقت گذاشتن و طراحی این سیستم ها در محیط نرم افزاری خیلی خوب و سریع سیستم های صنعتی رو بشناسید

خود نرم افزار رو میتونید از بیرون خریداری کنید. من آموزش فارسی ازش ندیدم ولی ان شا الله آموزشش رو آماده میکنم و میذارم.

ادامه دارد...دوستان هم کمک کنند...

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام

چه موضوع خوبی رو شروع کردید ، تا حالا مشابه این تاپیک ندیدم جایی.

ولی باید ادامه پیدا کنه

یه سوال داشتم از شما،

من نزدیک یه شهر صنعتی زندگی میکنم و اونجا مشغولم یه کاراداری دارم چند روز در هفته ، و از طرفی الکترونیک خوندم،اوایله ارشدم.

حالا می خوام تویه یه کار تخصصی پا بزارم ولی یه چیزی میخوام که بشه باش به صورت پروژه ای کار کرد ،

یه مدت می خواستم برم تو کار fpga ،بعد شد avr یا plc ،.....، الان نمیدونم چکار کنم

شما و دوستان با توجه به تجربه ای که دارید و اینکه شهر صنعتیه، چه چیزی میتونه از لحاظ کار به صورت پروژه ای رونق داشته باشه و "البته درامد خوبی هم داشته باشه:a030:"

با تشکر فراوان

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
سلام

چه موضوع خوبی رو شروع کردید ، تا حالا مشابه این تاپیک ندیدم جایی.

ولی باید ادامه پیدا کنه

یه سوال داشتم از شما،

من نزدیک یه شهر صنعتی زندگی میکنم و اونجا مشغولم یه کاراداری دارم چند روز در هفته ، و از طرفی الکترونیک خوندم،اوایله ارشدم.

حالا می خوام تویه یه کار تخصصی پا بزارم ولی یه چیزی میخوام که بشه باش به صورت پروژه ای کار کرد ،

یه مدت می خواستم برم تو کار fpga ،بعد شد avr یا plc ،.....، الان نمیدونم چکار کنم

شما و دوستان با توجه به تجربه ای که دارید و اینکه شهر صنعتیه، چه چیزی میتونه از لحاظ کار به صورت پروژه ای رونق داشته باشه و "البته درامد خوبی هم داشته باشه:a030:"

با تشکر فراوان

میدونم از زمان این پست خیلی وقته میگذره ولی اگه بچه های دیگه نطری داشته باشن میتونن به این تاپیک جون بدن تا بقیه هم استفاده کنن....

به نظر من plc و ابزار دقیق جواب میده اگه وارد باشی توش

لینک به دیدگاه

PLC خیلی کاربرد داره اما مث اینکه سالهای اخیر AVR کاراییش بالاتر رفته و کاربردی تر شده اما PLC هم سرجای خودش، بقول استادمون پول تو پی ال سی بود الآن تو میکروئه بریم سمت میکرو و fpga , arm , VSLI....

مسلما برای هر رشته ای گستره برنامه های خودش دیگه:w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...