رفتن به مطلب

بحث پیرامون آمادگی برای آزمون نظام مهندسی

ارسال های توصیه شده

خب هدف از این تاپیک اینه که بتونیم با هم در مورد آزمون نظام مهندسی که هر سال دو مرتبه (شهریور و اسفند ماه) برگزار میشه صحبت کنیم.

خود من برای اولین باره که واجد شرایط برای شرکت تو این آزمون میشم.

خیلی عالی میشه اگر بچه ها تجربه ای در این زمینه دارن بیان بگن و بقیه استفاده بکنن.

اول از همه منابع این آزمون هست که برای اونهایی که موجود بود من تونستم یه چیزایی برای دانلود بذارم. به علاوه یک سری جزوات و منابع مختلف برای مسلط تر شدن تو این آزمون :

رشته عمران (محاسبات)

• مبحث ششم ( بارهاي وارد بر ساختمان )- ويرايش 1385

• مبحث هفتم ( پي و پي‌سازي )- ويرايش 1388

• مبحث هشتم ( طرح و اجراي ساختمانهاي با مصالح بنایی )- ويرايش 1384

• مبحث نهم ( طرح و اجراي ساختمانهاي بتن آرمه )- ويرايش 1388

• مبحث دهم ( طرح و اجراي ساختمانهاي فولادي )- ويرايش 1387

* اصول و مباني تحليل سازه‌ها ( در حد اطلاعات عمومي و دانشگاهي )

* براي موارد ذكر شده منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.

• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملي ساختمان مي‌باشد.

• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.

• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

رشته عمران (نظارت)

• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان مصوب 74 و آئین نامه اجرائی آن (1390)

• مبحث دوم ( نظامات اداري)(1384)

• مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌هاي ساختماني) (1389)

• مبحث ششم (بارهاي وارد بر ساختمان)( 1385)

• مبحث هفتم (پي و پي‌سازي) (1388)

• مبحث هشتم (طرح و اجراي ساختمانهاي با مصالح بنايي) ( 1384)

• مبحث نهم (طرح و اجراي ساختمانهاي بتن آرمه) (1388)

• مبحث دهم (طرح و اجراي ساختمانهاي فولادي) (1387)

• مبحث يازدهم (اجراي صنعتي ساختمانها) ( 1383)

• مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا) (1385)

• مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل) (1391)

• راهنماي جوش و اتصالات جوشي در ساختمانهاي فولادي (بخش‌هاي نظارت و اجرا) (1390)

• راهنماي قالب‌بندي ساختمانهاي بتن‌آرمه (1382)

• * تحليل سازه‌ها و طراحي سازه‌هاي فولادي و بتني (در حد اطلاعات دانشگاهي و كلي)

• * روشها و جزئيات اجرايي ساختمان

* براي موارد ذكر شده منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.

• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملي ساختمان مي‌باشد.

• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.

• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

مباحث مقررات ملی رو میتونید از اینجا (http://www.noandishaan.com/forums/thread116110.html#post1282302) دانلود کنید.

سوال های آزمون های گذشته از سال 83 تا کنون رو هم میتونید از سایت خود سازمان نظام مهندسی از

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
(
) زیر دانلود کنید.

این هم یکسری منابع و جزوات و کتاب های مختلف برای هرچه بالاتر بردنِ سطح دانش و آمادگی برای این آزمون :

منبع :

لینک به دیدگاه

خب اول از همه خودم نظر بدم.

من تجربه شرکت تو این آزمون رو ندارم ولی خب از کسانی که شرکت کردن پرسیدم. تقریباً همه میگفتن نمیخواد همه مباحث رو مسلط بشی.

روی چندتا موضوع تسلط بالا بهتره تا اینکه روی همه موضوعات تسلط نسبی داشته باشی.

بعد نکته دیگه این بود که میگفتن بهتره روی نمونه سوال های سال های پیش کار کنی و مسلط بشی.

اینجوری نتیجه بهتری میگیری.

خب اگر دوستان نظری و کمکی دارن خوشحال میشیم در اختیار ما هم قرار بدن.

لینک به دیدگاه

راستش منم تجربه این آزمون ها رو ندارم چون هنوز واجد شرایط نشدم

از شنیده ها می دونم که امتحان نظارتش آسونتر از محاسباتش هست

و امیر جان برای تو هم آرزویه موفقیت دارم

اما در کل من یه جورایی مخالف چنین آزمون هایی به این شیوه هستم

خب ما الان یه بار مجوز فعالیت خودمون از وزارت علوم می گیریم اما این وسط وزارت مسکن و شهر سازی گواهی وزارت علوم قبول نمی کنه و این وسط سه سال فاصله میندازه بعد دوباره خودش آزمون برگذار میکنه و خودش دوباره تاییدیه میده

این یکی از نقاط ضعف در برنامه های اجرایی کشورمون هست که دو وزارت خونه کار همدیگرو مورد تایید نمودند و هر کدوم هم این وسط اون یکی رو رد میکنه

فقز تو کشور ما هست

البته نمیخوام بگم آزمون نظام و سخت گیری نظام بی مورده نه اینطور نیست اما اگه جدیت وزارت علوم در ارائه مدرک بیشتر بشه دیگه لارم به این همه داستان و ماجرا نیست

الان داستان اینه که سالیانه کلی مهندس از وزارت علوم فارغ التحصیل میشند و گواهی می گیرند اما در نقطه روبه رو نظام مهندسی اون مهندسا رو قبول نداره

اینجاست که خیلی جالبه !!!!!

راستش خیلی نمی خوام از بحث تاپیک دور بشیم اما یه نمونه دیگگه هم هست که فقط مثال اسمش و میارم " فارغ التحصیلان ناپیوسته عمران " این دیگه خیلی خننده داره و هنوزم با توجه بهع تغییر اسم نتونستند مشکل هل کنند

لینک به دیدگاه

به سلامتی آزمون شهریور ماه کنسل شد و قراره تو آذر برگزار بشه.:ws37:

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 2]

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] عنوان: قابل توجه داوطلبان آزمونهای ورود به حرفه سال 92 تاريخ: دوشنبه 31 تیر 1392

بسمه تعالی

قابل توجه داوطلبان آزمونهای حرفه ای سال 92

همانگونه كه مطلعند براساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده مقرر بود آزمونهاي ورود به حرفه (مقررات ملّي ساختمان) در شهريورماه سالجاري برگزار گردد، ليكن علیرغم آمادگی و انجام مقدمات لازم، با توجه به درخواست گسترده مديران محترم استانها و مهندسان عزيز مبني بر گرمي هوا، تعطيلات تابستاني، نزديكي فصل شروع مدارس و دانشگاهها و عدم استقبال از برگزاري آزمونها در شهريورماه، لذا ضمن عرض پوزش از تاخير بوجود آمده بدينوسيله به آگاهي متقاضيان شركت در آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و معماران تجربي در سال جاري مي‌رساند، با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در اين خصوص، زمان برگزاري آزمونهاي مذكور در اواسط آذرماه سالجاري خواهد بود. اطلاعات تكميلي در اين خصوص متعاقباً از طريق همين وب سايت به اطلاع متقاضيان خواهد رسيد.

"دفتر مقررات ملّی ساختمان"

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه
خب خوب شد دیگه مهندس

بشین خوب بخون ایشالله جوفتشون با هم قبول میشی

جوفتیش با هم امتحان دیگه ؟ :ws38:

آره با همه.

آخه اونقدری سخت نیست.

میشه قبول شد.

لینک به دیدگاه
به سلامتی آزمون شهریور ماه کنسل شد و قراره تو آذر برگزار بشه.:ws37:

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 2][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] عنوان: قابل توجه داوطلبان آزمونهای ورود به حرفه سال 92 تاريخ: دوشنبه 31 تیر 1392

بسمه تعالی

قابل توجه داوطلبان آزمونهای حرفه ای سال 92

همانگونه كه مطلعند براساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده مقرر بود آزمونهاي ورود به حرفه (مقررات ملّي ساختمان) در شهريورماه سالجاري برگزار گردد، ليكن علیرغم آمادگی و انجام مقدمات لازم، با توجه به درخواست گسترده مديران محترم استانها و مهندسان عزيز مبني بر گرمي هوا، تعطيلات تابستاني، نزديكي فصل شروع مدارس و دانشگاهها و عدم استقبال از برگزاري آزمونها در شهريورماه، لذا ضمن عرض پوزش از تاخير بوجود آمده بدينوسيله به آگاهي متقاضيان شركت در آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و معماران تجربي در سال جاري مي‌رساند، با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در اين خصوص، زمان برگزاري آزمونهاي مذكور در اواسط آذرماه سالجاري خواهد بود. اطلاعات تكميلي در اين خصوص متعاقباً از طريق همين وب سايت به اطلاع متقاضيان خواهد رسيد.

"دفتر مقررات ملّی ساختمان"

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

هوراااااااااااا:hapydancsmil::hapydancsmil::hapydancsmil:

خیر از جوونیت ببینی آقای مهندس:ws3:

هی خدا خدا میکردم بیافته مهر افتاد آذر:ws28:

فقط تا الان دوتا از کتاباشو اونم یه روخوانی زده بودم:icon_pf (34):

نمیرسیدم تا شهریور درست وحسابی بخونمش الان دیگه ایشالله صددرصد قبولم:hapydancsmil::hapydancsmil:

دستت درد نکنه برای خبر به موقع:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
هوراااااااااااا:hapydancsmil::hapydancsmil::hapydancsmil:

خیر از جوونیت ببینی آقای مهندس:ws3:

هی خدا خدا میکردم بیافته مهر افتاد آذر:ws28:

فقط تا الان دوتا از کتاباشو اونم یه روخوانی زده بودم:icon_pf (34):

نمیرسیدم تا شهریور درست وحسابی بخونمش الان دیگه ایشالله صددرصد قبولم:hapydancsmil::hapydancsmil:

دستت درد نکنه برای خبر به موقع:a030::icon_gol:

ببینید روش خوندنتون خیلی مهمه.

سعی نکنید بشینید همه کتابا رو فول بخونید.

شما چه 50 بشی چه 100 قبولی. اصلاً هم مشخص نمیشه نمره ات چند شده.

به نظرم روش خوندنت این باشه که سوال های دوره های قبل رو بگیر و روی اون ها مسلط شو.

بعد چند تا مبحث و موضوع رو تسلط پیدا کنید.

چون درسته جزوه بازه امتحان ولی نمیشه خیلی گشت دنبال جوابا مگر اینکه شما کامل بدونی هر سوالی جوابش کجاست.

یعنی من بین دوستام که قبول شدن دیدم کسایی که 3-4 هفته با وجود شاغل بودن وقت گذاشتن و قبول شدن.

لینک به دیدگاه

به نظرم روش خوندنت این باشه که سوال های دوره های قبل رو بگیر و روی اون ها مسلط شو.

چون درسته جزوه بازه امتحان ولی نمیشه خیلی گشت دنبال جوابا مگر اینکه شما کامل بدونی هر سوالی جوابش کجاست.

یعنی من بین دوستام که قبول شدن دیدم کسایی که 3-4 هفته با وجود شاغل بودن وقت گذاشتن و قبول شدن.

دقیقا:a030:

برادرم عمرانه پارسال قبول شد

همیشه به من میگه حفظ نکن ولی اونقدر بخونشون که بدونی هر مبحثی دقیقا کجاس

اگه سوالی 10درصد هم شک داشتی تا توی کتاب پیداش نکردی نزن:w16:

ولی یه فرقی که رشته ما با رشته عمران داره اینه که حداقل 30-40 تا از 60 سوال تحلیل مساله اس که اونم توی این کتابا نیست:ws37:

باید کتابای غیر از اینارو بخونیم که البته خیلی سخت نیستن ولی چون قدرتیه نه الکترونیکی کمی پیدا کردن اون منابعش سخته:ws37:

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...

راستش همین روش جواب داد.:a030:

خداروشکر تونستم نظارت و اجرا رو که خونده بودم قبول بشم.

اتفاقاً امروز رفتم دنبالش و کارهای نهایش رو انجام دادم تا نوبتم بشه برای ارجاء کار.

ولی از بس که از محاسبات میترسیدم نخوندم و گفتم قبول نمیشم. ولی رفتم سرجلسه دیدم حیف!:banel_smiley_4:

اگر میخوندم اونم میشد قبول شی.

حالا این آزمون خرداد ماه رو هم شرکت کردم برای محاسبات. ولی به دلیل مشغله زیاد اصلاً نرسیدم بخونم. فکر نمیکنم قبول شم.

دقت کنید دوستان باید 35-36 تا سوال درست بزنید تا قبول شین.

چون قطعاً 2-3 تا اشتباه خواهید داشت.

یعنی اساس کارتون رو روی 30 تا سوال درست نبندین.

باز هم اگر سوالی داشتین من در خدمتم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
راستش همین روش جواب داد.:a030:

خداروشکر تونستم نظارت و اجرا رو که خونده بودم قبول بشم.

اتفاقاً امروز رفتم دنبالش و کارهای نهایش رو انجام دادم تا نوبتم بشه برای ارجاء کار.

ولی از بس که از محاسبات میترسیدم نخوندم و گفتم قبول نمیشم. ولی رفتم سرجلسه دیدم حیف!:banel_smiley_4:

اگر میخوندم اونم میشد قبول شی.

حالا این آزمون خرداد ماه رو هم شرکت کردم برای محاسبات. ولی به دلیل مشغله زیاد اصلاً نرسیدم بخونم. فکر نمیکنم قبول شم.

دقت کنید دوستان باید 35-36 تا سوال درست بزنید تا قبول شین.

چون قطعاً 2-3 تا اشتباه خواهید داشت.

یعنی اساس کارتون رو روی 30 تا سوال درست نبندین.

باز هم اگر سوالی داشتین من در خدمتم.:icon_gol:

به به آقا تبریک میگم. پ دیگه شیرینی افتادیم :ws3:

شما هر سه تا رو همزمان می تونید امتحان بدین و پروانشو بگیرین؟ :ws38: من فکر میکردم واسه نظارت سابقه کار بیشتری لازمه یا باید اجرا رو گرفته باشن. همچین چیزی :ws3:

آخه یه بار تو سازمان بودم یکی داشت با کارشناس ثبت نامه صحبت میکرد. همچین چیزایی رو میگفت، البته درست متوجه نشدم. ولی همچین چیزی رفته بود تو ذهنم :ws3:

لینک به دیدگاه
به به آقا تبریک میگم. پ دیگه شیرینی افتادیم :ws3:

شما هر سه تا رو همزمان می تونید امتحان بدین و پروانشو بگیرین؟ :ws38: من فکر میکردم واسه نظارت سابقه کار بیشتری لازمه یا باید اجرا رو گرفته باشن. همچین چیزی :ws3:

آخه یه بار تو سازمان بودم یکی داشت با کارشناس ثبت نامه صحبت میکرد. همچین چیزایی رو میگفت، البته درست متوجه نشدم. ولی همچین چیزی رفته بود تو ذهنم :ws3:

نه بابا چه شیرینی.

به 70% بچه های پایه 3 تو تهران کار نمیرسه اصلاً.

آره هرسه تا شو میشه همزمان امتحان داد و پروانه اشو گرفت.

ببین باید 3 سال از مدرکت بگذره که هیچی. به علاوه برای نظارت باید 3 سال سابقه کار نظارت هم داشته باشی که دو نفر مهندس ناظر پایه یک عضو نظام مهندسی تهران این سابقه کار تو رو تایید کنن. یعنی زیر دست اونا سابقه کاریتو گذرونده باشی. پس ناخودآگاه باید این 3 سال رو تو تهران داشته باشی. (یا هرشهری که عضوی)

که تقریباً 90% بچه ها این سابقه رو ندارن و میرن پیش دوتا ناظر پایه یک و ازشون خواهش میکنن که یه مهر الکی زیرسابقه کار الکیشون بزنن.:ws3:

خود نظام مهندسی هم اینو میدونن. واسه همین سابقه بیمه ازت نمیخوان.:whistle:

ولی برای اجرا یک سال سابقه کاری تو تهران الزامیه و ازت سابقه بیمه هم میخوان.

در مورد اجرا هم درسته باید حتماً نظارت یا محاسبات رو قبول شده باشی تا صلاحیت اجرا رو بهت بدن. یعنی قبول شدن تنها در رشته اجرا هیچ فایده ای نداره.

لینک به دیدگاه
نه بابا چه شیرینی.

به 70% بچه های پایه 3 تو تهران کار نمیرسه اصلاً.

آره هرسه تا شو میشه همزمان امتحان داد و پروانه اشو گرفت.

ببین باید 3 سال از مدرکت بگذره که هیچی. به علاوه برای نظارت باید 3 سال سابقه کار نظارت هم داشته باشی که دو نفر مهندس ناظر پایه یک عضو نظام مهندسی تهران این سابقه کار تو رو تایید کنن. یعنی زیر دست اونا سابقه کاریتو گذرونده باشی. پس ناخودآگاه باید این 3 سال رو تو تهران داشته باشی. (یا هرشهری که عضوی)

که تقریباً 90% بچه ها این سابقه رو ندارن و میرن پیش دوتا ناظر پایه یک و ازشون خواهش میکنن که یه مهر الکی زیرسابقه کار الکیشون بزنن.:ws3:

خود نظام مهندسی هم اینو میدونن. واسه همین سابقه بیمه ازت نمیخوان.:whistle:

ولی برای اجرا یک سال سابقه کاری تو تهران الزامیه و ازت سابقه بیمه هم میخوان.

در مورد اجرا هم درسته باید حتماً نظارت یا محاسبات رو قبول شده باشی تا صلاحیت اجرا رو بهت بدن. یعنی قبول شدن تنها در رشته اجرا هیچ فایده ای نداره.

آره تو جریان اون سابقه و اینا هستم :ws3:

واسه ما یدونه هستش و جدا نیست. واسه شما که جدا بود میخواستم بدونم چطوریه. پس اجرائه یه پیش نیازی میخواد که یکی از اون دوتای دیگه هم قبول شده باشی :ws3:

من که با یکی که پایه یک بود صحبت میکنم خیلی امیدواری داد بهم :banel_smiley_4: گفت تا 15 سال با پروانه اشتغالش کار خاصی نتونسته انجام بده. این چندساله یه کمی بهتر شده که البته سابقه و پایه یک بودنش بی تأثیر نبوده :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
آره تو جریان اون سابقه و اینا هستم :ws3:

واسه ما یدونه هستش و جدا نیست. واسه شما که جدا بود میخواستم بدونم چطوریه. پس اجرائه یه پیش نیازی میخواد که یکی از اون دوتای دیگه هم قبول شده باشی :ws3:

من که با یکی که پایه یک بود صحبت میکنم خیلی امیدواری داد بهم :banel_smiley_4: گفت تا 15 سال با پروانه اشتغالش کار خاصی نتونسته انجام بده. این چندساله یه کمی بهتر شده که البته سابقه و پایه یک بودنش بی تأثیر نبوده :banel_smiley_4:

ولی برای ما سه تا صلاحیت هست.

نظارت

اجرا

محاسبات

که تو پروانه هم هرکدوم رو داشته باشی میزنن برات.

تا 15 سال که دیگه نه. اون طرف حتماً مشکلی داشته.:ws3:

وگرنه بری پایه 2 دیگه کار هست. البته چیز دندون گیری نیست ولی خب هست.

حالا اگر طرحی که برای اجرا دارن عملی بشه خیلی خوبه. قراره به اینصورت بشه که هرساختمانی که میخواد ساهته بشه یه مهندس مجری داشته باشه.

که تقریباً 5% از هزینه ساخت هم به مهندس مجری میرسه. که پول خیلی خوبیه.

برای همین آذر ماه سال گذشته اولین بار بود که امتحان اجرا هم برگزار شد و خوشبختانه منم تونستم قبول بشم.

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام دوستان.به کمکتون نیاز دارم.امسال آزمون شرکت کردم.نمیدونم از کجا شروع کنم به خوندن.3تا سال رو تست زدم اصلا توش تکراری نبود.میشه لطفا بهم بگین چیکار کنم:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه

هیچ اصولی برای آمون وجود نداره و هر سال سخت تر و سخت تر میشه

تا جایی که می تونید تمامی آیین نامه ها رو بشکل روزنامه وار مطالعه کنید فقط مطالعه کنید

و تا جایی که می تونید با استفاده از استیکنر ها بخش ها رو اصولی و مطابق سلیقه خودتون تفکیک کنید

خوندن و حفظ کردن سرفصل ها یا فهرست های اول کتاب کمک زیادی میکنه ... این خیلی مهمه حتما فهرست ها رو حفظ باشید حداقل

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...