رفتن به مطلب
z.b

جداسازی و شناسایی نیترید اورانیوم (vi)

پست های پیشنهاد شده

پیش از این، نیتریدهای اورانیوم (VI) در دمای بسیار پایین و فقط به صورت گذرا دیده شده بود!

 

c-news-920322-02.gif

 

اکسیداسیون اورانیوم (V) در تبدیل به اورانیوم (VI) با استفاده از ید

 

 

شیمیدانان انگلیسی برای نخستین بار موفق به جداسازی بلورهای پایدار نیترید اورانیوم(VI) با پیوند سه گانه در حالت اکسیداسیون +6 شدند. نتیجه‌ی پژوهش دانشگاه ناتینگهام به رهبری استفان لیدل، جفت یون جدا شده‌ی بلوری با آنیون حاوی اورانیوم (V) بود که پیوندی سه‌گانه با نیتروژن برقرار کرد. پیوند سه گانه‌ی نیترید اورانیوم (VI) تا مدت‌ها به عنوان تفکری غیر محتمل و یک هدف مصنوعی در شیمی آکتینیدها باقی مانده بود اما اکنون و در فرآیندی شگفت انگیز، لیدل و گروه او نشان دادند که در اکسیداسیون این جفت یون با ید، یک کمپلکس حاوی اورانیوم (VI) بدست می‌آید.

 

پیش از این، نیتریدهای اورانیوم (VI) در دمای بسیار پایین و فقط به صورت گذرا دیده شده بود. لیدل می‌گوید:«چیزی که من در اورانیوم یافته ام، این است که اگر چیزی می‌خواهد کار کند، واقعا خوب کار خواهد کرد، و گرنه به هیچ عنوان کار نخواهد کرد». دیگر کارشناسان آکتینیدها نیز تحت تاثیر این پژوهش قرار گرفته‌اند. آلفرد ساتلبرگ از آزمایشگاه ملی آرگون در آمریکا می‌گوید: «30 سال جستجو برای ترکیب یک مولکول اورانیوم (VI) با پیوند سه گانه U-N و در نمایشی غیرمنتظره به پایان رسید.»

 

ژاکلین کیپلینگر از آزمایشگاه ملی لوس آلاموس آمریکا، نیز با توصیف این پژوهش با عنوان "تماشایی" اضافه می کند: «من مشتاقانه منتظرم که بدانم چگونه گروه در حال کار بر شیمی U-N ، مشاهداتش را با نیتریدهای فلزات واسطه مقایسه می‌کند.» گروه لیدل اکنون با کشف شیمی این ترکیب جدید، تفاوت در واکنش بین اورانیوم (V) و اورانیوم (VI) را مقایسه می‌کند. همچنین درک عمیق‌تر از شیمی اورانیوم، دانشمندان را در یافتن راه های جدید و بهتر برای مقابله با زباله های هسته ای یاری می‌رساند.

 

منبع: سرويس فعالیت‌های علمی رشد

  • Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×