رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

یه سلام گرم گرم به نواندیشانی های گل :hapydancsmil:

نمی دونم می دونین یا نه ، اما جواب کنکور سراسری اومده و بچه ها درگیر انتخاب رشته ان :icon_pf (34):

حالا می خوام (برحسب تجربه یا اگر اطلاعات دقیقی دارین ) راهنمایی کنین که اولویت دانشگاه ها به چه صورته ؟

مثلا روزانه و شبانه شهرستان با یه رشته متوسط مثل مهندسی کشاورزی و علوم کامپیوتر و علوم پایه ؟

یا غیر انتفاعی و پیام نور نزدیک با رشته مورد علاقه مثل کامپیوتر و برق و مکانیک و معماری و شهرسازی ؟

مجازی و نیمه حضوری و بین المللی داستانش چه طوره ؟!

راستش من فقط در مورد روزانه و شبانه می تونستم نظر بدم اما در مورد غیره هیچی نمی دونستم ! :w58:

پس کلی دعای خیر میاد دنبالتون اگه کمک کنین :w02:

پ.ن : فقط ممنون می شم اگه زودتر جواب بدین :ws37:

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

EOSعزیزم امسال تا جایی که من میدونم کنکور تغییرات زیادی با سال پیش داشته

مثلن همین که کنکور آزاد حذف شده و بچه ها برای انتخاب رشته سراسری و آزاد رو باید با هم بزنن

ما چون سالای پیش انتخاب رشته کردیم شاید اطلاعاتمون به درد شما زیاد نخوره اگر در مورد رشته توضیحی میخاین مسیله ای نیست من کاملن میتونم در مورد رشته خودم به شما اطلاعات بدم و راهنماییتون کنم اما فک کنم بهتر باشه اول یه مطالعه دقیق رو دفترچه ی سازمان سنجش داشته باشین تا نکته ای از قلم نیفته

فعلن دو تا سوال:

1) شما چه شهری زندگی میکنین؟

2) برای ادامه تحصیل تا چه حد براتون مهمه که تو شهر خودتون ادامه تحصیل بدین؟

اینا رو بگو تا بیام بقیه توضیحاتو بگم:a030::ws3:

لینک به دیدگاه

مرسی فرناز جون از پاسخ گوییت :icon_gol:

راستش این انتخاب رشته برای خودم نیست من دیگه عمری ازم گذشته :w02:

خودم معماری خوندم و اطلاعاتم هم همون طور که گفتم فقط در حد روزانه و شبانه است

اما این دو نفری که براشون می خوایم انتخاب رشته کنیم

یکی شون پسره و یکی دختر

هر دو منطقه 1

هر دو تهران

خب مسلما سخته که بخوان برن یه شهر دیگه اما به خاطر دانشگاه و مدرک حاضرن این کار رو بکنن

ولی من می گم خب باید آینده شغلی رو هم در نظر بگیرن مثلا علوم پایه واقعا به دردشون نمی خوره یا همین طور کشاورزی و ....

راستش به شخصه نمی دونم که مدرک و سطح دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور هم در چه حده ؟

مثلا می گن غیر انتفاعی هم همون مدرک دانشگاه سراسری رو می دن اما من یه کم برام غیر قابل قبوله !

در مورد مجازی و نیمه حضوری و بین المللی هم که کلا هیچ چیزی در مورد کلاسا و سطح دانشگاه و مدرکش نمیدونم

:ws52:

نظر شخص من اینه که غیر انتفاعی اگه واقعا مدرکش معتبره همین اطراف بخونن (یعنی واقعا بخونن ) بعدش برای مقاطع بالاتر دانشگاه خوب شرکت کنن

اما مشاورشون گفته می تونین برین یکی از همین رشته های متوسط رو شبانه شرکت کنین بعد برای مقاطع بالاتر تغییر رشته بدین !!

لینک به دیدگاه

درصدها و رتبه شون رو اینجا بذارین، منظورم رتبه توی مناطق هست.

و همچنین رتبه توی گرایش های مختلف.

من یک زمانی توی انتخاب رشته مشاور بودم، ببینم وضعیتشون چطوری هست.

ولی در کل غیرانتفاعی و پیام نور رو بهشون توصیه نمیکنم، چون معمولا کادر علمی ضعیف و امکانات آزمایشگاهی و اموزشی خیلی کمی دارن و تک و توک ممکنه از توشون انسان های خیلی پرتلاش در بیاد.

سخته بشه با شرایط روحی نا مناسب که این دانشگاه ها درست میکنن، امید به ادامه داشت البته منکر استثناها نیستم.

تغییر رشته دادن در آینده هم اشتباهه، یک سال موندن پشت کنکور و یک رشته خیلی خوب رفتن و تا نهایت برای تحصیل یا کار ادامه دادنش خیلی بهتر هست.

لینک به دیدگاه
مرسی فرناز جون از پاسخ گوییت :icon_gol:

راستش این انتخاب رشته برای خودم نیست من دیگه عمری ازم گذشته :w02:

خودم معماری خوندم و اطلاعاتم هم همون طور که گفتم فقط در حد روزانه و شبانه است

اما این دو نفری که براشون می خوایم انتخاب رشته کنیم

یکی شون پسره و یکی دختر

هر دو منطقه 1

هر دو تهران

خب مسلما سخته که بخوان برن یه شهر دیگه اما به خاطر دانشگاه و مدرک حاضرن این کار رو بکنن

ولی من می گم خب باید آینده شغلی رو هم در نظر بگیرن مثلا علوم پایه واقعا به دردشون نمی خوره یا همین طور کشاورزی و ....

راستش به شخصه نمی دونم که مدرک و سطح دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور هم در چه حده ؟

مثلا می گن غیر انتفاعی هم همون مدرک دانشگاه سراسری رو می دن اما من یه کم برام غیر قابل قبوله !

در مورد مجازی و نیمه حضوری و بین المللی هم که کلا هیچ چیزی در مورد کلاسا و سطح دانشگاه و مدرکش نمیدونم

:ws52:

نظر شخص من اینه که غیر انتفاعی اگه واقعا مدرکش معتبره همین اطراف بخونن (یعنی واقعا بخونن ) بعدش برای مقاطع بالاتر دانشگاه خوب شرکت کنن

اما مشاورشون گفته می تونین برین یکی از همین رشته های متوسط رو شبانه شرکت کنین بعد برای مقاطع بالاتر تغییر رشته بدین !!

قربونت کاری نکردم که!

ببین من خودم یکی رو میشناختم که بین الملل درس میخوند البته برای ارشد و کیش میرفت رسمن کارت دانشجوییش با ما که سراسری همون دانشگاه بودیم و تو کنکور قبول شده بودیم فرقی نداشت و اساتید هم فرقی نمی کردن!icon_pf%20%2834%29.gif فقط مسئلش اینه که هزینه بین الملل خیلی زیاد میشه حتمن این قضیه رو در نظر بگیرن قبل از انتخاب رشته!

در رابطه با پیام نور اطلاعاتی ندارم و همچنین غیر انتفاعی. اینم بگم که مدرک مهم هست اما مهمتر از اون ادامه ی این بحث هستش! شما میتونی یه دانشگاه ضعیف درس بخونی اما تو ارشد خودتو بالا بکشی یا حالا مثلن نرم افزار و یا کارایی بلد باشی که بعدن موقه سر کار رفتن بهت کمک کنه و قویتر از همسن و سالای خودت فعالیت کنی با این حال تصمیم گیری در مورد پیام نور و غیر انتفاعی رفتن با خودشونه اما به نظر من صرف اینکه کلاس کارش پایینه و ..... ازین صحبتا یکسال دیگه تو خونه نشینن که فایده ای نداره:a030:

در رابطه با دختر خانمی که میخاد انتخاب رشته کنه حتمن بهش این توضیحو بده که با توجه به تواناییهاش انتخاب رشته کنه و نه به خاطر علایق بقیه! پسرا تو رشته های فنی معمولن قویترن اما برای دخترا یه کم ادامه دادن تو این فضا میتونه سنگین باشه اما محدودیتی ایجاد نمیکنه! خیلی وختا رشته هایی هستن مثل رشته های دبیری که دانشگاه تربیت معلم ارائه میکنه و بچه ها اصن دنبالش نمیرن و نمیزنن در حالیکه هم سبکه و هم بعدن راحتتر میتونن کار پیدا کنن! مدیریت و حسابداری هم ازین جملن:ws3: یا مثلن دانشگاه الزهرا که خیلی هم دانشگاه خوبیه و اساتید قوی هم داره اما (مدرسه خودمونو میگم برای مثال) معلما و مشاورا بچه ها رو بدتر تهییج میکنن که انتخابش نکنن فقط به خاطر اینکه تک جنسیتیه:ws37:

در ضمن اگه درصداشونم بزاری که خیلی بهتر میتونم راهنماییت کنم:a030:

لینک به دیدگاه

دختر حدود 43000

زیرگروه 1 43232

زیرگروه 2 42091

زیرگروه 3 41891

برای روزانه و شبانه و مجازی و بین المللی و غیر انتفاعی و پیام نور هم مجاز شده !

پسر حدود 65000

زیر گروه 1 65449

زیر گروه 2 65282

زیر گروه 3 66004

فقط مجازی و بین المللی و پیام نور و غیر انتفاعی مجاز شده

هر دو سال دومشونه

دختره سال پیش رتبه اش حدود 9000 بود اما امسال واقعا وحشتناکه ! به همین خاطر نمی خواد برای سال دیگه بمونه

پسره هم که اگر بمونه سربازه !

لینک به دیدگاه
دختر حدود 43000

زیرگروه 1 43232

زیرگروه 2 42091

زیرگروه 3 41891

برای روزانه و شبانه و مجازی و بین المللی و غیر انتفاعی و پیام نور هم مجاز شده !

پسر حدود 65000

زیر گروه 1 65449

زیر گروه 2 65282

زیر گروه 3 66004

فقط مجازی و بین المللی و پیام نور و غیر انتفاعی مجاز شده

هر دو سال دومشونه

دختره سال پیش رتبه اش حدود 9000 بود اما امسال واقعا وحشتناکه ! به همین خاطر نمی خواد برای سال دیگه بمونه

پسره هم که اگر بمونه سربازه !

متاسفانه رتبه ها برای روزانه و شبانه رشته مهندسی جالبی نخواهند داد.

آقای گرامی نهایتا کاردانی شبانه بیارن و خانم هم که مجاز نشدن.

من شخصا توصیه ام به خواندن و قبولی در جای بهتر هست، یا حداقل نگاهی به دانشگاه های آزاد تهران یا اطراف تهران داشتن.

اما اگر واقعا توانی برای ادامه دادن در خودشون نمیبینند و فکر میکنند ورود به یک دانشگاه اصل هست!!! روی پیام نور فقط انتخاب رشته داشته باشند.

با اولویت مهندسی صنایع و گرایش هایش و بعدا رشته های مدیریتی مانند مدیریت صنعتی و ام بی ای و بازرگانی.

لینک به دیدگاه
متاسفانه رتبه ها برای روزانه و شبانه رشته مهندسی جالبی نخواهند داد.

آقای گرامی نهایتا کاردانی شبانه بیارن و خانم هم که مجاز نشدن.

من شخصا توصیه ام به خواندن و قبولی در جای بهتر هست، یا حداقل نگاهی به دانشگاه های آزاد تهران یا اطراف تهران داشتن.

اما اگر واقعا توانی برای ادامه دادن در خودشون نمیبینند و فکر میکنند ورود به یک دانشگاه اصل هست!!! روی پیام نور فقط انتخاب رشته داشته باشند.

با اولویت مهندسی صنایع و گرایش هایش و بعدا رشته های مدیریتی مانند مدیریت صنعتی و ام بی ای و بازرگانی.

فکر می کنم اشتباه برداشت کردین دختر خانوم مجاز روزانه و شبانه رو مجاز شده :)

آزاد رو که نمی خوان انتخاب رشته کنن !

اما یعنی به نظر شما پیام نور قابل قبول تر از غیر انتفاعیه ؟! می شه بگین از چه جهت می گین ؟ چون من شنیدم پیام نور که اصلا بچه ها سر کلاس حاضر نمی شن و کاملا هم تئوری آموزش می بینن !

این طور که مشاور بهشون گفته و من هم فکر می کنم، چند تا راه دارن (البته منظورم دختر خانومه ):

1. شبانه و یه تعداد روزانه شهرستان های دور رو برای رشته های مهندسی کشاورزی و علوم پایه و علوم کامپیوتر و مدیریت و اقتصاد بزنن و برای مقطع بالاتر تغییر رشته بدن

2. یا این که همین شبانه و روزانه رو کاردانی های رشته های یه کم بهتر انتخاب کنن ؛ و برای کاردانی رشته مورد نظرشون رو بزنن

3. یا مهندسی دلخواهش رو غیر انتفاعی و پیام نور نزدیک انتخاب کنه

4. یا کاردانی رشته مورد علاقه اش رو از غیر انتفاعی و پیام نور بگیره و برای کنکور کاردانی ، بهتر شرکت کنه

واقعا نمی تونم تمیز بدم که کدوم براشون بهتره ؟! :ws52: فکر نمی کنم به جز اینا گزینه دیگه ای باشه !

آقا پسر هم که به جز غیر انتفاعی و پیام نور راه دیگه ای نداره :ws38:

لینک به دیدگاه
قربونت کاری نکردم که!

ببین من خودم یکی رو میشناختم که بین الملل درس میخوند البته برای ارشد و کیش میرفت رسمن کارت دانشجوییش با ما که سراسری همون دانشگاه بودیم و تو کنکور قبول شده بودیم فرقی نداشت و اساتید هم فرقی نمی کردن!icon_pf%20%2834%29.gif فقط مسئلش اینه که هزینه بین الملل خیلی زیاد میشه حتمن این قضیه رو در نظر بگیرن قبل از انتخاب رشته!

در رابطه با پیام نور اطلاعاتی ندارم و همچنین غیر انتفاعی. اینم بگم که مدرک مهم هست اما مهمتر از اون ادامه ی این بحث هستش! شما میتونی یه دانشگاه ضعیف درس بخونی اما تو ارشد خودتو بالا بکشی یا حالا مثلن نرم افزار و یا کارایی بلد باشی که بعدن موقه سر کار رفتن بهت کمک کنه و قویتر از همسن و سالای خودت فعالیت کنی با این حال تصمیم گیری در مورد پیام نور و غیر انتفاعی رفتن با خودشونه اما به نظر من صرف اینکه کلاس کارش پایینه و ..... ازین صحبتا یکسال دیگه تو خونه نشینن که فایده ای نداره:a030:

در رابطه با دختر خانمی که میخاد انتخاب رشته کنه حتمن بهش این توضیحو بده که با توجه به تواناییهاش انتخاب رشته کنه و نه به خاطر علایق بقیه! پسرا تو رشته های فنی معمولن قویترن اما برای دخترا یه کم ادامه دادن تو این فضا میتونه سنگین باشه اما محدودیتی ایجاد نمیکنه! خیلی وختا رشته هایی هستن مثل رشته های دبیری که دانشگاه تربیت معلم ارائه میکنه و بچه ها اصن دنبالش نمیرن و نمیزنن در حالیکه هم سبکه و هم بعدن راحتتر میتونن کار پیدا کنن! مدیریت و حسابداری هم ازین جملن:ws3: یا مثلن دانشگاه الزهرا که خیلی هم دانشگاه خوبیه و اساتید قوی هم داره اما (مدرسه خودمونو میگم برای مثال) معلما و مشاورا بچه ها رو بدتر تهییج میکنن که انتخابش نکنن فقط به خاطر اینکه تک جنسیتیه:ws37:

در ضمن اگه درصداشونم بزاری که خیلی بهتر میتونم راهنماییت کنم:a030:

یعنی واقعا تفاوتی نداشتن ؟! :w58: می دونی هزینه هاش در چه حد بوده ؟

در حقیقت من هم تعجب می کنم که اینجا یعنی هیچ احدی غیر انتفاعی یا پیام نور نخونده که بیاد از تجربه شخصیش بگه ؟!

راستش من هم به نظرم انتخاب رشته حتی اگه برای 2 سال و کاردانی هم که باشه مهمه

چون باید چیزی باشه که حداقل بهش یه کم علاقه داشته باشن و بتونن از پسش بربیان ! علوم پایه و مهندسی کشاورزی !!!....... واقعا شک دارم !

اما برای تربیت معلم کلا مجاز نشدن !

درصدا رو هم بالاتر گذاشتم :ws37:

لینک به دیدگاه

یعنی واقعا تفاوتی نداشتن ؟! :w58: می دونی هزینه هاش در چه حد بوده ؟

در حقیقت من هم تعجب می کنم که اینجا یعنی هیچ احدی غیر انتفاعی یا پیام نور نخونده که بیاد از تجربه شخصیش بگه ؟!

راستش من هم به نظرم انتخاب رشته حتی اگه برای 2 سال و کاردانی هم که باشه مهمه

چون باید چیزی باشه که حداقل بهش یه کم علاقه داشته باشن و بتونن از پسش بربیان ! علوم پایه و مهندسی کشاورزی !!!....... واقعا شک دارم !

اما برای تربیت معلم کلا مجاز نشدن !

درصدا رو هم بالاتر گذاشتم :ws37:

نه تفاوتی نداشتن!

والا رتبه هایی که گذاشتین یک مقدار نظر دادن در موردشون سخته! بین الملل واسه 4 ترم ارشد هزینش در حدود 25-30 ملیون در میاد فک کنم واسه لیسانس با 8 ترم و 144 واحد درس خب خیلی بیشتر بشه:ws37:

حالا چه تعصبیه که نمیخاد آزادو انتخاب کنه؟ یعنی الان پیام نور خیلی متفاوته با آزاد؟ به نظر من علوم تحقیقات که خیلیم از پیام نور سره:ws3:

در مورد اینکه حالا کاردانی بزنه یا یه چیزی انتخاب کنه و بعد تغییر بده هم نظری ندارم چون کاملن سلیقه ایه و تو این رتبه زیاد هم با همدیگه تفاوتی نداره

لینک به دیدگاه

فکر می کنم اشتباه برداشت کردین دختر خانوم مجاز روزانه و شبانه رو مجاز شده :)

آزاد رو که نمی خوان انتخاب رشته کنن !

اما یعنی به نظر شما پیام نور قابل قبول تر از غیر انتفاعیه ؟! می شه بگین از چه جهت می گین ؟ چون من شنیدم پیام نور که اصلا بچه ها سر کلاس حاضر نمی شن و کاملا هم تئوری آموزش می بینن !

این طور که مشاور بهشون گفته و من هم فکر می کنم، چند تا راه دارن (البته منظورم دختر خانومه ):

1. شبانه و یه تعداد روزانه شهرستان های دور رو برای رشته های مهندسی کشاورزی و علوم پایه و علوم کامپیوتر و مدیریت و اقتصاد بزنن و برای مقطع بالاتر تغییر رشته بدن

2. یا این که همین شبانه و روزانه رو کاردانی های رشته های یه کم بهتر انتخاب کنن ؛ و برای کاردانی رشته مورد نظرشون رو بزنن

3. یا مهندسی دلخواهش رو غیر انتفاعی و پیام نور نزدیک انتخاب کنه

4. یا کاردانی رشته مورد علاقه اش رو از غیر انتفاعی و پیام نور بگیره و برای کنکور کاردانی ، بهتر شرکت کنه

واقعا نمی تونم تمیز بدم که کدوم براشون بهتره ؟! :ws52: فکر نمی کنم به جز اینا گزینه دیگه ای باشه !

آقا پسر هم که به جز غیر انتفاعی و پیام نور راه دیگه ای نداره :ws38:

حالا این پسر بیچاره، همین چند لحظه بذار رتبه اش بهتر باشه، میگم فمنیست هستیا. :whistle:

برای ادامه تحصیل رنکینگ و اعتبار دانشگاه خیلی مهم تر خواهد بود.

اعتبار یکسری از دانشگاه های آزاد تهران و کرج و قزوین در برخی رشته ها از برخی دانشگاه های سراسری هم بالاتر هستند چه برسه به پیام نور و غیرانتفاعی !!!

پس چنین دیدی به دانشگاه آزاد کاملا اشتباه هست.

پیام نور و غیرانتفاعی دو اشکال خیلی عمده دارند.

اونم اینکه اینها موسسه آموزشی و اموزشگاه هستن بیشتر تا دانشگاه.

اساتیدشون هم معمولا در سطوح بسیار پایین تری از اساتید دانشگاه های سراسری و برخی ازادها هستند.

بودن در فضای آکادمیک دانشگاه مانند آمفی تئاتر، سالن ورزشی، سلف بزرگ، محل همایش، سایت های مجهز، امکانات رفاهی و... تو دانشگاه یک جو جدیدی هست که میتونه بیشتر کمک کنه.

من واقعا نمیدونم هدف بسیاری از عزیزان از رفتن دانشگاه چی هست که حاضرت هر شهری و هر رشته ای رو برن و اونوقت درس تموم بشه و حالا دنبال کار بگردن !!!

آدمی که تو 4 سال یه رشته بیخود بخونه و از محیط آموزشیش راضی نباشه، بسیار سخت میتونه بعدا به رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد علاقه اش نزدیک بشه.

من توصیه ام اینست که شبانه و روزانه رشته های درجه پایین در شهرهای دور رو نزنه چون ضرر میکنه.

ابتدا دانشگاه های آزادی که گفتم رو انتخاب کنه و رشته های خوبش.

سپس بهترین مهندسی هارو در نزدیک ترین پیام نور انتخاب کنه و بعدش غیرانتفاعی.

لینک به دیدگاه

من توصیم بهشون اینه که ببین علاقشون چیه و بر حسب همون انتخاب رشته کنند، راستی چرا در مورد علمی کاربردی بحثی نشد؟ هم پذیرفته شدن درش راحت هست و هم رشته های جالبی داره و اینکه همزمان با تحصیل می توانند سر کار هم برن ....

الان برای اشتغال خیلی پارامترهای مهمتری از مدرک دانشگاه است که مهمترین آن توانایی و پشتکار هست...موفق باشند:icon_gol:

بتازگی شنیدم که رشته قصابی یکی از پرطرفدارترین رشته ها در کانادا هست...خیلی از رشته های دیگه هم حتی بهشون فکر نکنیم اما می توانند درآمد زا باشن...مثل شیوه پخت نان و .... طراحی لباس هم خیلی جالبه...مجتمع فنی یک مدرک مشترک با یکی از دانشگاههای استرالیا میده، کمی در مورد این رشته ها هم تحقیق کنند، چون جا واسه کار زیاد داره

لینک به دیدگاه
نه تفاوتی نداشتن!

والا رتبه هایی که گذاشتین یک مقدار نظر دادن در موردشون سخته! بین الملل واسه 4 ترم ارشد هزینش در حدود 25-30 ملیون در میاد فک کنم واسه لیسانس با 8 ترم و 144 واحد درس خب خیلی بیشتر بشه:ws37:

حالا چه تعصبیه که نمیخاد آزادو انتخاب کنه؟ یعنی الان پیام نور خیلی متفاوته با آزاد؟ به نظر من علوم تحقیقات که خیلیم از پیام نور سره:ws3:

در مورد اینکه حالا کاردانی بزنه یا یه چیزی انتخاب کنه و بعد تغییر بده هم نظری ندارم چون کاملن سلیقه ایه و تو این رتبه زیاد هم با همدیگه تفاوتی نداره

وا .... :w58: خب چه کاریه ! اونی که می خواد این قدر اینجا هزینه کنه ، می ذاره روش می ره خارج از کشور برای ادامه تحصیل !

به دو دلیل نمی خواد آزاد رو بزنه :

1. خانواده اش گفتن اگه رفتی دانشگاه آزاد حمایت مالیت نمی کنیم

2. که مهم تر از همه هم هست ....... می دونین که امسال کنکور آزاد و سراسری یکی بود به نظر شما با این رتبه، اصلا شانسی برای آزادای خوب مثل تهران و قزوین و علوم تحقیقات داره ؟!!!!! ...... مسلمه که قبول نمی شه :hanghead:

لینک به دیدگاه
حالا این پسر بیچاره، همین چند لحظه بذار رتبه اش بهتر باشه، میگم فمنیست هستیا. :whistle:

برای ادامه تحصیل رنکینگ و اعتبار دانشگاه خیلی مهم تر خواهد بود.

اعتبار یکسری از دانشگاه های آزاد تهران و کرج و قزوین در برخی رشته ها از برخی دانشگاه های سراسری هم بالاتر هستند چه برسه به پیام نور و غیرانتفاعی !!!

پس چنین دیدی به دانشگاه آزاد کاملا اشتباه هست.

پیام نور و غیرانتفاعی دو اشکال خیلی عمده دارند.

اونم اینکه اینها موسسه آموزشی و اموزشگاه هستن بیشتر تا دانشگاه.

اساتیدشون هم معمولا در سطوح بسیار پایین تری از اساتید دانشگاه های سراسری و برخی ازادها هستند.

بودن در فضای آکادمیک دانشگاه مانند آمفی تئاتر، سالن ورزشی، سلف بزرگ، محل همایش، سایت های مجهز، امکانات رفاهی و... تو دانشگاه یک جو جدیدی هست که میتونه بیشتر کمک کنه.

من واقعا نمیدونم هدف بسیاری از عزیزان از رفتن دانشگاه چی هست که حاضرت هر شهری و هر رشته ای رو برن و اونوقت درس تموم بشه و حالا دنبال کار بگردن !!!

آدمی که تو 4 سال یه رشته بیخود بخونه و از محیط آموزشیش راضی نباشه، بسیار سخت میتونه بعدا به رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد علاقه اش نزدیک بشه.

من توصیه ام اینست که شبانه و روزانه رشته های درجه پایین در شهرهای دور رو نزنه چون ضرر میکنه.

ابتدا دانشگاه های آزادی که گفتم رو انتخاب کنه و رشته های خوبش.

سپس بهترین مهندسی هارو در نزدیک ترین پیام نور انتخاب کنه و بعدش غیرانتفاعی.

این پسرای بیچاره (!) با این که رتبه اشون بهتر هم نمی شه باز هم دستشون توی حق دختراست :banel_smiley_4:

در مورد دانشگاه آزاد توی پست قبلم به فرناز هم توضیح دادم ؛ من در مورد آزاد شانسی براش نمی بینم

یعنی میگین پیام نور و غیر انتفاعی اولویت دارن به روزانه و شبانه های رشته های پایین تر و تغییر رشته در آینده ؟! ..... می شه دلیلتون رو هم بگین ؟

راستی اگه می شه یه توضیح هم بدین که چرا به نظرتون پیام نور ارجح برغیر انتفاعیه

لینک به دیدگاه
من توصیم بهشون اینه که ببین علاقشون چیه و بر حسب همون انتخاب رشته کنند، راستی چرا در مورد علمی کاربردی بحثی نشد؟ هم پذیرفته شدن درش راحت هست و هم رشته های جالبی داره و اینکه همزمان با تحصیل می توانند سر کار هم برن ....

الان برای اشتغال خیلی پارامترهای مهمتری از مدرک دانشگاه است که مهمترین آن توانایی و پشتکار هست...موفق باشند:icon_gol:

بتازگی شنیدم که رشته قصابی یکی از پرطرفدارترین رشته ها در کانادا هست...خیلی از رشته های دیگه هم حتی بهشون فکر نکنیم اما می توانند درآمد زا باشن...مثل شیوه پخت نان و .... طراحی لباس هم خیلی جالبه...مجتمع فنی یک مدرک مشترک با یکی از دانشگاههای استرالیا میده، کمی در مورد این رشته ها هم تحقیق کنند، چون جا واسه کار زیاد داره

در مورد علاقه اش ... تا جایی که من می دونم معماری و شهرسازی و آی تی و صنایع

اما خب مشکل همین جاست که این رشته ها رو فقط پیام نور و غیر انتفاعی می تونه بزنه !

یعنی یا رشته مورد علاقه یا دانشگاه بهتر !

اما من این مسئله رو مطرح کردم که ببینم میشه طوری براش انتخاب رشته کرد که حداقل بتونه کاردانی این رشته ها رو روزانه و شبانه دانشگاه دورتر بخونه یا نمی دونم ...... بلاخره یه کاری میشه کرد ؟:ws52:

آخه وقتی خانواده اش آزاد رو قبول نمی کنن مسلما علمی کاربردی که دیگه هیچ !

اما مریم جان واقعا این رو نمی شه نادیده گرفت که ما داریم توی یه جامعه تا حدود خیلــــــــــــی زیادی مدرک گرا زندگی می کنیم

وقتی هیچ سابقه کاری نداری و تازه می خوای استارت بزنی ، اولین چیزی که بعد از سابقه کار ازت می پرسن در مورد مدرکته

بله در مورد مجتمع فنی میدونم

اما مدارک اونجا حتی معادل هم نیست :hanghead:

برای کسی که بخواد بره خارج از ایران کاملا نظرت درسته اما برای کسی که می خواد این جا بمونه .... واقعا شرایط به این آسونی ها نیست ....

لینک به دیدگاه
این پسرای بیچاره (!) با این که رتبه اشون بهتر هم نمی شه باز هم دستشون توی حق دختراست :banel_smiley_4:

در مورد دانشگاه آزاد توی پست قبلم به فرناز هم توضیح دادم ؛ من در مورد آزاد شانسی براش نمی بینم

یعنی میگین پیام نور و غیر انتفاعی اولویت دارن به روزانه و شبانه های رشته های پایین تر و تغییر رشته در آینده ؟! ..... می شه دلیلتون رو هم بگین ؟

راستی اگه می شه یه توضیح هم بدین که چرا به نظرتون پیام نور ارجح برغیر انتفاعیه

متاسفانه پسرای جامعه ما اکثرا خنگ شدن، نسل نوابغی مثل من در حال انقراضه. sigh.gif

اینکه خانواده گفتن شهریه آزاد رو نمیدن، شهریه غیرانتفاعی دست کمی از آزاد ندارد. :ws38:

همچنین عرض کردم غیرانتفاعی بیشتر موسسه آموزشی هست تا دانشگاه.

توصیه میکنم دوستمون قبل از انتخاب رشته سری به یکی دوتا از موسسات غیرانتفاعی در تهران بزنن، دانشگاه آزاد رو هم ببیننن.

الان به بهانه انتخاب رشته میشه وارد هر دانشگاهی شد و کمی فرق اینارو برای چهارسال زندگی حس کرد.

پیام نور و غیرانتفاعی از نظر اعتبار علمی فرق خاصی ندارند.

اما پیام نور حداقلش اینست که اساتیدش بهتر هستند چون وقت کمتری در دانشگاه میان اکثرا اساتید دانشگاه های سراسری هستند.

اما چون غیرانتفاعی معمولا استاد با وقت بیشتر میخواد، اساتیدش از فارغ التحصیلان آزاد و... بیشتر هستن، البته استاد خوب هم داره، در کل گفتم.

کلا زدن رشته پایین به امید تغییر در آینده اشتباه، فارغ از بحث هرگونه دانشگاهی.

اگر در خودشون توان کنکوری مجدد رو میبینند، چه بسا خوندن کاردانی رشته هایی مثل مکانیک و برق و... و بعدش مجددا کنکور دادن بهتر از رفتن مهندسی مستقیم مثل کشاورزی و... باشه که اشباع بازار کارش بسیار سریع هست.

لینک به دیدگاه

در مورد علاقه اش ... تا جایی که من می دونم معماری و شهرسازی و آی تی و صنایع

اما خب مشکل همین جاست که این رشته ها رو فقط پیام نور و غیر انتفاعی می تونه بزنه !

یعنی یا رشته مورد علاقه یا دانشگاه بهتر !

اما من این مسئله رو مطرح کردم که ببینم میشه طوری براش انتخاب رشته کرد که حداقل بتونه کاردانی این رشته ها رو روزانه و شبانه دانشگاه دورتر بخونه یا نمی دونم ...... بلاخره یه کاری میشه کرد ؟:ws52:

آخه وقتی خانواده اش آزاد رو قبول نمی کنن مسلما علمی کاربردی که دیگه هیچ !

اما مریم جان واقعا این رو نمی شه نادیده گرفت که ما داریم توی یه جامعه تا حدود خیلــــــــــــی زیادی مدرک گرا زندگی می کنیم

وقتی هیچ سابقه کاری نداری و تازه می خوای استارت بزنی ، اولین چیزی که بعد از سابقه کار ازت می پرسن در مورد مدرکته

بله در مورد مجتمع فنی میدونم

اما مدارک اونجا حتی معادل هم نیست :hanghead:

برای کسی که بخواد بره خارج از ایران کاملا نظرت درسته اما برای کسی که می خواد این جا بمونه .... واقعا شرایط به این آسونی ها نیست ....

الان که بیشتر تخصص براشون مهمه...آزاد و سراسری هم تفاوتی نداره...

چرا اینقدر خانواده ها در مورد رشته های جدید جبهه میگیرن؟ بازار کار و درامدشون خیلی بیشتر از این رشته های اشباع شده رنگ و لعاب دار است...

من خودم الان از این نقطه که نگاه میکنم اگر شیمی پایه خونده بودم و چند تا فرمول جدید کشف میکردم، تا اخر عمر تامین بودمsigh.gif یا لااقل گردشگری که میرفتم تو کار توریست و اینا:ws3:

به آینده کاری رشته ها هم نگاه کنند، برخی رشته ها فقط دهن پر کن هستندsigh.gifاگر فقط میخوان مدرکش رو بگیرن و بعدا در یک زمینه دیگه ادامه تحصیل بدن و مدرک رو واسه پرکردن دهن دیگران قاب کنند، فقط 4 سال از عمرشون تلف شدهhanghead.gif

متاسفانه پسرای جامعه ما اکثرا خنگ شدن، نسل نوابغی مثل من در حال انقراضه. sigh.gif

.

در عوض روز به روز خودشیفته تر میشن:whistle:

لینک به دیدگاه

اینکه خانواده گفتن شهریه آزاد رو نمیدن، شهریه غیرانتفاعی دست کمی از آزاد ندارد. :ws38:

همچنین عرض کردم غیرانتفاعی بیشتر موسسه آموزشی هست تا دانشگاه.

توصیه میکنم دوستمون قبل از انتخاب رشته سری به یکی دوتا از موسسات غیرانتفاعی در تهران بزنن، دانشگاه آزاد رو هم ببیننن.

الان به بهانه انتخاب رشته میشه وارد هر دانشگاهی شد و کمی فرق اینارو برای چهارسال زندگی حس کرد.

پیام نور و غیرانتفاعی از نظر اعتبار علمی فرق خاصی ندارند.

اما پیام نور حداقلش اینست که اساتیدش بهتر هستند چون وقت کمتری در دانشگاه میان اکثرا اساتید دانشگاه های سراسری هستند.

اما چون غیرانتفاعی معمولا استاد با وقت بیشتر میخواد، اساتیدش از فارغ التحصیلان آزاد و... بیشتر هستن، البته استاد خوب هم داره، در کل گفتم.

کلا زدن رشته پایین به امید تغییر در آینده اشتباه، فارغ از بحث هرگونه دانشگاهی.

اگر در خودشون توان کنکوری مجدد رو میبینند، چه بسا خوندن کاردانی رشته هایی مثل مکانیک و برق و... و بعدش مجددا کنکور دادن بهتر از رفتن مهندسی مستقیم مثل کشاورزی و... باشه که اشباع بازار کارش بسیار سریع هست.

جواب جمله اول فعلا "بمـــــــــــــانـــــــد"

ولی یه کولای مشکی حتما تهیه کنین ..... برای رودل خیلی موثره ! :banel_smiley_4:

بحث شهریه نیست ! کلا با اساس و مدرک دانشگاه آزاد مشکل دارن ! :ws52:

من هم در جواب فرناز جون گفتم که اگر بر فرض محال هم خانواده اش امکان انتخاب رشته آزاد رو بدن ولی باز هم فکر نمی کنم با این رتبه که تراز پایینی رو شامل می شه بتونه رشته و دانشگاه جالبی رو بزنه

ولی الان یه سوال برای خودم پیش اومد ! :mrsbeasley:

مدرک پیام نور و آزاد از لحاظ اعتبار در مقایسه با هم چطورن ؟

راستش براش انتخاب رشته کردم :w58:

همه رو پیام نور اطراف تهران زدم :

اول مهندسی مدیریت اجرایی

بعد صنایع

بعد ای تی

در آخر کامپیوتر - نرم افزار

اما چند تا سوال دیگه ..... :5c6ipag2mnshmsf5ju3

با توجه به این که پیام نور دانشجو محوریه ، تفاوتی هم بین دانشگاه ها هست ؟!

مثلا بین واحد هشتگرد و رباط کریم و لواسانات و دماوند و ...... اولویتی هم وجود داره یا نه ؟

در ضمن واحد هشتگرد می شه زیرمجموعه البرز

اگه از تهران ، به عنوان انتخاب اول اونجا رو بزنه ، قبول می شه ؟ یا همون رباط کریم بهتره ؟

یه سوال کوچولو هم آخرش بپرسم :scared9:

از مدیریت اجرایی می تونه برای مقاطع بالاتر، معماری یا شهرسازی رو شرکت کنه ؟!

:flowerysmile:

لینک به دیدگاه
الان که بیشتر تخصص براشون مهمه...آزاد و سراسری هم تفاوتی نداره...

چرا اینقدر خانواده ها در مورد رشته های جدید جبهه میگیرن؟ بازار کار و درامدشون خیلی بیشتر از این رشته های اشباع شده رنگ و لعاب دار است...

من خودم الان از این نقطه که نگاه میکنم اگر شیمی پایه خونده بودم و چند تا فرمول جدید کشف میکردم، تا اخر عمر تامین بودمsigh.gif یا لااقل گردشگری که میرفتم تو کار توریست و اینا:ws3:

به آینده کاری رشته ها هم نگاه کنند، برخی رشته ها فقط دهن پر کن هستندsigh.gifاگر فقط میخوان مدرکش رو بگیرن و بعدا در یک زمینه دیگه ادامه تحصیل بدن و مدرک رو واسه پرکردن دهن دیگران قاب کنند، فقط 4 سال از عمرشون تلف شدهhanghead.gif

در عوض روز به روز خودشیفته تر میشن:whistle:

در مورد رشته های جدید واقعا موافق :sigh:

برای نمونه رشته خودم !!! این روزا هر کس رو که می بینم داره معماری می خونه ..... ولی واقعا هم نمی دونم دلیلش چیه ؟! چون هر کس رو هم که می بینم توی رشته خودم بیکاره !!! :banel_smiley_4:

مثلا یه رشته مثل مهندسی دریا ! یادم نمیاد اون زمان که من انتخاب رشته کردم این رشته رو هم دیده باشم یا حتی در موردش شنیده باشم ! اما الان که داشتم معرفی رشته ها رو می خوندم دیدم واقعا رشته خیلــــــــــــــی جالبه

درسته .... من هم تا جایی که تونستم ، برای انتخاب رشته اش ، مواردی که راهنمایی شد رو لحاظ کردم

:4uboxsmiley:

لینک به دیدگاه
جواب جمله اول فعلا "بمـــــــــــــانـــــــد"

ولی یه کولای مشکی حتما تهیه کنین ..... برای رودل خیلی موثره ! :banel_smiley_4:

بحث شهریه نیست ! کلا با اساس و مدرک دانشگاه آزاد مشکل دارن ! :ws52:

من هم در جواب فرناز جون گفتم که اگر بر فرض محال هم خانواده اش امکان انتخاب رشته آزاد رو بدن ولی باز هم فکر نمی کنم با این رتبه که تراز پایینی رو شامل می شه بتونه رشته و دانشگاه جالبی رو بزنه

ولی الان یه سوال برای خودم پیش اومد ! :mrsbeasley:

مدرک پیام نور و آزاد از لحاظ اعتبار در مقایسه با هم چطورن ؟

راستش براش انتخاب رشته کردم :w58:

همه رو پیام نور اطراف تهران زدم :

اول مهندسی مدیریت اجرایی

بعد صنایع

بعد ای تی

در آخر کامپیوتر - نرم افزار

اما چند تا سوال دیگه ..... :5c6ipag2mnshmsf5ju3

با توجه به این که پیام نور دانشجو محوریه ، تفاوتی هم بین دانشگاه ها هست ؟!

مثلا بین واحد هشتگرد و رباط کریم و لواسانات و دماوند و ...... اولویتی هم وجود داره یا نه ؟

در ضمن واحد هشتگرد می شه زیرمجموعه البرز

اگه از تهران ، به عنوان انتخاب اول اونجا رو بزنه ، قبول می شه ؟ یا همون رباط کریم بهتره ؟

یه سوال کوچولو هم آخرش بپرسم :scared9:

از مدیریت اجرایی می تونه برای مقاطع بالاتر، معماری یا شهرسازی رو شرکت کنه ؟!

:flowerysmile:

حالا جالب هست بدونین من اینجا تو مقاطع بالاتر که بحث مصاحبه و اینا پیش میاد، استادهای دانشکده فنی روی بچه های آزاد تهران یا کرج یا قزوین حساب خیلی بیشتری باز میکنن تا پیام نور و غیرانتفاعی.

از طرفی بازار کار هم تا جایی که دیدم اولویتش با سراسری های مطرح هست و بعدش هم آزادهای مطرح.

دانشگاه آزاد اگر کسی زرنگ باشه میتونه با یافتن آدم های اینکاره تو بخش های آموزشیش به صنعت و کار هم بچسبه.

ولی تو پیام نور و غیرانتفاعی تقریبا تنها هستی

البته خیلی از رشته های خوب دانشگاه های آزاد الان بدون کنکور هستن.

شرکت کردن تو اونا والا بلا از کاردانی پیام نور و غیرانتفاعی بهتره.

انتخاب هایی هم که انجام دادین از نظر رشته ای با توجه به رتبه خوبه.

پیام نور دانشجو محور هست ولی تعداد کلاس های مشخصی دارن که باید سر کلاس حاضر باشن.

ولی ساعت کلاس هاشون محدودتره.

اولویتی از نظر مدرک دانشگاهی هیچکدوم از پیام نورها ندارن، در واقع هیچکدوم رنکینگ خاصی ندارن.

هرچه به محل سکونتش نزدیک تر بهتر،چون هدفش فقط مدرک گرفتن هست، اقلا رنج مسافت دور رو نخره.

هشتگرد زیرمجموعه البرزه ولی پیام نور بومی گزینی نداره، اگر هم داشته باشه برخی رشته هاش، تهران و کرج و قزوین و زنجان در یک قطب قرار میگیرن.

در مورد تغییر رشته هم که گفتم واقعا کار اشتباهیه.

چون تو مقاطع بالاتر گیر میوفتی.

مثلا یکی از اقوام ما لیسانس کشاورزی خوند، ارشد معماری قبول شد و مدرک گرفت.

هرجا واسه کار رفت به مشکل خورد و همه گفتن لیسانس معماری مهم تره، حتی واسه پروانه دادن.

الان دوباره مجبوره لیسانس رو هم معماری بگیره !!! sigh.gif

این بنای انتخاب رشته طوری هست که اگر از اول کج بذاریش، تا آخر کج میره.

باید صبور بود و منطقی و کوشا.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...